تاثیر افسردگی بر روی پوست

The effect of depression on the skin

تصویر یک فرد افسرده در ذهن ما اغلب چهره ای خسته با چشمانی غمگین است. البته در بیشتر مواقع افسردگی اینگونه به نظر می رسد، اما آیا تا به حال به تاثیر افسردگی بر روی پوست فکر کرده اید؟ آیا هنگام افسردگی یا استرس (مخصوصاً بعد از همه گیری کرونا) متوجه تغییرات منفی در پوست خود شده اید؟ آیا افرادی که از افسردگی به طور موقت یا مزمن رنج می برند، به طور همزمان دچار افتادگی پوست می شوند؟ واقعیت این است که بین سلامت روان و زیبایی پوست ارتباط معناداری وجود دارد.

این واقعیت به قدری مهم است که گاهی برای درمان بیماری های پوستی بهتر است علاوه بر مراجعه به متخصص پوست به روانکاو مراجعه کنید. اگر در مورد تاثیر افسردگی بر روی پوست کنجکاو هستید، این مطلب را از سلام یار دنبال کنید. می خواهیم تاثیر افسردگی بر روی پوست را بررسی کنیم، باورهای قدیمی در این زمینه را مرور کنیم و چند راه حل ساده را با شما در میان بگذاریم.

آیا تاثیر افسردگی بر روی پوست زنان بیشتر از مردان است؟

به طور کلی بدن زنان و مردان در مواجهه با افسردگی (به دلیل جنسیت) تفاوت چندانی ندارد. با این حال، تاثیر افسردگی بر روی پوست زنان ممکن است بیشتر نمایان شود. دلیل این امر ظرافت پوست و صورت زنان است. اغلب به دلیل وجود ریش در صورت مردان، متوجه تغییراتی مانند کم آبی پوست یا چین و چروک های ریز نمی شویم. این تغییرات کوچک عموماً ممکن است در چهره زنان بیشتر دیده شود.

تاثیر افسردگی بر روی پوست زنان

تاثیر افسردگی بر روی پوست زنان ممکن است بیشتر نمایان شود. دلیل این امر ظرافت پوست و صورت زنان است.

وقتی پوست سالم و زیبایی نداریم بیشتر افسرده می شویم؟

وقتی پوست و موی سالم و زیبایی نداشته باشیم اولین اثر منفی را وقتی در آینه نگاه می کنیم تجربه می کنیم. حال اگر اطرافیان ما این موضوع را گوشزد کنند، ممکن است بخشی از ذهنمان درگیر شود. اگر به طور کلی از نظر اعتماد به نفس در شرایط بحرانی یا شکننده ای قرار داریم، قطعاً همه این موارد مانند عوامل مخربی برای شروع افسردگی یا تشدید آن هستند. در حین استفاده از مکمل های غذایی رایج و ایمن مانند قرص هیرویت می توانید برای زیبایی گام بردارید.

بدیهی است که اعتماد به نفس با توجه به شدت بیماری پوستی از بین می رود. به عنوان مثال، بسیاری از افراد مبتلا به پسوریازیس، اگزما، آکنه، ویتیلیگو و غیره با مشکلات جدی اعتماد به نفس دست و پنجه نرم می کنند. گاهی اوقات این عوارض آنها را منزوی می کند و به عنوان یک استقبال برای افسردگی عمل می کند. برای پیشگیری از افسردگی ناشی از بیماری های لاعلاج پوستی، افراد نیازمند حمایت خانواده، دوستان، جلسات مشاوره و روان درمانی هستند.

چرا افسردگی اغلب بر زیبایی پوست تاثیر منفی می گذارد؟

در بیشتر موارد، تجربه افسردگی یا استرس روانی باعث اثرات منفی روی پوست ما می شود. معمولا ترکیب افسردگی و درخشان شدن پوست ترکیبی نادر است. چرا افسردگی اغلب بر زیبایی پوست تاثیر منفی می گذارد؟ پاسخ ساده ای برای این سوال وجود دارد، فردی که از افسردگی رنج می برد احتمالا رژیم غذایی مناسبی را رعایت نمی کند، به روتین های پوستی توجه نمی کند و حتی ممکن است در مراحل افسردگی حاد، بهداشت پوست را از زندگی خود حذف کند.

معمولاً به تناسب شدت افسردگی، اثرات منفی روی پوست آشکار می شود. علاوه بر اینکه فرد افسرده با عدم توجه به سلامت پوست زیبایی آن را از بین می برد، عوامل درونی نیز در این زمینه موثر است که در ادامه به آن می پردازیم.

تاثیر افسردگی بر روی پوست

آیا در افسردگی هورمون ها به زیان زیبایی پوست تغییر می کنند؟

متاسفانه بله! افسردگی با تغییرات هورمونی مختلف می تواند به طور مستقیم یا غیرمستقیم اثرات منفی بر روی پوست بگذارد. تغییرات هورمونی در یک زنجیره رخ می دهد و گاهی اوقات تشخیص اینکه کدام هورمون شروع کننده این زنجیره است دشوار است. گاهی اوقات تغییرات هورمونی ناشی از افسردگی باعث خشکی پوست، ناتوانی سلول های پوست در حفظ آب میان بافتی، از دست دادن قابلیت ارتجاعی، چاقی یا تورم صورت و غیره می شود.

همچنین برخی از کارشناسان بر اساس آمار دریافته اند که بین افسردگی و بیماری های پوستی رابطه معناداری وجود دارد. به عنوان مثال، 80 درصد از افرادی که از آکنه رنج می برند، مستعد ابتلا به افسردگی شدید هستند. در ادامه برخی از اثرات هورمونی افسردگی بر روی پوست را بخوانید.

روتین پوست زنان

فرد افسرده با عدم توجه به سلامت پوست زیبایی آن را از بین می برد، عوامل درونی مانند هورمون ها نیز در این زمینه موثر است.
نکته: همیشه به خاطر داشته باشید که افسردگی چهره های متفاوتی دارد. گاهی این بیماری پشت چهره ای خندان و درخشان پنهان می شود.

مضرات افزایش هورمون کورتیزول برای پوست

افسردگی معمولاً در مراحل مختلف با اضطراب همراه است. گاهی اوقات حتی اضطراب دائمی باعث بروز علائم افسردگی می شود. زمانی که استرس داریم، فرآیندهای مختلفی در مغز ما رخ می دهد که در نتیجه هورمون کورتیزول از غدد فوق کلیوی ترشح می شود. استرس مداوم برابر با افزایش ترشح کورتیزول است. کورتیزول می تواند غدد ترشح چربی سطح پوست را مسدود کرده و باعث ایجاد آکنه شود.

یکی دیگر از اثرات مضر ترشح زیاد کورتیزول این است که سلول های پوست توانایی خود را برای حفظ آب از دست می دهند. وقتی سلول های پوست ظرفیت نگهداری آب را نداشته باشند، رطوبت، خاصیت ارتجاعی و شادابی پوست از بین می رود و در نهایت صورت تیره و افتاده به نظر می رسد.

کارشناسان دریافته‌اند که اکثر افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن پوستی مانند آکنه، اگزما، پسوریازیس و ویتیلیگو درگیر استرس‌های ذهنی دائمی هستند. می توان گفت استرس مداوم با ایجاد آسیب های مختلف به سلول های اعضای بدن، زیبایی و سلامت پوست را از بین می برد.

تغییرات هورمون های خواب در افسردگی و آسیب آن به پوست

اغلب اوقات، مبتلایان به افسردگی تغییراتی را در الگوهای خواب شبانه تجربه می کنند. بی خوابی شبانه، خواب های طولانی در روز و … به طور کلی در افسردگی مشاهده می شود که می تواند تاثیر منفی شدیدی بر زیبایی پوست داشته باشد. وقتی شب ها خواب کافی یا آرام ندارید، صبح در آینه با چشم های پف کرده مواجه می شوید. اگر این بی خوابی ها به طور مداوم ادامه پیدا کند، باید منتظر سیاهی زیر چشم نیز باشید. در بیشتر موارد، تغییرات منفی در الگوی خواب در مبتلایان به افسردگی ناشی از اختلالات هورمونی است.

توجه داشته باشید که علائم افسردگی برای همه یکسان نیست. همچنین علل افسردگی و شروع این بیماری در افراد مختلف متفاوت است. با این حال، تغییرات الگوی خواب در بسیاری از انواع افسردگی مشاهده می شود. بی خوابی یا خواب بیش از 10 ساعت در روز، علاوه بر تیرگی دور چشم، آسیب های دیگری نیز برای پوست به همراه دارد. مغز و بدن به خواب کافی در شب نیاز دارند تا فرآیندهای طبیعی را به درستی انجام دهند. با تغییر الگوی خواب در طول روز و شب، ریتم هورمون ها و آنزیم های مختلف بدن نیز تغییر می کند.

در نتیجه عملکرد ناقص یا نادرست بدن برای ترشح هورمون ها، بسیاری از سلول های بدن آسیب می بینند. بروز چین و چروک صورت و کاهش رطوبت پوست تنها یکی از صدها مضرات بی خوابی یا پرخوابی در انسان است. مصرف برخی داروها مانند قرص ناروکسین در درمان افسردگی موثر است اما برای درمان این بیماری باید به پزشک مراجعه کرد.

چگونه مشکل اثرات افسردگی بر روی پوست را حل کنیم؟

برای داشتن زندگی شاد به سلامت جسمی و روحی نیاز داریم. برای حل مشکل تاثیر افسردگی بر روی پوست (یا برعکس)، بهتر است با یک متخصص پوست و یک روانکاو مشورت کنید. سپس به موازات یکدیگر مشکلات پوستی و افسردگی را از بین ببرید. البته کمک حرفه ای تنها بخشی از روند درمان و مراقبت است. بنابراین با افزایش آگاهی و انتخاب سبک زندگی مناسب، سلامت جسمی و روانی را تضمین کنید.

اگر به دلایل مختلف از جمله محدودیت های مالی یا زمانی نمی توانید درمان پوست و مشاوره های روانکاوی را شروع کنید، از چند راهکار ساده اما موثر در این مسیر استفاده کنید. چند روش مفید در زیر پیشنهاد شده است.

توجه: برای درمان بیماری های حساس مانند پسوریازیس، ویتیلیگو، اگزما و … حتما با متخصص پوست مشورت کنید. روش‌های ساده و درمان‌های خانگی معمولاً برای بیماری‌های ذکر شده مؤثر نیستند. با تأخیر در درمان، علائم بیماری ممکن است گسترش یابد و سلامت جسمی و روانی شما وارد وضعیت بحرانی شود. همچنین بیماری هایی مانند افسردگی شدید، افسردگی حاد، افسردگی همراه با افکار خودکشی، اختلالات اضطرابی و کلیه بیماری های روانی که زندگی عادی شما را مختل کرده اند برای درمان نیاز به کمک متخصص مغز و اعصاب دارند.

انجام روتین های پوستی

انجام روتین های پوستی علاوه بر تاثیرات مثبتی که روی پوست شما می گذارد، گامی کوچک برای درمان افسردگی و اضطراب است. وقتی طبق یک برنامه منظم از پوست خود مراقبت می کنید، ارزش آن را ثابت می کنید. این عمل به ظاهر کوچک باعث ترشح هورمون های شادی در مغز می شود. همان تأثیری که ما در هنگام دریافت جایزه یا پاداش داریم.

انجام روتین پوست برای آقایان

داشتن روتین پوستی گامی کوچک اما موثر در مبارزه با افسردگی است و در عین حال به سلامت پوست نیز کمک می کند. با بودجه محدود می توانید محصولات لازم برای روتین های پوست را تهیه کنید. به عنوان مثال: قطره گل رز گزینه مفیدی برای پوست است که با استفاده مداوم از آن اثرات شگفت انگیزی در زیبایی پوست خواهید دید. همچنین انواع شوینده ها، ماسک های لایه بردار، محلول های پاک کننده پوست، کرم های مرطوب کننده و کرم های دور چشم در لابراتوارهای ایرانی تولید شده و دارای کیفیت بالا و قیمت مناسب می باشد. پس هر چه زودتر روتین پوست خود را شروع کنید و قدم مهمی در جهت زیبایی و مراقبت از خود بردارید.

تاثیر افسردگی بر روی پوست

کاهش ترشح کورتیزول

در قسمت های قبل اشاره کردیم که یکی از عوامل مهم تاثیر افسردگی بر روی پوست ناشی از اضطراب و ترشح هورمون کورتیزول است. کورتیزول اضافی علاوه بر اینکه شادابی پوست را از بین می برد، می تواند مضرات زیادی را برای سلامت بدن به همراه داشته باشد. چند راه ساده و موثر برای کاهش کورتیزول در بدن عبارتند از:

بهبود روابط عاطفی و دوستانه

بسیاری از افراد با شروع یک رابطه عاشقانه احساس زیبایی می کنند. اکثر اطرافیان نیز این نکته را یادآوری می کنند و در این مورد نظر معتبری می دهند. تحقیقات ثابت کرده است که وقتی کسی عاشق ما می شود و ویژگی های ما را تحسین می کند، هورمون های شادی در مغز ترشح می شود. این هورمون ها در بهبود جریان خون در داخل سلول ها و در نتیجه اکسیژن رسانی به تمام قسمت های بدن موثر هستند.

وقتی خون به خوبی در پوست جریان پیدا می کند طراوت آن دو چندان می شود و به نظر می رسد می درخشد. پس به طور کلی تعریف و تمجید از دیگران و دریافت انعام شفاهی (از نوع واقعی) مانند مصرف داروهای گیاهی ضد افسردگی و شادی است و باعث زیباتر شدن ما نیز می شود. در این زمینه بخیل نباشید و نکات ظاهری زیبا را به مردم یادآوری کنید و با روی باز تحسین دیگران را بپذیرید.

اعتماد به نفس

نکات ظاهری زیبا را به مردم یادآوری کنید و تحسین دیگران را با روی باز بپذیرید.

مصرف مکمل های مناسب برای پوست

با تهیه و مصرف بهترین مکمل پوست و مو می توانید ریزمغذی های ضروری برای حفظ سلامت پوست را در اختیار بدن قرار دهید. لازم به ذکر است که برخی ریزمغذی های موجود در مولتی ویتامین ها می توانند در بهبود شرایط روحی موثر باشند. بنابراین، در دوره ای که با افسردگی یا فشار روانی دست و پنجه نرم می کنید، از پزشک یا داروساز خود بخواهید بهترین مکمل غذایی را به شما معرفی کند.

سخن پایانی

با توجه به اطلاعاتی که در اختیار شما قرار دادیم، به این نتیجه می رسیم که سلامت روح و جسم همیشه به یکدیگر وابسته هستند. معمولاً اولین علائم افسردگی با افسردگی، بی حالی و عدم اشتیاق نسبت به چیزهایی که قبلاً به آنها علاقه داشتیم ظاهر می شود. قبل از اینکه سگ سیاه افسردگی همراه همیشگی شما شود، درمان را زیر نظر یک متخصص شروع کنید.

هرگز برای فرار از اضطراب به سیگار یا دخانیات دیگر پناه نبرید، این مواد مضر قطعا در نهایت مشکلاتی را به مشکلات شما اضافه می کنند که اولین آسیب آن در صورت شما نمایان می شود. همچنین می توانید همیشه به حفظ زیبایی و آراستگی خود توجه معقول داشته باشید تا اعتماد به نفس لازم برای ایجاد ارتباطات اجتماعی را داشته باشید، برای وجود خود ارزش قائل شوید.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − یک =

دکمه بازگشت به بالا