بالانیت یا التهاب سر آلت تناسلی؛ تمام آنچه نیاز است بدانید

Balanitis or inflammation of the head of the penis; All you need to know

بالانیت یا التهاب سر آلت تناسلی یک عارضه قابل درمان است که اکثر مردانی که ختنه نشده اند از آن رنج می برند. علائم اصلی بالانیت التهاب و درد در سر آلت تناسلی است. برای درمان این بیماری باید از کرم های ضد قارچ و آنتی بیوتیک استفاده کرد، به طور مرتب محل را تمیز کرد و در برخی موارد ختنه کرد. در این مقاله از سلام یار به بررسی بیشتر این بیماری بالانیت یا التهاب سر آلت تناسلی می پردازیم پس با ما همراه باشید.

فهرست مطالب پنهان

بالانیت چیست؟

بالانیت یا التهاب سر آلت تناسلی (تورم و سوزش) در سر یا سر آلت تناسلی است و مردان ختنه نشده بیشتر از آن رنج می برند. ختنه برداشتن پوست ختنه گاه آلت تناسلی است. عفونت های قارچی معمولا باعث این بیماری می شوند. اگرچه عفونت های باکتریایی، ویروسی و برخی از عوارض پوستی نیز در بروز این بیماری نقش دارند. طبق آمار 10 درصد از مردان در طول زندگی خود از این بیماری رنج می برند. کودکان زیر 4 سال که ختنه نشده اند نیز احتمال دارد به بالانیت مبتلا شوند. این بیماری در بزرگسالانی که دیابت دارند یا پوست ختنه گاه دارند و آن را به طور کامل تمیز نمی کنند بیشتر دیده می شود.

علت التهاب سر آلت تناسلی

اگر ختنه نشده اید، شایع ترین علت بالانیت یا التهاب سر آلت تناسلی حلقوی تمیز نکردن منظم آلت تناسلی و پوست ختنه گاه است.

سایر علل این بیماری عبارتند از:

 • عفونت قارچی اندام تناسلی (کاندیدیاز)
 • عفونت های مقاربتی
 • عفونت گال
 • آلرژی به مواد شیمیایی یا صابون های تند
 • دیابت
 • آرتریت واکنشی

عوارض پوستی که باعث خارش، خشکی و لایه برداری پوست می شود مانند اگزما و پسوریازیس.

علائم بالانیت چیست؟

علائم این بیماری ممکن است به طور ناگهانی یا تدریجی ظاهر شوند و عبارتند از:

 • درد و سوزش در سر آلت تناسلی
 • تغییر رنگ قسمت هایی از آلت تناسلی
 • خارش زیر پوست ختنه گاه
 • تورم
 • ظهور نواحی سفید یا براق روی پوست آلت تناسلی
 • ترشح مایع سفید از زیر پوست ختنه گاه
 • بوی بد
 • درد در هنگام ادرار کردن

ضایعات یا زخم در سر آلت تناسلی. (این نادر است و در بالانیت کاذب اپیتلیوماتوز کراتوتیک و میکوز دیده می شود که افراد بالای 60 سال را مبتلا می کند).

بالانیت یا التهاب سر آلت تناسلی؛ تمام آنچه نیاز است بدانیدانواع بالانیت چیست؟

علت بیماری بالانیت یا التهاب سر آلت تناسلی معمولا عفونت است، البته این بیماری انواع غیر عفونی نیز دارد که در ادامه به معرفی آن ها پرداخته ایم.

1. منطقه بالانیت

این نوع بالانیت یا التهاب سر آلت تناسلی مزمن افراد ختنه نشده و میانسال را درگیر می کند و باعث التهاب و تغییر رنگ سر آلت تناسلی می شود. 10 درصد موارد التهاب سر آلت تناسلی از این نوع است.

2. بالانیت سیرسینات

این نوع بالانیت یا التهاب سر آلت تناسلی نتیجه آرتریت واکنشی است، نوعی آرتریت که در پاسخ به عفونت در بدن رخ می دهد. بالانیت سیرسینات علاوه بر التهاب و تغییر رنگ سر آلت تناسلی باعث ایجاد ضایعات (زخم) کوچک در سر آلت تناسلی می شود.

3. بالانیت کاذب اپیتلیوماتوز کراتوتیک و میشی

این نوع بالانیت یا التهاب سر آلت تناسلی بسیار نادر است و باعث ایجاد زگیل های خشک در سر آلت تناسلی می شود. افراد بالای 60 سال به این بیماری مبتلا می شوند.

4. رفع بثورات دارویی

این عارضه زمانی رخ می دهد که در اثر استفاده از برخی داروها یا مواد شیمیایی، ضایعه پوستی در نواحی پوست ظاهر شود.

5. بیماری لیکن پلان

آکنه یک بیماری پوستی است که باعث ایجاد آکنه در یک یا چند قسمت از بدن می شود.

چه کسانی به بالانیت مبتلا می شوند؟

بالانیت یا التهاب سر آلت تناسلی مردان ختنه نشده را تحت تاثیر قرار می دهد، زیرا رطوبت و گرما زیر پوست ختنه گاه محل مناسبی برای رشد باکتری ها و قارچ ها است. بالانیت می تواند در هر سنی رخ دهد و در افرادی که پوست ختنه گاه آنها سفت است و به راحتی جمع نمی شود شایع است.

افراد زیر بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند:

 1. کسانی که آلت تناسلی خود یا زیر پوست ختنه گاه خود را به درستی و به طور منظم تمیز نمی کنند.
 2. میانسال یا مسن.
 3. بیماران مبتلا به دیابت. (زیرا افزایش گلوکز روی پوست باعث تحریک رشد باکتری ها و قارچ ها می شود.)
 4. افرادی که اضافه وزن دارند.
 5. بیماران مبتلا به عفونت های مقاربتی.
 6. کسانی که به مواد شیمیایی حساسیت دارند.

عوارض مرتبط با بالانیت یا التهاب سر آلت تناسلی

بالانیت یا التهاب سر آلت تناسلی؛ تمام آنچه نیاز است بدانید

1. کارسینوم سلول بازال

نوعی سرطان پوست که در سلول های پایه در لایه بیرونی پوست ایجاد می شود. این بیماری باعث ایجاد توده سرطانی می شود و شایع ترین نوع سرطان پوست است.

2. کارسینوم سلول سنگفرشی

این نوع سرطان پوست در سلول های سنگفرشی لایه بیرونی پوست شکل می گیرد و باعث ایجاد ضایعات یا توده های پوستی می شود. این نوع سرطان پوست بعد از نوع قبلی شایع ترین است.

3. سارکوم کاپوزی

سارکوم کاپوزی یک سرطان نادر است که افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف را تحت تاثیر قرار می دهد.

4. بیماری پاژه خارج توراسیک

یک بیماری نادر که باعث تغییر رنگ، خشکی و خارش پوست اطراف اندام تناسلی می شود.

5. بالانیت زروتیکا اوبلیترانس

این عارضه زمانی رخ می دهد که پوست روی غده سفت و سفید می شود. این بافت سخت، ادرار کردن و جریان مایع منی از مجرای ادرار را دشوار یا غیرممکن می کند.

6. فیموزیس

نوعی التهاب مزمن که ممکن است باعث ایجاد زخم در آلت تناسلی و سفت شدن پوست ختنه گاه شود. ممکن است پوست ختنه گاه آنقدر سفت شود که نتوانید آن را روی آلت تناسلی خود به عقب بکشید. به ندرت ارتباطی بین این التهاب مزمن و افزایش خطر ابتلا به سرطان آلت تناسلی وجود دارد.

نحوه تشخیص بالانیت

در مراکز درمانی سعی می شود با معاینه فیزیکی مشخص شود که علت علائم عفونت است یا خیر. پزشک ممکن است از یک سواب برای گرفتن نمونه از سوراخ آلت تناسلی شما و ارسال آن به آزمایشگاه برای آزمایش استفاده کند. او همچنین ممکن است آزمایش ادرار یا خون را برای بررسی دیابت یا سایر عفونت ها پیشنهاد کند. اگر پزشک شما فکر می کند که شما عارضه ای مانند بالانیت یا التهاب سر آلت تناسلی دارید، ممکن است بیوپسی را پیشنهاد کند.

نحوه درمان بالانیت

روش درمان این بیماری به علت آن بستگی دارد. در زیر روش های درمانی احتمالی را معرفی کرده ایم.

1. کرم های ضد قارچ

اگر عفونت قارچی علت بالانیت یا التهاب سر آلت تناسلی باشد، پزشک کرم های ضد قارچ را برای درمان عفونت تجویز می کند. شما باید کرم را به سر آلت تناسلی خود و پوست ختنه گاه خود بمالید.

2. آنتی بیوتیک ها

اگر علت علائم شما عفونت مقاربتی باشد، پزشک با تجویز آنتی بیوتیک آن را درمان می کند. بسته به نوع عفونت، باید آنتی بیوتیک متفاوتی مصرف کنید.

3. تمیز کردن منظم و کامل آلت تناسلی

پزشک توصیه می کند که پوست ختنه گاه خود را به طور منظم بشویید و خشک کنید تا احتمال عود بالانیت یا التهاب سر آلت تناسلی کاهش یابد. همچنین آلت تناسلی خود را با صابون های خشن نشویید، آب گرم اغلب کافی است.

4. دیابت را کنترل کنید

اگر دیابت دارید، پزشک به شما یاد می دهد که چگونه آن را کنترل کنید.

بالانیت یا التهاب سر آلت تناسلی؛ تمام آنچه نیاز است بدانید

5. ختنه

اگر دوباره علائم بالانیت یا التهاب سر آلت تناسلی را تجربه کردید، پزشک ممکن است ختنه را پیشنهاد کند. این روش درمانی برای افرادی که پوست ختنه گاهشان سفت است توصیه می شود.

6. کرم های استروئیدی

اگر علت بالانیت یا التهاب سر آلت تناسلی بیماری پوستی یا واکنش آلرژیک باشد، استفاده از این کرم ها برای درمان آن مفید است.

راهکارهای جلوگیری از بالانیت یا التهاب سر آلت تناسلی

برای جلوگیری از بالانیت یا التهاب سر آلت تناسلی، ابتدا باید بهداشت شخصی خود را رعایت کنید و بیشتر به دستشویی بروید. پوست ختنه گاه خود را عقب بکشید و ناحیه زیر را با آب گرم بشویید و سپس کاملا خشک کنید. همیشه هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید تا از عفونت های مقاربتی که یکی از علل بالانیت یا التهاب سر آلت تناسلی است جلوگیری کنید.

راه حل هایی برای تسکین علائم بالانیت

برای کاهش تحریک و التهاب بالانیت یا التهاب سر آلت تناسلی، راه حل های زیر موثر است:

بیشتر حمام کنید

هر روز حمام کنید. حتما پوست ختنه گاه خود را عقب بکشید تا بتوانید زیر آن را تمیز کنید.

از صابون های قوی استفاده نکنید

از لوسیون ها یا صابون های قوی که باعث تحریک و تحریک پوست می شوند استفاده نکنید.

بهداشت فردی را آموزش دهید

به کودک خود بیاموزید که چگونه آلت تناسلی خود را به طور کامل تمیز کند، به خصوص اگر ختنه نشده باشد.

بالانیت یا التهاب سر آلت تناسلی؛ تمام آنچه نیاز است بدانید

چگونه بفهمیم که به بالانیت مبتلا هستیم؟

اگر آلت تناسلی شما درد می کند، تحریک می شود یا تغییر رنگ در قسمت های مختلف آن مشاهده می کنید، ممکن است به بالانیت یا التهاب سر آلت تناسلی مبتلا شده باشید. اگر ختنه نشده باشید، احتمال ابتلا به این بیماری بیشتر است. بهتر است برای درمان به پزشک مراجعه کنید تا علت علائم شما مشخص شود. سایر عوارض (مانند HIV، سایر عفونت‌های مقاربتی یا بیماری‌هایی که ممکن است به سرطان تبدیل شوند) نیز می‌توانند باعث ایجاد جوش و تغییر رنگ در ناحیه آلت تناسلی شوند. بنابراین مراجعه به پزشک برای معاینه و آزمایش ضروری است.

آیا هنگام ابتلا به بالانیت می توان رابطه جنسی داشت؟

اگر التهاب سر آلت تناسلی دارید، نباید رابطه جنسی داشته باشید، به خصوص اگر علت این بیماری را نمی دانید. رابطه جنسی ممکن است باعث تحریک و تحریک بیشتر آلت تناسلی شود. اگرچه بالانیت یک عفونت مقاربتی نیست و به شریک زندگی شما سرایت نمی کند، بهتر است او را از این بیماری آگاه کنید.

تفاوت بالانیت و تبخال تناسلی چیست؟

هرپس سیمپلکس 2 (HSV-2 یا تبخال تناسلی) یک عفونت مقاربتی است که پس از تماس با بزاق یا آلت تناسلی فرد مبتلا به تبخال باعث ایجاد زخم های دردناک در آلت تناسلی می شود. تبخال تناسلی یک عفونت مداوم است. از سوی دیگر، بالانیت یک عفونت مقاربتی نیست و معمولاً افرادی را که ختنه نکرده‌اند درگیر می‌کند، اما با درمان بهتر می‌شود. می توانید با شستن منظم آلت تناسلی و خشک کردن پوست ختنه گاه یا ختنه از عود بالانیت جلوگیری کنید.

سخن پایانی

از هر 10 مردی که آلت تناسلی مردانه دارند، 1 نفر ممکن است به بالانیت یا التهاب سر آلت تناسلی مبتلا شود و مردانی که ختنه نشده اند بیشتر به آن مبتلا می شوند. این بیماری برای برخی افراد آزاردهنده و شرم آور است، اما توصیه می کنیم در مورد آن با پزشک خود صحبت کنید. پزشک علت بیماری را تشخیص داده و سپس بهترین راه حل را برای درمان آن پیشنهاد می کند. او همچنین به شما یاد می دهد که چگونه از عود بیماری جلوگیری کنید.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا