کلاژن مایع خوراکی چیست و چه فوایدی دارد؟

What is edible liquid collagen and what are its benefits

کلاژن مایع خوراکی چیست و چه فوایدی دارد؟ کلاژن یک پروتئین طبیعی در بدن است که بافت ها را در کنار هم نگه می دارد و پوست، استخوان ها و ماهیچه ها را سالم می کند. با افزایش سن، بدن شما کلاژن کمتری تولید می کند، به همین دلیل است که مکمل های کلاژن مایع خوراکی بسیار محبوب هستند.

تولیدکنندگان مکمل‌های کلاژن ادعا می‌کنند که استفاده از محصولات آنها پوستی صاف‌تر، موهای درخشان‌تر، ناخن‌های قوی‌تر و مفاصل سالم‌تری به شما می‌دهد. در این مقاله از سلام یار بررسی خواهیم کرد که این ادعاها تا چه حد صحت دارند و نتایج تحقیقات علمی چه بوده است.

کلاژن مایع خوراکی چیست و چه فوایدی دارد؟

کلاژن مایع خوراکی یکی از محصولات جدید در حوزه تغذیه است که به دلیل فواید بسیاری که دارد، جایگاه ویژه‌ای در بازار به دست آورده است. این محصول، یک ترکیب غنی از پروتئین کلاژن است که به صورت مایع و قابل مصرف در دسترس است. در این مقاله، به بررسی دقیق تعریف کلاژن مایع خوراکی و فواید آن می‌پردازیم.

مکمل کلاژن مایع خوراکی چیست؟

کلاژن یک سوم پروتئین بدن انسان را تشکیل می دهد و جزء حیاتی پوست، بافت همبند، غضروف و استخوان است. کلاژن مایع خوراکی حاوی پپتیدهای کلاژن است که به عناصر کوچک‌تری تجزیه می‌شوند و جذب آن برای بدن آسان‌تر است.

وقتی پروتئین می خوریم، بدن ما آن را به آمینو اسیدهای خود تجزیه می کند. بزرگترین مزیت کلاژن های مایع این است که آنها هیدرولیز می شوند، به این معنی که پروتئین های بزرگ آنها قبلا تجزیه شده اند و برای بدن راحت تر جذب می شوند. به علاوه در مایعاتی مانند اسموتی و قهوه بهتر حل می شوند.

مکمل‌های کلاژن از کلاژن موجود در بافت همبند حیواناتی مانند گاو، خوک، ماهی و مرغ تولید می‌شوند. کلاژن گیاهی رشد یافته در آزمایشگاه نیز وجود دارد. می توانید مکمل های کلاژن را به صورت پودر یا مایع خریداری کنید و به غذاهایی مانند سوپ، اسموتی یا قهوه اضافه کنید. شواهد علمی کافی برای حمایت از بسیاری از مزایای مکمل های کلاژن مایع وجود ندارد. تحقیقات بیشتری برای اثبات اینکه مکمل کلاژن بهترین راه برای دریافت کلاژن و بهره مندی از مزایای آن است، مورد نیاز است.

فواید کلاژن مایع خوراکی:

1. حفظ سلامت پوست: کلاژن مایع خوراکی می‌تواند به حفظ سلامت و جوانی پوست کمک کند. این محصول می‌تواند خشکی و چین و چروک پوست را کاهش داده و باعث افزایش لطافت و شفافیت پوست شود.

2. بهبود سلامت مفاصل: مصرف کلاژن مایع خوراکی می‌تواند به بهبود سلامت مفاصل کمک کند. این محصول می‌تواند به تقویت استخوان‌ها و غضروف‌ها کمک کند و در کاهش درد و التهاب مفاصل موثر باشد.

3. حمایت از سلامت موها و ناخن‌ها: کلاژن مایع خوراکی می‌تواند به تقویت ساختار موها و ناخن‌ها کمک کند. این محصول می‌تواند به رشد سالم موها و ناخن‌ها کمک کند و آن‌ها را از شکنندگی و آسیب‌های دیگر محافظت کند.

4. افزایش تولید کلاژن طبیعی بدن: مصرف کلاژن مایع خوراکی می‌تواند به افزایش تولید کلاژن طبیعی بدن کمک کند. این محصول می‌تواند به تقویت ساختار بافت‌های مختلف بدن کمک کند و در بهبود سلامت عمومی بدن موثر باشد.

5. حفظ سلامت گوارش: کلاژن مایع خوراکی می‌تواند به حفظ سلامت گوارش کمک کند. این محصول می‌تواند به بهبود عملکرد روده‌ها و جذب مواد مغذی کمک کند و در کاهش مشکلات گوارشی موثر باشد.

انواع کلاژن مایع خوراکی و نوشیدنی های که از کلاژن تهیه شده

هنگامی که کلاژن از یک منبع حیوانی استخراج می شود، برای مکمل سازی پودر می شود. نوشیدنی های کلاژن پودر کلاژن آماده حل شده در آب یا نوشیدنی های دیگر هستند. این نوشیدنی های کلاژن را می توان به تنهایی یا مخلوط با مواد غذایی دیگر مصرف کرد. اگر طعم نوشیدنی کلاژن را دوست ندارید، آن را به اسموتی میوه ای یا ماست اضافه کنید.

کلاژن مایع خوراکی چیست و چه فوایدی دارد؟

بیشتر مکمل های کلاژن باید روزانه مصرف شوند. تولید کنندگان می گویند که باید این مکمل ها را به طور مداوم مصرف کنید تا عملکرد آنها را ببینید.

پودر کلاژن

این نوع مکمل کلاژن پودری است و باید در مایعات حل شود. پودرهای کلاژن طعم های مختلفی دارند و می توان آنها را با 1 لیوان آب یا مواد غذایی دیگر مخلوط کرد. پودر به بهترین وجه در مایعات گرم حل می شود.

اگر ترجیح می دهید آن را سرد بنوشید، می توانید پودر را در مقدار کمی آب گرم حل کنید، سپس مایع را به اسموتی یا نوشیدنی سرد خود اضافه کنید. تحقیقات بیشتری برای اثبات بسیاری از این ادعاها مورد نیاز است، اما یافته های اولیه امیدوارکننده است.

بهبود خاصیت ارتجاعی پوست

پوست ما از حدود 75 درصد کلاژن تشکیل شده است. بر اساس تحقیقات انجام شده در این زمینه، زنانی که روزانه کلاژن مصرف می کردند، بهبود خاصیت ارتجاعی پوست و افزایش هیدراتاسیون (رساندن مایعات به پوست) را گزارش کردند.

کاهش چین و چروک

با افزایش سن، بدن کلاژن کمتری تولید می کند و این باعث ایجاد چین و چروک صورت می شود. با بررسی تعدادی از زنان 35 تا 65 ساله مشخص شد که مصرف روزانه مکمل های کلاژن به مدت 12 هفته ضخامت و استحکام پوست را بهبود می بخشد و چین و چروک ها کمتر دیده می شوند.

سلامت مفاصل

آرتریت ناشی از کمبود کلاژن بین مفاصل منجر به درد و التهاب می شود. استفاده روزانه از مکمل های کلاژن می تواند از غضروف اطراف مفاصل محافظت کرده و اثرات آرتریت را کاهش دهد.

پیشگیری از تحلیل استخوان

طبق یک مطالعه در سال 2016، مصرف روزانه مکمل کلاژن می تواند تراکم استخوان را بهبود بخشد و به تسکین درد در زنان مبتلا به پوکی استخوان و آرتریت کمک کند.

ساخت توده عضلانی

با افزایش سن، توده عضلانی را از دست می دهیم. بر اساس تحقیقات انجام شده در سال 2019، ترکیب تمرینات قدرتی و مکمل های روزانه کلاژن به ساخت و حفظ توده عضلانی کمک می کند.

تجمع چربی کمتر

تحقیقات انسانی زیادی در مورد اثرات مکمل‌های کلاژن بر کاهش وزن انجام نشده است، اما طبق یک مطالعه در سال 2019، افرادی که نوع خاصی از مکمل‌های کلاژن (کلاژن چهارگانه) مصرف کردند مقداری از چربی بدن خود را از دست دادند. البته این کاهش چربی چندان قابل توجه نبود.

تقویت سلامت قلب

با گذشت زمان، شریان ها ممکن است سخت شوند و منجر به بیماری عروق کرونر و بیماری قلبی شوند. طبق یک مطالعه در سال 2017، مصرف روزانه مکمل کلاژن سفتی شریان را کاهش می دهد و ممکن است به پیشگیری یا درمان بیماری شریانی کمک کند.

تقویت ناخن و دندان

کلاژن به تقویت دندان ها و ناخن های ما کمک می کند. بر اساس نتایج تحقیقات در سال 2017، رشد ناخن زنان مبتلا به سندرم ناخن شکننده که روزانه مکمل‌های کلاژن مصرف می‌کردند، 12 درصد افزایش یافت و شکستگی ناخن‌شان تا 42 درصد کاهش یافت.

کلاژن مایع خوراکی چیست و چه فوایدی دارد؟

مقایسه کلاژن مایع با پودر

ظاهر:

تفاوت اصلی این دو در ظاهر آنهاست. کلاژن مایع به صورت آماده در دسترس است، در حالی که کلاژن پودری به صورت پودر در دسترس است.

قدرت:

معمولاً هر دوز کلاژن مایع نسبت به نوع پودری خود کلاژن کمتری دارد. بسیاری از مکمل های کلاژن مایع موجود در بازار حاوی 10 گرم کلاژن یا کمتر هستند، در حالی که نسخه پودری آن حاوی 15 گرم یا بیشتر است.

منبع:

به برند مکمل بستگی دارد، اما بسیاری از محصولات کلاژن مایع با کلاژن دریایی فرموله می شوند که معمولا حاوی کلاژن نوع I و II است. کلاژن نوع I در سراسر بدن (به جز غضروف) یافت می شود و بیشتر در استخوان ها، رباط ها، تاندون ها، پوست، مو، ناخن ها و پوشش روده متمرکز است. نوع دوم معمولاً در غضروف یافت می شود.

کلاژن گاوی حاوی کلاژن نوع I و III است. کلاژن نوع III در پوست، ماهیچه ها و عروق خونی یافت می شود. ترکیب انواع I و III باعث می شود کلاژن گاوی برای سلامت عمومی مناسب باشد.

قابلیت حمل:

اگر به دنبال گزینه ای سریع برای استفاده هستید، کلاژن مایع یک انتخاب جذاب است. این نوع مکمل همیشه آماده مصرف بوده و مشکلات نوع پودری را ندارد.

راه های دیگر برای دریافت کلاژن

یکی از راه های دریافت مکمل های کلاژن، مصرف کپسول های کلاژن است. کپسول های کلاژن حاوی کلاژن پودری هستند، بنابراین فوایدی مشابه فرم پودری کلاژن دارند. احتمالاً مصرف روزانه یک کپسول برای شما آسان تر از مخلوط کردن پودر آن با اسموتی است.

یکی دیگر از راه های آسان برای دریافت کلاژن از طریق رژیم غذایی است. کلاژن از محصولات حیوانی ساخته می شود، بنابراین می توانید با خوردن غذاهای غنی از پروتئین مانند گوشت گاو، مرغ، ماهی و محصولات لبنی کلاژن دریافت کنید.

آبگوشت استخوان نیز منبع محبوب پروتئین و کلاژن است. این نوع آبگوشت از جوشاندن استخوان حیوانات در آب تهیه می شود. این استخوان ها غنی از پروتئین و کلاژن هستند، اما هنوز مشخص نیست که آیا نوشیدن آب استخوان فوایدی برای سلامتی دارد یا خیر.

کلاژن مایع خوراکی چیست و چه فوایدی دارد؟

خطرات مکمل کلاژن برای افراد

واکنش آلرژیک

ممکن است به برخی از ترکیبات این مکمل حساسیت داشته باشید. منبع مکمل کلاژن مورد نظر خود را تحقیق کنید و مطمئن شوید که به هیچ یک از مواد تشکیل دهنده آن حساسیت ندارید. برای مثال، اگر به ماهی یا صدف آلرژی دارید، از منابع کلاژن دریایی اجتناب کنید و به جای آن کلاژن گاوی را انتخاب کنید.

اثر نامطلوب

وقتی کلاژن مصرف می کنید، سیستم گوارشی شما آن را تجزیه می کند و از آن به عنوان بلوک های ساختمانی برای بافت ها استفاده می کند. با این حال، شما نمی توانید به بدن بگویید که از این کلاژن در کدام قسمت از بدن شما استفاده کند. بنابراین، انتظارات شما ممکن است برآورده نشود.

حرف پایانی

مصرف مکمل های کلاژن باید بخشی از یک سبک زندگی سالم باشد. یک رژیم غذایی غنی از پروتئین می تواند نیاز بدن شما به کلاژن را تامین کند، زیرا کلاژن کافی را از منابع پروتئینی مانند گوشت و ماهی دریافت خواهید کرد.

به طور خلاصه، کلاژن مایع خوراکی یک محصول غنی از پروتئین کلاژن است که به سلامت و جوانی پوست، سلامت مفاصل، سلامت موها و ناخن‌ها، تولید کلاژن طبیعی بدن و سلامت گوارش کمک می‌کند. با مصرف منظم این محصول، می‌توانید بهبود‌های قابل توجهی در سلامت عمومی بدن خود تجربه کنید.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − شش =

دکمه بازگشت به بالا