علت بی‌میلی همسر به رابطه جنسی و روش مقابله با آن

The reason for the wife's reluctance to have sex and how to deal with it

علت بی‌میلی همسر به رابطه جنسی و روش مقابله با آن چیست؟ رضایت جنسی در روابط سالم، نور خانه است. به همان اندازه مهم و حیاتی. با این حال، گاهی اوقات فشار کاری و استرس، برنامه ریزی های ناگهانی، امتحانات سخت یا سایر مسائل مشابه، یکی از دو طرف را نسبت به روابط جنسی که ممکن است موقت یا دائمی باشد، بی علاقه می کند.

در چنین مواقعی چه باید کرد؟ چگونه می توان این میل سرکوب شده و آتش زیر خاکستر را دوباره زنده کرد؟ در این مقاله راه حل های کاربردی برای حل این مشکل را در اختیار شما قرار می دهیم.

اهمیت رابطه جنسی در زندگی زناشویی

صمیمیت در همه روابط عاشقانه مهم است و یکی از جلوه های بیرونی آن در روابط زناشویی رابطه جنسی سالم است. این نزدیکی باعث کاهش فشار خون و استرس و بهبود پیوند عاطفی بین زوجین با ترشح هورمون اکسی توسین می شود.

از طرفی نبود آن شکاف عمیقی بین زن و شوهر ایجاد می کند که گاهی موقتی و گاهی دائمی است. بنابراین چنین مشکلی زنگ خطری برای سلامت روان زوجین است!

دلایل عدم تمایل همسران به رابطه جنسی

بی میلی شریک جنسی به رابطه جنسی لزوماً به معنای فقدان عشق و محبت نیست. عوامل مختلفی بر میل جنسی (لیبیدو) تأثیر می گذارد و شناسایی دلیل این بی میلی اولین قدم برای رفع آن است. در این قسمت دلایل رایج این بی میلی را بیان کرده ایم.

1. استرس و اضطراب

مشاغل پر استرس، نزدیک شدن به موعد مقرر پروژه و به طور کلی سرعت سریع زندگی افراد را مستعد استرس و اضطراب می کند. وقتی مغز درگیر چنین مشکلاتی می شود، میل جنسی به طور طبیعی کمرنگ می شود.

2. مصرف دارو ضد افسردگی

بی میلی جنسی ممکن است یکی از عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی، قرص های ضد بارداری و برخی از داروهای پروستات باشد که شریک زندگی شما مصرف می کند.

3. مشکلات جسمی

مواردی مانند کمبود تستوسترون، فشار خون بالا، کم کاری تیروئید و دیابت ممکن است در بی میلی جنسی دخیل باشند.

4. کاهش میل جنسی در بارداری و زایمان

اثرات بارداری و زایمان بر سلامت جسمی و روانی زوجین یکی از مهم ترین دلایل بی میلی جنسی است. روزهای پرمشغله بعد از زایمان فرصتی برای فکر کردن به معاشقه باقی نمی گذارد.

5. تجربه خیانت داشتن همسر

این بی میلی ممکن است نتیجه دیدن خیانت همسرتان در زندگی قبلی و بی اعتمادی ذاتی او باشد. این تجربه تلخ، صمیمیت عاطفی و فیزیکی را برای مدت طولانی دشوار می کند.

علت بی‌میلی همسر به رابطه جنسی
علت بی‌میلی همسر به رابطه جنسی

6. اختلال نعوظ

اگر مشکل شریک زندگی شما اختلال نعوظ است، احتمالاً مدت زیادی را بدون رابطه جنسی سپری کرده اید بدون اینکه دلیل آن را بدانید. صحبت کردن در مورد این مشکل برای مردان آسان نیست.

7. تجربه سوء استفاده جنسی

خاطرات ناخوشایند مرتبط با رابطه جنسی بر تمایل افراد به انواع صمیمیت فیزیکی، حتی لمس کردن ساده تأثیر منفی می گذارد.

8. مشکلات مالی

نگرانی های مالی در مراحل مختلف زندگی به شدت استرس زا هستند. وقتی هر دو طرف تمام وقت و انرژی خود را صرف حل مشکلات مالی می کنند، طبیعی است که فرصتی برای صمیمیت و صمیمیت ندارند.

9. درد هنگام مقاربت

درد داشتن میل افراد به رابطه جنسی را کاهش می دهد. هر چه این درد بیشتر باشد، میل جنسی کمتر و کمتر می شود.

10. اعتقادات مذهبی

گاهی اوقات بی میلی همسران به رابطه جنسی ناشی از اعتقادات مذهبی و اعتقادات جامعه است و ناخودآگاه آنها را مجبور به دوری از یکدیگر می کند.

11. افسردگی

افسردگی ممکن است تعادل هورمون های جنسی را مختل کند و میل جنسی را به صفر برساند.

12. عادت کردن به همسر

پس از سال ها زندگی مشترک و عادت به حضور یکدیگر، طبیعی است که شور روزهای اول کم رنگ شود و رابطه خسته کننده شود.

نحوه برخورد با همسری که تمایلی به رابطه جنسی ندارد

وقتی شریک زندگی شما صمیمیت فیزیکی نمی خواهد، بدترین واکنش ممکن کناره گیری و عادت کردن به آن است. در ادامه راه حل های عملی برای حل این مشکل را ارائه می دهیم.

1. صمیمیت غیرجنسی را تقویت کنید

صمیمیت در زندگی زناشویی تنها به معنای رابطه جنسی نیست. اشکال دیگری نیز وجود دارد که پیوند بین زوجین را تقویت می کند تا ذره ذره تمایل آنها به بودن در کنار هم افزایش یابد.

با حرکات ساده و جذاب مانند در آغوش گرفتن شریک زندگی خود شروع کنید و عشق و علاقه خود را به روش های مختلف نشان دهید. دست نگه دارید، با هم فیلم تماشا کنید، دوچرخه سواری کنید و غروب خورشید را تماشا کنید. برای یکدیگر وقت بگذارید و از با هم بودن لذت ببرید. به محض اینکه عشق دوباره شعله ور می شود، میل به صمیمیت جنسی به رابطه خزیده می شود.

علت بی‌میلی همسر به رابطه جنسی
علت بی‌میلی همسر به رابطه جنسی

2. صحبت کردن برای حل مشکلات

صحبت کردن تنها راه حل موثر برای مشکلات رابطه است. گفت‌وگوی صادقانه درباره نیازها و نگرانی‌هایتان و اشاره مستقیم به مشکلاتی که شما را آزار می‌دهد، چندین گام را به سمت حل مشکل برمی‌دارد.

در مورد آنچه می خواهید و نمی خواهید صادق باشید و ترجیحات مختلف یکدیگر را بپذیرید. قرار نیست نگرانی های شما به سرزنش و سرکوب تبدیل شود. به خاطر داشته باشید که سرزنش نتیجه ای جز ایجاد تنش و دوری بیشتر از همسرتان ندارد. بنابراین از راه سازش وارد شوید و با صداقت بحث را ادامه دهید.

بدترین مکان برای صحبت در این مورد اتاق خواب شماست. فضای خنثی را انتخاب کنید که ربطی به رابطه جنسی نداشته باشد و در عین حال مزاحم نباشد.

3. از یک مشاور حرفه ای کمک بگیرید

گاهی صحبت کردن هیچ دردی را دوا نمی کند. اگر نمی توانید به تنهایی با نگرانی های خود کنار بیایید، مراجعه به یک درمانگر حرفه ای انتخاب عاقلانه ای برای ریشه یابی مشکل است.

4. بازتعریف صمیمیت

تنها بودن در یک رابطه به معنای رضایت از آن نیست. با صحبت کردن متوجه شوید که شریک زندگی شما چه زمانی به رابطه جنسی علاقه ای ندارد و با پذیرش آن رضایت از رابطه را افزایش دهید.

گاهی اوقات مشکل این است که تعریف شریک زندگی شما از صمیمیت با تعریف شما متفاوت است. یعنی شرایطی که شما را آزار می دهد برای او کاملا طبیعی و مناسب است. بنابراین در مورد انتظارات خود از صمیمیت صحبت کنید، اما شریک زندگی خود را برای داشتن رابطه تحت فشار قرار ندهید.

5. احترام را حفظ کنید

احترام در هر رابطه ای حیاتی است و باید از هر دو طرف باشد. به هر دلیلی که شریک زندگی شما با بیزاری جنسی دست و پنجه نرم می کند، در کنار او باشید و هنگام بحث در مورد مسائل به دقت گوش دهید تا بفهمید ریشه مشکل در کجاست.

حرف آخر

حل مشکلات جنسی با یک بحث و اعتراض امکان پذیر نیست. به جای درخواست و التماس هر بار، بحث های پی در پی و در نهایت کناره گیری از یکدیگر، با صبر و حوصله وقت بگذارید و از درمانگر کمک بخواهید تا ریشه مشکل را بیابید و بدون آسیب رساندن به عزت نفس، آن را حل کنید.

مشکل عدم صمیمیت در زندگی زناشویی با راهکارهای این مقاله تا حدود زیادی قابل حل است. اگر راه حل های دیگری می شناسید حتما در قسمت نظرات با ما و دوستانمان به اشتراک بگذارید.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا