علت گشاد شدن واژن و بهترین راه برای سفت کردن واژن چیست؟

What is the cause of vaginal dilation

واژن بافت کشسانی دارد و گشاد شدن آن غیرممکن به نظر می رسد. با این حال، زایمان و افزایش سن اندکی باعث گشاد شدن واژن می شود. اما این بدان معنا نیست که این اندام پهن باقی می ماند. جالب است بدانید که چندین دهه پیش بسیاری تصور می کردند که بافت واژن خاصیت ارتجاعی دارد و به مرور زمان این خاصیت را از دست می دهد. اما خاصیت ارتجاعی واژن به حدی است که هرگز به طور کامل سقوط نمی کند و واژن منبسط نمی شود.

علت گشاد شدن واژن چیست؟

یکی از مهم ترین علائم گشادی واژن، نارضایتی زوج ها از کیفیت رابطه جنسی است. برخی از خانم ها فکر می کنند که با داشتن رابطه جنسی زیاد، واژن به مرور زمان بزرگ می شود و به همین دلیل است که آنها راضی نمی شوند.
اگر شما هم نگران گشاد شدن واژن خود هستید، پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. زیرا در این مقاله به شما خواهیم گفت که علت گشاد شدن واژن چیست و آیا رابطه جنسی زیاد باعث گشاد شدن واژن زنان می شود یا خیر.

عضلات واژن ممکن است مانند قبل سفت و سفت نباشند. این اتفاق به دلایل مختلفی مانند افزایش سن، زایمان و جنسیت رخ می دهد که در ادامه به توضیح هر یک می پردازیم.

1- افزایش سن

یکی از مهم ترین و شایع ترین علل بزرگ شدن واژن بالا رفتن سن است. برخی از افراد از 40 سالگی شروع به احساس تغییرات در کشش واژن خود می کنند و این به این دلیل است که با ورود به مرحله قبل از یائسگی، سطح استروژن شروع به کاهش می کند. کاهش استروژن به این معنی است که بافت واژن نازک‌تر و خشک‌تر می‌شود و انعطاف‌پذیری کمتری دارد. این تغییرات ممکن است پس از رسیدن به یائسگی کامل بیشتر قابل توجه باشد.

در عین حال زنان یائسه علاوه بر گشاد شدن واژن با خشکی واژن مواجه می شوند. اگر این افراد بخواهند نرمی بافت واژن را حفظ کنند، می توانند از مرطوب کننده های مختلف استفاده کنند.

2- بارداری و به دنیا آوردن فرزند

تورم در پاها، اضافه وزن مادر در دوران بارداری و فشار وزن جنین، تغییر در اندازه و شکل سینه، رشد در طول یا عرض پاها و علائم کشیدگی روی پوست از جمله موارد است. تغییراتی که زنان در دوران بارداری و زایمان تجربه می کنند. این در حالی است که عضلات واژن در هنگام زایمان طبیعی کشیده می شوند.

اگرچه این کشش کاهش می یابد و به جای خود باز می گردد، اما ممکن است در خانم ها به خصوص خانم هایی که بالای 30 سال سن دارند، پس از چند بار زایمان، واژن منبسط شده و به حالت اولیه خود برنگردد.

3- ارتباط جنسی

آمیزش جنسی که با نفوذ به آلت تناسلی همراه است می تواند دلیل دیگری برای گشاد شدن واژن باشد. با این حال، هنوز هیچ مدرکی مبنی بر تاثیر رابطه جنسی بر گشاد شدن واژن وجود ندارد و بسیاری از متخصصان این نظریه را رد کرده اند که رابطه جنسی بیش از حد باعث گشاد شدن واژن می شود. اما در واقع کشش واژن قبل، حین و بعد از مقاربت طبیعی است.

همچنین علل دیگری که می تواند منجر به گشاد شدن واژن شود عبارتند از: چاقی بیش از حد، ورزش شدید، آسیب لگن (در حین جراحی یا تصادف).

علت گشاد شدن واژن و بهترین راه برای سفت کردن واژن چیست؟

راه های درمان گشاد شدن واژن

راه های مختلفی برای سفت کردن واژن وجود دارد، از جمله تقویت عضلات لگن. با تقویت عضلات کف لگن، افراد می توانند عضلات مثانه، رکتوم، روده کوچک و رحم را تقویت کنند. به این ترتیب علاوه بر سفت کردن واژن، در کنترل ادرار و مدفوع و کاهش درد لگن یا دخول دردناک موفق خواهید بود.

درمان گشاد شدن واژن با تمرینات کگل

برای تقویت عضلات کف لگن، انجام تمرینات کگل را به شما توصیه می کنیم. بنابراین ابتدا باید عضلات کف لگن خود را شناسایی کنید. سپس این مراحل را دنبال کنید:

 1. موقعیتی را برای تمرینات خود انتخاب کنید. اکثر مردم ترجیح می دهند برای تمرینات کگل به پشت بخوابند.
 2. عضلات کف لگن خود را سفت کنید؛ انقباض را به مدت 5 ثانیه نگه دارید و 5 ثانیه دیگر استراحت کنید.
 3. این مرحله را حداقل 5 بار پشت سر هم تکرار کنید و با افزایش قدرت آن را به 10 ثانیه افزایش دهید.
 4. سعی کنید عضلات ران، شکم یا باسن خود را در طول تمرینات کگل سفت نکنید. فقط روی کف لگن خود تمرکز کنید.

درمان گشاد شدن واژن با تمرینات شیب لگن

برای تقویت عضلات واژن با استفاده از تمرین شیب لگن، باید مراحل زیر را در نظر بگیرید:

 1. کنار دیوار بایستید و زانوهای خود را صاف نگه دارید.
 2. عضلات شکم و اطراف ناف را به سمت ستون فقرات خود بکشید. وقتی این کار را انجام می دهید، پشت شما باید صاف به دیوار باشد.
 3. عضلات اطراف ناف خود را به مدت 4 ثانیه سفت کنید و سپس رها کنید.

درمان گشاد شدن واژن با مخروط های واژن

با استفاده از مخروط واژن می توانید عضلات کف لگن خود را تقویت کنید. مخروط واژن چیزی به اندازه تامپون است که آن را وارد و در واژن خود نگه می‌دارید. برای این کار باید مراحل زیر را در نظر بگیرید:

 1. سبک ترین وزن مخروط را وارد واژن خود کنید.
 2. عضلات خود را منقبض کنید. آن را حدود 15 دقیقه، دو بار در روز در محل نگه دارید.
 3. وزن مخروطی را که استفاده می کنید افزایش دهید زیرا در حفظ مخروط در واژن خود موفق تر می شوید.
 4. مخروط های واژن نیز ممکن است برای بی اختیاری ادرار پس از زایمان مفید باشند. با این حال، نظر قطعی برای این استفاده وجود ندارد.

درمان گشاد شدن واژن با لیزر

اگر اتساع واژن شما خفیف یا متوسط ​​باشد، می توان آن را با لیزر درمان کرد. لیزر درمانی ماهیچه های لایه مخاطی ناحیه واژن را تقویت می کند و منجر به سفت شدن واژن می شود.

درمان گشاد شدن واژن با نخ

یکی از روش های کم تهاجمی و غیر جراحی برای سفت کردن واژن استفاده از نخ است. در این روش نخ های مخصوص لیفت واژن باعث سفت شدن دیواره واژن و رفع گشاد شدن واژن می شود.

علت گشاد شدن واژن و بهترین راه برای سفت کردن واژن چیست؟

تحریک الکتریکی عصبی عضلانی برای درمان گشاد شدن واژن

در این روش ماهیچه های واژن با ارسال جریان الکتریکی از کف لگن با استفاده از پروب تقویت می شوند. به عبارت دیگر، تحریک الکتریکی باعث انقباض و شل شدن عضلات کف لگن می شود. تحریک الکتریکی عصبی عضلانی (NMES) می تواند با استفاده از پروب و ارسال جریان الکتریکی از کف لگن به تقویت عضلات واژن شما کمک کند. تحریک الکتریکی باعث انقباض و شل شدن عضلات کف لگن می شود. به این ترتیب، افرادی که به دنبال تقویت واژن بزرگ شده خود هستند، می توانند از یک دستگاه خانگی (NMES) استفاده کنند یا از پزشک خود بخواهند که این درمان را تحت نظارت آنها انجام دهد.

درمان گشاد شدن واژن با جراحی

زمانی که واژن بیش از حد گشاد است یا عضلات کف لگن آسیب دیده است و هیچ یک از روش های قبلی جوابگو نیست باید برای جراحی اقدام کنید. برای سفت کردن واژن از طریق جراحی، ماهیچه های ورودی واژن کشیده شده و با بخیه محکم می شوند.

سخن پایانی

واژن بافت کشسانی دارد و گشاد شدن آن غیرممکن به نظر می رسد، اما دلایل مختلفی مانند افزایش سن، زایمان و رابطه جنسی باعث گشاد شدن واژن می شود.
تقویت عضلات لگن با تمرینات کگل و تمرینات شیب لگن، مخروط های واژن و تحریک الکتریکی عصبی عضلانی (NMES) برای سفت کردن واژن استفاده می شود.
تغییرات هورمونی مانند کاهش استروژن در دوران یائسگی یکی از مهم ترین علل گشاد شدن واژن است.

آتردین

گه گاه، گم میشوم میان حس هایی که از قلبم بر روی، قلم جاری می شود!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 12 =

دکمه بازگشت به بالا