SPF چیست و چگونه کار می کند؟

What is SPF and how does it work

SPF چیست؟

SPF، یا فاکتور محافظت از آفتاب، برای اندازه گیری میزان محافظتی که ضد آفتاب در برابر اشعه های مضر UVB خورشید ایجاد می کند، استفاده می شود. SPF محافظت در برابر اشعه UVA را اندازه گیری نمی کند، اگرچه بسیاری از کرم های ضد آفتاب در برابر هر دو محافظت می کنند.

یک راه دیگر برای در نظر گرفتن SPF به عنوان یک فاکتور ضربی است که به شما کمک می کند تا تعیین کنید چه مدت می توانید در زیر نور خورشید بمانید بدون اینکه دچار آفتاب سوختگی شوید. به عنوان مثال، اگر معمولاً 20 دقیقه بدون سوزاندن زیر نور خورشید می مانید، SPF 15 به شما این امکان را می دهد که 15 برابر بیشتر حدود 5 ساعت در آفتاب بمانید. با این حال، به خاطر داشته باشید، مدت زمان دقیقی که می توانید بدون آفتاب سوختگی در معرض نور خورشید بمانید به عواملی مانند رنگ پوست و سن شما بستگی دارد

ضد آفتاب با SPF و محافظت از پوست

اگر پوست شما به طور معمول پس از 10 دقیقه زیر نور خورشید می سوزد، استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF 15 به شما این امکان را می دهد که تقریباً 150 دقیقه (یک عامل 15 برابر بیشتر) بدون سوزش در آفتاب بمانید. این یک تخمین تقریبی است که به نوع پوست، شدت نور خورشید و میزان استفاده از کرم ضد آفتاب بستگی دارد. SPF در واقع معیاری برای محافظت در برابر میزان قرار گرفتن در معرض UVB است و قرار نیست به شما در تعیین مدت قرار گرفتن در معرض آن کمک کند.

برای بهترین محافظت، کارشناسان توصیه می‌کنند از حداقل ضدآفتاب با SPF ۱۵ استفاده کنید، مقدار مناسب آن (۲ میلی‌گرم بر سانتی‌متر مربع از پوست یا حدود یک اونس برای پوشش کامل بدن) و هر ۲ ساعت یک‌بار استفاده مجدد. بیشتر افراد از ¼ تا ½ مقدار مورد نیاز ضد آفتاب استفاده نمی کنند. استفاده از نصف مقدار مورد نیاز ضد آفتاب فقط ریشه مربع SPF را تامین می کند. بنابراین، استفاده نصف از کرم ضد آفتاب با SPF 30، تنها SPF موثر 5.5 را فراهم می کند!

UVA و UVB: تفاوت چیست؟

اشعه UVB (فرابنفش B) باعث آفتاب سوختگی می شود و به سرطان پوست کمک می کند. اشعه UVA (فرابنفش A) به پیری نور کمک می کند. پیری پوست پیری زودرس پوست است. این شامل لکه ها و چین و چروک هایی است که بسیاری از آنها در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید ایجاد می شوند، اما می تواند شامل سرطان پوست نیز باشد.

به همین دلیل، مهم است که از کرم ضد آفتاب استفاده کنید که پوشش وسیعی داشته باشد و از هر دو مورد محافظت کند اشعه UVA و UVB خورشید.

چرا از ضد آفتاب با SPF بالا استفاده نمی کنید؟

کرم‌های ضدآفتاب با SPF واقعاً بالا، مانند SPF 75 یا SPF 100، محافظت قابل‌توجهی بیشتر از SPF 30 ارائه نمی‌کنند و افراد را گمراه می‌کنند که فکر کنند محافظت بیشتری نسبت به واقعی دارند. علاوه بر این، برای داشتن حفاظت وسیع الطیف، حفاظت UVA باید حداقل 1/3 حفاظت UVB باشد. کرم‌های ضد آفتاب با SPF بالا معمولاً محافظت بسیار بیشتری نسبت به UVA در برابر اشعه ماوراء بنفش UVB ارائه می‌کنند، بنابراین حس کاذب محافظت کامل را ارائه می‌دهند.

تست ضد آفتاب SPF

همه ضدآفتاب ها باید تحت آزمایش تایید شده FDA قرار گیرند تا ادعای SPF داشته باشند. سه نوع اصلی تست SPF وجود دارد. SPF استاتیک ، 40 دقیقه مقاوم در برابر آب SPF و 80 دقیقه مقاوم در برابر آب SPF. همه تولید کنندگان ضد آفتاب باید دقیقاً همان آزمایشات مصوب FDA را رعایت کنند و اطمینان حاصل کنند که ادعاهای SPF در تمام ضد آفتاب ها ، شیمیایی و مواد معدنی سازگار است. تمام آزمایش SPF در داخل بدن (با افراد انسانی) انجام می شود. ضد آفتاب Badger با توجه به مونوگرافی FDA ، COLIPA (EU) و نیازهای استرالیا آزمایش می شود.

چه مقدار SPF نیاز دارید؟

با چنین طیف وسیعی از SPF موجود، می توان به راحتی در مورد میزان SPF مورد نیاز خود گیج شد. توصیه می کنیم هر روز از کرم ضد آفتاب با حداقل SPF 30 استفاده کنید، حتی زمانی که هوا ابری است.

SPF چیست و چگونه کار می کند؟

اعداد SPF به چه معناست؟

اغلب، SPF با یک عدد مرتبط است. این عدد نشان دهنده میزان محافظتی است که کرم ضد آفتاب ارائه می کند. این عدد مرتبط می‌تواند کمتر از پنج باشد که حداقل محافظت را ارائه می‌دهد، اما می‌تواند تا 100 نیز باشد که حداکثر محافظت را ارائه می‌دهد.

سه مورد از رایج ترین سطوح SPF 15، 30 و 50 هستند.

  1. SPF 15 93% اشعه UVB را مسدود می کند
  2. SPF 30 97% اشعه UVB را مسدود می کند
  3. SPF 50 98% اشعه UVB را مسدود می کند

نحوه استفاده از مقدار مناسب ضد آفتاب

اگر مقدار مناسبی از کرم ضد آفتاب استفاده نکنید، تنها کسری از SPF وعده داده شده توسط بطری را دریافت خواهید کرد و شما را در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید آسیب پذیرتر می کند. برای محافظت مناسب، توصیه می‌کنیم یک اونس کرم ضد آفتاب را به بدن خود و مقداری نیکل را روی صورت خود بمالید. به خاطر داشته باشید که کرم ضد آفتاب را روی نواحی که معمولا نادیده گرفته می‌شوند، از جمله بالای پا، پشت گردن و گوش‌ها نیز بمالید.

به یاد داشته باشید که دوباره درخواست دهید

صرف نظر از درجه SPF، هیچ ضد آفتابی اثربخشی کامل خود را برای بیش از دو ساعت قرار گرفتن مداوم در معرض نور خورشید بدون استفاده مجدد حفظ نمی کند. برای محافظت کامل در برابر اثرات مخرب اشعه خورشید، توصیه می کنیم کرم ضد آفتاب خود را هر دو ساعت یکبار، پس از قرار گرفتن مداوم در معرض نور خورشید، تجدید کنید.

چه کرم ضد آفتاب برای شما مناسب است؟

توصیه می‌کنیم یک کرم ضد آفتاب با طیف وسیع با SPF حداقل 30 انتخاب کنید. جدای از این توصیه، انتخاب ضد آفتاب به ترجیحات شخصی بستگی دارد. کرم ضد آفتاب مناسب برای شما ممکن است بسته به ترجیح شما بین ضد آفتاب های فیزیکی یا شیمیایی و همچنین سطح محافظت لازم برای فعالیت های روزانه شما متفاوت باشد.

ضدآفتاب های فیزیکی در مقابل شیمیایی

ضدآفتاب های شیمیایی از ترکیباتی استفاده می کنند که اشعه های خورشید را بدون آسیب رساندن به پوست شما جذب می کنند. این ضد آفتاب ها معمولا از مواد شیمیایی مانند آووبنزون ​​و اکسی بنزون ​​برای محافظت از پوست شما استفاده می کنند. ضد آفتاب های شیمیایی برای افرادی که پوست چرب دارند ایده آل هستند، زیرا معمولاً رنگ و بافت پوست را مات می کنند.

از سوی دیگر، ضد آفتاب های فیزیکی به طور فیزیکی اشعه ماوراء بنفش را از پوست شما مسدود کرده و منعکس می کنند. این ضدآفتاب‌ها از ترکیبات رایجی مانند دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی استفاده می‌کنند و برای افرادی که پوست حساسی دارند یا افرادی که دارای بیماری‌های پوستی مانند رزاسه هستند ایده‌آل هستند.

استفاده روزانه در مقابل استفاده فعال

اگر بیشتر روز خود را در داخل خانه می گذرانید، ممکن است فقط لازم باشد از قرار گرفتن در معرض نور خورشید محافظت کنید. قرار گرفتن اتفاقی در معرض نور خورشید در مدت زمان کوتاهی رخ می دهد، مانند راه رفتن از پارکینگ تا محل کار، رانندگی، نشستن نزدیک پنجره، یا راه رفتن با سگ. برای این اهداف، هر کرم ضد آفتاب با طیف وسیع با حداقل SPF 30 از شما محافظت می کند.

با این حال، اگر قصد دارید بیشتر روز خود را در فضای باز بگذرانید، باید از قرار گرفتن در معرض طولانی مدت یا فعال خورشید محافظت شوید. برای این محافظت، استفاده از کرم ضد آفتاب با مقاومت در برابر آب را توصیه می کنیم، که حتی در هنگام شنا یا عرق کردن از شما محافظت می کند. اکثر ضدآفتاب‌ها برای این اهداف به‌عنوان ضدآفتاب «در فضای باز» یا «ورزشی» برچسب‌گذاری می‌شوند.

فراتر از ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب تنها یک قسمت از معادله است. برای محافظت کامل در برابر نور خورشید، مهم است که سایر اقدامات پیشگیرانه را در نظر داشته باشید. به عنوان مثال، توصیه می‌کنیم از لباس‌های محافظ مانند عینک آفتابی، کلاه لبه‌دار پهن و پیراهن‌های ساخته شده از پارچه‌هایی مانند کتان استفاده کنید. همچنین توصیه می کنیم زمانی که خورشید در اوج خود بین ساعت 10 صبح تا 2 بعد از ظهر است، فعالیت های خارج از منزل را محدود کنید. همچنین مهم است که از هر شکلی از برنزه کردن یا سولاریوم خودداری کنید. برنزه شدن فقط شکل دیگری از آسیب ناشی از نور خورشید است.

هیچ وقت دیر نیست

یک تصور غلط رایج این است که آسیب ناشی از خورشید قابل برگشت نیست. این از واقعیت دور است. در حقیقت، بسیاری از اشکال آسیب ناشی از نور خورشید را می توان با درمان هایی مانند لایه برداری شیمیایی کاهش داد یا حتی معکوس کرد.

هیچ وقت برای شروع فعال بودن در مورد محافظت در برابر آفتاب دیر نیست. با گذشت زمان، پوست در برابر آسیب های ناشی از نور خورشید آسیب پذیرتر می شود و محافظت در برابر آفتاب مهم تر می شود. اگر تا به حال از ضد آفتاب استفاده نکرده اید، نگران نباشید. خیلی دیر نشده. استفاده از ضد آفتاب را هم اکنون شروع کنید پوست شما بعداً از شما تشکر خواهد کرد.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا