پروتئین درمانی مو؛ تمام آنچه نیاز است بدانید

hair protein therapy; All you need to know

پروتئین درمانی مو؛ تمام آنچه نیاز است بدانید. همه ما می دانیم که پروتئین بخش مهمی از یک رژیم غذایی متعادل است و ماهیچه ها را تقویت می کند، اما آیا قدرت تقویت قسمت های خارجی بدن مانند مو را دارد؟ مو رشته پیچیده ای از سلول های مرده، پروتئین، آب، چربی، رنگدانه و عناصر کمیاب است.

بخش بزرگی از موهای ما از پروتئین به خصوص کراتین تشکیل شده است، به همین دلیل است که پروتئین می تواند به ترمیم موهای آسیب دیده کمک کند. پروتئین درمانی مو یکی از روش های مفید برای تقویت مو است که در این مقاله از سلام یار با آن بیشتر آشنا می شویم.

پروتئین درمانی مو چیست؟

ما به دلایل مختلفی مانند دکلره کردن، رنگ کردن، سشوار کشیدن و صاف کردن موهای خود را از دست می دهیم. حتی اگر این کارها را انجام ندهیم، شانه کردن، بستن و شستن مو ممکن است باعث کشیدگی و آسیب مو شود.

از طرفی تغییر فصل روی موها نیز تاثیر می گذارد و هوای سرد و گرم باعث ضعیف و کدر شدن موها می شود. اگر شما نیز این شرایط را در موهای خود احساس می کنید، می توانید با پروتئین درمانی در منزل آنها را تقویت کنید. البته نکته مهم این است که بدانید چه زمانی، چگونه و چرا باید از پروتئین درمانی استفاده کنید.

اطلاعات مهم در مورد پروتئین درمانی مو

  • مواد تشکیل دهنده: تقویت کننده
  • مزایای اصلی: بهبود خاصیت ارتجاعی مو، تقویت فولیکول مو و بهبود ظاهر کلی مو
  • موارد استفاده: بهبود وضعیت موهای خشک و آسیب دیده
  • هر چند وقت یکبار: درمان های داخل سالن ممکن است از فصلی تا سالیانه متفاوت باشد. برای پروتئین درمانی خانگی نیاز به درمان هفتگی و ماهانه است.
  • بهبود عملکرد: با استفاده از روغن هایی مانند کرچک و جوجوبا
  • موارد منع مصرف: هیچ ماده شناخته شده ای وجود ندارد که با پروتئین تداخل داشته باشد. با این حال، پروتئین درمانی در سالن حاوی مواد شیمیایی مضری است که می تواند با محصولات مراقبت از مو تداخل داشته باشد.

فواید پروتئین درمانی مو

اگر مو از پروتئین ساخته شده است، چرا به درمان پروتئین اضافی نیاز دارد؟ همانطور که مو رشد می کند و از ریشه دور می شود، رطوبت و مواد مغذی خود را از دست می دهد، بنابراین پروتئین کراتینه شده شروع به شل شدن و شکستن می کند. در نتیجه مو استحکام و قابلیت ارتجاعی خود را از دست داده و ضعیف می شود. بازسازی، حمایت و تقویت پروتئین زیرین راز سلامت مو و پوست سر است. این کار را می توان با استفاده از مواد شیمیایی در سالن زیبایی یا به روشی طبیعی و گیاهی در خانه انجام داد.

پروتئین درمانی مو؛ تمام آنچه نیاز است بدانید

برخی از فواید پروتئین درمانی برای مو

1. جلوگیری از آسیب مو

مواد پروتئینی مانند پروتئین هیدرولیز شده گندم یا اسیدهای آمینه ابریشم مستقیماً به فولیکول مو می چسبند، لایه کوتیکول را سفت می کنند و مانعی در اطراف فولیکول ایجاد می کنند که از آسیب بیشتر جلوگیری می کند.

2. تقویت مو

پروتئین بلوک ساختمانی مو است، بنابراین جایگزینی پروتئین هایی که با رشد مو از بین رفته یا آسیب دیده اند، تمام طول مو را تقویت می کند.

3. انعطاف پذیری را بهبود بخشید

موهای کمبود پروتئین معمولا شکننده تر هستند. پروتئین درمانی به حفظ خاصیت ارتجاعی مو کمک می کند تا پس از کشیده شدن مجدداً بازگردد.

4. کمک به از بین بردن شکستگی و موخوره

پروتئین باعث حفظ تراکم، خاصیت ارتجاعی و استحکام مو می شود و شکستگی و شکافتگی انتهای مو را کاهش می دهد. در نتیجه موها بهتر و سالم تر به نظر می رسند.

پروتئین درمانی با توجه به نوع مو

پروتئین درمانی برای انواع مو مناسب است. اما برای موهای خشک، آسیب دیده، رنگ شده و آسیب دیده مفیدتر است. اگرچه پروتئین درمانی در خانه مضر نیست، اما برای داشتن موهای قوی و سالم ضروری نیست.

پروتئین درمانی مو؛ تمام آنچه نیاز است بدانید

روش پروتئین درمانی مو

پروتئین درمانی هم در سالن و هم در منزل انجام می شود، اما پروتئین درمانی در سالن معمولا با مواد شیمیایی قوی و مضر مانند فرمالدئید انجام می شود. ترکیب این مواد با حرارت معمولاً اثر معکوس دارد و باعث خشکی مو می شود.

با وجود سابقه طولانی پروتئین درمانی در سالن، روش های جایگزینی مانند ماسک های رنگی (DIY) و محصولات مو حاوی پروتئین برای پروتئین درمانی در خانه وجود دارد.

قبل از انجام هر درمانی، ابتدا کمبود پروتئین مو را بررسی کنید که می تواند با از دست دادن رطوبت اشتباه گرفته شود. پس از بررسی همه چیز، از درمان های هفتگی و ماهانه با توجه به وضعیت مو و پوست سر خود استفاده کنید. معمولاً یک برنامه 30 تا 45 دقیقه ای برای پروتئین درمانی توصیه می شود، اما می توانید برخی از محصولات را یک شبه روی سر خود بگذارید.

مراحل پروتئین درمانی مو

شستن مو آخرین مرحله پروتئین درمانی است

پروتئین تراپی حرارتی ساده طی مراحل زیر انجام می شود:

  1. محصول یا ماسک حاوی پروتئین را از پوست سر تا انتهای موها بمالید. موهای خود را با انگشتان یا یک شانه دندانه پهن شانه کنید تا محصول به طور یکنواخت روی سر شما پخش شود.
  2. موهای خود را شانه کنید و بپیچید و با چیزی مانند کلاه دوش بپوشانید (برخی از محصولات نیازی به پوشش ندارند، بنابراین دستورالعمل های روی محصول را بخوانید).
  3. سشوار را با حرارت کم دور سر خود نگه دارید تا حرارت به طور یکنواخت پخش شود و موها نسوزند.
  4. کلاه را بردارید و موهای خود را بشویید. بسته به نوع محصول، ممکن است به شامپو نیاز داشته باشید.

آیا باید از گرما در پروتئین درمانی استفاده کرد؟

آره. گرما اثر پروتئین درمانی را افزایش می دهد. اما برای جلوگیری از آسیب مو باید از حرارت کم استفاده کنید و زیاده روی نکنید.

چگونه بفهمیم موهایمان به پروتئین درمانی نیاز دارد؟

اگر موهای سالم را به آرامی بکشید، پس از رها شدن به حالت طبیعی خود باز می گردد. اما این اتفاق برای موهایی که فاقد پروتئین هستند و پس از کشیدگی می شکند، نمی افتد. برای انجام این آزمایش، موهای خود را خیس کنید، سپس کمی بکشید و ببینید آیا به حالت اولیه خود باز می گردد یا خیر. اگر مو به حالت قبلی خود برنگشت، زمان استفاده از پروتئین درمانی فرا رسیده است.

پروتئین درمانی مو؛ تمام آنچه نیاز است بدانید

چگونه پروتئین مو را افزایش دهیم؟

بهتر است پروتئین لازم برای مو را از غذاهایی مانند تخم مرغ، توت، میگو، ماهی چرب، توفو و مغزها تامین کنید. با افزودن این مواد غذایی به رژیم غذایی خود می توانید به مرور زمان از ریزش مو جلوگیری کرده و موهای خود را سالم تر نشان دهید. علاوه بر این، اگر به دنبال پروتئین اضافی هستید، می توانید از مکمل های پروتئینی استفاده کنید.

آیا پروتئین درمانی واقعا به مو کمک می کند؟

آره. درمان های پروتئینی واقعا به مو کمک می کند، به خصوص اگر مو بسیار آسیب دیده باشد. معمولاً بعد از یک دوره 6 تا 8 هفته ای درمان متوجه اثر آن خواهید شد.

آیا می توانید موهای خود را قبل از پروتئین درمانی بشویید؟

آره. برای نتیجه بهتر، پروتئین درمانی باید بعد از شامپو انجام شود.

آیا می توانید از پروتئین اضافی برای مو استفاده کنید؟

پروتئین بیش از حد مو را سنگین می کند، خاصیت ارتجاعی آن را کاهش می دهد و باعث شکنندگی بیشتر می شود. خوشبختانه وجود پروتئین اضافی معمولا موقتی است و اگر مدتی درمان را به تعویق بیندازید، احتمالا موهایتان به حالت قبل باز می گردد. برای جلوگیری از این اتفاق، پروتئین درمانی را فقط یک یا دو بار در هفته انجام دهید تا تارهای مو اشباع نشوند.

آیا موهای مجعد به پروتئین یا رطوبت نیاز دارند؟

آره. بهتر است پروتئین و رطوبت مو حفظ شود. از شامپوها و نرم کننده هایی استفاده کنید که پروتئین و رطوبت را در مو حفظ می کنند. برای جلوگیری از موخوره، می‌توانید از درمان‌های هفتگی و روغن‌های مناسب برای حالت دادن و آبرسانی به موهای خشک استفاده کنید.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا