عشق چگونه بر سلامتی شما تأثیر می گذارد؟

How does love affect your health

آهنگ “همه من همه شما را دوست دارد” از خواننده مشهور جان لجند به خوبی یکی از پیچیده ترین احساساتی را که ما انسان ها می توانیم احساس کنیم عشق را توصیف می کند. ما در اینجا گیر کرده ایم یا در تلاش برای یافتن عشق هستیم یا در جستجوی احساس خود عشق. در حالی که ما در فرآیند مادام العمری هستیم که بفهمیم عشق واقعا چیست، همچنین مزایای سلامتی زیادی را در ارتباط با این احساس تجربه می کنیم.

تاثیر عشق بر سلامتی شما

عشق یک احساس قوی است که می تواند از طریق تجربیاتی که به دست می آورید، تأثیر نامطلوبی بر شما بگذارد. از پروانه در شکم تا احساس سرخوشی، عشق زمانی را که با عزیزانتان می گذرانید جادویی می کند. به همین ترتیب، از عدم احساس گرسنگی گرفته تا احساس افسردگی، طلاق، جدایی شما می تواند ضربه سختی به شما وارد کند. احساساتی که عشق به ما اجازه می دهد تجربه کنیم بی پایان هستند. بیایید ببینیم واقعاً در مورد جنبه های سلامتی عشق چه اتفاقی می افتد.

عشق چیست و چگونه بر سلامتی ما تاثیر دارد

یک رابطه سالم و محبت آمیز در برابر سلامت روانی ضعیف محافظت می کند، اما همچنین می تواند حمایت بزرگی برای کسانی باشد که در حال درمان یک بیماری روانی هستند. عشق و حمایت اجتماعی مثبت باعث افزایش احساس شادی و کاهش استرس، اضطراب و افسردگی می شود. دوست داشته شدن، ارزش خود و احساس ارزشمند بودن را بهبود می بخشد، که به نوبه خود به درمان کمک می کند. مشارکت عزیزان در درمان و مراقبت نیز می تواند به تقویت روابط و بهبود پایبندی و نتایج کمک کند.

عشق یک احساس قدرتمند است و می تواند شفابخش باشد. در حالی که عشق نمی تواند همه چیز را برطرف کند یا از ابتلای کسی به بیماری روانی جلوگیری کند، اما از سلامت کلی جسمی و روانی حمایت می کند. تحقیق به وضوح نشان می‌دهد که روابط عاشقانه و سالم، و همچنین حمایت اجتماعی خوب از سوی خانواده و دوستان، برای بهبود سلامت روان مهم هستند.

اگر همسر یا شریک زندگی دارید و یکی از شما با مشکلات روانی دست و پنجه نرم می کند، با دانستن اینکه از یکدیگر حمایت می کنید، راحت باشید. برای دریافت درمان، شرکت در درمان، گوش دادن و به اشتراک گذاشتن احساسات، و حل و فصل موثر درگیری‌ها، گام‌های فعالی بردارید و می‌توانید حتی با بیماری روانی به زندگی خوب با هم ادامه دهید.

دوست داشته شدن باعث افزایش ارزش خود می شود.

هر کس باید بتواند ارزش خود را خارج از روابط و افراد دیگر بیابد. اما دوست داشته شدن به احساس ارزشمندی خود می افزاید. دانستن اینکه کسی شما را دوست دارد به این معنی است که شما مهم هستید، ارزش دارید، و اگر شما نباشید کسی ویران خواهد شد.

در عمق یک بیماری روانی، نمی توان ارزش خود را دید، به خصوص در ناامیدی از افسردگی یا افکار خودکشی. در این لحظات وحشتناک، داشتن کسی که شما را دوست دارد می تواند راه نجاتی باشد که به آن نیاز دارید. ممکن است این چیزی باشد که شما را به درمان سوق دهد در حالی که در غیر این صورت زحمت نمی کشید.

در واقع چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که عشق را تجربه می کنید، بدن شما هورمون های خاصی ترشح می کند. سروتونین، دوپامین، اکسی توسین و اندورفین هورمون هایی هستند که عمدتاً با احساس شادی، لذت و حتی شهوت مرتبط هستند. احساس پروانه در معده شما نتیجه این هورمون هاست.

گاهی اوقات، این پروانه‌ها بیش از حد تکان‌دهنده و سخت می‌شوند. گاهی اوقات، این در نهایت با احساس ناراحتی یا حتی استفراغ به پایان می رسد. اینگونه است که هر چیزی بیش از حد، خواه عشق باشد، می تواند چندان خوب نباشد.

بخش خوب

صحبت کردن در مورد با هم بودن ممکن است طاقت فرسا باشد. گذراندن وقت با همسرتان می تواند تولید دوپامین شما را افزایش دهد (معمولاً “هورمون لذت” نامیده می شود) و باعث می شود احساس آرامش و خونسردی داشته باشید. دوپامین می‌تواند سلامت روان شما را نیز بهبود بخشد و به شما اجازه می‌دهد احساس آرامش کنید. به عنوان تسکین دهنده استرس عمل می کند و به شما در مبارزه با افسردگی و اضطراب کمک می کند.

بخش نه چندان خوب

طرف دیگر این است که دوپامین می‌تواند باعث شود شما بیشتر از آنچه دارید بخواهید. دوپامین همان هورمونی است که هنگام قمار یا داشتن مواد مسموم کننده ترشح می شود. بنابراین، گاهی اوقات احساس عشق می تواند به اعتیاد نیز تبدیل شود. گاهی افراد نسبت به شخصی که دوستشان دارند وسواس پیدا می کنند. این می تواند بر روابط آنها تأثیر بگذارد و سلامت جسمی و سلامت روان آنها را مختل کند. a> اگر به آنچه می‌خواهند نرسند.

ترشح دوپامین

دوپامین همچنین زمانی ترشح می‌شود که کاری را که دوست دارید انجام می‌دهید، مانند:

 1. خوردن غذاهای خوشمزه
 2. داشتن صمیمیت جنسی
 3. گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خود
 4. وقت گذراندن با عزیزانتان

در واقع، دوپامین فقط با فکر کردن به انجام فعالیت هایی که دوست دارید آزاد می شود و شما را هیجان زده می کند. ترشح اکسی توسین (هورمون دیگری که با عشق مرتبط است) نیز باعث افزایش احساس آرامش می شود.

کشف جدیدتاثیر عشق بر سلامتی ما

یک کشف جدید دیگر بیان می‌کند که گذراندن وقت با فرد مورد علاقه‌تان می‌تواند برای تسکین درد جسمی نیز مفید باشد. حمایت و محبتی که یکی از عزیزان از خود نشان می دهد می تواند در زمانی که مغز نیاز به مبارزه با درد دارد به او آرامش دهد. اگر کسی را دوست دارید و در یک رابطه متعهد هستید، سلامت جسمانی شما بهبود می یابد. شما تمایل دارید که فشار خون پایین داشته باشید، قلب سالمی داشته باشید و پس از بروز بیماری سریعتر بهبود پیدا کنید.

عشق چگونه بر سلامتی شما تأثیر می گذارد؟

بازگشت به واقعیت

احساس عصبی بودن، تعریق بیش از حد، غش و غیره، همگی نتیجه استرسی است که بدن به دلیل عشق باید تحمل کند. بالیوود تا حدودی این را نشان می دهد (اگر نه کمی بیش از حد نشان داده شده است). اما نکته را متوجه شدید، امیدواریم اینطور باشد. که اساساً همه چیز در سر است. قهرمانی که می‌تواند با یک مشت 10 پسر را از پای درآورد، عصبی می‌شود، عرق می‌کند و در برخی فیلم‌ها حتی وقتی توسط زن رویاهایش کتک می‌خورد غش می‌کند. همه این افکار کتک خوردن ممکن است عاشقانه به نظر برسند، اما این زندگی واقعی است و در نهایت تحمل این احساسات ممکن است سخت باشد.

با همه اینها به نظر نمی رسد که شاعران قدیمی در مورد مفهوم عشق اغراق کرده باشند. در واقع، آنها اغلب به هدف کوپید برخورد می کنند.

اگر زمانی احساس می‌کنید تحت تأثیر عشق و روابط قرار گرفته‌اید، همیشه توصیه می‌شود به دنبال کمک حرفه‌ای باشید. کالاها می توانند خیلی خوب باشند، یا بدتر می توانند بدتر باشند. اجازه ندهید احساس طاقت فرسا شما را تحت الشعاع قرار دهد. بخش روانپزشکی در Regency Healthcare مجهز به تعدادی از ماهرترین پزشکان برای امور درمانی و تشخیصی است. نیازهای بیماران Regency Health همچنین مراقبت های پزشکی پیشرفته ای را برای مشکلات سلامت جنسی برای مردان و زنان ارائه می دهد.

یک رابطه سالم از عادات سالم پشتیبانی می کند.

یک رابطه سالم و شبکه پشتیبانی خوب با پایبندی به درمان سلامت روان مرتبط است، که نشان دهنده روند بزرگتری است: یک رابطه مثبت با شریک زندگی شما از انواع عادات سالم پشتیبانی می کند.

اگر در یک رابطه صمیمی سالم و شاد هستید، به احتمال زیاد سبک زندگی سالم را انتخاب کرده و به آن پایبند خواهید بود. اینها شامل خوب غذا خوردن، ورزش و اجتناب از مصرف مواد است. همه این عادات سلامت جسمی باعث سلامت روان می شوند. رابطه شما حتی ممکن است شما را تشویق کند که در عادات سلامت روانی مثبت تری شرکت کنید، مانند باز کردن احساسات خود و درگیر شدن در حل تعارض سازنده.

برای سلامت روان، بر تشویق عادات سالم در یکدیگر تمرکز کنید. مناطقی را پیدا کنید که هر دو می توانید در آنها بهبود پیدا کنید، مانند نوشیدن کمتر یا خواب کافی. روی بهبود این عادات با هم کار کنید و در سلامت روان نیز شاهد بهبودهایی خواهید بود.

عشق و یک رابطه سالم شما را خوشحال می کند.

عشق درمان بیماری روانی نیست، اما درست است که عاشق بودن و داشتن یک همسر حامی و یک رابطه صمیمی سالم باعث شادی می شود. یک رابطه شاد و پایدار، چه با یک همسر یا شریک زندگی، با سلامت روانی بهتر، سطح استرس کمتر و افسردگی کمتر مرتبط است، طبق تحقیقات.

از سوی دیگر، داشتن یک رابطه بد می تواند سلامت روان را بدتر کند. یک رابطه ناپایدار یا ناسالم با شریک زندگی تان می تواند استرس، اضطراب، افسردگی و حتی افکار خودکشی شما را افزایش دهد. این واقعیت بیشتر از مزایای یک رابطه خوب حمایت می کند. عاشق بودن و شاد بودن در رابطه خود به طور خودکار از سلامت روانی بهتر حمایت می کند.

اگر یکی از شما با بیماری روانی دست و پنجه نرم می کند، بدانید که رابطه سالم مداوم شما مفید است. ممکن است همیشه اینطور به نظر نرسد، به خصوص در طول یک قسمت دشوار، اما حفظ یک رابطه قوی و محبت آمیز به بهبود و بهبودی از بیماری روانی کمک می کند و از آن حمایت می کند.

عشق به خود را فراموش نکن

تقریباً کلیشه ای است که می گوییم تا زمانی که خود را دوست نداشته باشید نمی توانید شخص دیگری را دوست داشته باشید، اما حقیقت زیادی در این جمله وجود دارد. سالم ترین روابط بین دو نفر است که به هم متکی هستند اما مستقل هم هستند. آنها یکدیگر را دوست دارند، اما خود را نیز دوست دارند و برای خود ارزش قائل هستند.

اگر شما یا شریک زندگیتان با یک بیماری روانی دست و پنجه نرم می کنید، زمانی را برای تمرکز بر مراقبت از خود و همچنین مراقبت از یکدیگر اختصاص دهید. با خود مهربان و دلسوز باشید، همانطور که با شریک زندگی خود رفتار می کنید. عیب های خود را ببخشید، اما روی بهبود خود نیز کار کنید. بهترین ویژگی های خود را در آغوش بگیرید و از آنها قدردانی کنید.

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای خودمراقبتی مثبت انجام دهید، دریافت درمان برای بیماری روانی است. درک کنید که این یک نقص نیست، بلکه یک وضعیت سلامتی واقعی است که نیاز به درمان دارد. زمانی را از زندگی خود برای امتحان مراقبت های مسکونی اختصاص دهید. اگر شریک زندگی شما واقعاً شما را دوست داشته باشد، از این تصمیم حمایت می کند و به هر طریقی که مفید باشد درگیر می شود.

عشق قدرتمند و شفابخش است، اما هیچ رابطه ای، هر چقدر هم که عالی باشد، نمی تواند بیماری روانی را به طور کامل درمان کند. اگر مشکل دارید، برای خدمات حرفه ای تماس بگیرید. یک مرکز مسکونی می‌تواند به هر دوی شما کمک کند تا قوی‌تر، سالم‌تر و شادتر شوید.

شرکا می توانند بخشی فعال از درمان باشند.

بیماری روانی یک مسئله یک نفره نیست. اگر شما یک بیماری روانی دارید، بر افراد نزدیک شما تأثیر می گذارد. روابط شما بر سلامت روان شما نیز تأثیر می گذارد. همه چیز متصل است. این بدان معنی است که افرادی که دوستشان دارید، به ویژه همسر یا شریک زندگی شما، می توانند و باید در درمان شرکت کنند.

یک مرکز درمانی خوب شامل عزیزان برای حمایت از ساکن و برای حمایت از خانواده به عنوان یک کل است. وقتی شریک زندگی شما درگیر درمان باشد، رابطه و سلامت روان شما را تقویت می کند.

فعال بودن در درمان برای همه یکسان به نظر نمی رسد. برای برخی از زوج ها، شرکت در رابطه درمانی منظم مفید است. برای دیگران، گروه های حمایتی یا جلسات گروه درمانی مفیدتر است. برخی دیگر نیز ممکن است از دیدار ساده در روزهای خانوادگی و نشان دادن عشق و حمایت خود با علاقه به روند درمان شریک زندگی خود سود بیشتری ببرند.

یک رابطه سالم و عاشقانه چگونه به نظر می رسد؟

درک این نکته مهم است که همه این مزایا این روش‌هایی که یک رابطه می‌تواند از سلامت روان و درمان حمایت کند، فقط برای روابط سالم اعمال می‌شود. این ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما وقتی در یک رابطه بد هستید، دیدن مسائل دشوار است. اینها نشانه های یک رابطه سالم هستند:

 1. شما به یکدیگر اعتماد دارید
 2. هر دوی شما می توانید احساسات و افکار خود را بدون ترس از تمسخر به اشتراک بگذارید
 3. شما به یکدیگر احترام می گذارید
 4. هر شریک در رابطه برای آن ارزش قائل است و برای یکدیگر وقت می گذارد
 5. شما به حرف یکدیگر گوش می دهید و در صورت بروز اختلاف می توانید سازش کنید
 6. هیچ یک از افراد کاملاً به دیگری وابسته نیستند
 7. شما مرزهایی دارید
 8. شما می توانید بدون تهدید به خشونت بحث کنید یا مخالفت کنید
 9. هیچ سوء استفاده فیزیکی، عاطفی یا موارد دیگر وجود ندارد

هر نوع حمایت اجتماعی به نفع سلامت روان و درمان است.

مزایای روابط محدود به روابط عاشقانه نیست. حمایت اجتماعی به هر شکلی که باشد بارها و بارها ثابت شده است که برای سلامت روان مفید است. مطالعات نشان دهید که کیفیت حمایت اجتماعی بسیار مهمتر از کمیت است. به عبارت دیگر، داشتن یک یا دو ارتباط اجتماعی قوی بهتر از یک شبکه بزرگ از آشنایان است.

تحقیق نشان می‌دهد که یک شبکه حمایت اجتماعی خوب از چند جهت برای سلامت روان مفید است:

 • افزایش تاب آوری در برابر استرس
 • گزینه‌های سبک زندگی سالم‌تر
 • سلامت روان مادام العمر بهتر
 • عزت نفس بهبود یافته
 • اثرات منفی کمتر استرس

مهمتر از همه برای فردی که به مراقبت از بیماری روانی نیاز دارد، یک گروه حمایت اجتماعی قوی، پایبندی به برنامه های درمانی را بهبود می بخشد. اگر یک یا چند رابطه سالم پشتیبان شما باشد، به احتمال زیاد به درمان بیماری روانی ادامه خواهید داد.

هر نوع حمایت اجتماعی به نفع سلامت روان و درمان است.

مزایای روابط محدود به روابط عاشقانه نیست. حمایت اجتماعی به هر شکلی که باشد بارها و بارها ثابت شده است که برای سلامت روان مفید است. مطالعات نشان دهید که کیفیت حمایت اجتماعی بسیار مهمتر از کمیت است. به عبارت دیگر، داشتن یک یا دو ارتباط اجتماعی قوی بهتر از یک شبکه بزرگ از آشنایان است.

تحقیق نشان می‌دهد که یک شبکه حمایت اجتماعی خوب از چند جهت برای سلامت روان مفید است:

 1. افزایش تاب آوری در برابر استرس
 2. گزینه‌های سبک زندگی سالم‌تر
 3. سلامت روان مادام العمر بهتر
 4. عزت نفس بهبود یافته
 5. اثرات منفی کمتر استرس

مهمتر از همه برای فردی که به مراقبت از بیماری روانی نیاز دارد، یک گروه حمایت اجتماعی قوی، پایبندی به برنامه های درمانی را بهبود می بخشد. اگر یک یا چند رابطه سالم پشتیبان شما باشد، به احتمال زیاد به درمان بیماری روانی ادامه خواهید داد.

سخن پایانی

عشق یک احساس قوی است که می تواند از طریق تجربیاتی که دارید، تأثیر نامطلوبی بر شما بگذارد. از پروانه در شکم تا احساس سرخوشی، عشق زمانی را که با عزیزانتان می گذرانید جادویی می کند. به همین ترتیب، از عدم احساس گرسنگی گرفته تا احساس افسردگی، طلاق/ جدایی شما می تواند ضربه سختی به شما وارد کند. احساساتی که عشق به ما اجازه می دهد تجربه کنیم بی پایان هستند. بیایید ببینیم واقعاً در مورد جنبه های سلامتی عشق چه اتفاقی می افتد.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا