سبک زندگی چیست؟

What is lifestyle

وقتی در فیدهای رسانه‌های اجتماعی خود پیمایش می‌کنید، گاهی اوقات آرزو می‌کنید که بتوانید مکان‌های خود را با افرادی که سبک زندگی ایده‌آل شما را دارند عوض کنید. چه ماشین‌ها، موقعیت‌ها، خانه‌های بزرگ، لوکس، مسافرت یا هر چیزی که می‌خواهید جذب شوید، در اعماق وجودتان، آرزو می‌کنید که بتوانید آن سبک زندگی را نیز بسازید.

سبک زندگی چیست؟

طراحی سبک زندگی فرآیند طراحی زندگی شما مطابق با ماهیت، نقاط قوت، ارزش ها، رویاها، اشتیاق و هدف شماست. این آزادی است که زندگی خود را آنگونه که می خواهید طراحی کنید. این راهی است برای پایان دادن به مسابقه موش و کمک به شما برای دستیابی به آزادی واقعی. اصطلاح «طراحی سبک زندگی» پس از نوشتن کتاب «تیم فریس» هفته کاری 4 ساعته. اگرچه مفهوم طراحی زندگی شما جدید نبود، اما او آن را بسیار محبوب تر کرد.

در حالی که اکثر مردم زندگی طراحی شده توسط جامعه، فرهنگ و خانواده خود را دارند، طراحان سبک زندگی پیش شرطی های اجتماعی را زیر پا می گذارند. آنها همه چیز را از تحصیل، کار، بازنشستگی، روابط، موقعیت مکانی، سفر، رویاها، باورها، ارزش‌ها، شور و اشتیاق زیر سوال می‌برند و دوباره فکر می‌کنند. ، هدف از سبک زندگی روزمره آنها است.

بنابراین آنها چگونه آن را انجام می دهند؟

کار سخت همراه با کار هوشمند. وقتی از صفر شروع می کنید، یکی بدون دیگری نمی تواند شما را به آنجا برساند. هنگامی که اهرمی دارید، می توانید بیشتر به سمت کارهای هوشمندانه حرکت کنید. اما وقتی خودساخته هستید، باید در مقطعی از زندگی‌تان از خود دور شوید تا از آزادی حاصل از طراحی سبک زندگی لذت ببرید.

آیا سبک زندگی برای همه است؟

هرکسی می تواند طراح سبک زندگی شود، اما ممکن است برای همه نباشد. منظور من این است: هر فردی این پتانسیل را دارد که به سبک رویاهای خود زندگی کند و امروز، تحقق آن بیش از هر زمان دیگری امکان پذیر است. اما همه نمی توانند شجاعت و انضباط لازم برای ایجاد یک سبک زندگی را از ابتدا جمع کنند. پس چگونه می توان آن نوع شجاعت و انضباط جسورانه را برای طراحی زندگی ایده آل خود جمع کرد؟ با لحظه تعیین کننده شروع می شود.

لحظه تعیین کننده

لحظه تعیین کننده لحظه ای است که شما تصمیم می گیرید زندگی خود را تغییر دهید. زمانی است که دیگر نمی‌توانید درد را تحمل کنید و تنها گزینه‌ای که برایتان باقی می‌ماند این است که یک تغییر عظیم ایجاد کنید. افراد برای این لحظه اسامی متفاوتی دارند. چاد فاولر، که در کتاب تیم  بدن 4 ساعته آن را به عنوان لحظه هاراجوکو نامگذاری کرده است که به گفته او، یک تجلی است که یک چیز خوب را به یک چیز ضروری تبدیل می کند.

MJ Demarco، نویسنده کتاب بدون اسکریپت، آن را رویداد “Fuck This” (FTE) می نامد، که او آن را یک رویداد آسیب زا یا تجربه ناامیدکننده توصیف کرد که در نهایت باعث می شود متوجه شوید که زندگی شما در حال زندگی کردن است. آن زندگی ای نیست که در خواب دیدی. سپس این نقل قول معروف از تونی رابینز  وجود دارد که مانند:

“تفاوت بین “باید” و “باید” در زندگی‌ای است که می‌خواهید و زندگی‌ای که دارید.”

تونی رابینز

الگو را اینجا می بینید؟ همه چیز با لحظه تعیین کننده شروع می شود. درست است اما مردم به ندرت کاری را بدون درد شروع می کنند. بنابراین همه دردها بد نیستند. دردی که واکنشی را در شما تسریع می کند، زمانی خوب است که به عمل تبدیل شود.

تعریف

قبل از اینکه زندگی خود را طراحی کنید، باید تعریف کنید که چه چیزی را می خواهید و چه چیزی را نمی خواهید. چگونه می خواهید زندگی کنید؟ بدون تعریف خاصی، در جهتی که می خواهید به سمت آن حرکت کنید، شفافیت نخواهید داشت. اگر در مورد آنچه می خواهید گیج شده اید، با چیزی که نمی خواهید شروع کنید. همانطور که از چیزی که نمی خواهید دور می شوید، شروع به کاوش کنید و دریابید که چه چیزی برای شما به ارمغان می آورد خوشبختی واقعی و تحقق.

وقتی سعادت خود را پیدا کردید، دقیقاً آنچه را که از زندگی خود می خواهید تعریف کنید. شما نیازی به تعریف کاملی از زندگی رویایی و سبک زندگی خود ندارید. فقط شروع کنید و در طول مسیر تکرار کنید  این همان چیزی است که طراحی سبک زندگی در مورد آن است. اهداف کششی تعیین کنید و سپس از نتیجه جدا شوید زیرا همه چیز به دستیابی به اهداف شما مربوط نمی شود، بلکه بیشتر به این بستگی دارد که وقتی برای رسیدن به اهداف.

همچنین مهم است که نه تنها نتیجه ای را که می خواهید تعریف کنید، بلکه موانعی را که در این راه با آنها روبرو خواهید شد نیز تصور کنید. و سپس در مورد چگونگی مقابله با هر مانع فکر کنید.

کاوش

بعد از اینکه مسیری را که می‌خواهید انتخاب کردید، مسیرهای مختلف را کاوش کنید تا ببینید چه چیزی برای شما مناسب‌تر است. می‌توانید از افرادی که کارهایی را که می‌خواهید انجام دهید تجربه کرده‌اند بپرسید یا تجربه مستقیمی کسب کنید تا ببینند چگونه است. در این مرحله، اطلاعات بیشتری را جمع‌ آوری می‌کنید تا در مسیری که می‌خواهید انتخاب کنید وضوح بیشتری به دست آورید  مسیری که متناسب با طبیعت، نقاط قوت، ارزش‌ها، رویاهای شما، علاقه ها و هدف.

می‌خواهید مراقب باشید از چه کسی مشاوره می‌گیرید. بهتر است به افرادی گوش دهید که مسیری مشابه شما را طی کرده اند. پس از گوش دادن، تصمیم نهایی هنوز به عهده شماست، بنابراین اجازه ندهید کسی برای شما تصمیم بگیرد. این چیزی است که شما را به یک طراح سبک زندگی تبدیل می کند.

تصمیم گیری، عمل، محور

در این مرحله، شما از قبل ایده خوبی از آنچه دنبال می‌کنید و مسیری که برای رسیدن به آنجا طی خواهید کرد دارید. اکنون زمان آن است که 3 مرحله را یکی پس از دیگری بردارید و آن را تکرار کنید تا زمانی که به هدف خاص خود برسید. دلیل اینکه دوست دارم این سه مرحله را در یک مرحله بزرگ ترکیب کنم این است که بهتر است سریع آنها را جایگزین کنیم. مانند این است که در میدان نبرد باشید، جایی که دائماً در حال برنامه ریزی، عمل، و تنظیم با توجه به موانع، شکست ها، موفقیت ها، مخالفان، چالش ها، عوامل شانس و غیره هستید.

در اینجا، شما زمانی برای سکونت، گریه، سرزنش، شکایت یا وسواس ندارید زیرا لعنتی مشغول انجام کارها هستید. ناموفق؟ مه، من قبلاً درس را خوانده ام و به آزمایش بعدی رفته ام. رد شدی؟ حیف، بعدی! بخش مهم این است که تصمیم بگیرید (به همه‌جا بروید)، عمل کنید (به حرکت رو به جلو ادامه دهید) و چرخش کنید (تطبیق).

مرحله 4: بازتاب

بعد از اینکه به نتیجه دلخواه خود رسیدید، وقت آن است که فکر کنید. آیا دنبال چیزهای درست بودید؟ در فرآیند دستیابی به اهدافتان چه کسی شدید؟ چه درس های کلیدی آموختید؟ آیا احساس غرور می کنی؟ آیا شما خوشحال هستید؟ آیا به دنیا پس می دهید؟ تأمل عمیق چیزهای زیادی را آشکار خواهد کرد و امیدواریم که به شما درس ها و خرد ارزشمندی بدهد تا قدم های بعدی خود را در مسیر درست بردارید. این زمانی است که به مرحله اول باز می‌گردید تعریف سفر جدید و تحول درونی. همه اینها عالی به نظر می رسد، اما هنوز یک مشکل وجود دارد.

3 نوع آزادی

این جایی است که اکثر استادان طراح سبک زندگی متوقف می شوند. آنها واقعیت آن را به شما نمی گویند. اما من حقیقت را در مورد طراحی سبک زندگی به شما می گویم. طراحی سبک زندگی به تنهایی شما را آزاد نمی کند. این همه مسائل یا مشکلات حل نشده شما را حل نمی کند. این زندگی شما را کامل نمی کند.

خوشبختانه همیشه دروغ است. و این چیز خوبی است. زیرا چه کسی دوست دارد فیلمی را بدون درگیری تماشا کند؟ هدف این نیست که از شر همه مشکلات خود خلاص شوید، بلکه هدف این است که در میان هرج و مرج زندگی کنید و در عین حال با هماهنگی و آرامش.
آزادی از (آزادی منفی)

آزادی از (آزادی منفی AKA) آزادی از شرطی‌سازی اجتماعی است، خواه ذهنی یا فیزیکی باشد. از دوران کودکی، قوانین خاصی را به ما آموزش داده اند که برای موفقیت باید از آنها پیروی کنیم. این قوانین می تواند از والدین، معلمان یا فرهنگی که در آن متولد شده اید باشد. در مورد من، فرهنگ من به من آموخت که مسیر زندگی را دنبال کنم که قرار بود من را خوشحال کند. من چند انتخاب داشتم، اما آنها محدود به مهندس، پزشک یا گرفتن شغل پردرآمد دیگر بودند.

هنگامی که این حالت فلزی را زیر سوال می بردم، اولین لحظه تعیین کننده خود را داشتم که متوجه شدم در حالی که مسیر سنتی موفقیت را دنبال می کردم، چقدر بدبخت می شوم، زیرا با ماهیت و نقاط قوت من همخوانی نداشت. بنابراین تصمیم گرفتم از این توهم رها شوم و سفر خودم را شروع کردم.

آزادی به (آزادی مثبت)

نوع بعدی آزادی آزادی برای (آزادی مثبت AKA) است که آزادی انجام یا دستیابی به چیزی است. اینجاست که شما یک چشم انداز زندگی ایجاد می کنید، اهدافی را تعیین می کنید، اقداماتی انجام می دهید و به رویاهای خود نزدیک می شوید. روز در یک زمان. وقتی نیروی محرکه شما به اندازه کافی قوی باشد، هیچ مانعی نمی تواند شما را بشکند، هیچ شکستی نمی تواند به شما آسیب برساند و هیچ شخصی نمی تواند شما را متوقف کند. با گذشت زمان، ایمان و خودکارآمدی تزلزل ناپذیری پیدا می کنید تا زندگی خود را آنطور که می خواهید طراحی کنید.

در سفرم، من همیشه در تلاش هستم تا کارهای بیشتری انجام دهم و آزادی بیشتری در زندگی خود ایجاد کنم. اما، من همچنین می دانم که این آزادی می تواند به راحتی تبدیل به یک چرخه بی پایان از آرزوی بیشتر و امید به شاد شدن روزی شود. انطباق لذت‌گرایانه بلافاصله پس از دستیابی به چیزی فراگیر می‌شود. شما برده امیال خود می شوید و در نهایت هرگز واقعاً آزاد نیستید.

اینجا جایی است که اکثر طراحان سبک زندگی زندگی می کنند. آنها سخت کار می کنند تا زندگی خود را طراحی کنند و به آزادی انجام آنچه می خواهند دست یابند، اما چون به شکل نهایی آزادی دست نمی یابند، خالی می مانند.

آزادی بودن

آخرین آزادی همه، “آزادی بودن” است، که شما را به حالت آرامش و آرامش می رساند. این آزادی عاطفی و معنوی است که لحظه به لحظه باشید و بالاترین خود واقعی خود را بیان کنید. این شما را از پشیمانی و ترس رهایی می‌بخشد، زیرا می‌توانید دارایی‌های خود را رها کنید و به چیزی که تحت کنترل شما نیست تسلیم شوید. بر خلاف سایر اشکال آزادی، این نوع آزادی همیشه در اختیار شماست. به عنوان ویکتور فرانکل، در کتاب خود Man’s Search for Meaning گفت

“همه چیز را می توان از یک مرد گرفت جز یک چیز: آخرین آزادی انسان – انتخاب نگرش در هر مجموعه ای از شرایط، انتخاب راه خود.”

ویکتور ای. فرانکل

آخرین شکل آزادی همیشه در دسترس شماست، اما دستیابی به آن سخت ترین است، زیرا یک عمر روانی نیاز دارد آموزش برای اینکه در آن خوب شوید. من نمی گویم که آزادی به و آزادی از هیچ ارزشی ندارند. در واقع، آنها بخش اصلی زندگی من هستند، اما بدون آزادی بودن نمی توان به آزادی واقعی دست یافت.

به عنوان مثال، من می توانم برخلاف هنجارهای اجتماعی حرکت کنم و زندگی خود را آنطور که می خواهم طراحی کنم. من ممکن است سخت کار کنم، راه های میانبر را انتخاب کنم و برخلاف ارزش هایم حرکت کنم تا بدون هدف زندگی قوی به آنچه می خواهم برسم همه اینها همچنان «آزادی» و «آزادی» را برایم به ارمغان می آورد، اما بعد از آن از درون توخالی خواهم بود.

اگر مسیری را انتخاب نکنم که با طبیعت، ارزش‌ها و هدف واقعی‌ام همسو باشد، با پشیمانی زندگی می‌کنم و به انباشته‌ها و دستاوردهایم محکم می‌چسبم، زیرا از دست دادن آن‌ها می‌ترسم. من به توانایی خود برای از دست دادن همه چیز و خوب بودن با آن اطمینان ندارم. من جرات بیان کامل خودم را ندارم. من پتانسیل واقعی خود را برای دادن هدایایی که قرار است به دنیا بدهم به دست نمی‌آورم .

سخن پایانی

طراحی سبک زندگی وقتی چرخه آن را دنبال می‌کنید می‌تواند شما را آزاد کند. اما حتی پس از آن، شما فقط دو نوع آزادی خواهید داشت. سومین نوع آزادی که نادرترین و ارزشمندترین آن است «آزادی بودن» است. کار شما ساده است  مسیر خود را بشناسید، شجاعت قدم زدن در آن را داشته باشید، با فضیلت رفتار کنید و نسبت به چیزهایی که تحت کنترل شما نیستند بی تفاوت باشید. این کلید آرامش است. و این گونه است که به آزادی نهایی دست می یابید و به یک طراح سبک زندگی واقعی تبدیل می شوید.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا