چگونه HIV از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود؟

How is HIV transmitted from person to person

اکثر افراد از طریق رابطه جنسی مقعدی یا واژینال، یا استفاده از سوزن‌ها، سرنگ‌ها یا سایر تجهیزات تزریق مواد مخدر به HIV مبتلا می‌شوند. اما ابزارهای قدرتمندی برای کمک به جلوگیری از انتقال HIV وجود دارد. آیا میدانید چگونه HIV از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود برای دانستین این موضوع تا آخر این مقاله از سلام یار با ما همراه باشید.

چگونه HIV از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود؟

HIV ویروسی است که باعث ایدز می شود. HIV سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند و به آرامی آن را از بین می برد. همانطور که HIV و ایدز به سیستم ایمنی بدن شما حمله می کنند، سیستم عصبی مرکزی شما نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. هر دو HIV و AIDS باعث برخی عوارض عصبی می شوند، به خصوص اگر HIV به سمت ایدز پیشرفت کند.

اگر می خواهید از شر این ویروس در امان بمانید، بهترین راه آگاهی از راه های انتقال ایدز است. اما رایج ترین راه های انتقال ایدز در ایران چیست؟ ویروس ایدز از طریق خون آلوده، رابطه جنسی، سوزن های مشترک و مادر به نوزاد (بارداری و شیردهی) منتقل می شود.

آیا می توانم از طریق رابطه مقعدی HIV را دریافت کنم؟

اگر با فردی رابطه جنسی مقعدی داشته باشید، می توانید به HIV مبتلا شوید. افرادی که HIV بدون استفاده از محافظ (مانند کاندوم یا دارو برای درمان یا پیشگیری از HIV) دارند. رابطه جنسی مقعدی خطرناک‌ترین نوع رابطه جنسی برای ابتلا یا انتقال HIV است. همسر پذیرا بودن (پایین) خطرناک‌تر از شریک جنسی (بالا) است.

خطر پایینی بیشتر است زیرا پوشش رکتوم نازک است و ممکن است اجازه دهد HIV در طول رابطه مقعدی وارد بدن شود. بالا نیز در معرض خطر است. HIV می تواند از طریق سوراخ نوک آلت تناسلی (مجرای ادرار) وارد بدن شود. پوست ختنه گاه اگر آلت تناسلی ختنه نشده باشد. یا بریدگی‌های کوچک، خراش‌ها یا زخم‌های باز در هر جایی از آلت تناسلی.

آیا می‌توانم از طریق رابطه جنسی واژینال به HIV مبتلا شوم؟

اگر با کسی رابطه جنسی واژینال داشته باشید، می‌توانید به HIV مبتلا شوید. افرادی که HIV بدون استفاده از محافظ (مانند کاندوم یا دارو برای درمان یا پیشگیری از HIV) دارند. مخاطره آمیز بودن رابطه جنسی واژینال برای ابتلا به HIV نسبت به رابطه مقعدی پذیرا کمتر است. هر یک از زوجین ممکن است در طول رابطه جنسی واژینال به HIV مبتلا شوند.

HIV می تواند در طول رابطه جنسی واژینال از طریق بافت ظریفی که واژن و دهانه رحم را پوشانده است وارد بدن فرد شود. . مایع واژن و خون می توانند ناقل HIV باشند که می تواند از سوراخ نوک آلت تناسلی (مجرای ادرار) عبور کند. پوست ختنه گاه اگر آلت تناسلی ختنه نشده باشد. یا بریدگی‌های کوچک، خراش‌ها یا زخم‌های باز در هر جایی از آلت تناسلی.

چگونه HIV از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود؟

آیا HIV از مادر به نوزادش منتقل می‌شود؟

HIV را می‌توان از مادر به نوزادش در طول مدت انتقال داد. بارداری، تولد یا شیردهی با این حال، به دلیل پیشرفت در پیشگیری و درمان HIV، کمتر رایج است. این انتقال پری ناتال یا انتقال از مادر به کودک نامیده می‌شود. انتقال از مادر به کودک رایج‌ترین روشی است که کودکان به اچ‌آی‌وی مبتلا می‌شوند.

توصیه‌هایی برای آزمایش HIV برای همه زنان باردار و شروع درمان HIV بلافاصله تعداد نوزادانی که با اچ آی وی متولد می شوند را کاهش داده اند.
اگر زن مبتلا به اچ آی وی داروهای HIV را طبق تجویز در دوران بارداری و زایمان مصرف کند و به مدت 4 تا 6 هفته پس از تولد به کودک خود داروی HIV بدهد، خطر انتقال وجود دارد. می تواند کمتر از 1% باشد.

آیا می توانم از طریق استفاده از سوزن، سرنگ یا سایر تجهیزات تزریق دارو به HIV مبتلا شوم؟

در صورت استفاده از سوزن، سرنگ، یا استفاده مشترک در معرض خطر ابتلا به HIV هستید. سایر تجهیزات تزریق مواد مخدر (به عنوان مثال، اجاق گاز) با فردی که HIV دارد. هرگز برای تزریق دارو، هورمون، استروئید یا سیلیکون از سوزن یا سایر تجهیزات استفاده نکنید.

سرنگ‌ها و سایر تجهیزات تزریقی

سرنگ‌ها و سایر تجهیزات تزریقی مستعمل ممکن است دارای خون شخص دیگری باشد و خون می‌تواند ناقل HIV باشد. افرادی که مواد مخدر تزریق می‌کنند در صورت مشارکت در خطر ابتلا به HIV (و سایر بیماری‌های مقاربتی) نیز هستند. در رفتارهای جنسی پرخطر مانند داشتن رابطه جنسی بدون محافظت (مانند کاندوم یا دارو برای پیشگیری یا درمان HIV).

استفاده مشترک از سوزن، سرنگ یا سایر تجهیزات تزریقی خطر ابتلا به هپاتیت B و هپاتیت C و سایر عفونت ها را افزایش می دهد. br>راه‌های نادری که اچ‌آی‌وی منتقل می‌شود کدامند؟

خطر کم و بدون خطر

خطر ابتلا به اچ‌آی‌وی از فعالیت‌های زیر بسیار کم است. برای اینکه انتقال اتفاق بیفتد، باید اتفاقی بسیار غیرعادی بیفتد.

سایر بیماری های مقاربتی (STD).

شما می توانید سایر بیماری های مقاربتی را از رابطه جنسی دهانی دریافت کنید. اگر در حین آنیلینگوس مدفوع در دهان خود داشته باشید، می توانید به هپاتیت A و هپاتیت B، انگل هایی مانند ژیاردیا و باکتری هایی مانند شیگلا، سالمونلا، کمپیلوباکتر و ای کولی مبتلا شوید. محتمل ترین علت آسیب است. با یک سوزن آلوده یا یک جسم تیز دیگر.

مطالعه دقیق اقدامات احتیاطی استاندارد از بیماران و پرسنل مراقبت های بهداشتی در برابر انتقال احتمالی HIV شغلی محافظت می کند.

مراقبت های پزشکی

منبع خون ایالات متحده و اندام ها و بافت های اهدایی به طور کامل مورد آزمایش قرار می گیرند. خیلی بعید است که شما از طریق انتقال خون، فرآورده های خونی، یا پیوند اعضا و بافت به HIV مبتلا شوید. شما نمی توانید از طریق اهدای خون به HIV مبتلا شوید. روش های جمع آوری خون بسیار تنظیم شده و ایمن هستند.

آلودگی غذا

تنها موارد شناخته شده در میان نوزادان است. آلودگی زمانی اتفاق می‌افتد که خون از دهان مراقب با غذای از قبل جویده شده مخلوط می‌شود و نوزاد آن را می‌خورد. شما نمی‌توانید از طریق مصرف غذایی که توسط فرد مبتلا به HIV استفاده می‌شود، به HIV مبتلا شوید.

سکس دهانی

رابطه جنسی دهانی شامل قرار دادن دهان بر روی آلت تناسلی (فلاتیو)، واژن یا فرج (Cunnilingus)، یا مقعد (قسمت دور) است. عواملی که ممکن است بر خطر ابتلا به HIV تأثیر بگذارد عبارتند از: انزال در دهان همراه با زخم های دهان، خونریزی لثه یا زخم های تناسلی.

چگونه HIV از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود؟

گاز گرفتن و تف کردن

تعداد کمی از موارد ثبت شده شامل ترومای شدید با آسیب بافتی وسیع و وجود خون بوده است. این انتقال نادر می تواند از طریق تماس بین پوست شکسته، زخم، یا غشاهای مخاطی و خون یا مایعات بدن فرد مبتلا به HIV رخ دهد. خطر انتقال از طریق پوست شکسته وجود ندارد. هیچ مورد مستندی از این بیماری وجود ندارد. اچ‌آی‌وی از طریق تف کردن منتقل می‌شود، زیرا HIV از طریق بزاق منتقل نمی‌شود.

 

بوسیدن عمیق و با دهان باز

به ندرت، اگر هر دو طرف زخم یا خونریزی لثه داشته باشند، انتقال اتفاق می‌افتد. شما نمی توانید HIV را از طریق دهان بسته یا بوسیدن “اجتماعی” با فردی که HIV دارد منتقل کنید. شما نمی توانید HIV را از طریق بزاق منتقل کنید.

لمس کردن

لمس کردن شامل قرار دادن دست‌ها، سایر قسمت‌های بدن یا اسباب‌بازی‌های جنسی روی واژن، آلت تناسلی یا مقعد همسرتان است.
تنها خطر احتمالی این است که مایعات بدن فرد مبتلا به اچ‌آی‌وی، غشاهای مخاطی یا بافت آسیب‌دیده شخص دیگری را لمس کند. اچ‌آی‌وی. غشاهای مخاطی در داخل راست روده، واژن، دهانه آلت تناسلی و دهان یافت می شوند.

بافت آسیب دیده می تواند شامل بریدگی ها، زخم ها یا زخم های باز باشد. شما می توانید برخی از بیماری های مقاربتی دیگر (مانند ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV، تبخال تناسلی و سیفلیس) را از طریق تماس پوست به پوست دریافت یا منتقل کنید. اگر لمس کنید. مقعد شخصی و مدفوع روی دست ها یا انگشتان شما، همچنین می توانید هپاتیت A و هپاتیت B را دریافت کنید یا منتقل کنید.

عفونت با انگل هایی مانند ژیاردیا و باکتری هایی مانند شیگلا، سالمونلا، کمپیلوباکتر و E. coli نیز ممکن است رخ دهد.

خالکوبی و سوراخ کردن بدن

هیچ مورد شناخته شده ای در ایالات متحده وجود ندارد که فردی از این طریق به اچ آی وی مبتلا شود. در صورت وجود تجهیزات یا جوهر امکان ابتلا به HIV از طریق خالکوبی یا سوراخ کردن بدن وجود دارد. خون شخص دیگری در آن است این احتمال بیشتر زمانی رخ می دهد که فردی که این روش را انجام می دهد بدون مجوز باشد زیرا ممکن است از سوزن یا جوهر غیراستریل نشده استفاده کند.

اگر خالکوبی یا سوراخ کردن بدن انجام می دهید، مطمئن شوید که فردی که این روش را انجام می دهد مجوز مناسبی دارد و فقط از آن استفاده می کند. تجهیزات جدید یا استریل شده.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا