رابطه جنسی در دوران بارداری؛ تمام آنچه نیاز است بدانید

sex during pregnancy; All you need to know

بسیاری از زوج ها رابطه جنسی در دوران بارداری را برای جنین داخل رحم ناسالم می دانند و معتقدند که خطر سقط جنین یا حداقل زایمان زودرس را افزایش می دهد. با این حال، هیچ یک از این موارد لزوماً در مورد بارداری سالم صادق نیستند. در این مقاله از سلام یار قصد داریم به تمام نگرانی های شما در مورد رابطه جنسی در دوران بارداری پاسخ دهیم.

آیا رابطه جنسی در دوران بارداری بی خطر است یا خطرناک؟

رابطه جنسی در هیچ یک از مراحل یک بارداری سالم و طبیعی به مادر و کودک آسیبی نمی رساند زیرا ماهیچه های قوی رحم، مایع آمنیوتیک و پلاک مخاطی غلیظ در کانال دهانه رحم از کودک به عنوان موانع محافظتی مراقبت می کنند تا باکتری ها عوامل عفونی و فشار نزدیکی به جنین آسیبی نمی رساند.

البته به شرط استفاده از کاندوم و محافظت از مادر و جنین در برابر عفونت های مقاربتی. حتی اگر رابطه جنسی منجر به انزال مردانه در واژن شود، اسپرم ها به همان شکلی که وارد شده اند خارج می شوند زیرا بارداری در دوران بارداری غیرممکن است!

طبق تحقیقات، رابطه جنسی در دوران بارداری هیچ ارتباطی با خطر زایمان زودرس ندارد. البته پزشک گاهی این عمل را در دوران بارداری یا فقط در ماه های آخر ممنوع می کند.

آیا رابطه جنسی در بارداری لذت بخش است؟

بسیاری از زنان معتقدند که احساس فعالیت جنسی حداقل در دوران بارداری متفاوت است. گاهی اوقات ممکن است لذت بخش تر از همیشه باشد و گاهی اوقات ممکن است اصلا راضی کننده نباشد.

این تغییر لذت بی ارتباط با تغییرات بدنی زنان نیست. افزایش جریان خون در ناحیه لگن و روانکاری طبیعی محیط واژن، لذت رابطه جنسی را افزایش می دهد. از سوی دیگر، حساسیت برخی از نواحی ممکن است رابطه جنسی در بارداری را ناخوشایند کند و منجر به گرفتگی یا انقباضات خفیف شکم شود.

جنسی در دوران بارداری؛ تمام آنچه نیاز است بدانید1

موقعیت جنسی در بارداری

برای اینکه فشار زیادی به شکم مادر باردار وارد نشود، انتخاب موقعیت جنسی در دوران بارداری بسیار مهم است. به طور طبیعی، دراز کشیدن به پشت فشار بیشتری بر اندام های داخلی یا شریان های اصلی وارد می کند.

در عوض، وضعیت‌هایی که در آن عمق و سرعت نفوذ قابل کنترل است، مانند حالت سکس قاشق یا نشستن روی لبه تخت، به مادر باردار آرامش بیشتری می‌دهد.

رابطه جنسی دهانی و مقعدی

رابطه دهانی برای ادامه بارداری کاملا بی خطر است به شرطی که هوای اضافی به واژن زن باردار دمیده نشود. این امر ممکن است باعث آمبولی و انسداد عروق خونی شود و زندگی مادر و جنین را تهدید کند. همچنین اگر همسرتان در ناحیه اطراف دهان تبخال دارد یا دارد، در سه ماهه سوم بارداری رابطه دهانی نداشته باشید.

رابطه مقعدی در دوران بارداری آسیبی به جنین نمی رساند اما برای مادر مبتلا به بواسیر دردناک است و اگر بلافاصله بعد از آن رابطه جنسی واژینال انجام شود ممکن است منجر به انتقال باکتری های رکتوم به محیط واژن شود. همچنین اگر جفت سرراهی تشخیص داده شود، ممکن است رابطه مقعدی به جفت آسیب برساند.

معمولاً در صورت مشاهده علائم زیر، ماما رابطه جنسی در دوران بارداری را ممنوع می کند:

 • مشکلات دهانه رحم و احتمال زیاد سقط جنین یا زایمان زودرس
 • بارداری دوقلو
 • جفت سرراهی و پوشاندن تمام یا بخشی از ورودی دهانه رحم
 • نارسایی دهانه رحم و باز شدن زودرس دهانه رحم
 • سابقه زایمان زودرس
 • خونریزی واژینال غیر قابل توضیح
 • نشت مایع آمنیوتیک
 • تاثیر بارداری بر تحریک جنسی

بارداری به طرق مختلف بر میل جنسی افراد تأثیر می گذارد:

افزایش هورمون ها و جریان خون به اندام تناسلی ممکن است میل جنسی مادر را به خصوص در سه ماهه دوم افزایش دهد.
برخی افراد در دوران بارداری به دلیل نوسانات هورمونی و دردهای جسمی انرژی کمتری برای رابطه جنسی دارند.
در بسیاری از موارد، نگرانی ها و فشارهای ناشی از بارداری، علاقه هر دو طرف را برای برقراری رابطه کم می کند.

فواید رابطه جنسی در دوران بارداری

بسیاری از مادران باردار در مورد فواید رابطه جنسی در دوران بارداری چیزی نشنیده اند. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • افزایش جریان خون به اندام های تناسلی ممکن است دفعات ارگاسم را افزایش دهد و کیفیت آن را بهبود بخشد
 • سوزاندن کالری و حفظ تناسب اندام با رابطه جنسی
 • نزدیکی عاطفی زن و مرد در دوران پر استرس بارداری
 • افزایش آنتی بادی IgA و جلوگیری از سرماخوردگی و سایر عفونت ها
 • آرامش و شادی با ترشح هورمون های اندورفین
 • لکه بینی یا گرفتگی در دوران بارداری

لکه بینی یا گرفتگی خفیف بعد از رابطه جنسی همیشه علامت هشدار نیست، اما اگر بیش از چند دقیقه طول بکشد، با درد همراه باشد و باعث خونریزی شود، جای نگرانی دارد. به محض بروز کوچکترین سوال یا نگرانی با پزشک خود تماس بگیرید و مطمئن شوید که ادامه رابطه سلامت و امنیت شما را به خطر نمی اندازد.

رابطه جنسی بعد از زایمان

همه مادران در روزها و هفته های اول پس از زایمان به زمان نیاز دارند و باید مدتی را برای بهبود وضعیت جسمانی خود، بستن دهانه رحم، قطع خونریزی پس از زایمان و در موارد خاص ترمیم برش های سزارین یا پارگی واژن صرف کنند. آمادگی یا عدم آمادگی مادر به او بستگی دارد و به محض اینکه احساس آمادگی کرد می تواند فعالیت جنسی داشته باشد.

بی میلی مرد به رابطه جنسی با همسر باردار

بیشتر اوقات، مردان تغییرات فیزیکی همسر باردار خود را جذاب می‌دانند. با این حال، گاهی اوقات نگرانی های دوران بارداری مانند استرس پدر شدن بر میل جنسی آنها تأثیر منفی می گذارد. گاهی از آسیب رساندن به جنین در حین دخول می ترسند و ترجیح می دهند به هیچ وجه چنین ریسکی نکنند.

در هر صورت، اشتراک افکار و احساسات برای نزدیک ماندن و حفظ صمیمیت رابطه ضروری است. اگر قرار است به مدت 9 ماه فعالیت جنسی را به طور کامل کنار بگذارید، باید بتوانید ارتباط صمیمی و راحت برای رفع تنش ها، حفظ آرامش و لذت بردن از حضور یکدیگر داشته باشید.

سایر فعالیت های جنسی در دوران بارداری

به غیر از رابطه جنسی، بسیاری از زوج ها از تاثیرات لمس سایر قسمت های بدن در دوران بارداری بی اطلاع هستند. به طور کلی دست زدن یا نوازش سینه ها تا زمانی که حس خوبی به زن بدهد خطرناک نیست. حتی اگر در 3 ماه اول بارداری باعث سوزن سوزن شدن یا سوزن شدن بافت های این نواحی شود.

در پایان بارداری، تحریک سینه ممکن است روند زایمان را پیش ببرد. بر اساس تحقیقات انجام شده، تحریک طولانی مدت سینه ها با ترشح هورمون اکسی توسین و ایجاد انقباض رحم به شروع روند زایمان کمک می کند.

جنسی در دوران بارداری؛ تمام آنچه نیاز است بدانید2

خودارضایی در دوران بارداری

در صورتی که زن و شوهر در دوران بارداری نگران آسیب رساندن به کودک باشند، خودارضایی و استفاده از لوازم جنسی به شرطی که درد، گرفتگی یا خونریزی نداشته باشد از نظر سلامتی به کودک آسیبی نرسد.

رابطه جنسی با دهانه رحم باز

اگر دهانه رحم در سه ماهه سوم بارداری باز شود، رابطه جنسی خطرناک نیست و می تواند ادامه یابد. اما اگر این اتفاق زودتر از سه ماهه سوم رخ دهد و زن به اصطلاح دچار نارسایی دهانه رحم شود، خطر زایمان زودرس، رابطه جنسی در دوران بارداری را منع می کند.

این عارضه معمولا بین هفته های 16 تا 24 بارداری رخ می دهد و احتمال سقط جنین را افزایش می دهد. در این شرایط پزشک دهانه رحم را تا زمان زایمان با چند بخیه بسته نگه می دارد و از فعالیت جنسی پرخطر منع می کند.

سخن پایانی

رابطه جنسی در دوران بارداری معمولا خطری برای مادر و جنین ندارد و با رسیدن به ماه های آخر بارداری نسبت به ابتدای بارداری راحت تر می شود. اگر در دوران بارداری احساس می کنید که میل جنسی شما کمتر یا بیشتر از قبل شده است، صادقانه با همسر خود در مورد این موضوع صحبت کنید و اگر پزشک شما را از داشتن رابطه جنسی منع کرده است، با حفظ یک رابطه جنسی، تا پایان دوره بارداری زندگی جنسی سالمی داشته باشید.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 13 =

دکمه بازگشت به بالا