چگونه بارداری را بعد از یک روز مقاربت متوقف کنیم: راهکارها و روش‌های موثر

How to stop pregnancy after one day of intercourse

بارداری یکی از مسائلی است که برای بسیاری از زوج‌ها می‌تواند یک چالش بزرگ باشد. در برخی مواقع، زوج‌ها ممکن است بخواهند بارداری را بعد از یک روز مقاربت متوقف کنند. این مقاله از سلام یار به بررسی راهکارها و روش‌های موثر برای جلوگیری از بارداری بعد از یک روز مقاربت می‌پردازد. با استفاده از این راهکارها، زوج‌ها می‌توانند به طور امن و موثری از بارداری جلوگیری کنند.

چگونه بارداری را بعد از یک روز مقاربت متوقف کنیم

بارداری ناخواسته ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. علیرغم تمام گزینه های پیشگیری از بارداری که امروزه در دسترس است، گاهی اوقات ممکن است روش ها با شکست مواجه شوند، یا ممکن است فرد فراموش کرده باشد که از محافظ در حین مقاربت جنسی استفاده کند. در چنین شرایطی، دانستن چه گزینه هایی برای جلوگیری از بارداری ناخواسته ضروری است. یکی از گزینه‌ها استفاده از پیشگیری از بارداری اضطراری است که به عنوان قرص صبح بعد از ظهر نیز شناخته می‌شود، که اگر در عرض یک روز پس از مقاربت محافظت نشده مصرف شود، می‌تواند در پیشگیری از بارداری موثر باشد.

پیشگیری اورژانسی چیست؟

پیشگیری اضطراری از بارداری نوعی پیشگیری از بارداری است که می تواند برای جلوگیری از بارداری پس از مقاربت محافظت نشده یا شکست پیشگیری از بارداری استفاده شود. رایج ترین نوع پیشگیری از بارداری اضطراری، قرص صبح بعد از ظهر است که حاوی دوز بالایی از هورمون های مصنوعی است که برای جلوگیری از تخمک گذاری یا لقاح تخمک عمل می کند.

پیشگیری از بارداری اورژانسی چقدر موثر است؟

پیشگیری از بارداری اورژانسی زمانی مؤثر است که در اسرع وقت پس از مقاربت محافظت نشده مصرف شود. قرص صبح روز بعد را می توان تا 72 ساعت پس از مقاربت مصرف کرد، اما زمانی که در عرض 24 ساعت مصرف شود بیشترین تاثیر را دارد. الا، قرص ترکیبی را می توان تا 120 ساعت (5 روز) پس از مقاربت مصرف کرد، اما بیشترین تأثیر را در 24 ساعت اول دارد.

طبق گفته کالج آمریکایی متخصصین زنان و زایمان، پیشگیری از بارداری اضطراری می تواند خطر بارداری را تا 89٪ کاهش دهد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که پیشگیری از بارداری اورژانسی 100٪ موثر نیست و نباید به عنوان یک روش منظم کنترل بارداری استفاده شود.

چگونه پیشگیری از بارداری اضطراری را دریافت کنیم؟

جلوگیری از بارداری اضطراری بدون نسخه در اکثر داروخانه ها و داروخانه ها موجود است. با این حال، بسته به ایالت یا کشور شما، ممکن است محدودیت های سنی برای خرید پیشگیری از بارداری اضطراری بدون نسخه وجود داشته باشد.

اگر نمی توانید پیشگیری از بارداری اضطراری را از داروخانه تهیه کنید، همچنین می توانید با پزشک خود صحبت کنید یا برای دریافت نسخه یا اطلاعات بیشتر به یک کلینیک بهداشت باروری مراجعه کنید.

عوارض جانبی پیشگیری از بارداری اورژانسی

مثل همه داروها، پیشگیری از بارداری اضطراری می‌تواند عوارض جانبی داشته باشد. شایع ترین عوارض جانبی عبارتند از:

  • تهوع و استفراغ
  • سردرد
  • خستگی
  • حساسیت سینه
  • خونریزی یا لکه بینی نامنظم

این عوارض معمولاً خفیف هستند و در عرض چند روز از بین می روند. اگر عوارض جانبی شدیدی را تجربه کردید یا در مورد مصرف اورژانس پیشگیری از بارداری نگرانی دارید، باید با پزشک خود صحبت کنید.

گزینه های دیگر برای پیشگیری از بارداری

در حالی که پیشگیری از بارداری اورژانسی یک گزینه موثر برای جلوگیری از بارداری پس از مقاربت محافظت نشده است، روش‌های دیگری برای پیشگیری از بارداری وجود دارد که می‌توان از آنها برای جلوگیری از بارداری قبل از وقوع استفاده کرد. برخی از این روش ها عبارتند از:

قرص های ضد بارداری

یک قرص روزانه حاوی هورمون های مصنوعی برای جلوگیری از تخمک گذاری.

کاندوم

یک روش مانع برای پیشگیری از بارداری که از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری می کند.

دستگاه‌های داخل رحمی (IUD)

یک دستگاه کوچک به شکل T که در رحم قرار می‌گیرد و می‌تواند پیشگیری طولانی‌مدت از بارداری را ارائه دهد.

ایمپلنت ها

میله کوچکی که در بازو قرار می گیرد و برای جلوگیری از تخمک گذاری هورمون آزاد می کند. مهم است که با پزشک خود صحبت کنید تا بر اساس تاریخچه پزشکی، سبک زندگی و ترجیحات شخصی تعیین کنید که کدام روش پیشگیری از بارداری برای شما مناسب است.

روش‌های بازدارنده پیشگیری از بارداری، اشکالی از پیشگیری از بارداری هستند که از نظر فیزیکی از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری می‌کنند. آنها شامل روش هایی مانند کاندوم مردانه، کاندوم زنانه، کلاهک دهانه رحم و دیافراگم هستند. بیایید نگاهی دقیق تر به این روش ها و نحوه کار آنها بیندازیم:

کاندوم مردانه

کاندوم مردانه غلافی از لاتکس یا پلی اورتان است که در هنگام مقاربت جنسی روی آلت تناسلی قرار می گیرد. این عمل با مسدود کردن فیزیکی اسپرم از ورود به واژن عمل می کند. کاندوم های مردانه نیز در جلوگیری از گسترش عفونت های مقاربتی (STIs) موثر هستند.

کاندوم زنانه

کاندوم زنانه کیسه‌ای ساخته شده از پلی اورتان است که قبل از رابطه جنسی در واژن قرار می‌گیرد. این عمل با مسدود کردن فیزیکی اسپرم از ورود به دهانه رحم عمل می کند. مانند کاندوم های مردانه، کاندوم های زنانه نیز در جلوگیری از گسترش بیماری های مقاربتی موثر هستند.

کلاه دهانه رحم

کلاه دهانه رحم یک فنجان کوچک سیلیکونی یا لاستیکی است که در واژن قرار داده می‌شود و قبل از رابطه جنسی روی دهانه رحم قرار می‌گیرد. این عمل با مسدود کردن فیزیکی اسپرم از ورود به رحم عمل می کند. کلاهک های دهانه رحم باید توسط پزشک نصب شود و با اسپرم کش استفاده شود تا موثر باشد.

قرص های ضد بارداری

قرص های ضد بارداری داروهای هورمونی هستند که روزانه برای جلوگیری از تخمک گذاری مصرف می شوند. دو نوع قرص ضد بارداری وجود دارد: قرص های ترکیبی که حاوی استروژن و پروژسترون هستند و قرص های فقط پروژسترون. این قرص ها در صورت استفاده صحیح بسیار موثر هستند، اما در برابر بیماری های مقاربتی محافظت نمی کنند.

IUD

دستگاه داخل رحمی (IUD) یک دستگاه کوچک T شکل است که توسط پزشک در رحم قرار می‌گیرد. آی یو دی ها می توانند هورمونی یا غیر هورمونی باشند و با جلوگیری از لقاح یا کاشت تخمک عمل می کنند. آنها بسیار موثر هستند و می توانند پیشگیری طولانی مدت از بارداری را ارائه دهند.

زمان تست بارداری

اگر آمیزش جنسی محافظت نشده داشته اید یا مشکوک هستید که روش پیشگیری از بارداری شما ممکن است شکست خورده باشد، ممکن است از خود بپرسید که چه زمانی باید آزمایش بارداری انجام دهید. زمان انجام تست بارداری به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله نوع آزمایشی که استفاده می کنید و زمان تخمک گذاری.

تست‌های بارداری خانگی با تشخیص وجود هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) در ادرار شما کار می‌کنند. جفت پس از لانه گزینی تخمک بارور شده در رحم، HCG تولید می کند. اکثر تست‌های بارداری خانگی ادعا می‌کنند که از روزی که قاعدگی شما عقب افتاده دقیق هستند، اما برخی از آزمایش‌ها ممکن است بتوانند hCG را زودتر تشخیص دهند.

اگر قاعدگی‌های نامنظم دارید یا مطمئن نیستید که چه زمانی پریود بعدی‌تان است، ممکن است تعیین زمان انجام آزمایش بارداری دشوار باشد. در این مورد، بهتر است حداقل دو هفته پس از آمیزش جنسی محافظت نشده قبل از انجام آزمایش صبر کنید.

اگر تست بارداری انجام داده اید و نتیجه مثبت است، مهم است که در اسرع وقت با پزشک صحبت کنید تا در مورد گزینه های خود صحبت کنید و مراقبت های لازم را دریافت کنید. اگر نتیجه آزمایش منفی است اما هنوز علائم بارداری را تجربه می‌کنید، بهتر است برای رد سایر علل احتمالی با پزشک خود مشورت کنید.

برای جلوگیری از بارداری چه چیزی باید خورد؟

غذای خاصی وجود ندارد که از بارداری جلوگیری کند. تنها راه پیشگیری از بارداری استفاده از روش‌های قابل اعتماد پیشگیری از بارداری مانند کاندوم، قرص‌های ضدبارداری، دستگاه‌های داخل رحمی (IUD) یا سایر اشکال پیشگیری از بارداری است که پزشک تجویز می‌کند.

چگونه می توانم بعد از 12 ساعت از بارداری جلوگیری کنم؟

پیشگیری از بارداری اضطراری که به عنوان قرص صبح بعد از ظهر نیز شناخته می شود، می تواند تا 72 ساعت پس از رابطه جنسی محافظت نشده مصرف شود، اما زمانی که در عرض 12 ساعت مصرف شود بیشترین تاثیر را دارد. می توانید پیشگیری اضطراری از بارداری را از پزشک یا داروخانه تهیه کنید. با این حال، پیروی از دستورالعمل ها برای اطمینان از حداکثر اثربخشی مهم است.

آیا نمک و آب می توانند از بارداری جلوگیری کنند؟

استفاده از نمک و آب به عنوان یک روش پیشگیری از بارداری اضطراری، که برخی از گروه ها معمولاً از آن حمایت می کنند، توسط هیچ مطالعه علمی به عنوان وسیله ای موثر برای جلوگیری از بارداری تایید نشده است. بنابراین، استفاده از روش‌های مطمئن و ایمن پیشگیری از بارداری مانند کاندوم، قرص‌های ضدبارداری یا پیشگیری اضطراری با تجویز پزشک ضروری است تا از بارداری‌های ناخواسته جلوگیری شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

با پزشک مراقبت های اولیه یا متخصص زنان و زایمان خود تماس بگیرید و یک قرار ملاقات بگیرید.

سخن پایانی

در نتیجه، روش‌های بازدارنده پیشگیری از بارداری و روش‌های هورمونی مانند قرص‌های پیشگیری از بارداری و IUD می‌توانند در صورت استفاده صحیح در پیشگیری از بارداری بسیار موثر باشند. با این حال، هیچ روش پیشگیری از بارداری 100% موثر نیست و داشتن یک برنامه پشتیبان در صورت شکست مهم است. اگر مشکوک هستید که ممکن است باردار باشید، مهم است که یک آزمایش بارداری انجام دهید و با پزشک صحبت کنید تا مراقبت و حمایت مناسب را دریافت کنید.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا