تاثیر رابطه جنسی روی مغز چیست؟ ارتباط بین عملکرد شناختی و فعالیت جنسی در افراد

Sex on the brain: the relationship between cognitive function and sexual activity in humans

رابطه بین شناخت و فعالیت جنسی در افراد مسن سالم کمتر مورد تحقیق قرار گرفته است. تعداد محدودی از تحقیقات در این زمینه نشان داده است که فعالیت جنسی با شناخت بهتر در مردان مسن مرتبط است. این مقاله کوتاه از سلام یار به بررسی عوامل واسطه‌ای احتمالی در این ارتباط در مردان و زنان می‌پردازد و تلاش می‌کند تا توضیحی را از نظر تأثیرات فیزیولوژیکی بر عملکرد شناختی ارائه دهد.

فعالیت جنسی در سالمندان

با استفاده از داده‌های جدید در دسترس از موج 6 مطالعه طولی پیری، مطالعه فعلی ارتباط بین فعالیت جنسی و شناخت را در بزرگسالان 50 تا 89 ساله بررسی کرد (6833 = n). دو آزمون مختلف عملکرد شناختی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت: توالی اعداد، که به طور گسترده به عملکرد اجرایی مربوط می شود، و یادآوری کلمات، که به طور گسترده به حافظه مربوط می شود.

مطالعه هات دانشگاه ها

یک مطالعه مشترک توسط دانشگاه‌های کاونتری و آکسفورد در انگلستان، فعالیت جنسی را با توانایی‌های شناختی بالاتر در سنین بالاتر مرتبط دانسته است. نتایج این مطالعه نشان می دهد که بین فعالیت جنسی و توالی اعداد/یادآوری کلمات در مردان ارتباط معناداری وجود دارد. با این حال، در زنان، ارتباط معنی‌داری بین فعالیت جنسی تنها در یادآوری کلمات وجود داشت – توالی اعداد تأثیری نداشت. تفاوت در تستوسترون (هورمون جنسی مردانه) و اکسی توسین (یک هورمون عمدتاً زنانه) ممکن است باعث شود که چرا سطح شناختی مردان در طول فعالیت جنسی در سنین بالاتر تغییر بسیار بیشتری می کند.

نتیجه‌گیری

میانجی‌های احتمالی این ارتباطات (به عنوان مثال انتقال‌دهنده‌های عصبی) مورد بحث قرار گرفته‌اند. ماهیت مقطعی تحلیل محدود کننده است، اما یک راه امیدوارکننده برای اکتشافات و مطالعات طولی آینده فراهم می کند. این یافته ها پیامدهایی برای ارتقای مشاوره جنسی در محیط های مراقبت های بهداشتی دارد، جایی که حفظ یک زندگی جنسی سالم در سنین بالاتر می تواند در بهبود عملکرد شناختی و رفاه مفید باشد.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا