کووید طولانی مدت

Long term covid

برخی از افرادی که به ویروسی که باعث COVID-19 می‌شود آلوده شده‌اند، می‌توانند اثرات طولانی‌مدت عفونت خود را تجربه کنند، که به عنوان شرایط طولانی کووید یا شرایط پس از کووید (PCC) شناخته می‌شود. کووید طولانی مدت به طور گسترده به عنوان علائم، علائم و شرایطی تعریف می شود که پس از عفونت حاد کووید-۱۹ ادامه یا ایجاد می شود. این تعریف کووید طولانی توسط وزارت بهداشت و خدمات انسانی (HHS) با همکاری CDC و سایر شرکا ایجاد شده است.

مردم کووید طولانی را با نام‌های زیادی صدا می‌زنند، از جمله شرایط پس از کووید، کووید طولانی مدت، کووید-۱۹ پس از حاد، اثرات بلندمدت کووید، و کووید مزمن. اصطلاح عواقب پس از حاد عفونت SARS CoV-2 (PASC) همچنین برای اشاره به زیرمجموعه ای از کووید طولانی مدت استفاده می شود.

کووید طولانی مدت چیست؟

کووید طولانی مدت یک وضعیت پس از بهبود از بیماری کووید-۱۹ است که در آن افراد با عوارض مزمن متعددی مواجه می‌شوند. این عوارض می‌توانند بر روی سیستم تنفسی، قلبی-عروقی، عصبی و حتی روانی تأثیر بگذارند. برخی از علائم شایع کووید طولانی مدت شامل خستگی مزمن، تنگی نفس، درد مفاصل و عضلات، سردرد مزمن، افسردگی و مشکلات حافظه و تمرکز است.

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد کووید طولانی مدت، پابرجا بودن عوارض برای مدت طولانی است. برخی از بیماران چندین ماه پس از بهبود همچنان با عوارض مزمن مواجه هستند و برخی دیگر حتی بعد از چندین ماه همچنان با عوارض دست و پنجه نرم می‌کنند. این وضعیت باعث کاهش کیفیت زندگی و توانایی عملکرد روزمره افراد می‌شود.

عوامل موثر در کووید طولانی مدت هنوز به طور کامل مشخص نشده‌اند. اما برخی از عوامل ممکن شامل شدت عفونت اولیه، سن بالا، بیماری‌های همراه قبلی و عوامل ژنتیکی است. همچنین، تأثیر روانی و روانشناختی بیماری نیز می‌تواند در طولانی مدت بر عوارض تأثیرگذار باشد.

با توجه به اهمیت کووید طولانی مدت و تأثیر آن بر روی جامعه، بررسی‌های بیشتری برای شناخت دقیق‌تر این وضعیت لازم است. همچنین، توسعه روش‌های درمانی و پشتیبانی مناسب برای افراد مبتلا به کووید طولانی مدت امری ضروری است تا بتوان بهبودی و کاهش عوارض آنان را فراهم کرد.

آنچه باید بدانید

 • کووید طولانی مدت می تواند شامل طیف گسترده ای از مشکلات سلامتی مداوم باشد. این شرایط می تواند هفته ها، ماه ها یا سال ها طول بکشد.
 • کووید طولانی مدت بیشتر در افرادی رخ می‌دهد که بیماری شدید کووید-۱۹ داشتند، اما هر کسی که به ویروسی که باعث COVID-19 می‌شود آلوده شده باشد، می‌تواند آن را تجربه کند.
 • افرادی که علیه کووید-19 واکسینه نشده‌اند و آلوده می‌شوند ممکن است در مقایسه با افرادی که واکسینه شده‌اند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کووید طولانی باشند.
 • افراد می توانند چندین بار به SARS-CoV-2، ویروسی که باعث COVID-19 می شود، دوباره آلوده شوند. هر بار که فردی به SARS-CoV-2 آلوده یا مجدداً آلوده می شود، در معرض خطر ابتلا به کووید طولانی مدت است.
 • در حالی که اکثر افراد مبتلا به کووید طولانی شواهدی مبنی بر عفونت یا بیماری کووید-19 دارند، در برخی موارد، ممکن است آزمایش ویروس طولانی مدت فرد مبتلا به کووید طولانی مثبت نشده باشد یا متوجه نشده باشد که آلوده شده است.
 • CDC و شرکا در حال تلاش برای درک بیشتر در مورد افرادی هستند که COVID-19 طولانی را تجربه می‌کنند، از جمله اینکه آیا گروه‌هایی که به طور نامتناسبی تحت تأثیر کووید-۱۹ قرار گرفته‌اند در معرض خطر بالاتری هستند.

در ژوئیه 2021، کووید طولانی به عنوان یک بیماری شناخته شده اضافه شد که می تواند منجر به ناتوانی تحت قانون آمریکایی های دارای معلولیت (ADA) شود. بیشتر بیاموزید: راهنمای “کووید طولانی مدت” به عنوان یک معلول تحت ADA.

درباره کووید طولانی

کووید طولانی طیف وسیعی از مشکلات سلامتی جدید، بازگشتی یا مداوم است که افراد پس از آلوده شدن به ویروسی که باعث COVID-19 می‌شود، تجربه می‌کنند. اکثر افراد مبتلا به کووید-19 در عرض چند روز تا چند هفته پس از عفونت بهبود می‌یابند، بنابراین حداقل 4 هفته پس از عفونت، شروع زمانی است که می‌توان کووید طولانی مدت را شناسایی کرد. هر کسی که آلوده شده باشد می تواند کووید طولانی را تجربه کند. اکثر افراد مبتلا به کووید طولانی مدت چند روز پس از اولین اطلاع از ابتلا به کووید-19 علائم را تجربه کردند، اما برخی از افرادی که بعداً کووید طولانی مدت را تجربه کردند، نمی‌دانستند چه زمانی آلوده شده‌اند.

هیچ آزمایشی وجود ندارد که مشخص کند علائم یا وضعیت شما ناشی از COVID-19 است یا خیر. کووید طولانی مدت یک بیماری نیست. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما تشخیص کووید طولانی را بر اساس سابقه سلامتی شما در نظر می‌گیرد، از جمله اگر تشخیص کووید-19 را با آزمایش مثبت یا علائم یا قرار گرفتن در معرض، و همچنین بر اساس معاینه بهداشتی داشته باشید.

کووید طولانی مدت

علائم

افراد مبتلا به کووید طولانی ممکن است علائم زیادی را تجربه کنند.

افراد مبتلا به کووید طولانی مدت ممکن است طیف وسیعی از علائم را داشته باشند که ممکن است هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها پس از عفونت ادامه داشته باشد. گاهی اوقات علائم حتی ممکن است از بین بروند و دوباره عود کنند. برای برخی از افراد، کووید طولانی ممکن است هفته‌ها، ماه‌ها یا سال‌ها پس از بیماری کووید-19 ادامه داشته باشد و گاهی اوقات می‌تواند منجر به ناتوانی شود.

کووید طولانی مدت ممکن است روی همه افراد یکسان تأثیر نگذارد. افراد مبتلا به کووید طولانی ممکن است مشکلات سلامتی ناشی از انواع مختلف و ترکیبی از علائم را تجربه کنند که ممکن است در طول زمان های مختلف ظاهر شوند، باقی بمانند، برطرف شوند و دوباره ظاهر شوند. اگرچه علائم اکثر بیماران به آرامی با گذشت زمان بهبود می‌یابند، صحبت با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی در مورد علائمی که پس از ابتلا به کووید-19 تجربه می‌کنید می‌تواند به تعیین اینکه آیا ممکن است کووید طولانی مدت داشته باشید یا خیر.

افرادی که کووید طولانی مدت را تجربه می کنند، بیشتر گزارش می دهند:

علائم عمومی (فهرست جامع نیست)

 • خستگی یا خستگی که در زندگی روزمره اختلال ایجاد می کند
 • علائمی که پس از تلاش فیزیکی یا ذهنی بدتر می شوند (همچنین به عنوان “پس از تلاش نیز شناخته می شود کسالت”)
 • تب

علائم تنفسی و قلبی

 • مشکل در تنفس یا تنگی نفس
 • سرفه
 • درد قفسه سینه
 • تپش قلب یا تپش قلب (که به عنوان تپش قلب نیز شناخته می شود)

علائم عصبی

 • مشکل در فکر کردن یا تمرکز (که گاهی اوقات به عنوان “مه مغزی” شناخته می شود)
 • سردرد
 • مشکلات خواب
 • سرگیجه هنگام ایستادن (سبکی سر)
 • احساسات بیهوده
 • تغییر در بو یا طعم
 • افسردگی یا اضطراب

علائم گوارشی

 • اسهال
 • درد معده

سایر علائم

 • درد مفاصل یا ماهیچه
 • راش
 • تغییرات در چرخه های قاعدگی

علائمی که توضیح و مدیریت آنها سخت است

برخی از افراد مبتلا به کووید طولانی علائمی دارند که با آزمایش توضیح داده نمی‌شوند یا به راحتی قابل مدیریت نیستند.

افراد مبتلا به کووید طولانی مدت ممکن است علائمی داشته باشند که توضیح و مدیریت آنها سخت است. ارزیابی‌های بالینی و نتایج آزمایش‌های خون معمول، عکس‌برداری با اشعه ایکس قفسه سینه، و الکتروکاردیوگرام ممکن است طبیعی باشد. علائم مشابه علائم گزارش شده توسط افراد مبتلا به آنسفالومیلیت میالژیک/سندرم خستگی مزمن (ME/CFS) و سایر موارد است. بیماری های مزمن ناشناخته که ممکن است پس از عفونت های دیگر رخ دهند. افرادی که دارای این علائم غیرقابل توضیح هستند ممکن است توسط ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی مورد سوء تفاهم قرار گیرند، که می تواند منجر به تاخیر در تشخیص و دریافت مراقبت یا درمان مناسب شود.

این نکات را مرور کنید برای کمک به آماده شدن برای قرار ملاقات ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی برای کووید طولانی.

شرایط سلامت

برخی افراد پس از بیماری کووید-19، شرایط سلامت جدیدی را تجربه می‌کنند.

برخی از افراد، به‌ویژه آن‌هایی که COVID-19 شدید داشتند، اثرات چند عضوی یا شرایط خودایمنی با علائمی را تجربه می‌کنند که هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها پس از بیماری کووید-۱۹ طول می‌کشد. اثرات چند اندامی می تواند بسیاری از سیستم های بدن از جمله قلب، ریه، کلیه، پوست و مغز را درگیر کند. در نتیجه این اثرات، افرادی که COVID-19 داشته اند ممکن است در مقایسه با افرادی که کووید-۱۹ نداشته اند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های جدید سلامتی مانند دیابت، بیماری های قلبی، لخته شدن خون یا شرایط عصبی باشند.

کووید طولانی مدت

افرادی که هر گونه بیماری شدیدی را تجربه می کنند ممکن است دچار مشکلات سلامتی شوند

افرادی که هر گونه بیماری شدید، بستری شدن در بیمارستان یا درمان را تجربه می‌کنند ممکن است دچار مشکلاتی مانند سندرم مراقبت‌های پس از درمان (PICS) شوند.

PICS به اثرات سلامتی اشاره دارد که ممکن است زمانی که فرد در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) است شروع شود و ممکن است پس از بازگشت فرد به خانه باقی بماند. این اثرات می تواند شامل ضعف عضلانی، مشکلات تفکر و قضاوت، و علائم اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)، یک واکنش طولانی مدت به یک رویداد بسیار استرس زا. در حالی که PICS مختص عفونت با SARS-CoV-2 نیست، ممکن است رخ دهد و به تجربه فرد از ابتلا به کووید طولانی کمک کند. برای افرادی که به دنبال تشخیص کووید-19 PICS را تجربه می‌کنند، تعیین اینکه آیا این مشکلات سلامتی ناشی از یک بیماری شدید، خود ویروس یا ترکیبی از هر دو هستند، دشوار است.

احتمال ابتلای افراد به کووید طولانی مدت بیشتر است

برخی افراد ممکن است بیشتر در معرض خطر ابتلا به کووید طولانی باشند.

محققان در تلاش هستند تا بفهمند کدام افراد یا گروه‌هایی از افراد بیشتر در معرض ابتلا به کووید طولانی مدت هستند و چرا. مطالعات نشان داده است که برخی از گروه‌های مردم ممکن است بیشتر تحت تأثیر کووید طولانی مدت قرار بگیرند. اینها نمونه‌هایی هستند و فهرستی جامع از افراد یا گروه‌هایی نیستند که ممکن است بیشتر از گروه‌های دیگر در معرض خطر ابتلا به کووید طولانی باشند:

 • افرادی که بیماری کووید-19 شدیدتری را تجربه کرده‌اند، به‌ویژه افرادی که در بیمارستان بستری شده‌اند یا به مراقبت‌های ویژه نیاز داشتند.
 • افرادی که قبل از کووید-19 بیماری زمینه‌ای داشتند.
 • افرادی که واکسن کووید-19 دریافت نکردند.

نابرابری‌های بهداشتی ممکن است بر جمعیت در معرض خطر ابتلا به کووید طولانی تأثیر بگذارد

برخی افراد به دلیل محل زندگی یا کارشان یا به دلیل اینکه نمی توانند مراقبت های بهداشتی دریافت کنند، در معرض افزایش خطر ابتلا به کووید-19 هستند. نابرابری‌های سلامت ممکن است برخی از افراد از گروه‌های اقلیت نژادی یا قومی و برخی از افراد دارای معلولیت را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری طولانی مدت قرار دهد. کووید. دانشمندان در حال تحقیق بر روی برخی از عواملی هستند که ممکن است این جوامع را در معرض خطر بالاتر ابتلا یا ابتلا به کووید طولانی مدت قرار دهد.

جلوگیری از کووید طولانی

بهترین راه برای جلوگیری از کووید طولانی مدت این است که از خود و دیگران محافظت کنید.  از آلوده شدن. برای افرادی که واجد شرایط هستند، CDC توصیه می کند به روز بمانید در مورد واکسیناسیون کووید-19، همراه با بهبود تهویه، انجام آزمایش کووید-19 در صورت نیاز، و جستجوی درمان برای کووید-19 در صورت واجد شرایط بودن. اقدامات پیشگیرانه دیگر شامل پرهیز از تماس نزدیک با افرادی است که دارای یک بیماری تایید شده یا مشکوک به COVID-19 هستند و شستن دست ها  یا از ضدعفونی کننده دست مبتنی بر الکل استفاده کنید.

تحقیق نشان می‌دهد افرادی که پس از واکسیناسیون دچار عفونت کووید-۱۹ می‌شوند، در مقایسه با افرادی که واکسینه نشده‌اند، احتمال ابتلا به کووید طولانی مدت کمتری دارد.

CDC، سایر آژانس‌های فدرال، و شرکای غیرفدرال در تلاش هستند تا اقدامات بیشتری را برای کاهش خطر ابتلا به کووید طولانی در فرد شناسایی کنند. درباره محافظت از خود و دیگران در برابر COVID-19 بیشتر بیاموزید.

زندگی با کووید طولانی

زندگی با کووید طولانی مدت می‌تواند سخت باشد، به خصوص زمانی که هیچ پاسخ یا راه‌حل فوری وجود نداشته باشد.

افرادی که کووید طولانی را تجربه می‌کنند، می‌توانند برای ارائه یک برنامه مدیریت پزشکی شخصی که می‌تواند به بهبود علائم و کیفیت زندگی آنها کمک کند، از یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی مراقبت کنند. این نکات را مرور کنید برای کمک به آمادگی برای قرار ملاقات ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی برای کووید طولانی. علاوه بر این، گروه های حمایتی زیادی سازماندهی شده اند که می توانند به بیماران و مراقبان آنها کمک کنند.

اگرچه به نظر می رسد کووید طولانی مدت در کودکان و نوجوانان کمتر از بزرگسالان شایع است، اثرات طولانی مدت پس از COVID-19 در کودکان و نوجوانان.

 اگر فکر می‌کنید شما یا فرزندتان مبتلا به کووید طولانی هستید، با پزشک خود صحبت کنید. بیشتر بیاموزید: نکاتی برای صحبت با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود درباره شرایط پس از کووید

کووید طولانی مدت

داده‌های کووید طولانی مدت

مطالعاتی برای درک بهتر کووید طولانی مدت و تعداد افرادی که آن را تجربه می کنند در حال انجام است.

CDC از چندین رویکرد برای تخمین تعداد افراد مبتلا به کووید طولانی استفاده می کند. هر رویکرد می‌تواند تکه‌ای از پازل را فراهم کند تا تصویر بهتری از افرادی که کووید طولانی را تجربه می‌کنند به ما ارائه دهد. به عنوان مثال، برخی از مطالعات بر اساس علائم خود گزارش شده به دنبال وجود بیماری طولانی کووید هستند، در حالی که برخی دیگر علائم و شرایط ثبت شده در پرونده های پزشکی را جمع آوری می کنند.

برخی از مطالعات فقط بر روی افرادی که در بیمارستان بستری شده اند تمرکز می کنند، در حالی که برخی دیگر شامل افرادی هستند که در بیمارستان بستری نشده اند. تخمین‌ها برای تعداد افرادی که کووید طولانی مدت را تجربه می‌کنند، بسته به اینکه چه کسی در مطالعه شرکت کرده است، و همچنین نحوه و زمان جمع‌آوری اطلاعات توسط مطالعه می‌تواند کاملاً متفاوت باشد. تخمین نسبت افراد مبتلا به کووید-19 که همچنان کووید طولانی مدت را تجربه می‌کنند، می‌تواند متفاوت باشد.

CDC داده‌های مربوط به کووید طولانی را پست می‌کند و تجزیه و تحلیل‌هایی ارائه می‌کند که جدیدترین آنها را می‌توانید در ایالات متحده بررسی نبض خانوار اداره سرشماری.

CDC و سایر آژانس‌های فدرال، و همچنین موسسات دانشگاهی و سازمان‌های تحقیقاتی، در تلاش هستند تا درباره کوتاه‌مدت و بلندمدت اثرات بهداشتی مرتبط با کووید-19، چه کسی و چرا آنها را دریافت می کند.

دانشمندان همچنین در حال یادگیری بیشتر در مورد چگونگی تأثیر انواع جدید بر روی کووید طولانی هستند. ما هنوز در حال یادگیری هستیم که گروه‌های خاصی تا چه اندازه در معرض خطر بالاتری هستند و آیا گروه‌های مختلف مردم تمایل دارند انواع مختلفی از کووید طولانی مدت را تجربه کنند. CDC دارای چندین مطالعه است که به ما کمک می کند درک بهتری از کووید طولانی مدت و اینکه چگونه ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می توانند بیمارانی را با این اثرات طولانی مدت درمان یا حمایت کنند.

CDC به اشتراک گذاری اطلاعات با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی برای کمک به ارزیابی و مدیریت این شرایط ادامه خواهد داد.

CDC در حال کار برای:

 • بهتر شایع‌ترین علائم و تشخیص‌هایی را که بیماران مبتلا به کووید طولانی تجربه می‌کنند شناسایی کنید.
 • بهتر درک کنید که چه تعداد از افراد تحت تأثیر کووید طولانی مدت قرار می‌گیرند و هر چند وقت یک‌بار افرادی که به کووید-19 آلوده می‌شوند به کووید طولانی مبتلا می‌شوند
 • فاکتورهای خطر و عوامل محافظتی را بهتر درک کنید، از جمله اینکه چه گروه‌هایی ممکن است بیشتر در معرض خطر باشند و اگر گروه‌های مختلف علائم متفاوتی را تجربه کنند.
 • به درک اینکه کووید چقدر فعالیت روزانه افراد را محدود یا محدود می‌کند کمک کنید.
 • به شناسایی گروه‌هایی کمک کنید که بیشتر تحت تأثیر کووید طولانی مدت قرار گرفته‌اند، به مراقبت و درمان برای کووید طولانی دسترسی ندارند، یا دچار انگ هستند.
 • نقشی که واکسیناسیون در پیشگیری از کووید طولانی مدت دارد را بهتر درک کنید.
 • با گروه‌های پزشکی حرفه‌ای برای توسعه و ارائه راهنمایی‌های بالینی و سایر مواد آموزشی برای ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی، بیماران و مردم همکاری کنید.

سخن پایانی

کووید طولانی مدت یک وضعیت پس از بهبود از بیماری کووید-۱۹ است که با عوارض مزمن متعددی همراه است. این وضعیت می‌تواند برای مدت طولانی پابرجا باشد و به کیفیت زندگی افراد تأثیر منفی بگذارد. بررسی‌های بیشتر و توسعه روش‌های درمانی مناسب می‌تواند بهبودی و کاهش عوارض کووید طولانی مدت را فراهم کند.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا