از رابطه جنسی دهانی چه بیماری های مقاربتی می توانید دریافت کنید؟

What sexually transmitted diseases can you get from oral sex

ممکن است از رابطه جنسی دهانی چه بیماری های مقاربتی (STI) مبتلا شوید. برخی از بیماری‌های مقاربتی، مانند تبخال تناسلی و سوزاک، بیشتر از سایر بیماری‌های مقاربتی از رابطه جنسی دهانی ایجاد می‌شوند. در سرتاسر جهان، درباره 1 میلیون STI جدیدمنبع مورد اعتماد هر روز به دست می آیند. ضروری است که افراد فعال جنسی بدانند که چگونه بیماری های مقاربتی منتقل می شود و چگونه می توانند خطر گسترش عفونت ها را کاهش دهند.

رابطه جنسی دهانی چه بیماری های مقاربتی

ممکن است از طریق رابطه جنسی دهانی به بسیاری از بیماری های مقاربتی مبتلا شوید، زیرا رابطه جنسی دهانی شامل تماس نزدیک و اغلب تبادل مایعات بدن است. STI از طریق تماس با مایعات بدن یا پوست حاوی STI منتشر می شود. بیماری های مقاربتی مختلف با سرعت های مختلف و از طریق مایعات مختلف بدن پخش می شوند. شانس ابتلا به STI به عوامل مختلفی بستگی دارد.

عفونت‌های مقاربتی که اغلب از طریق رابطه جنسی دهانی منتشر می‌شوند

 • تبخال تناسلی
 • سوزاک
 • سیفلیس
 • HIV
 • کلامیدیا
 • شپش ناحیه تناسلی
 • هپاتیت B و C
 • زگیل تناسلی

تبخال تناسلی

تبخال تناسلی ویروسی است که از طریق تماس واژن، دهانی یا مقعدی با فردی که تبخال دارد منتقل می شود. این بسیار مسری است و بیشتر مسری استمنبع مورد اعتماد در طول یک شیوع فعال. علامت اولیه تبخال ظاهر شدن زخم های تاول مانند روی یا اطراف اندام تناسلی است. زخم ها ممکن است به ران ها، باسن یا سایر نواحی مجاور سرایت کنند. بسته به نوع تبخال، ممکن است دهان، زبان و لب ها را نیز تحت تاثیر قرار دهند.

حتی کاندوم و سایر روش‌های محافظتی مانع از انتشار ویروس نمی‌شوند. این امر مخصوصاً اگر کسی زخم یا تاول داشته باشد که به طور کامل توسط کاندوم یا بند دندان پوشانده نشده است. افرادی که مبتلا به تبخال دهان هستند ممکن است از طریق رابطه جنسی دهانی عفونت تبخال را به اندام تناسلی شریک جنسی خود سرایت کنند.

این امکان وجود دارد که فرد برای سال‌های متمادی تبخال داشته باشد بدون اینکه زخم‌ها شیوع پیدا کند. حتی افرادی که تنها یک بار شیوع بیماری داشته اند، یا هیچ علامتی ندارند اما هرگز آزمایش نشده اند، ممکن است تبخال داشته باشند. تبخال قابل درمان نیست، اما داروها می‌توانند علائم را مدیریت کنند.

از رابطه جنسی دهانی چه بیماری های مقاربتی می توانید دریافت کنید؟

سوزاک

سوزاک یک عفونت باکتریایی بسیار مسری منبع قابل اعتماد که از طریق تماس جنسی با واژن، آلت تناسلی، مقعد یا دهان فرد مبتلا به این بیماری پخش می‌شود. بسیاری از افرادی که سوزاک دارند اصلاً هیچ علامتی ندارند. هنگامی که علائم ظاهر می شوند، ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • ترشحات تناسلی
 • حرکات دردناک روده
 • خارش یا سوزش در هنگام ادرار
 • ترشحات سفید، سبز یا زرد از آلت تناسلی
 • خونریزی بین پریود

سوزاک قابل درمان است، اما در صورت عدم درمان می تواند عوارض جدی ایجاد کند. در زنان، سوزاک درمان‌ نشده می‌تواند باعث ایجاد وضعیتی به نام بیماری التهابی لگن. این سندرم ممکن است منجر به ناباروری. در موارد کمتر، سوزاک نیز ممکن است باعث ناباروری در مردان شود.

سیفلیس

سیفلیس یک عفونت باکتریایی است که از طریق تماس واژن، دهان، آلت تناسلی، مقعد یا پوست با زخم های سیفلیس گسترش می یابد. زخم ها ممکن است کوچک یا غیرقابل تشخیص باشند، بنابراین تنها راه برای اینکه فرد مطمئن شود که آیا سیفلیس دارد یا خیر، آزمایش است. سیفلیس قابل درمان است، اما اگر درمان نشود، می‌تواند باعث نارسایی اندام شود، زوال عقل، و سایر مشکلات جدی سلامتی.

در ابتدایی ترین مرحله، سیفلیس به تعداد زخم های کوچک و تاول مانند ظاهر می شود. زخم ها در جایی ظاهر می شوند که سیفلیس وارد بدن شده است، بنابراین افرادی که از رابطه جنسی دهانی به سیفلیس مبتلا می شوند ممکن است در ناحیه تناسلی یا نزدیک دهان خود زخم داشته باشند. همانطور که سیفلیس ایجاد می شود، باعث ایجاد بثورات می شود و به غشاهای مخاطی آسیب می رساند.

در مراحل بعدی، می تواند باعث مشکلات جدی در بسیاری از اندام ها، از جمله قلب و مغز شود.

شرایط دیگر

عفونت‌های دیگر کمتر از طریق رابطه جنسی دهانی سرایت می‌کنند، اگرچه عفونت همچنان امکان‌پذیر است.

HIV

HIV که زمانی منتقل می شود که مایعات بدن حاوی عفونت مستقیماً با جریان خون فرد دیگر تماس پیدا کند. در مراحل اولیه، HIV ممکن است هیچ علامتی ایجاد نکند. با گذشت زمان، این بیماری سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند.

کلامیدیا

کلامیدیا، که از طریق تماس واژن، دهان، آلت تناسلی یا مقعدی با فردی که به عفونت مبتلا شده است، گسترش می یابد. اکثر افراد علائمی ندارند. برای کسانی که این کار را انجام می دهند، ممکن است خارش یا سوزش ناحیه تناسلی همراه با مشکل یا درد در ادرار کردن رخ دهد.

شپش ناحیه تناسلی

شپش ناحیه تناسلی، که حشرات کوچکی هستند که از خون تغذیه می کنند و در موهای ناحیه تناسلی زندگی می کنند. این حشرات می توانند روی موهای دیگر بدن نیز زندگی کنند، اما روی پوست سر نه. شپش ناحیه تناسلی می‌تواند از طریق تماس فیزیکی از فردی به فرد دیگر بپرد.

هپاتیت B و C

هپاتیت B و C که ویروس هایی هستند که به کبد حمله می کنند. آنها می توانند از طریق تماس با مایعات بدن حاوی عفونت پخش شوند. علائم ممکن است با علائمی شبیه آنفولانزا شروع شود. در برخی افراد، این ویروس می تواند باعث نارسایی حاد کبد یا مشکلات مزمن کبدی شود.

از رابطه جنسی دهانی چه بیماری های مقاربتی می توانید دریافت کنید؟

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی، که توده‌ها و برجستگی‌هایی هستند که روی یا نزدیک اندام تناسلی ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV). این بیماری زمانی گسترش می یابد که افراد با یک زگیل تناسلی. بسیاری از افراد مبتلا به زگیل تناسلی هیچ علامتی ندارند، اگرچه برخی درد و خارش در نزدیکی اندام تناسلی خود دارند.

اچ آی وی در خون، شیر مادر، مایعات واژن، مایعات رکتوم، مایع منی و مایع پیش منی وجود دارد. برای ابتلا به این بیماری، مایعات بدن حاوی عفونت باید با جریان خون فرد دیگر در تماس باشد.

این می تواند به سه صورت اتفاق بیفتد:

 • از طریق تماس با یک زخم باز، حتی یک زخم کوچک
 • از طریق تماس با یک غشای مخاطی، مانند واژن
 • از طریق تماس مستقیم با جریان خون، مانند سوزن های مشترک

سکس دهانی تماس مستقیم با جریان خون ایجاد نمی کند. برای دریافت اچ‌آی‌وی از طریق رابطه جنسی دهانی، مایعات بدن فرد مبتلا به عفونت باید با غشای مخاطی پاره شده یا زخم شریک جنسی او تماس پیدا کند. همچنین زمانی که فردی که رابطه جنسی دهانی دارد، زخم باز در دهان یا ناحیه دیگری از بدن که با غشاهای مخاطی گیرنده یا زخم باز تماس پیدا می‌کند، منتقل شود.

ایدز یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی، نامی است که به شرایطی داده می شود که در آن عملکرد ایمنی فرد به دلیل عفونت مزمن HIV وجود ندارد. ایدز می‌تواند منجر به طیف وسیعی از عفونت‌ها و بیماری‌های غیرمعمول شود، اما ایدز نمی‌تواند مستقیماً منتقل شود. فرد قبل از ابتلا به ایدز ابتدا به HIV مبتلا می‌شود.

میزان مسری بودن یک ویروس ممکن است در طول زمان یا با درمان تغییر کند. برای مثال، در مورد HIV، بارهای ویروسی بیشتر یا مقادیر بالاتر ویروس در خون، ویروس را مسری‌تر می‌کند.

یشگیری

تنها راهبردی که می‌تواند خطر انتقال بیماری‌های مقاربتی دهانی را از بین ببرد، اجتناب از هرگونه فعالیت جنسی، از جمله رابطه جنسی دهانی، مقعدی و واژینال است.

برای کاهش خطر در حین فعالیت جنسی، فرد می‌تواند:

 • آزمایش منظم برای بیماری های مقاربتی و درخواست از همه شرکا برای انجام همین کار
 • در نظر گرفتن یک رابطه تک همسری و متعهد با فردی که برای بیماری های مقاربتی غربالگری شده است
 • استفاده از روش‌های بازدارنده مانند کاندوم یا سدهای دندانی برای کاهش خطر انتقال
 • اجتناب از رابطه جنسی با فردی که شیوع قابل مشاهده تبخال، زگیل تناسلی، شپش شرمگاهی یا سیفلیس دارد
 • درمان سریع هر بیماری مقاربتی به عنوان درمان سریع می تواند خطر گسترش عفونت را از بین ببرد یا کاهش دهد

افراد فعال جنسی باید در مورد خطر رابطه جنسی دهانی با فردی که عفونت دارد با پزشک صحبت کنند. در برخی موارد، اقدامات احتیاطی وجود دارد که فرد می تواند برای جلوگیری از ابتلا به عفونت انجام دهد. در همه موارد، ارتباط آزاد با یک شریک و به‌روز نگه داشتن اطلاعات پزشکی قابل اعتماد می‌تواند به افراد در تصمیم‌گیری عاقلانه کمک کند.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا