بیماری‌های تاثیرگذار بر میل جنسی: تحلیلی بر اختلالات جنسی

Diseases affecting sexual desire: an analysis of sexual disorders

بیماری‌های تاثیرگذار بر میل جنسی یک موضوع مهم و پیچیده در علم روانشناسی و پزشکی است که تأثیر قابل توجه‌ای بر زندگی جنسی افراد دارد. این بیماری‌ها می‌توانند به صورت فیزیکی یا روانی باشند و میل جنسی را تحت تأثیر قرار داده و باعث کاهش رضایت جنسی و کیفیت زندگی جنسی شود. در این مقاله از سلام یار، به بررسی انواع بیماری‌های تاثیرگذار بر میل جنسی می‌پردازیم و تأثیر آن‌ها بر زندگی جنسی را بررسی می‌کنیم.

بیماری هایی که میل جنسی را تحت تأثیر قرار می دهند چیست؟

میل جنسی تحت تأثیر عوامل پیچیده ای قرار می گیرد که بر احساس صمیمیت بین زوجین تأثیر می گذارد. عواملی مانند سلامت روحی و جسمی، تجربیات هر فرد، سبک زندگی و رابطه فعلی شما می تواند بر سطح صمیمیت و همچنین میل جنسی تأثیر بگذارد. اگر در هر یک از این موارد مشکل ناخوشایندی را تجربه کنید، می تواند باعث کاهش میل جنسی شود.

ویژگی‌های بیماری‌های تاثیرگذار بر میل جنسی

بیماری‌های تاثیرگذار بر میل جنسی دارای ویژگی‌های خاصی هستند. این بیماری‌ها می‌توانند به صورت موقت یا دائمی باشند و تأثیر متفاوتی بر زندگی جنسی داشته باشند. همچنین، تأثیر این بیماری‌ها بر میل جنسی ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد و به عوامل مختلفی مانند سن، جنسیت و وضعیت جسمانی بستگی داشته باشد.

دلایل جسمی موثر بر میل جنسی چیست؟

آیا فقط بیماری های جنسی بر این میل تأثیر می گذارد یا دلایل روانی وجود دارد که بر این روابط تأثیر می گذارد؟ رابطه جنسی روابط عاطفی زوجین را تقویت می کند و پایه های زندگی مشترک را تقویت می کند. اگر به هر دلیلی این رابطه کم رنگ شد یا مختل شد، باید در مورد درمان آن جدی باشید. در سبز مثبت سعی خواهیم کرد دلایل روانی و جسمی موثر بر میل جنسی را شناسایی و راه حل های ممکن را معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید.

بیماری جنسیت مردانه

داشتن رابطه جنسی منظم برای سلامت انسان بسیار مهم است. اما گاهی برخی بیماری ها در بدن انسان رخ می دهد که منجر به کاهش میل جنسی می شود و ناخودآگاه بر روابط زوجین تاثیر می گذارد. اگر عوامل و بیماری های موثر بر میل جنسی را بشناسیم، می توانیم آنها را درمان کنیم تا در نهایت از رابطه جنسی راضی باشیم. در این مقاله قصد داریم با بیماری هایی که میل جنسی را تحت تاثیر قرار می دهند آشنا شویم تا بتوانیم با درمان آن رابطه سالمی را تجربه کنیم.

اختلال عملکرد جنسی علل، علائم و راهکارهای درمانی

اختلالات جنسی فیزیکی

بیماری‌های فیزیکی می‌توانند تأثیر قابل توجهی بر میل جنسی داشته باشند. برخی از این بیماری‌ها شامل اختلالات هورمونی، بیماری‌های قلبی، دیابت، بیماری‌های عصبی و بیماری‌های عروقی هستند. این بیماری‌ها می‌توانند باعث کاهش تولید هورمون‌های جنسی، کاهش جریان خون به اعضای تناسلی و کاهش حساسیت جنسی شوند.

اختلالات جنسی روانی

علاوه بر بیماری‌های فیزیکی، بیماری‌های روانی نیز می‌توانند تأثیر قابل توجهی بر میل جنسی داشته باشند. اختلالات اضطراب، افسردگی، اختلالات خلقی و اختلالات شخصیتی می‌توانند باعث کاهش شهوت جنسی، کاهش تمایل به فعالیت جنسی و کاهش رضایت جنسی شوند.

تأثیر بیماری‌های تناسلی

بیماری‌های تناسلی نیز می‌توانند تأثیر قابل توجهی بر میل جنسی داشته باشند. برخی از این بیماری‌ها شامل عفونت‌های تناسلی، سنگ کلیه، بیماری‌های پروستات و بیماری‌های زنان مانند سندرم تخمدان پلی‌کیستیک هستند. این بیماری‌ها می‌توانند باعث کاهش شهوت جنسی، درد و ناراحتی در هنگام رابطه جنسی و کاهش رضایت جنسی شوند.

دلایل فیزیکی موثر بر میل جنسی

تعدادی از بیماری‌ها، تغییرات فیزیکی و برخی داروها می‌توانند بر میل جنسی تأثیر بگذارند.

مشکلات جنسی

اگر در حین مقاربت و دخول درد احساس می کنید، میل جنسی شما را کاهش می دهد. این عارضه بیشتر برای خانم ها اتفاق می افتد که می تواند ناشی از عفونت در ناحیه تناسلی یا تنگی واژن باشد. کیست تخمدان می تواند یکی از دلایل داشتن رابطه جنسی دردناک باشد و یکی از انواع بیماری های جنسی زنان محسوب می شود. در صورت بروز چنین تجربه ای باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

بیماری های پزشکی

بیماری های غیرجنسی نیز می توانند بر میل جنسی تأثیر بگذارند. بیماری هایی مانند آرتریت، دیابت، فشار خون بالا، اختلالات تیروئید و افسردگی تأثیر منفی بر میل جنسی دارند.

بیماری‌های تاثیرگذار بر میل جنسی تحلیلی بر اختلالات جنسی

جراحی

هر نوع جراحی مربوط به سینه ها یا نواحی تناسلی می تواند بر عملکرد جنسی و میل جنسی تأثیر بگذارد.

آرتریت

از آنجایی که بیماران مبتلا به آرتریت حرکات محدودی دارند و بدن آنها خسته است، نمی توانند فشار و استقامت زیادی را تحمل کنند. این ویژگی می تواند بر فعالیت های جنسی تأثیر منفی بگذارد. همچنین ابتلا به آرتریت می تواند منجر به اضطراب شود و فرد قادر به کسب اعتماد به نفس کافی برای داشتن رابطه جنسی نیست. در این مواقع داشتن یک همراه و همدل بسیار موثر است. آرتریت را می توان با دارو کنترل کرد. همچنین مراجعه به روانشناس می تواند در کاهش عوارض روانی بیماری های جسمی بسیار موثر باشد.

دیابت

دیابت اثرات زیادی بر سیستم جنسی مردان و زنان دارد. عدم کنترل دیابت می تواند منجر به اختلال نعوظ، کاهش باروری، انزال زودرس و کاهش میل جنسی شود. زیرا دیابت باعث کاهش ترشح هورمون ها و کاهش میل جنسی فرد می شود. افراد دیابتی بهتر است از رژیم غذایی مناسب استفاده کنند تا دیابت باعث اختلال در روابط جنسی آنها نشود. همچنین برای رفع مشکلاتی مانند انزال زودرس می توانید با خرید کاندوم تاخیری یا اسپری تاخیری تا حدودی این مشکل را برطرف کنید. برخی از کاندوم ها حاوی مواد تاخیری هستند و رابطه جنسی را طولانی می کنند.

فشار خون بالا

یکی از بیماری هایی که میل جنسی را تحت تاثیر قرار می دهد فشار خون بالا است. فشار خون بالا می تواند جریان خون را در ناحیه تناسلی مردان و زنان کاهش دهد. همچنین این بیماری باعث کاهش میزان هورمون اسید نیتریک که وظیفه شل شدن عضلات را بر عهده دارد، باعث کاهش میل جنسی و تاخیر در ارضای آن می شود. برای متعادل کردن فشار خون و شروع یک سبک زندگی سالم بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید. خوردن غذای سالم، عدم استعمال دخانیات، تنباکو و الکل و افزایش فعالیت های بدنی می تواند به تعادل فشار خون شما کمک کند.

سیفلیس

بیماری سیفلیس بیماری دیگری است که بر میل جنسی و مجموعه ای از عفونت های باکتریایی تأثیر می گذارد که در مراحل اولیه قابل شناسایی نیستند. اولین علامت می تواند یک زخم گرد کوچک در ناحیه تناسلی، مقعد یا دهان باشد. اگرچه این زخم بدون درد است، اما بسیار عفونی و خطرناک است. سردرد، تب، ریزش مو، کاهش وزن از علائم بعدی سیفلیس هستند. این بیماری خطرناک در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع می تواند باعث کاهش بینایی، شنوایی یا حافظه شود. خوشبختانه، در صورت تشخیص به موقع، سیفلیس را می توان به راحتی با آنتی بیوتیک ها درمان کرد.

ایدز

یکی از بیماری هایی که میل جنسی را تحت تاثیر قرار می دهد ایدز است. ایدز سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند و خطر ابتلا به ویروس ها و سرطان را افزایش می دهد. با درمان های فعلی HIV، بسیاری از افراد آلوده هرگز به ایدز مبتلا نمی شوند. مراحل اولیه HIV شبیه علائم آنفولانزا است. درمان زودهنگام و موثر می تواند به افراد مبتلا به HIV کمک کند تا برای مدت طولانی زندگی کنند و احتمال انتقال بیماری به شرکای جنسی را کاهش دهد.

اختلال عملکرد جنسی علل، علائم و راهکارهای درمانی

اختلالات تیروئید

غده تیروئید نقش مهمی در کنترل ترشح هورمون ها در بدن دارد. اختلال تیروئید می تواند یکی دیگر از بیماری هایی باشد که میل جنسی را تحت تاثیر قرار می دهد. هر گونه اختلال در این زمینه می تواند بر سیستم تولید مثل تأثیر بگذارد و منجر به کاهش میل جنسی شود. زیرا اختلال در غده تیروئید باعث کاهش هورمون تستوسترون می شود. این هورمون میزان میل جنسی را در زنان و مردان تعیین می کند و کاهش آن نیز منجر به کاهش میل جنسی می شود.

عادات و سبک زندگی

اعتیاد به الکل، سیگار و خوردن غذاهای مضر از جمله عادات بد زندگی است که نه تنها میل جنسی را کاهش می دهد، بلکه باعث بسیاری از بیماری ها مانند بیماری های قلبی و فشار خون می شود. برای داشتن یک سبک زندگی سالم، باید سالم غذا بخورید و ورزش را به یک روال روزانه تبدیل کنید.

خیلی خسته

گاهی اوقات خستگی بیش از حد به دلیل فشار زندگی یا فشار کاری می تواند منجر به کاهش میل جنسی شود. گاهی اوقات خستگی مفرط می تواند ناشی از بیماری یا جراحی باشد.

تغییرات هورمونی از جمله دلایل تاثیرگذار بر میل جنسی

تغییرات هورمونی بر میل جنسی تأثیر می گذارد. این تغییرات می تواند به دلیل عوامل زیر رخ دهد:

یائسگی

یائسگی را نمی توان به عنوان یک بیماری طبقه بندی کرد، اما یک عامل فیزیکی است که زنان پس از رسیدن به سن بالا تجربه می کنند. از آنجایی که یائسگی باعث کاهش هورمون های استروژن می شود، زنان تمایل کمتری به رابطه جنسی دارند. گاهی اوقات زنان در این دوران همچنان میل جنسی دارند، اما به دلیل خشکی واژن، مقاربت دردناکی را تجربه می کنند. استفاده از کاندوم و روان کننده ها (ژل روان کننده) می تواند این مشکل را حل کند.

اختلال عملکرد جنسی علل، علائم و راهکارهای درمانی

بارداری و شیردهی

هورمون ها در دوران بارداری تغییر می کنند. همچنین، پس از زایمان و در دوران شیردهی، تغییرات هورمونی می تواند بر میل جنسی تأثیر بگذارد. استرس و خستگی در دوران بارداری نیز عامل مهمی در کاهش میل جنسی است. در این شرایط بهتر است پدر بیشتر از مادر حمایت کند تا این دوران بدون هیچ بحرانی بگذرد.

دلایل روانشناختی موثر بر میل جنسی

سلامت روان تاثیر قابل توجهی بر میل جنسی دارد. بسیاری از دلایل روانی منجر به کاهش میل جنسی می شوند:

 • مشکلات روانی مانند اضطراب و افسردگی
 • استرس ناشی از کار و مسائل مالی
 • تصویر منفی از بدن خود داشته باشید
 • اعتماد به نفس پایین
 • تجربه سوء استفاده جنسی
 • داشتن روابط جنسی ناخوشایند در گذشته
 • بیماری های روانی جنسی

افسردگی

افسردگی باعث اختلال در هورمون ها می شود و این ویژگی میل جنسی را کاهش می دهد، علاوه بر این، فردی که افسرده است ممکن است دچار اختلالات عصبی شود و به طور کلی تمایلی به رابطه جنسی نداشته باشد.

مشکلات ارتباطی بین زوجین

برای اکثر زنان و مردان، صمیمیت و صمیمیت نقش مهمی در ایجاد رابطه جنسی لذت بخش دارد. به همین دلیل، مشکلات ارتباطی می تواند میل جنسی را کاهش دهد. این مشکلات عبارتند از:

 • فقدان ارتباط با شریک زندگی
 • مشکلات حل نشده و اختلافات جزئی
 • عدم ارضای نیازهای جنسی و عدم ابراز نیازهای جنسی
 • عدم اعتماد به شریک زندگی

بیماری جنسی مردان

بیماری های جنسی مردان تأثیر مستقیمی بر رابطه جنسی دارد و در صورت عدم درمان مشکلات زیادی در رابطه ایجاد می کند. از جمله بیماری ها عبارتند از:

 • اختلالات میل
 • اختلالات نعوظ
 • اختلالات انزال

اختلالات ساختاری دستگاه تناسلی

 • ناباروری مردان

شما می توانید هر یک از این اختلالات را با مراجعه به پزشک متخصص درمان کنید.

نتیجه گیری

به طور جامع انواع بیماری‌های تاثیرگذار بر میل جنسی را معرفی کرده و دلایل آن را با هم مورد بررسی قرار داده ایم. همانطور که گفتیم عوامل زیادی می توانند بر کاهش میل جنسی تاثیر بگذارند. عواملی مانند بیماری های جسمی و روانی و همچنین بیماری های جنسی بر کاهش میل جنسی تأثیر می گذارد. بهتر است در صورت مشاهده هرگونه اختلال در برقراری رابطه خوشایند به پزشک متخصص مراجعه کنید تا علت آن را پیدا کنید.

سخن پایانی

در این مقاله از بخش سکسولوژی مجله سلام یار، به بررسی انواع ببیماری‌های تاثیرگذار بر میل جنسی پرداخته شده است و تأثیر آن‌ها بر زندگی جنسی را بررسی کرده‌ایم. این مقاله به عنوان یک منبع اطلاعاتی مفید برای افرادی که با این بیماری‌ها مواجه هستند یا علاقه‌مند به مطالعه در این زمینه هستند، می‌تواند مفید واقع شود. داشتن رابطه جنسی منظم برای سلامت انسان بسیار مهم است. اما گاهی اوقات بیماری هایی در بدن انسان ایجاد می شود که منجر به کاهش میل جنسی می شود و ناخودآگاه روابط زوجین را تحت تاثیر قرار می دهد.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا