رابطه جنسی چست و چه فوایدی برای سلامتی دارد

What is sex and what are its health benefits

رابطه جنسی چست و چه فوایدی برای سلامتی دارد. رابطه جنسی می تواند فواید جسمی و عاطفی داشته باشد. از مزایای رابطه جنسی می توان به کاهش استرس، کاهش خطر ابتلا به سرطان، حمله قلبی و افزایش ایمنی بدن اشاره کرد. رابطه جنسی باعث بهبود روابط عاطفی بین زوجین می شود. به طور کلی اگر بخواهیم از فواید نزدیکی زیاد بگوییم، می توان گفت که نزدیکی باعث افزایش سلامت عمومی بدن می شود و امری مهم در روابط زناشویی و زندگی مشترک تلقی می شود.

رابطه جنسی چیست؟

رابطه جنسی چست؟ رابطه جنسی بخشی از زندگی است. رابطه جنسی یک غریزه کاملاً طبیعی در بین همه انسانها است و داشتن رابطه جنسی سالم علاوه بر لذت بخش بودن، فواید بسیاری نیز به همراه دارد. جدای از تولید مثل، رابطه جنسی می تواند در مورد صمیمیت و لذت باشد. فعالیت جنسی، آمیزش آلت تناسلی واژینال (PVI) یا خودارضایی، می تواند مزایای شگفت انگیز بسیاری را برای تمام جنبه های زندگی شما ارائه دهد:

 • فیزیکی
 • پر فکر
 • عاطفی
 • روانشناسی
 • اجتماعی

سلامت جنسی بیش از اجتناب از بیماری ها و بارداری های ناخواسته است. به گفته انجمن سلامت جنسی آمریکا، این موضوع همچنین در مورد تشخیص این موضوع است که رابطه جنسی می تواند بخش مهمی از زندگی شما باشد.

رابطه جنسی چست و چه فوایدی برای سلامتی دارد

رابطه جنسی چگونه می تواند برای بدن شما مفید باشد؟

بسیاری از فواید رابطه جنسی برای سلامتی شامل همه چیز از بهبود خلق و خو گرفته تا تقویت قلب است. رابطه جنسی توافقی، جایی که هر دو طرف می‌خواهند در آنجا حضور داشته باشند و اقدامات احتیاطی مناسب را انجام دهند، می‌تواند بخش مهمی از زندگی یک فرد باشد و تفاوت بزرگی در سلامت جسمی و احساس رفاه کلی آنها ایجاد کند.

برخی از مزایایی که می توانید از رابطه جنسی دریافت کنید عبارتند از:

 1. کاهش فشار خون
 2. کالری سوزی
 3. افزایش سلامت قلب
 4. تقویت عضلات
 5. کاهش خطر بیماری قلبی، سکته مغزی و فشار خون بالا
 6. افزایش میل جنسی

افرادی که زندگی جنسی فعال دارند، نسبت به افرادی که فعالیت جنسی کمتری دارند، بیشتر ورزش می کنند و عادات غذایی بهتری دارند. آمادگی جسمانی همچنین ممکن است عملکرد جنسی را به طور کلی بهبود بخشد.

سیستم ایمنی قوی تر

در یک مطالعه در مورد ایمنی در افراد در روابط عاشقانه، افرادی که رابطه جنسی مکرر (یک تا دو بار در هفته) داشتند، ایمونوگلوبولین A (IgA) بیشتری در بزاق خود داشتند. افرادی که رابطه جنسی نادری داشتند (کمتر از یک بار در هفته) به میزان قابل توجهی IgA کمتری داشتند. IgA آنتی بادی است که در پیشگیری از بیماری ها نقش دارد و اولین خط دفاعی در برابر ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV است.

اما کسانی که بیش از سه بار در هفته رابطه جنسی داشتند، همان مقدار IgA را داشتند که آنهایی که رابطه جنسی نادری داشتند. این مطالعه نشان می دهد که اضطراب و استرس احتمالاً می توانند اثرات مثبت رابطه جنسی را خنثی کنند.

خواب بهتر

بدن شما در طول ارگاسم اکسی توسین که هورمون عشق یا صمیمیت نیز نامیده می شود و اندورفین ترشح می کند. ترکیب این هورمون ها می تواند به عنوان آرام بخش عمل کند.

خواب بهتر می تواند به موارد زیر کمک کند:

 • سیستم ایمنی قوی تر
 • طول عمر بیشتر
 • احساس آرامش بیشتر
 • داشتن انرژی بیشتر در طول روز
 • تسکین سردرد

مطالعه دیگری نشان می دهد که فعالیت جنسی می تواند به طور کامل یا جزئی از میگرن و سردردهای خوشه ای تسکین دهد.

از افرادی که در طول حملات خود فعالیت جنسی داشتند:

60 درصد بهبودی را در طول میگرن گزارش کردند
70 درصد تسکین متوسط ​​تا کامل را در طول میگرن گزارش کردند
37 درصد بهبود علائم را در سردردهای خوشه ای گزارش کردند
91 درصد تسکین متوسط ​​تا کامل سردردهای خوشه ای را گزارش کردند

رابطه جنسی چست و چه فوایدی برای سلامتی دارد

چگونه رابطه جنسی برای همه جنسیت ها مفید است

یک بررسی اخیر نشان داد که مردانی که مقاربت آلت تناسلی و واژینال (PVI) بیشتر داشتند، خطر کمتری برای ابتلا به سرطان پروستات داشتند. یک مطالعه نشان داد که مردانی که به طور متوسط ​​4.6 تا 7 انزال در هفته داشتند، 36 درصد کمتر در معرض تشخیص سرطان پروستات قبل از 70 سالگی بودند. این در مقایسه با مردانی است که به طور متوسط ​​2.3 بار یا کمتر در هفته انزال داشتند.

فواید رابطه جنسی در مردان

برای مردان، رابطه جنسی حتی ممکن است بر مرگ و میر شما تأثیر بگذارد. یک مطالعه که 10 سال پیگیری کرد، گزارش داد که مردانی که به طور مکرر ارگاسم می‌کنند (که به صورت دو یا بیشتر در هفته تعریف می‌شود) نسبت به افرادی که کمتر رابطه جنسی داشتند، 50 درصد کمتر در معرض خطر مرگ و میر قرار داشتند. اگرچه نتایج متناقض هستند، همانطور که برخی تحقیقات نشان می دهد، کیفیت و سلامت اسپرم ممکن است با افزایش فعالیت جنسی افزایش یابد.

کاهش احتمال سرطان پروستات

برخی از مزایای رابطه جنسی در زوج ها منحصر به مردان است. مطالعه روی برخی از مردان نشان داد که احتمال ابتلا به سرطان پروستات در مردانی که انزال مکرر داشتند (21 بار در ماه) کمتر از مردانی بود که انزال کمتری داشتند. البته باید مطالعات بیشتری در مورد رابطه جنسی و سرطان پروستات انجام شود، زیرا عوامل دیگری نیز ممکن است در این رابطه نقش داشته باشند.

فواید رابطه جنسی در زنان

ارگاسم باعث افزایش جریان خون و ترشح مواد شیمیایی طبیعی تسکین درد می شود.

فعالیت جنسی در زنان می تواند:

 • بهبود کنترل مثانه
 • کاهش بی اختیاری
 • تسکین دردهای قاعدگی و قبل از قاعدگی
 • بهبود باروری
 • عضلات لگن قوی تر بسازید
 • کمک به تولید روانکاری بیشتر واژن
 • به طور بالقوه از شما در برابر اندومتریوز یا رشد بافت خارج از رحم محافظت می کند

تقویت کف لگن

عمل جنسی می تواند به تقویت کف لگن شما کمک کند. تقویت کف لگن همچنین می تواند مزایایی مانند درد کمتر در حین رابطه جنسی و کاهش احتمال افتادگی واژن داشته باشد. یک مطالعه منبع معتبر نشان می دهد که PVI می تواند منجر به انقباضات واژن بازتابی ناشی از رانش آلت تناسلی شود. زنانی که پس از یائسگی به فعالیت جنسی خود ادامه می دهند، کمتر دچار آتروفی واژن یا نازک شدن دیواره های واژن می شوند. آتروفی واژن می تواند باعث درد هنگام رابطه جنسی و علائم ادراری شود.

تنظیم قاعدگی

یکی دیگر از مزایای رابطه جنسی، تنظیم قاعدگی است. زیرا فعالیت جنسی باعث ترشح هورمون استروژن می شود و هورمون استروژن می تواند چرخه قاعدگی را تنظیم کند. هر چه زنان بیشتر رابطه جنسی داشته باشند، استروژن بیشتری ترشح می کنند و تنظیم دوره های قاعدگی آنها بهتر می شود.

بارداری

یکی دیگر از مزایای رابطه جنسی، بارداری راحت تر است. در یک مطالعه نشان داده شد که کیفیت اسپرم در مردانی که هر روز به مدت یک هفته رابطه جنسی دارند بالاتر است. این بدان معناست که DNA اسپرم در این افراد سالم تر است، زیرا DNA در اسپرم مردانی که رابطه جنسی کمتری دارند تکه تکه شده است. اسپرم های سالم شانس باروری را افزایش می دهند

رابطه جنسی چست و چه فوایدی برای سلامتی دارد

رابطه جنسی چگونه می تواند برای سلامت روان شما مفید باشد؟

روابط جنسی می تواند تاثیر زیادی بر سلامت روان افراد داشته باشد. باید بدانید و توجه داشته باشید که همانطور که سلامت روان می تواند بر روابط جنسی زن و شوهر تأثیر بگذارد، داشتن رابطه جنسی خوب نیز می تواند تأثیر زیادی بر روح و روان زن و شوهر داشته باشد. به همین دلیل است که افراد مبتلا به افسردگی نمی توانند در رابطه جنسی موفق باشند و در بیشتر موارد شریک جنسی آنها از این نوع رابطه رضایت کامل ندارد.

پزشکان معتقدند که اختلالات جنسی و روانی به شکل بسیار پیچیده ای با یکدیگر مرتبط هستند. بنابراین، اگر زهین در روابط زناشویی خود با مشکلات اساسی مواجه می شود، یکی از دلایل آن می تواند عدم سلامت روان آنها باشد.

مطالعات منبع معتبر نشان می دهد که فعالیت جنسی (تعریف شده به عنوان PVI) ممکن است با:

 • افزایش رضایت از سلامت روان شما
 • افزایش سطح اعتماد، صمیمیت و عشق در روابط شما
 • بهبود توانایی درک، شناسایی و بیان احساسات

کاهش استفاده از مکانیسم دفاعی روانشناختی نابالغ یا فرآیندهای ذهنی برای کاهش پریشانی ناشی از درگیری عاطفی
در سنین بالاتر، فعالیت جنسی ممکن است بر رفاه و توانایی تفکر شما تأثیر بگذارد. تحقیقات نشان داده است که افراد بالغ بین 50 تا 90 ساله که از نظر جنسی فعال هستند حافظه بهتری دارند. آنها همچنین کمتر احساس افسردگی و تنهایی می کردند.

تقویت کننده اعتماد به نفس

فعالیت جنسی مکرر، چه با یک شریک یا به تنهایی، می تواند شما را جوان تر نشان دهد. این تا حدی به دلیل آزاد شدن استروژن در طول رابطه جنسی است. یک مطالعه نشان داد که بین فعالیت جنسی مکرر و جوان‌تر به نظر رسیدن (بین ۷ تا ۱۲ سال جوان‌تر) ارتباط وجود دارد. اکثر این افراد در بیان تمایلات جنسی و هویت جنسی خود نیز راحت بودند.

مزایای اجتماعی

رابطه جنسی به لطف اکسی توسین می تواند به شما کمک کند با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنید. اکسی توسین می تواند در ایجاد روابط نقش داشته باشد. ممکن است متوجه شوید که لذت جنسی متقابل و مداوم به پیوند در یک رابطه کمک می کند. شرکای زوج اغلب زمانی که تمایلات جنسی یکدیگر را برآورده می کنند، رضایت بیشتری از رابطه دارند. زمانی که بتوانید خود و تمایلات جنسی خود را بیان کنید، ممکن است رشد مثبتی در رابطه خود پیدا کنید.

فواید خودارضایی چیست؟

خودارضایی می‌تواند فواید زیادی مانند رابطه جنسی داشته باشد، اما مزایای خاص خود را نیز دارد، از جمله:

 • تقویت رابطه جنسی بین شرکا
 • درک بدن خود
 • افزایش توانایی ارگاسم
 • افزایش عزت نفس و تصویر بدنی
 • افزایش رضایت جنسی
 • درمان اختلال عملکرد جنسی

خودارضایی کاملاً ایمن و با خطرات سلامتی کمتری در نظر گرفته می شود. وقتی به تنهایی تمرین شود، خطر بارداری یا عفونت های مقاربتی (STIs) وجود ندارد. با توجه به والدین برنامه ریزی شده، بهزیستی روانی را افزایش می دهد نه بیماری روانی یا بی ثباتی را مانند برخی از افسانه ها نشان می دهد.

تجرد و پرهیز

رابطه جنسی تنها شاخص سلامت یا شادی نیست. شما هنوز هم می توانید بدون رابطه جنسی یک زندگی فعال و شاد داشته باشید. فواید رابطه جنسی از احساس لذت ناشی می شود، که مطالعات نشان می دهد می تواند از گوش دادن به موسیقی، تعامل با حیوانات خانگی و داشتن ایمان مذهبی قوی نیز حاصل شود.

به گزارش سرویس بهداشتی ملی در بریتانیا، یک مطالعه طولانی مدت بر روی راهبه ها گزارش داد که بسیاری از آنها تا 90 سالگی و از 100 سالگی خود به خوبی زندگی کرده اند.

جسمی و عاطفی

رابطه جنسی بخش مهمی از زندگی و رفاه کلی است. در روابط، ارگاسم نقش مهمی در پیوند دارد. مزایای جسمی و عاطفی مانند کاهش خطر بیماری قلبی، بهبود عزت نفس و موارد دیگر می تواند از رابطه جنسی حاصل شود. شما هنوز هم می توانید مزایای مشابهی بدون رابطه جنسی داشته باشید.

درگیر شدن در سایر فعالیت های لذت بخش مانند ورزش کردن، تعامل با حیوان خانگی و داشتن یک شبکه قوی از دوستان می تواند به طور بالقوه مزایای مشابهی را ارائه دهد.

سخن پایانی

رابطه جنسی را می توان اساس زندگی مشترک دانست. برای رشد، سلامتی بدن، رضایت و غیره، زن و شوهر باید رابطه جنسی کامل و رضایت بخشی داشته باشند. امروزه بیشتر طلاق ها و جدایی های عاطفی ناشی از عدم آگاهی افراد از رابطه جنسی خوب و رضایت بخش است. در حال حاضر، اگرچه فناوری پیشرفت چشمگیری داشته است، اما هنوز بسیاری از زوج ها نمی توانند از آن به درستی استفاده کنند و رابطه جنسی کاملی داشته باشند.

رابطه جنسی زمانی می تواند کامل شود که هر دو طرف به ارگاسم برسند. در این مقاله سعی کردیم اطلاعات جامع و مفیدی در رابطه جنسی چست و چه فوایدی برای سلامتی دارد را در اختیار شما قرار دهیم.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + هشت =

دکمه بازگشت به بالا