بهترین زمان مناسب برای بارداری باید و نباید های آن

The best time for pregnancy, its dos and don'ts

شما و همسرتان آماده باردار شدن هستید. تبریک می گویم! شما احتمالاً می دانید که چه اتفاقی باید بیفتد: اسپرم باید به تخمک برسد. برای اکثر زوج ها، باردار شدن به رابطه جنسی در حوالی زمان تخمک گذاری بستگی دارد. این زمانی است که تخمدان ها تخمک را آزاد می کنند. به عنوان یک متخصص غدد درون ریز زنان و زایمان، این چیزی است که من به بیمارانم که در حال تلاش برای کشف چگونگی تخمک گذاری و باردار شدن هستند، می گویم.

سیکل قاعدگی خود را بشناسید.

برای باردار شدن، باید بدانید که تخمک گذاری چه زمانی رخ می دهد. زمانی که تخمک‌های خود را آزاد می‌کنید، بارورتر می‌شوید، و این زمانی است که باید برای رابطه جنسی برنامه‌ریزی کنید.

برای اکثر مردم، ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه برای فهمیدن زمان تخمک‌گذاری، ردیابی دوره‌های قاعدگی‌تان در تقویم است. تخمک گذاری معمولا 14 روز قبل از شروع قاعدگی اتفاق می افتد. بدون توجه به اینکه دوره شما چقدر طولانی است، از فردی به فرد دیگر کاملاً سازگار است.

در مرحله بعد، ممکن است بخواهید بدانید که روزهای چرخه قاعدگی خواهد بود شمارش شده است. چرخه قاعدگی از اولین روز پریود تا اولین روز قاعدگی بعدی ادامه دارد. بنابراین اگر قاعدگی شما از اول فروردین شروع شده است، آن روز اول است.

تعیین بارورترین روزهای شما از اینجا فقط به کمی ریاضی نیاز دارد. اگر سیکل شما به طور معمول ۲۱ روز طول بکشد، احتمالا حدود روز ۷ تخمک گذاری خواهید داشت (۲۱ منهای ۱۴ برابر با ۷). اگر چرخه شما در سمت طولانی تر باشد، مثلاً 35 روز، حدود روز 21 تخمک گذاری می کنید. اگر سیکل شما بین 26 تا 28 روز باشد، در یک چرخه مشخص بین 12 تا 14 روز تخمک گذاری خواهید داشت.

همچنین به شما کمک می کند تا تغییراتی را در بدن خود مشاهده کنید. در بین تمام روش های خود تشخیصی تخمک گذاری، نظارت بر مخاط دهانه رحم قابل اعتمادترین است. مخاط دهانه رحم نوعی ترشحات واژن است: مخاط دهانه رحم شما را ترک می کند و از طریق واژن خارج می شود. این مخاط در طول ماه تغییر می کند و 1 تا 2 روز قبل از تخمک گذاری به اوج خود می رسد. در این مرحله از چرخه خود، ممکن است متوجه ترشحات واضحی از واژن خود شوید که احساس می کنید نازک و کشیده می شود.

هیچ راه بی‌هدف برای محاسبه روزهای باروری شما وجود ندارد. اما دانستن الگوی چرخه قاعدگی و تغییرات مخاط دهانه رحم می تواند به شما احساس خوبی از زمان داشتن رابطه جنسی بدهد.

لازم نیست هر روز رابطه جنسی داشته باشید.

افرادی که در تلاش برای باردار شدن هستند اغلب بر این باورند که یک لحظه ایده آل وجود دارد که باید رابطه جنسی داشته باشند. در واقع، پنجره باروری بسیار گسترده تر از این است. حدود 6 روز در هر چرخه. این به این دلیل است که اسپرم می تواند تا پنج روز در بدن زن باقی بماند، در حالی که تخمک ها می توانند حدود 12 تا 24 ساعت پس از تخمک گذاری زنده بمانند. بنابراین می توانید تا 5 روز قبل یا یک روز پس از تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید و همچنان باردار شوید.

برای بهترین شانس باردار شدن، تحقیقات نشان می‌دهد که در طول این دوره ۶ روزه باید هر روز یا یک روز در میان رابطه جنسی داشته باشید. اگر شما و همسرتان از داشتن رابطه جنسی در هر روز در ماه خوشحال هستید، عالی است. اما شما به آن نیاز ندارید. شما نمی خواهید آنقدر به خودتان فشار بیاورید که رابطه جنسی استرس زا یا لذت بخش شود.

 

چه زمانی بیشتر احتمال دارد باردار شوید؟

من در مورد پنجره باروری” صحبت می کنم روزی در چرخه قاعدگی یک زن که امکان بارداری وجود دارد. “پنجره بارور” به طول چرخه قاعدگی بستگی دارد که در بین زنان متفاوت است.

“پنجره بارور” روزی است که تخمک از تخمدان (تخمک‌گذاری) خارج می‌شود و پنج روز قبل از آن. بهترین شما با داشتن رابطه جنسی (مقاربت) در این مدت برای باردار شدن.

نیازی ندارید روی تجهیزات اضافی سرمایه گذاری کنیدمگر اینکه واقعاً بخواهید.

امروزه برنامه‌ها، دستگاه‌ها و ابزارهای دیگر گوشی‌های هوشمند بی‌شماری در بازار وجود دارد که به شما کمک می‌کنند تا در سریع‌ترین زمان ممکن باردار شوید. آنها از برنامه های رایگان ردیابی پریود گرفته تا کیت های پیش بینی تخمک گذاری را شامل می شوند که می توانید با قیمت حدود 20 دلار از داروخانه ها خریداری کنید. برخی از دستگاه های پیچیده تر می توانند صدها دلار هزینه داشته باشند.

این ابزار قطعا می تواند به شما کمک کند روند چرخه قاعدگی خود را پیگیری و متوجه شوید. اگر شما و همسرتان فقط یک یا دو بار در ماه رابطه جنسی داشته باشید، این کار نیز مفید است، در این صورت واقعاً باید بهترین زمان برای باردار شدن را تعیین کنید. برخی از افراد با داشتن داده های بسیار در نوک انگشتان خود احساس قدرت می کنند. اگر این برای شما صادق است، به هر حال از این تکنیک استفاده کنید.

از سوی دیگر، دیده‌ایم که چگونه ردیاب‌های باروری و پیش‌بینی‌کننده‌های تخمک‌گذاری می‌توانند احساس فوریت را در مورد باردار شدن ایجاد کنند. بسیاری از مردم اطلاعات را طاقت‌فرسا می‌دانند و بر انجام هر کاری «درست» متمرکز می‌شوند.

علاوه بر این، این ابزارها برای همه کار نمی کنند و نتایج همیشه عالی نیستند. به عنوان مثال، اگر قاعدگی شما بسیار نامنظم است، تلاش برای پیش بینی تخمک گذاری در خانه ارزش وقت و هزینه شما را ندارد. (درعوض، از یک متخصص غدد درون ریز زنان یا تناسلی مشاوره بگیرید. قاعدگی های بسیار نامنظم می تواند نشانه ای از عدم تخمک گذاری باشد و ممکن است به دارویی نیاز داشته باشید که به شما در تخمک گذاری کمک کند. )

همچنین نگرانی‌هایی در مورد حریم خصوصی برنامه‌های ردیابی دوره و داده‌های سلامتی شما وجود دارد. این برنامه تحت پوشش HIPAA نیست، قانونی که از اطلاعات سلامت شخصی که با پزشکان به اشتراک می گذارید محافظت می کند. اگر به استفاده از یک برنامه فکر می کنید، ابتدا بررسی کنید که داده های خود را ذخیره و به اشتراک بگذارید.

برداشت من این است: داشتن این ابزارها می تواند برای همه خوب باشد، اما برای بیشتر زوج ها ضروری نیستند. هزینه ها می تواند بیشتر از منافع باشد، به خصوص اگر باعث اضطراب شود. از فناوری فقط آنطور که برای شما مناسب است استفاده کنید که ممکن است اصلاً اینطور نباشد.

ماشین حساب تخمک گذاری چیست و چگونه به باردار شدن کمک می کند؟

اجازه دهید این ماشین حساب تخمک گذاری یا تقویم تخمک گذاری برای شما کار کند می تواند در بارورترین زمان شما کمک کند. این روزی است که بیشتر احتمال دارد باردار شوید. اگر در روزهای بارور بعدی باردار شوید، می‌تواند تاریخ زایمان شما را نیز تخمین بزند. راه‌های دیگر برای کمک به تمرین در زمان تخمک‌گذاری:

بهترین زمان مناسب برای بارداری باید و نباید های آن

به تغییرات مخاط واژن توجه کنید

چند روز قبل از تخمک گذاری ممکن است متوجه شوید که مخاط واژن شما شفاف، صاف و لغزنده می شود و کمی شبیه سفیده تخم مرغ است. این نشانه ای است که تخمک گذاری در شرف وقوع است. این بهترین زمان برای رابطه جنسی است زیرا اسپرم راحت تر در این نوع مخاط حرکت می کند.

حقایق در مورد زمان

تخمک‌گذاری زمانی رخ می‌دهد که یک تخمک بالغ از تخمدان آزاد شود سپس تخمک به سمت لوله فالوپ حرکت می کند و در آنجا می تواند بارور شود. اگر هنگام رها شدن تخمک، اسپرم در لوله فالوپ باشد، احتمال لقاح تخمک وجود دارد که منجر به جنین می شود که می تواند به نوزاد تبدیل شود.

بارداری از نظر فنی تنها در صورتی امکان پذیر است که در طول پنج روز قبل یا در روز تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید. اما بارورترین روزها سه روز قبل از تخمک گذاری و شامل تخمک گذاری است. داشتن رابطه جنسی در این زمان بهترین شانس بارداری را به شما می دهد.

یک زن نمی تواند در طول آن چرخه قاعدگی تا 12 تا 24 ساعت پس از تخمک گذاری باردار شود زیرا تخمک دیگر در لوله فالوپ نیست.

اگر قبل یا بعد از دوره باروری رابطه جنسی داشته باشید، تقریباً هیچ شانسی برای باردار شدن وجود ندارد (اما اگر قصد بارداری ندارید به آن اعتماد نکنید پیشگیری از بارداری بهترین گزینه شماست!).

چگونه بفهمیم در حال تخمک گذاری هستید

دانستن زمان تخمک گذاری می تواند به شما در برنامه ریزی رابطه جنسی در زمان مناسب کمک کند و شانس باردار شدن را افزایش دهد. می توانید چرخه قاعدگی خود را در نمودار، دفترچه خاطرات یا برنامه رایگان ردیاب پریود در گوشی هوشمند خود پیگیری کنید.

برای اطلاع از طول دوره قاعدگی خود، زمان شروع خونریزی در روز اول (روز اول پریود) را یادداشت کنید. این روز 1 است. آخرین روز چرخه شما روز قبل از شروع قاعدگی بعدی است.

از کیت پیش بینی تخمک گذاری استفاده کنید

می‌توانید از کیت‌های پیش‌بینی‌کننده موجود در داروخانه‌ها برای بررسی ادرار خود از نظر علائم تخمک‌گذاری استفاده کنید. اگر آزمایش ادرار خود را چند روز قبل از روزی که انتظار دارید روز بعد تخمک گذاری کنید شروع کنید، نتیجه مثبت به این معنی است که طی 24 تا 36 ساعت آینده (یک تا دو روز) تخمک گذاری خواهید داشت.

بهترین زمان مناسب برای بارداری باید و نباید های آن

“دوره های قاعدگی و “پریودی” چیست؟

برخی افراد فکر می‌کنند «سیکل قاعدگی» و «پریود» یکسان هستند. پریود زمانی است که خونریزی (یا قاعدگی) دارید. سیکل قاعدگی از روز شروع قاعدگی (1 روز) شروع می شود و یک روز قبل از پریود بعدی به پایان می رسد. طول یک سیکل اگر بین 21 تا 35 روز باشد طبیعی در نظر گرفته می شود. ممکن است بین زنان و از یک چرخه به چرخه دیگر متفاوت باشد.

متوسط ​​طول چرخه قاعدگی خود را بسنجید

اگر دوره‌های قاعدگی شما دارای طول‌های متفاوتی است (اکثر زنان چرخه‌های متفاوتی دارند)، می‌توانید میانگین طول چرخه خود را تعیین کنید. تعداد روزهای چرخه قاعدگی زنان می تواند از ماه به ماه متفاوت باشد پریود همیشه منظم نیست. بر اساس طول سه چرخه قاعدگی، تعیین طول چرخه «متوسط» برای تخمین زمانی که احتمال تخمک گذاری شما بیشتر است، ممکن است مفید باشد.

اگر تعداد روزها را در سه چرخه اضافه کنید و کل آن را بر سه تقسیم کنید، میانگین طول چرخه شما را نشان می دهد.

مثال

سارا سه چرخه قاعدگی آخر خود را با شمارش زمان از اولین روز یک قاعدگی تا روز قبل از روز بعدی پیگیری کرد.

 • چرخه 1 28 روز بود. چرخه 2 32 روز بود. چرخه 3 27 روز
 • s به طول انجامید
 • 28 + 32 + 27 = 87
 • 87 تقسیم بر 3 = 29
 • بنابراین میانگین طول دوره قاعدگی سارا 29 روز است.

بارورترین روز خود را تمرین کنید

 • وقتی میانگین طول چرخه قاعدگی را می دانید، می توانید در زمان تخمک گذاری ورزش کنید.
 • تخمک‌گذاری حدود 14 روز قبل از شروع قاعدگی شما اتفاق می‌افتد.
 • اگر متوسط ​​چرخه قاعدگی شما 28 روز است، تخمک گذاری شما در حدود روز 14 اتفاق می افتد و بارورترین روزهای شما روزهای 12، 13 و 14 است.
 • اگر متوسط ​​چرخه قاعدگی شما 35 روز است، تخمک گذاری در حدود روز 21 اتفاق می افتد و بارورترین روزهای شما روزهای 19،20 و 21 است.
 • اگر سیکل شما کوتاه است، مثلاً 21 روز، تخمک گذاری حدود روز 7 اتفاق می افتد و بارورترین روزهای شما روزهای 5، 6 و 7 است.
 • بارورترین روز شما سه روز قبل و با احتساب روز تخمک گذاری است.
 • برخی از زنان چرخه های بسیار نامنظم دارند یا به سختی می توانند میانگین طول چرخه را تعیین کنند. این می تواند تعیین زمان تخمک گذاری را دشوار کند. اگر این خیلی سخت است، داشتن رابطه جنسی هر 2 تا 3 روز یکبار همه موارد را پوشش می دهد و شانس باردار شدن شما را افزایش می دهد.
 • شکست اسطوره
افسانه

یک زن می‌تواند در هر زمانی از ماه باردار شود.

داده

یک زن تنها چند روز پس از چرخه قاعدگی خود می تواند باردار شود.

چرا؟

زیرا تخمک و اسپرم فقط برای مدت کوتاهی زنده می مانند:

 • اسپرم حدود پنج روز زنده می ماند
 • تخمک را فقط می توان حدود 24 ساعت (یک روز) پس از خروج از تخمدان بارور کرد.

تخمک و اسپرم برای تشکیل جنین باید در زمان مناسب با هم جمع شوند.

در نظر گرفتن زمان مناسب

اگر در تلاش برای باردار شدن هستید، زمان بندی همه چیز است. دکتر کارین هاماربرگ نحوه ورزش کردن در زمان تخمک گذاری و زمان مناسب برای داشتن رابطه جنسی را برای افزایش شانس باردار شدن توضیح می دهد.

چه امکاناتی وجود دارد؟

 1. داشتن رابطه جنسی تا حد امکان نزدیک به زمان تخمک گذاری، شانس باردار شدن شما را افزایش می دهد.
 2. اگر زنی شش روز یا بیشتر قبل از تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشد، شانس باردار شدن او تقریباً صفر است.
 3. اگر پنج روز قبل از تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشد، تقریباً 10 درصد احتمال بارداری دارد.
 4. اگر در روز تخمک گذاری یا دو روز قبل از آن رابطه جنسی داشته باشد، احتمال بارداری حدود 30 درصد است.
 5. این یک رقم متوسط ​​است و در سن زن دارد.

بدانید چه زمانی باید با پزشک متخصص زنان خود صحبت کنید.

این طبیعی است که فوراً باردار نشوید. بیش از نیمی از زوج های سالم در 6 ماه اول تلاش باردار می شوند. درک می‌کنم وقتی تنها چیزی که می‌خواهید خانواده‌تان را تشکیل دهید یا رشد دهید، این می‌تواند سخت باشد.

به این ترتیب، اگر زیر 35 سال دارید و یک سال کامل بدون موفقیت تلاش کرده‌اید، با پزشک زنان خود تماس بگیرید یا به متخصص غدد تولید مثل مراجعه کنید. بعید است مشکل این باشد که به اندازه کافی یا در زمان مناسب رابطه جنسی ندارید. (اگر 35 تا 39 ساله هستید، باید پس از 6 ماه تلاش برای کمک بخواهید. و اگر 40 سال یا بیشتر دارید، ممکن است بخواهید حتی زودتر به دنبال کمک باشید.)

 بچه دار شدن بعد از 35 سالگی: چگونه پیری بر باروری و بارداری تأثیر می گذارد

این در صورتی درست است که شما یک بیماری شناخته شده دارید که باردار شدن را دشوار می کند، مانند سابقه اندومتریوز، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، یا جراحی قبلی لگن در این موارد، بهتر است زودتر به متخصص باروری مراجعه کنید.

برای اکثر زوج ها، احتمال باردار شدن می تواند هم مضطرب و هم هیجان انگیز باشد. امیدوارم در عرض چند ماه موفق شوید. اگر این کار را نمی کنید، روش هایی وجود دارد که می توانید بفهمید چه اتفاقی در حال رخ دادن است و این به شما بستگی دارد. امکان پذیری. در هر صورت، متخصص غدد زنان و زایمان یا غدد تناسلی شما در کنار شما خواهد بود تا شما را در این سفر راهنمایی کند.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا