فواید بوسیدن؛ 20 مزیت شگفت انگیز بوسیدن در روابط عاطفی

benefits of kissing; 20 amazing benefits of kissing in romantic relationships

فواید بوسیدن چیست؟ اگر از آن دسته افرادی هستید که برای مدت طولانی کمتر همسرتان را می بوسید، یا وقتی با دوستانتان ملاقات می کنید، بوسه هایتان در هوا پخش می شود و بوسه های واقعی نیستند، اگر از بوسه های آبدار بعضی ها خسته شده اید. اقوام دور و نزدیک و شما تمام تلاش خود را می کنید که مؤدب باشید، این مقاله از سلام یار را بخوانید تا نظر خود را در مورد بوسیدن تغییر دهید. البته در اینجا صحبت از بوسیدن نیست و مقاله را روی بوسه های عاشقانه متمرکز کرده ایم تا بدانید چگونه و چه زمانی بوسید و از فواید بوسیدن لذت ببرید.

فواید بوسیدن از نظر روحی و جسمی

بوسیدن فواید جسمی و روحی زیادی دارد. تمامی این یافته ها علمی بوده و از نتایج مطالعات مختلف استخراج شده است:

1.بوسه باعث افزایش هورمون های شادی می شود

بوسیدن می تواند هورمون های شادی مانند اکسی توسین، دوپامین و سروتونین را افزایش دهد. بوسیدن مغز را تحریک می کند تا ترکیبی از مواد شیمیایی آزاد کند که مراکز لذت را در مغز فعال می کند. این مواد شیمیایی به شما احساس سرخوشی می دهد و احساس محبت و پیوند را افزایش می دهد. همچنین سطح کورتیزول که یک هورمون استرس است کاهش می یابد.

2.به شما کمک می کند با همسرتان پیوند برقرار کنید

اکسی توسین یک ماده شیمیایی مرتبط با پیوند عاطفی است. مقدار زیادی اکسی توسین که در حین بوسیدن ترشح می شود باعث ایجاد احساس محبت و دلبستگی بین طرفین می شود. بنابراین، بوسیدن شریک زندگی، سطح رضایت از رابطه را افزایش می دهد و این در روابط پایدار بسیار مهم است. هر چه بیشتر ببوسید، به عنوان یک زوج احساس صمیمیت بیشتری خواهید داشت.

3.تأثیر محسوسی بر عزت نفس شما دارد

از مزایای بوسیدن می توان به کاهش سطح کورتیزول اشاره کرد که احتمال بهبود احساس ارزشمندی شما را افزایش می دهد.

در یک مطالعه در سال 2016، محققان دریافتند شرکت کنندگانی که از ظاهر فیزیکی خود ناراضی بودند، سطح کورتیزول بالاتری داشتند. البته هنوز تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، اما وقتی هر بوسه می تواند سطح کورتیزول را حتی به طور موقت کاهش دهد، چرا که نه؟

4.استرس را از بین می برد

یکی دیگر از فواید بوسیدن کاهش کورتیزول یا هورمون استرس است. بنابراین، بوسیدن می تواند با کاهش این هورمون، سطح استرس را کاهش دهد. 15 دقیقه بوسیدن و روابط محبت آمیز مانند در آغوش گرفتن و گفتن “دوستت دارم” بر فرآیندهای فیزیولوژیکی مرتبط با مدیریت استرس تاثیر می گذارد.

5.اضطراب را کاهش می دهد

روش های مدیریت استرس شامل کنترل استرس و اضطراب است. اکسی توسین که در اثر بوسیدن ترشح می شود، باعث کاهش اضطراب و افزایش آرامش و رفاه می شود. هیچ چیز به اندازه یک بوسه و کمی محبت انسان را آرام نمی کند.

6.به کاهش فشار خون کمک می کند

فواید بوسیدن – بوسیدن فشار خون را کاهش می دهد + بهتر است بگویم فشار خون شما هنوز بالاست! وگرنه از فردا میخواد مدام ببوسمش!
آندره آ دمیرجیان، نویسنده کتاب بوسیدن: هر آنچه باید درباره یکی از شیرین ترین لذت های زندگی بدانید، معتقد است که بوسیدن ضربان قلب را افزایش می دهد و رگ های خونی را گشاد می کند. این منجر به کاهش فشار خون می شود. زیرا وقتی رگ های خونی بازتر می شوند، فضای بیشتری برای جریان خون ایجاد می شود. پس بوسیدن واقعا برای قلب مفید است.

فواید بوسیدن؛ 20 مزیت شگفت انگیز بوسیدن در روابط عاطفی

7.بوسیدن به رفع گرفتگی عضلات کمک می کند

گشاد شدن رگ های خونی و افزایش جریان خون نتیجه دیگری نیز دارد: تسکین گرفتگی عضلات. بوسیدن به ویژه برای آرامش زنانی که در طول دوره قاعدگی خود دچار گرفتگی عضلات می شوند مفید است. افزایش مواد شیمیایی شادی در مغز که در نتیجه بوسیدن اتفاق می افتد باعث می شود احساس بهتری داشته باشند.

8.سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

مطالعه‌ای در سال 2014 نشان داد زوج‌هایی که بیشتر از دیگران می‌بوسند، میکروبیوتای مشابهی در بزاق و زبان خود دارند. مطالعه دیگری در هلند نشان داد که یک بوسه 10 ثانیه ای روی لب ها می تواند 80 میلیون باکتری را بین دو دهان منتقل کند. شاید برای شما ناخوشایند باشد. اما داشتن یک میکروبیوم سالم به انواع مختلفی از باکتری ها نیاز دارد. دکتر جولیان برایتون معتقد است که تبادل بزاق دهان افراد را در معرض میکروب ها و باکتری های جدید قرار می دهد و در نتیجه سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

9.پاسخ آلرژیک را کاهش می دهد

یکی دیگر از فواید بوسیدن کاهش کهیر و سایر علائم واکنش آلرژیک به گرده ها، گرد و غبار خانه و غذاهای حساسیت زا است. از طرفی گفتیم که بوسیدن استرس را کاهش می دهد که خود یکی از عوامل تشدید کننده واکنش های آلرژیک است. البته باید توجه داشته باشیم که بوسیدن راه حل یا درمان واکنش های آلرژیک خطرناکی نیست که ممکن است سلامت شما را تهدید کند. فقط در کاهش آن تاثیر دارد. این بدان معنا نیست که شما باید آن را نادیده بگیرید و به پزشک مراجعه نکنید.

10.با بهبود کلی کلسترول مرتبط است

مطالعه‌ای در سال 2009 نشان داد که زوج‌هایی که با اشتیاق بیشتری می‌بوسند، سطح کلسترول بهتری داشتند. کنترل سطح کلسترول خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته را کاهش می دهد.

11.سردرد را تسکین می دهد

اغلب اتفاق می افتد که یکی از همسران به دلیل سردرد مجبور است زود به رختخواب برود و نمی تواند زمان با کیفیتی را با همسرش سپری کند. اگر علت این سردردها فشار خون بالا یا استرس باشد، می توان به راحتی با بوسیدن آن را تسکین داد. گشاد شدن رگ های خونی و کاهش فشار خون به رفع چنین سردردهایی کمک می کند. استرس همچنین یک محرک شناخته شده برای سردرد است و بوسیدن می تواند با کاهش استرس، کمک زیادی به تسکین سردرد کند.

12.به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند

بوسیدن غدد بزاقی را تحریک می کند و تولید بزاق را افزایش می دهد. بزاق دهان، بلع را آسان‌تر می‌کند و بقایای غذا کمتر به دندان‌های شما می‌چسبد. این به جلوگیری از پوسیدگی و پوسیدگی دندان کمک می کند.

13.بوسیدن لب میل جنسی شما را افزایش می دهد

یکی از فواید بوسیدن، به خصوص بوسه بر لب، افزایش میل جنسی است. بوسه های عاشقانه می تواند منجر به تحریک جنسی شود و اغلب نیروی محرکه تصمیم زن برای داشتن رابطه جنسی با شوهرش است. بزاق دهان همچنین حاوی تستوسترون است که نوعی هورمون جنسی است و نقش مهمی در تحریک جنسی دارد. هر چه طولانی تر و با شور و حرارت یکدیگر را ببوسید، تستوسترون بیشتری ترشح می کنید.

14. هر چه بیشتر ببوسید، عضلات صورت شما قوی تر می شوند

از آنجایی که بوسیدن بین 2 تا 34 عضله صورت را شامل می شود، تقویت عضلات صورت می تواند یکی از مزایای بوسیدن باشد. بنابراین با بوسیدن مرتب می توانید از این ماهیچه ها استفاده کرده و عضلات صورت و گردن را ورزش دهید. فواید بوسیدن به عضلات صورت محدود نمی شود. ورزش ماهیچه های صورت می تواند تولید کلاژن و الاستین را افزایش دهد که به جوانسازی پوست کمک می کند.

15.بوسیدن کالری می سوزاند

این ممکن است عجیب به نظر برسد. اما حقیقت دارد. وقتی عضلات صورت درگیر کار بدنی می شوند، قطعا کالری می سوزانند. بسته به اینکه چقدر در بوسیدن پرشور هستید، بین 2 تا 26 کالری در دقیقه می سوزانید. شما همچنین می توانید این را در تمرینات کاهش وزن خود بگنجانید. البته صبر کنید؛ فقط یکی از اون تمرینات! فکر نکنید اگر صبح تا شب همسرتان را ببوسید برای کاهش وزن کافی است.

فواید بوسیدن؛ 20 مزیت شگفت انگیز بوسیدن در روابط عاطفی

16.بوسیدن می تواند برانگیختگی جنسی را افزایش دهد

بوسیدن می تواند راهی عالی برای افزایش لذت در حین رابطه جنسی باشد. این به این دلیل است که بوسیدن باعث افزایش ترشح اکسی توسین، وازوپرسین، دوپامین، سروتونین و تستوسترون و همچنین کاهش کورتیزول و سایر هورمون های استرس می شود. بسیاری از این تغییرات شیمیایی به فعال شدن سیستم پاداش مغز ما کمک می کند، که باعث افزایش پیوند عاطفی و عشق می شود.

17.بوسیدن می تواند ارگاسم را در زنان افزایش دهد

یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که بوسیدن بر ارگاسم زنان تأثیر می گذارد. هنگامی که زنان رابطه جنسی را با یک بوسه عمیق و طولانی شروع می کنند، احتمال اینکه به اوج لذت جنسی برسند بیشتر است. قبل از آن، یک مطالعه در سال 2007 نشان داد که تنها 14 درصد از زنان ممکن است تمایلی به بوسیدن در حین رابطه جنسی نداشته باشند، در حالی که نیمی از مردان این احساس را داشتند.

18.برخی از زنان تنها با بوسیدن می توانند به اوج لذت جنسی برسند

برخی افراد تنها با بوسیدن لب ها و سایر قسمت های حساس بدن به ارگاسم می رسند. این نواحی به شدت با پایانه های عصبی حساس مرتبط هستند و به همین دلیل به عنوان منطقه اروژن یا محرک احساسات جنسی در نظر گرفته می شوند. ارگاسم معمولاً (نه همیشه) در نتیجه تحریک ریتمیک اعضای بدن با تعداد زیادی گیرنده حسی رخ می دهد. با این حال، بسیار بعید است که ارگاسم فقط با بوسیدن اتفاق بیفتد. بهتر است آن را با فعالیت های دیگر ترکیب کنید تا به اوج لذت برسید.

19.بوسیدن طول عمر را افزایش می دهد

یک روانشناس آلمانی به نام آرتور سابو در مطالعه ای در دهه 1980 دریافت که بوسیدن همسر خود در صبح قبل از رفتن به سر کار باعث پیشرفت شگفت انگیزی در کار و زندگی می شود. اکثر افرادی که در این مطالعه به این کار عادت داشتند به طور متوسط ​​5 سال بیشتر از دیگران عمر کردند. شغل آنها به گونه ای بود که 20 تا 35 درصد حقوق بیشتری دریافت می کردند، شانس بیمار شدن آنها تا 50 درصد کمتر بود و به طور قابل توجهی کمتر درگیر حوادث رانندگی بودند.

20.چرا همدیگر را می بوسیم؟

مطالعه ای در سال 2007 بر روی 1041 شرکت کننده انجام شد که هم زن و هم مرد بودند. نتایج این مطالعه نشان داد که افراد برای اثبات خود به همسرشان، برای حفظ ارتباط عاطفی و برانگیختگی جنسی یکدیگر را می بوسند. بیایید یافته های این مقاله را با هم ببینیم:

نکات مشترک بین زن و مرد

هم مرد و هم زن معتقد بودند که می‌خواهند شخصی که می‌بوسند تمیز باشد، نفس خوبی داشته باشد و دندان‌هایش مسواک زده شود. البته آراستگی هم بی تاثیر نبود.
هر دو جنس اظهار داشتند که شریک عاطفی آنها باید در هنگام بوسیدن قاطع و محکم باشد و بهتر است از صمیم قلب ببوسند تا با نگرش آرام.
هر دو گروه دست زدن، نوازش و تماس فیزیکی را همراه با بوسیدن دوست داشتند.
هم مرد و هم زن اظهار داشتند که بهتر است برای اولین بار با دهان بسته ببوسند. اما تعداد زنان بیشتر بود. آنها همچنین لب های نرم و مرطوب را ترجیح می دادند.
اکثر مردم، چه در زن و چه در مرد، بوسیدن با دهان باز و برخورد زبان و تبادل آب دهان را دوست نداشتند و معتقد بودند که برای اولین بوسه جذابیتی ندارد.

ترجیح زن و مرد برای بوسیدن

همانطور که این مطالعه نشان داد، یک بوسه خوب به طور کلی برای زنان مهم تر از مردان است. زنان بیشتر بوسه های مرد را معیاری برای شخصیت او می دانستند. همچنین بیشتر خانم ها بوسه را راهی برای پیوند می دانند و بوسه های عاشقانه با دهان بسته را در طول رابطه ترجیح می دهند. وقتی احساس می‌کنند که شریک زندگی‌شان فقط به دنبال رابطه جنسی است و نه چیز دیگری، از بوسیدن اجتناب می‌کنند.

برعکس، مشخص شد که مردان در بوسیدن مشکل کمتری دارند. با این حال، آنها هنگام بوسیدن پرشورتر از زنان رفتار می کنند. به نظر می رسد مردان بوسیدن با دهان باز، درگیر شدن با زبان و تبادل بزاق را بیشتر از زنان ترجیح می دهند. همچنین مردان دوست دارند همسرشان هنگام بوسیدن صداهای دلنشینی از خود بیرون بیاورند.

فواید بوسیدن؛ 20 مزیت شگفت انگیز بوسیدن در روابط عاطفی

خلاصه کردن این نتایج سه هدف اصلی از بوسیدن را نشان می دهد:

1. برای اثبات خود و ارزیابی همسرتان

اولین باری که شریک زندگی خود را می بوسید بسیار مهم است. ممکن است کمی اضطراب آور باشد. تنبل نباش اگر احساس کردید که او هم می خواهد شما را ببوسد، لب هایتان را بیرون بیاورید.

به یاد داشته باشید که بهداشت را رعایت کنید، دندان های خود را مسواک بزنید، غذاهای بدبو نخورید و از اسپری نعناع استفاده نکنید. بالم لب بزنید و لب هایتان را کمی نرم کنید. لب های خشک و خشن احساس ناخوشایندی ایجاد می کند.

بهتر است اولین بوسه را با لب های بسته انجام دهید. همانطور که او را می بوسید، گونه اش را نوازش می کنید، موهایش را از صورتش بیرون می زنید و او را در آغوش می گیرید. بگذارید او هم همین روند را طی کند. از آنجایی که اولین بار است که می بوسید، آن را زیاد طولانی نکنید. چند لحظه کافی است، مگر اینکه هر دوی شما بخواهید طولانی تر شود. پس از آن، یکدیگر را در آغوش بگیرید، نوازش کنید و به چشمان یکدیگر نگاه کنید.

2. برای پیوند عاطفی

همانطور که گفتیم اولین بوسه ها فقط برای اثبات عشق شما به همسرتان و ارزیابی علاقه او به بوسیدن شما بود. بوسه های بعدی برای تقویت پیوند عاطفی است و در یک ازدواج یا رابطه پایدار ضروری تلقی می شود. معمولاً بعد از مدت طولانی ازدواج، خیلی کمتر همدیگر را می بوسید. اگر واقعاً همدیگر را دوست دارید، از بوسیدن دریغ نکنید.

بوسه هایی که برای پیوند عاطفی مهم هستند باید طولانی تر باشند. البته بسته به شرایط می توانند به اندازه یک بوسه کوتاه بر پیشانی یا نوک بینی باشند که می تواند به اندازه اولین بوسه های کوتاه دلگرم کننده باشد. در اینجا لزوماً با تحریک جنسی سروکار ندارید. شما همدیگر را بیشتر برای ایجاد حس خوب و وابستگی می بوسید. این بوسه ها به ویژه پس از پایان آمیزش جنسی اهمیت بیشتری پیدا می کنند. زیرا به همسرتان اطمینان می دهند که او را دوست دارید و از او مراقبت می کنید.

3. بوسیدن برای تحریک رابطه جنسی

این بوسه‌ها احساسات پرشور را برمی‌انگیزد و فعالیت جنسی را آسان‌تر می‌کند و می‌تواند شریک زندگی شما را متقاعد به داشتن رابطه جنسی کند. در این موارد بهتر است با دهان باز که زبان را درگیر می کند یکدیگر را ببوسید. مانند دو گزینه اول، در اینجا هم تمام اصول بهداشتی و نوازش را که گفتیم رعایت می کنید، اما شدت و قاطعیت آن باید بیشتر باشد. البته این روند باید تدریجی باشد: ابتدا با بوسه های ملایم، نوازش و در آغوش گرفتن شروع کنید و بعد از اینکه دهان و زبان را درگیر کردید، به طور خودکار شدت بوسه ها افزایش می یابد.

حرف پایانی

بوسه ابزاری قدرتمند برای ابراز عشق، برانگیختگی برای آمیزش جنسی و حفظ پیوند عاطفی است. البته بوسیدن فواید زیادی هم برای جسم و هم برای روح افراد دارد. بوسه هایی که با قاطعیت و پیروی از اصولی که ذکر کردیم انجام می دهید، هم ارزش شما را ثابت می کند، هم شریک زندگی تان را متقاعد می کند که برای او ارزش قائل هستید و مهمتر از همه، یک پیوند قوی و عاشقانه برای شما ایجاد می کند.

حالا شما به ما بگویید: به نظر شما چگونه می توانیم فرهنگ بوسیدن را در بین زوج های ایرانی نهادینه کنیم؟ همانطور که می دانید شرم و حیا ذاتی بسیاری از والدین ایرانی باعث شده است که از ابراز محبت به یکدیگر خودداری کنند و این خود به خود آنها را از هم جدا کرده است.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 8 =

دکمه بازگشت به بالا