روال شبانه بچه های مدرسه ای برای داشتن صبحی آرام و بدون استرس

Night routine of school children

فرزندپروری سخت و پیچیده و گاهی اوقات استرس زا است. بسیاری از ما به دنبال راه هایی برای آسان کردن زندگی هستیم. برای فرستادن فرزندتان به مهدکودک یا مدرسه، راه حل هایی وجود دارد که کار را آسان تر می کند. ایجاد یک برنامه شبانه یکی از این موارد است. اینگونه می توانید روزهای مدرسه را آرام و بدون استرس بسازید.

روال شبانه بچه های مدرسه ای برای داشتن صبحی آرام

روزهای پرمشغله و استرس‌زا برای بچه‌های مدرسه‌ای، صبح‌ها می‌تواند به یک آغاز ناخوشایند تبدیل شود. اما با رعایت یک روال شبانه بچه های مدرسه ای منظم و متعادل، می‌توان به آن‌ها کمک کرد تا صبحی آرام و بدون استرس داشته باشند. در این مقاله، به بررسی این روال شبانه و تأثیر آن بر روند صبحی بچه‌های مدرسه‌ای می‌پردازیم.

1. یک رژیم غذایی سالم ایجاد کنید

اول از همه، باید مطمئن شوید که کودک شما تغذیه مناسبی دارد و شب را با شکم پر پشت سر می گذارد. تغذیه سالم باعث می شود کودک طولانی تر و عمیق تر بخوابد. اولین قدم برای ایجاد یک روال شبانه بچه های مدرسه ای این است که غذاهای مغذی و سیر کننده را برای شام و میان وعده قبل از خواب فرزندتان انتخاب کنید.

2. غذاهای سالم

انتخاب غذاهای حاوی پروتئین، چربی و میوه های سالم خوابیدن و خواب راحت را برای کودک راحت تر می کند. کارشناسان معتقدند مصرف مواد پروتئینی باکیفیت مانند گوشت بوقلمون و ماهی های روغنی مانند سالمون در وعده شام ​​باعث بهبود کیفیت خواب می شود.

همچنین بهتر است قبل از خواب از مصرف غذاهای شیرین و غذاهایی مانند شکلات که حاوی کافئین هستند خودداری کنید. طبق تحقیقات، مصرف آجیل، گیلاس و کیوی خواب را راحت می کند. بنابراین می توانید بعد از شام به جای دسر از این غذاها استفاده کنید.

3. نوشیدنی های آرامش بخش

نوشیدنی هایی که کودک قبل از خواب مصرف می کند نیز ممکن است به خواب راحت او کمک کند. به عنوان مثال، اگر کودک شما یک لیوان شیر حاوی تریپتوفان را همراه با شام یا قبل از خواب به عنوان بخشی از روال شبانه بنوشد، سریعتر به خواب می رود.

"</h3

4. یک برنامه منظم شبانه ایجاد کنید

برنامه ریزی و ایجاد یک روال، نقش مهمی در احساس امنیت و آرامش کودک دارد. طبق تحقیقات انجام شده، روال های خانوادگی باعث رشد عاطفی و اجتماعی کودک می شود. کودکان از روابط و محیط های قابل پیش بینی لذت می برند، چه با والدین خود باشند و چه توسط پرستار مراقبت شوند. روتین ها باعث می شوند کودکان احساس امنیت کنند.

5. تعیین زمان خواب

تعیین زمان خواب مناسب برای بچه‌های مدرسه‌ای از اهمیت بالایی برخوردار است. بر اساس تحقیقات علمی، بچه‌های مدرسه‌ای نیاز به حداقل 8 تا 10 ساعت خواب در شب دارند تا بتوانند در روز بعد با انرژی کافی به مدرسه بروند. بنابراین، تعیین زمان خواب مناسب و رعایت آن به عنوان یک قسمت از روال شبانه می‌تواند به بهبود صبحی بچه‌ها کمک کند.

6. کتاب خواندن برای کودک هنگام خواب

فرقی نمی کند کودک شما نوپا باشد یا نوجوان، خواباندن او اغلب یک کار دلهره آور است. رعایت آداب و رسوم قبل از خواب به او کمک می کند راحت تر بخوابد. مثلاً می توانید یک باشگاه کتابخوانی خانوادگی تشکیل دهید و هر شب چند صفحه از یک کتاب را با هم بخوانید. یک جلسه یوگای خانوادگی با تکنیک‌های ساده تنفسی نیز به کودک شما کمک می‌کند تا آرام شود و بخوابد.

7. ثابت نگه داشتن زمان خواب و بیداری

نکته مهم دیگر برای ایجاد یک روال شبانه بچه های مدرسه ای، داشتن زمان خواب و بیداری ثابت است. کارشناسان بر این باورند که باید برنامه منظمی برای خواب کودک خود داشته باشید و همیشه حتی در تعطیلات آخر هفته نیز به این برنامه پایبند باشید. به این ترتیب یک چرخه خواب پایدار برای کودک تنظیم می کنید.

8. لیست کارهای قبل از خواب

از آنجایی که بسیاری از کودکان در برابر خوابیدن مقاومت می کنند، بهتر است فهرستی تهیه کنید و کارهایی را که باید قبل از خواب انجام دهید، یادداشت کنید تا بتوانید متمرکز بمانید. مرور همه چیز قبل از خواب باعث تمرکز کودک می شود و به شما کمک می کند تا کارها را با سرعت ثابت انجام دهید. برخی از کودکان دوست دارند از یک لیست یا برنامه ای با جلوه بصری زیبا استفاده کنند.

9. زنگ ساعت را زودتر تنظیم کنید

یک روال شبانه را می توان با رفتن بدون برنامه به دستشویی یا خواندن چند صفحه اضافی از یک کتاب از مسیر خارج کرد. بنابراین، بهتر است همه چیز را زودتر از زمان خواب شروع کنید. به این ترتیب مطمئن می شوید که فرزندتان همیشه در یک زمان مشخص در رختخواب باشد.

 

"</p

10. تشخیص زمان خواب کودک

معمولاً یافتن زمان دقیق خواب کودک در ابتدا با کمی آزمون و خطا همراه است. به دنبال علائمی مانند خمیازه کشیدن یا مالیدن چشمان خود باشید. کودکانی که بیش از حد خسته هستند اغلب در به خواب رفتن مشکل دارند یا مقاومت می کنند. در نتیجه بهتر است قبل از بروز چنین شرایطی زمان خواب او را تشخیص دهید.

11. آماده شدن برای خواب

بهتر است کودک حداقل 1 ساعت قبل از خواب از وسایل الکترونیکی مانند تبلت، موبایل و تلویزیون استفاده نکند. نور آبی نمایشگر این وسایل ممکن است چرخه خواب کودک را مختل کند. با کنار گذاشتن این موارد قبل از خواب، ذهن او را برای یک خواب آرام آماده می کنید. انتخاب روتختی بامزه همراه با کودک نیز باعث می شود که او نسبت به زمان خواب خود احساس مسئولیت کند و برای خواب آماده شود.

12. کودکی که بدون استرس از خواب بیدار شد

آماده شدن برای صبح های مدرسه به شما و فرزندتان کمک می کند که خواب خوبی داشته باشید. با بررسی کارهای فردا، تنظیم ساعت و برنامه ریزی، ذهن شما در شب آرام می شود و خستگی را از بین می برد. می توانید تکالیف فرزندتان را بررسی کنید، ناهار فردا را آماده کنید یا لباس های او را مرتب کنید. با انجام این کارها مطمئن خواهید شد که فردا صبح بدون احساس عجله برای مدرسه آماده می شود.

صبح‌های مدرسه همیشه استرس‌زا هستند، اما می‌توانید با آماده‌سازی شب قبل در زمان خود صرفه‌جویی کنید. ناهار روز بعد را برای خود و فرزندتان آماده کنید. غذای او را در جعبه ناهارش بریزید و همراه با یک بطری آب در یخچال بگذارید. صبح روز مدرسه یک کاسه غذا و یک بطری آب به او بدهید تا با خود به مدرسه ببرد.

همچنین وسایل ضروری مانند کتاب یا وسایل ورزشی را بسته بندی و آماده کنید. مطمئن شوید که تمام دفترچه ها، کتاب ها و سایر موارد ضروری آماده هستند. با تهیه ناهار و کیف مدرسه فرزندتان، احتمال فراموشی یا جا انداختن وسایل کودک کاهش می یابد.

13. اجازه دهید فرزندتان به شما کمک کند

کودکان، به ویژه کودکان نوجوانان، دوست دارند مسئولیت را بر عهده بگیرند. پس بگذارید آنها در ایجاد روال شبانه سهیم باشند. مغز و بدن آنها به سرعت تغییر می کند و مسئولیت بیشتری را دوست دارند.

بعد از پوشیدن لباس خواب باید لباس روز بعد را انتخاب کنید. برای جلوگیری از مشاجرات صبحگاهی و شنیدن جملاتی مانند: من این پیراهن را دوست ندارم و یا من نمی خواهم این شلوار را بپوشم. به فرزند خود حق انتخاب بدهید. چند لباس مدرسه انتخاب کنید و به او بگویید یکی از آنها را انتخاب کند.

علاوه بر این، بهتر است هوای فردا را با کودک بررسی کنید. مطمئن شوید که لباسی را انتخاب کنید که برای دمای فردا مناسب باشد. این کار باعث می شود که کودک نحوه انتخاب لباس را یاد بگیرد و برای انتخاب لباس با او وارد بحث نشود.

14. صبور باشید

معمولا در مورد بچه ها همه چیز طبق برنامه پیش نمی رود. برنامه ها اغلب به تعویق می افتد و زمان خواب او تغییر می کند. در چنین شرایطی برخی از والدین دیوانه می شوند. در عوض صبور باشید. کودک شما ممکن است زمان خواب را به تاخیر بیاندازد تا زمان بیشتری را با شما بگذراند. با این حال نگران نباشید، زیرا چند دقیقه تاخیر باعث اختلال در برنامه شبانه شما نمی شود.

ایجاد برنامه های منظم و قابل پیش بینی قبل از خواب به شما کمک می کند شب ها و صبح های لذت بخشی و بدون استرس داشته باشید.

 

"</h3

15. محیط خواب کودک را آماده کنید

محیط خواب کودک نقش مهمی در خواب راحت او دارد. برای داشتن اتاق خواب آرام، به این نکات توجه کنید:

  1. اتاق را تاریک نگه دارید. پرده های تیره یا ضخیم نور بیرون را کمتر به داخل هدایت می کنند.
  2. اتاق را خنک کنید. اتاق خواب بسیار گرم خواب کودک را مختل می کند و اجازه نمی دهد بخوابد.
  3. صداهای اضافی را حذف کنید اتاق را ساکت نگه دارید. برخی از کودکان با صدای ملایم دستگاه نویز سفید یا پنکه خوب می خوابند.
  4. از تخت فقط برای خواب استفاده کنید. فرزندتان را به انجام تکالیف، خواندن و سایر فعالیت ها در مکان هایی غیر از تخت تشویق کنید.

16. بهداشت خواب را رعایت کنید

علاوه بر روتین شبانه، باید به بهداشت خواب کودک نیز توجه کنید. بهداشت خواب هم به عادات روزانه و هم نیازهای شبانه کودک شما مرتبط است.

17. ورزش منظم

ورزش کردن کودک خواب او را بهبود می بخشد و استرس او را کاهش می دهد. فراموش نکنید که کم تحرکی در دوران مدرسه احتمال چاقی را در بزرگسالی افزایش می دهد. البته کودک شما نباید نزدیک به خواب ورزش کند، زیرا مانع از خوابیدن او می شود.

18. به اندازه فعالیت های فوق برنامه

داشتن یک برنامه فوق برنامه سرگرم کننده و هیجان انگیز است، اما اوقات فراغت و استراحت نیز برای رشد کودک مهم است. علاوه بر این، کاهش مدت زمان فعالیت های فوق برنامه ارتباط مستقیمی با خواب بیشتر نوجوانان دارد.

19. محدود کردن چرت های نوجوانان

نوجوانانی که بعد از ظهر چرت می زنند، خواب شبانه کمتر و سبک تری دارند.

20. اجازه ندهید بچه ها بعد از ظهر چرت بزنند

اگر یک چرت بعدازظهر خواب کودک شما را در شب مختل می کند، به او اجازه ندهید که چرت بزند. با این حال، اگر کودک شما برای ادامه فعالیت های روزانه به چرت بعد از ظهر نیاز دارد، به او اجازه دهید کمتر از 30 دقیقه چرت بزند.

21. تنظیم ساعت بیداری

ساعت زنگ‌های بیداری نیز بخشی از روال شبانه بچه‌های مدرسه‌ای برای داشتن صبحی آرام و بدون استرس است. تنظیم زمان بیدار شدن به گونه‌ای که بچه‌ها به مرور زمان به طور طبیعی بیدار شوند، می‌تواند بهبود قابل توجهی در روند صبحی آن‌ها ایجاد کند.

"</h3

22. آماده‌سازی لوازم مدرسه

آماده‌سازی لوازم مدرسه نیز یکی از مواردی است که در روال شبانه بچه‌های مدرسه‌ای برای داشتن صبحی آرام و بدون استرس باید مدنظر قرار گیرد. این شامل بررسی و تکمیل لیست لوازم مدرسه، بسته‌بندی کتاب‌ها و دفترچه‌ها، و آماده‌سازی کیف و لباس مدرسه است. با انجام این فعالیت‌ها در شب، بچه‌ها صبح را با آرامش و بدون استرس آغاز می‌کنند.

23. مصرف صبحانه مناسب

مصرف صبحانه مناسب نیز بخش دیگری از روال شبانه بچه‌های مدرسه‌ای برای داشتن صبحی آرام و بدون استرس است. صبحانه با ارائه تغذیه مناسب و انرژی لازم به بچه‌ها، آن‌ها را برای روز تحصیلی آماده می‌کند. انتخاب مواد غذایی سالم و متنوع در صبحانه، بهبود تمرکز و عملکرد تحصیلی بچه‌ها را نیز تسهیل می‌کند.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا