دستمال توالت عامل اصلی مریضی و مرگ میلیون ها نفر در دنیا

Toilet paper is the main cause of illness and death of millions of people in the world

دستمال توالت عامل اصلی مریضی و مرگ میلیون ها نفر در دنیا اگر حساب کنید، یک آمریکایی به طور متوسط ​​در یک سال 26 کیلوگرم (57 پوند) دستمال توالت مصرف می کند. این عدد را در 332 میلیون نفر در ایالات متحده ضرب کنید و سالانه بیش از 19 میلیارد پوند کاغذ باطله دور ریخته می شود. همه به خودی خود نشان دهنده یک چالش بزرگ دفع و بهداشت است.

دستمال توالت عامل اصلی مریضی و مرگ

اما اکنون، طبق مقاله‌ای که به تازگی در نامه های علوم و فناوری محیط زیست منتشر شده است، دلیل بیشتری برای نگرانی وجود دارد: همه آن دستمال‌های توالت، از جمله مارک‌های اصلی فروخته شده در سراسر جهان، منبع دیگری از PFAS هستند که مخفف آن است، مواد پلی فلوروآلکیل این مواد شیمیایی که در همه جا تولید می شوند.

همچنین به عنوان “مواد شیمیایی برای همیشه” شناخته می شوند، توسط آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) با طیف وسیعی از بیماری ها، از جمله، کاهش باروری، فشار خون بالا در افراد باردار، افزایش خطر ابتلا به برخی سرطان ها، تاخیر در رشد مرتبط هستند. کودکان، وزن کم هنگام تولد، بی نظمی های هورمونی، کلسترول بالا، کاهش اثربخشی سیستم ایمنی که منجر به کاهش کارایی واکسن ها می شود و موارد دیگر.

PFAS چیست؟

به گفته آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده، مواد پرفلوئوروآلکیل و پلی فلوئوروآلکیل که به عنوان PFAS نیز شناخته می شوند، ترکیبات شیمیایی هستند که در محصولات مختلف مانند بسته بندی مواد غذایی، مواد شوینده خانگی و ظروف نچسب یافت می شوند.

ممکن است اخیراً این نام اختصاری را زیاد شنیده باشید زیرا چندین سال است که محققان بر روی این ماده مطالعاتی انجام داده اند و نتایج این مطالعات نشان می دهد که PFAS برای سلامتی انسان و محیط زیست خطرناک و مضر است. است. این موضوع می تواند ناشی از این باشد که انواع خاصی از PFAS مانند پرفلوروکتان سولفونات و اسید پرفلوئورواکتانوئیک در محیط یا بدن انسان تجزیه نمی شوند و خود این مسئله مشکلاتی را به همراه خواهد داشت.

وجود PFAS در لوازم بهداشتی

PFAS تقریباً در همه جا یافت می شود: در صابون ها، شامپوها، محصولات پاک کننده، لباس، بسته بندی مواد غذایی، پلاستیک، فوم آتش نشانی، فرش و همانطور که مطالعات اخیر نشان داده است، در محصولات قاعدگی، از جمله تامپون، پد، و لباس زیر پریود. مواد شیمیایی خاک اطراف کارخانه‌های تولیدی را آلوده می‌کنند و در منبع آب شناسایی شده‌اند حداقل در جوامعی که به خود زحمت می‌دهند.

هیچ الزام ملی برای غربالگری منابع آب برای PFAS وجود ندارد، اما وجود این ماده شیمیایی در دستمال توالت مسیر دیگری را برای آب‌های زیرزمینی، آب آشامیدنی و در نهایت به داخل ما فراهم می‌کند. و اینطور نیست که ما یا موجودات دیگر به مسیر دیگری برای قرار گرفتن در معرض نیاز داشته باشیم. PFAS قبلاً در حیات وحش، خون انسان و شیر مادر شناسایی شده است.

مطالعه جدید به رهبری تیموتی تاونسند از دپارتمان علوم مهندسی محیط زیست در دانشگاه فلوریدا در گینزویل، از هر دو برند تجاری موجود از کاغذ توالت و لجن فاضلاب نمونه برداری کرد و به دنبال وجود 34 نوع مختلف PFAS بود. آنها نمونه های کاغذ و فاضلاب خود را از چهار منطقه در سراسر جهان گرفتند: آمریکای شمالی، آفریقا، آمریکای جنوبی و مرکزی و اروپای غربی.

دستمال توالت عامل اصلی مریضی و مرگ میلیون ها نفر در دنیا

وجود PFAS در دستمال توالت

سوال کمی وجود داشت که PFAS در دستمال توالت ظاهر شود. اشکال مختلف این ماده شیمیایی به طور معمول در تولید کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد و به عنوان عامل مرطوب کننده برای افزایش کارایی فرآیند خمیرسازی عمل می کند. در بسیاری از موارد، خمیر کاغذ دو بار در معرض قرار می‌گیرد: کاغذ بازیافتی که برای تولید برخی از مارک‌های کاغذ توالت استفاده می‌شود. قبلاً PFAS خود را دارد که در طول تولید اولیه‌اش برداشته است، که فقط در دور دوم به آن اضافه می‌شود. سوال اصلی که محققان می پرسیدند این بود که کاغذ توالت حاوی چه مقدار PFAS و کدام نوع است.

به طور قاطع، PFAS که هم در دستمال توالت و هم در فاضلاب وجود داشت، گونه ای شناخته شده به عنوان 6:2 در PAP بود که، همانطور که یک مطالعه در سال 2022 نشان داد، با اختلال در عملکرد بیضه در مردان مرتبط است. این یک ماده شیمیایی 91 درصد از کل PFAS شناسایی شده در نمونه های دستمال توالت و 54 درصد در لجن فاضلاب را نشان می دهد.

تخمین زده شد که مصرف دستمال توالت به طور کلی هر سال 80 قسمت از 6:2 در PAP در هر میلیارد نفر را به فاضلاب کمک می کند. با توجه به اینکه EPA به طور کلی سطوح خطرناک PFAS در منابع آب را در بخش در هر تریلیون و نه میلیارد اندازه گیری می کند، یک رقم هشدار دهنده است.

محققان نوشتند: «نتایج ما نشان می‌دهد که کاغذ توالت باید به‌عنوان منبع بالقوه اصلی ورود PFAS به سیستم‌های فاضلاب در نظر گرفته شود».

تحقیقات محققان

هر بخش از جهان که مورد مطالعه قرار گرفت نتایج یکسانی نداشت. محققان نوشتند: «استفاده از دستمال توالت، و اینکه آیا در توالت ریخته می‌شود یا با زباله‌ها دور ریخته می‌شود، به‌عنوان تابعی از هنجارهای فرهنگی، ابزارهای اقتصادی و زیرساخت‌های بهداشتی متفاوت است.» بنابراین، در حالی که سرانه استفاده از دستمال توالت شسته شده در ایالات متحده، کانادا و اروپای غربی بین 15 تا 26 کیلوگرم برای هر نفر در سال است، در آمریکای لاتین، چین و آفریقا مجموعاً دو تا 10 کیلوگرم است.

وجود PFAS در اطراف ما و خطرات آن

وجود 6:2 در PAP بسیار نگران کننده است زیرا 6:2 در PAP باقی نمی ماند. این گونه از PFAS همان گونه ای است که به عنوان یک گونه پیش ساز شناخته می شود، گونه ای که توانایی تعامل بیولوژیکی با محصولاتی مانند ضایعات انسانی را دارد و به مرور زمان به تعداد انگشت شماری از گونه های پیچیده دیگر از جمله PFOA یکی از رایج ترین و خطرناک ترین ها تبدیل می شود.

انواع PFAS در ژوئن 2022، EPA دستورالعمل های خود را برای PFAS در منابع آب تجدید نظر کرد و آستانه ایمن را برای PFOA تنها 0.004 قسمت در تریلیون تعیین کرد. اگر حتی کسری کوچک از آستانه 80 قسمت در میلیارد 6:2 در PAP به PFOA تبدیل شود، می تواند تا حد زیادی از حد EPA فراتر رود.

نویسندگان مقاله نوشتند: «تحقیقات بیشتری برای بررسی اینکه آیا در PAP حاصل از دستمال توالت ممکن است از طریق سیستم جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب تغییر کند، لازم است».

دستمال توالت عامل اصلی مریضی و مرگ میلیون ها نفر در دنیا

سخن پایانی

نیاز انسان به دستمال توالت از بین نمی رود اما آسیب پذیری انسان در برابر خطرات PFAS نیز از بین نمی رود. مانند بسیاری دیگر از آلاینده های محیطی، راه حل این است که راه جدیدی برای تولید دستمال توالت بدون گنجاندن PFAS یا پیش سازهای آن پیدا کنید. محیط زیست و سلامت ما به آن بستگی دارد.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا