چرا بوسیدن مهم است؟ 8 فواید بوسیدن برای سلامتی

Why is kissing important? 8 health benefits of kissing

بوسیدن یک ویژگی منحصربه‌فرد انسانی است که گفته می‌شود به عنوان راهی برای انتقال میکروب‌ها از فردی به فرد دیگر و در نهایت ایجاد مصونیت ظاهر شده است. اما این نسبتاً غیرعاشقانه است، اینطور نیست؟ در حالی که به نظر قابل قبول است که بوسیدن یک عملکرد بیولوژیکی اساسی داشته باشد، نقش آن در پیوند… یا سلامت کلی را نیز نمی توان انکار کرد.

فواید بوسیدن برای سلامتی چیست؟

بوسیدن نه تنها حس خوبی دارد، بلکه برای شما نیز خوب است. استرس را از بین می برد و اپی نفرین را در خون شما آزاد می کند و باعث می شود خون شما سریعتر پمپاژ کند که ممکن است منجر به کاهش کلسترول LDL شود. بوسیدن حتی ممکن است یک روش جدید برای دریافت برخی هورمون‌ها مانند تستوسترون باشد:

غشاهای مخاطی داخل دهان به هورمون هایی مانند تستوسترون نفوذ می کنند. مردان از طریق بوسیدن با دهان باز، تستوسترون را وارد دهان زن می‌کنند که از طریق غشاهای مخاطی جذب می‌شود و برانگیختگی و احتمال انجام رفتار باروری را افزایش می‌دهد. جالب است که آندریا دمیرجیان، نویسنده کتاب بوسیدن: هر آنچه که می‌خواستید درباره یکی از شیرین‌ترین لذت‌های زندگی بدانید، معتقد است: یک بوسه در روز واقعاً می‌تواند دکتر را دور نگه دارد.

1. فشار خون خود را کاهش دهید

بوسیدن به گشاد شدن رگ‌های خونی شما کمک می‌کند، که ممکن است به کاهش فشار خون شما کمک کند.

2. رفع گرفتگی و سردردها

اثر گشادکردن عروق خونی که در بالا توضیح داده شد همچنین به تسکین درد، به‌ویژه از سردرد یا دردهای قاعدگی کمک می‌کند.

3. مبارزه با حفره ها

هنگامی که می بوسید، تولید بزاق در دهان شما افزایش می یابد، و این به شستن پلاک روی دندان های شما کمک می کند که ممکن است منجر به پوسیدگی شود. با این حال، باکتری های ایجاد کننده حفره می توانند از طریق بوسه نیز منتقل شوند، به خصوص اگر فردی که می بوسید عادات دهانی ضعیفی داشته باشد. حتی نشان داده شده است که باکتری های ایجاد کننده حفره می توانند از بوسه مادر به نوزادش سرایت کنند.

4. هورمون های شادی خود را آزاد کنید

بوسیدن مغز شما را وادار می‌کند تا یک اکسیر شاد از مواد شیمیایی حس خوب مانند سروتونین، دوپامین و اکسی توسین آزاد کند. این نه تنها برای شادی شما مهم است، بلکه ممکن است به تقویت رابطه شما نیز کمک کند. همانطور که MSN گزارش داد:

این [اکسی توسین] هورمون عشق است، و هر چه سطح اکسی توسین بهتر باشد، ظرفیت بیشتری برای عشق خواهد بود،»، روان‌درمانگر، دکتر آرتور جانوف، نویسنده «زیست‌شناسی عشق» و کارگردان توضیح می‌دهد. از مرکز اولیه در سانتا مونیکا، کالیفرنیا. “ما دریافته ایم که کسانی که نمی توانند در یک رابطه عاشقانه متعهد شوند، اکسی توسین کمی دارند.”

جالب است که بوسیدن همان نواحی در مغز شما را فعال می کند که با پاداش و اعتیاد مرتبط است. به گفته محققانی که این یافته را فاش کردند:

“بوسیدن ممکن است به عنوان راهی برای تحریک سیستم‌های مغزی مرتبط با میل جنسی، عشق رمانتیک و وابستگی تکامل یافته باشد، به طوری که انسان‌ها به دنبال جفت‌های بالقوه مختلفی بروند، سپس توجه خود را روی یکی برای جفت‌گیری متمرکز کنند، و در نهایت قادر باشند. تا آن قدر آن همسر را تحمل کنم که بتوان یک بچه را به عنوان یک تیم بزرگ کرد.»

لب‌های شما نیز به شدت مملو از نورون‌های حسی هستند که با لمس لب‌های دیگری تحریک می‌شوند. این امر باعث آزاد شدن سبوم می شود که تصور می شود در پیوند نقش دارد.

5. کالری بسوزانید

این قرار نیست جایگزین جلسه تمرینی شما شود… اما یک بوسه شدید ممکن است 8 تا 16 کالری بسوزاند. برای یک بوسه خیلی کهنه نیست.

6. عزت نفس خود را تقویت کنید

یک مطالعه نشان داد مردانی که قبل از رفتن به محل کار، بوسه‌ای پرشور دریافت می‌کردند، درآمد بیشتری داشتند. این نشان می‌دهد که بوسه (و شاید زندگی شادی که در خانه نشان می‌دهد) مردم را شادتر می‌کند، عزت نفس را افزایش می‌دهد و در نهایت، در محل کار سازنده‌تر می‌شود.

7. عضلات صورت خود را تقویت کنید

یک بوسه شدید به شما کمک می کند تا با تمرین دادن تعدادی از عضلات صورت، گردن و خط فک خود را شکل دهید.

8. سازگاری شریک خود را بررسی کنید

یک بوسه می‌تواند معیار قدرتمندی برای سنجش جذابیت اولیه شما نسبت به یک شخص باشد، به طوری که اکثر مردان و زنان مورد بررسی گزارش داده‌اند که اولین بوسه می‌تواند یک راه‌حل باشد. به ویژه زنان به بوسیدن به عنوان “دستگاه ارزیابی همسر” و به عنوان وسیله ای برای “شروع، حفظ و نظارت بر وضعیت فعلی رابطه خود با یک شریک طولانی مدت” اهمیت بیشتری می دهند.

بوسیدن حتی ممکن است سیستم ایمنی شما را تقویت کند و استرس را کاهش دهد

یک فرد به طور متوسط ​​بیش از 20000 دقیقه از زندگی خود را صرف بوسیدن می کند و دلیل بسیار خوبی هم دارد. علاوه بر فواید فوق، بوسیدن سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند و واکنش های آلرژیک را در افراد مبتلا به آلرژی های پوستی یا بینی کاهش می دهد.

تحقیقات جداگانه همچنین نشان داد افرادی که شش هفته بوسیدن را با شریک زندگی خود در اولویت قرار دادند، کاهش قابل توجهی در سطح استرس خود گزارش کردند. علاوه بر بهبود استرس، شرکت کنندگان در بوسیدن رضایت بیشتری از رابطه و بهبود کلسترول کل را نیز گزارش کردند.

ممکن است در واقع دلیل اصلی‌تری برای اینکه چرا «بوسیدن» ایجاد شده است، وجود داشته باشد. از آنجایی که برخی از فرهنگ‌ها بوسیدن را در آیین‌های جفت‌گیری خود لحاظ نمی‌کنند، ممکن است اولین بوسه توسط مادر به فرزندش داده شود تا اینکه بین یک زوج به اشتراک گذاشته شود.

روانشناسان حدس می زنند که تغذیه با بوسه – مبادله غذای از قبل جویده شده از دهانی به دهان دیگر – نحوه دریافت مواد مغذی مورد نیاز برای رشد قوی و سالم در کنار یا بعد از شیردهی است. این پرش فرآیند هضم را شروع می‌کند و ویتامین‌هایی مانند B-12 را راحت‌تر جذب می‌کند و در عین حال چسبندگی و پیوند را تقویت می‌کند.

بالا بردن سطح بوسیدن: رابطه جنسی نیز سالم است

بوسیدن می‌تواند مقدمه‌ای برای رابطه جنسی باشد، که بسیاری از فواید سلامتی مشابه بوسیدن را بزرگ‌نمایی می‌کند. مردان و زنان تمایل به بوسیدن در این حوزه متفاوت دارند، به طوری که مردان تمایل بیشتری به بوسیدن قبل از رابطه جنسی و زنان بیشتر پس از آن دارند. همانطور که توسط Psychology Today گزارش شده است:

“زنان از شدت و فراوانی بوسیدن برای ارزیابی مناسب بودن مرد برای روابط کوتاه مدت و همچنین قضاوت در مورد پتانسیل یک رابطه کوتاه مدت که به یک رابطه بلندمدت تبدیل می شود، استفاده می کنند. مردان از بوسیدن، به خصوص در روابط کوتاه مدت، برای افزایش احتمال داشتن رابطه جنسی استفاده می کنند.»

من اخیراً یک مقاله کامل در مورد 11 مزیت جنسی برای سلامتی ارائه کردم، بنابراین می توانید آن را برای همه جزئیات مرور کنید. برای شروع، پنج مورد برتر در اینجا آمده است:

1. بهبود ایمنی

افرادی که به طور مکرر (یک یا دو بار در هفته) رابطه جنسی دارند به میزان قابل توجهی سطوح ایمونوگلوبولین A (IgA) بالاتری دارند. سیستم ایمنی IgA شما اولین خط دفاعی بدن شماست. وظیفه آن مبارزه با ارگانیسم های مهاجم در نقاط ورودی آنهاست و نیاز به فعال شدن سیستم ایمنی بدن شما را کاهش داده یا حتی از بین می برد. این ممکن است توضیح دهد که چرا افرادی که مکرر رابطه جنسی دارند روزهای مریضی کمتری را نیز می گذرانند.

2. سلامت قلب

بر اساس یک مطالعه، مردانی که به طور منظم (حداقل دو بار در هفته) عشق می‌ورزیدند، 45 درصد کمتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی بودند. فعالیت جنسی نه تنها همان فواید ورزش را برای قلب شما به ارمغان می آورد، بلکه سطح استروژن و تستوسترون را نیز متعادل نگه می دارد، که برای سلامت قلب مهم است.

3. کاهش فشار خون

فعالیت جنسی، و به طور خاص مقاربت، با پاسخ بهتر به استرس و کاهش فشار خون مرتبط است.

4. این یک شکل از ورزش است

سکس مانند ورزش به افزایش ضربان قلب، سوزاندن کالری و تقویت عضلات کمک می کند. در واقع، تحقیقات نشان داد که رابطه جنسی در هر دقیقه حدود چهار کالری برای مردان و سه کالری برای زنان می‌سوزاند و آن را (گاهی اوقات) به شکلی «مهم» از ورزش تبدیل می‌کند. حتی می تواند به شما کمک کند انعطاف پذیری و تعادل خود را حفظ کنید.

5. تسکین درد

فعالیت جنسی هورمون‌های کاهش‌دهنده درد را ترشح می‌کند و مشخص شده است که به کاهش یا مسدود کردن درد پشت و پا و همچنین درد ناشی از گرفتگی‌های قاعدگی، آرتریت و سردرد کمک می‌کند. حتی یک مطالعه نشان داد که فعالیت جنسی می‌تواند منجر به تسکین نسبی یا کامل سردرد در برخی از بیماران مبتلا به میگرن و سردرد خوشه‌ای شود.

سخن پایانی

چه رابطه جنسی، چه بوسیدن، یا حتی در آغوش گرفتن، این اشکال محبت اولیه، ریشه‌های بیولوژیکی که بر بدن ما تأثیر می‌گذارند، معمولاً به شیوه‌ای مفید، حتی در عصر مدرن. پس همین امروز شریک زندگی خود را بگیرید، به او بیایید و این واقعیت را بپذیرید: بوسیدن می تواند زندگی طولانی تر، سالم تر و، اکثر موافقان، لذت بخش تر را فراهم کند.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا