7 تمرین یوگای صورت و فواید ضد پیری آنها

7 facial yoga exercises and their anti-aging benefits

کمبود سبک‌های مختلف یوگا برای انتخاب وجود ندارد، اما در اینجا یک نوع نوظهور وجود دارد که ممکن است هرگز نام آن را نشنیده باشید: یوگای صورت. علاوه بر داشتن اثرات بالقوه ضد پیری، یوگا برای صورت شما ممکن است به آرامش و کاهش تنش کمک کند، مانند ماهیچه‌های اطراف شقیقه‌ها و بین چشم‌هایتان. (این نوع تنش می تواند به مشکلاتی مانند خستگی چشم و سردردهای تنشی کمک کند.)

یوگا صورت چیست؟

«یوگای صورت» تمرین‌های صورت را توصیف می‌کند که برای تقویت و کشش ماهیچه‌های صورت انجام می‌شوند، معمولاً در تلاش برای مبارزه با نشانه های پیری. ورزش‌های صورت در واقع سابقه طولانی استفاده در درمان برخی از بیماری‌ها دارند که بر کنترل عضلات تأثیر می‌گذارند، از جمله سکته مغزی و  فلج بل.

به این ترتیب، به نظر منطقی است که همین تمرینات به کند کردن پیری پوست کمک کند، زیرا مطالعات نشان می‌دهد که مشکلات مربوط به سن مانند افتادگی (تخریب بافت صورت) تا حدی به دلیل از دست دادن عضله است. در حالی که هنوز شواهد خوبی وجود ندارد. کمک به صاف شدن چین و چروک و خطوط ریزلیفت کردن پوست اطراف چشم و جلوگیری از افتادگی زیر چشمبراق کننده و حجیم کننده گونه هاسفت کردن پوست اطراف گردن و خط فک

کاهش فشار، درد و تنش در عضلات بیش از حد کار شده (مثلاً به همان میزان که مزایای یوگا در افراد مبتلا به تنش ماهیچه ها و به ارتقای آرامش کلی کمک می کند)

چگونه کار می کند

می‌توانید یوگای صورت را به‌عنوان شکل ملایمی از “تمرین قدرتی” برای عضلات صورت و گردن در نظر بگیرید. هرچه بیشتر تمرین‌های یوگای صورت را که قسمت‌های مختلف صورت شما را هدف قرار می‌دهند تکرار کنید، بیشتر متوجه می‌شوید که عضلات و پوست شروع به تغییر جزئی برای بهتر شدن می‌کنند.

بر اساس آنچه که ما در مورد تمرینات صورت به طور کلی می دانیم، به نظر می رسد روش یوگای صورت به این روش ها کار می کند:

 • ماهیچه های صورت را تحریک می کند و به بهبود تون و “سفتی” آنها کمک می کند. این می تواند توضیح دهد که چرا ممکن است به برخی افراد کمک کند علائم پیری کاهش یافته، مانند افتادگی را تجربه کنند.
 • جریان گردش خون را در پوست افزایش می دهد که می تواند برای پاکسازی پوست مفید باشد.
 • کشش و تنش را در عضلات صورت که به دلیل حالات مکرر صورت در طول روز، مانند چشم دوزی ایجاد می‌شود، کاهش می‌دهد. ماساژ و تکنیک‌های  طب فشاری نیز در روش یوگای صورت گنجانده شده‌اند که به آرام کردن نقاط کلیدی صورت که تمایل به متشنج شدن.

تمرینات یوگای صورت

برخلاف برخی از انواع یوگا، مانند بیکرام یا آشتانگا، یک توالی یوگای صورت استاندارد برای دنبال کردن وجود ندارد. در عوض تمرین‌های مختلف زیادی وجود دارد که می‌توانید بدون ترتیب خاصی امتحان کنید تا ببینید آیا آنها برای شما مزایا یا تسکین دارند.

در یک مطالعه، 32 تمرین متمایز صورت تمرین شد، هر کدام حدود یک دقیقه. نمونه‌هایی از تمرین‌های مختلف شامل تمرین‌هایی بود که پایین و بالای گونه، فضای اطراف چشم، خط فک، گردن و میانی پیشانی را هدف قرار می‌دادند.

تمرین‌ها با نام‌هایی مانند:

 • بالاگر گونه
 • بالاگر ابرو
 • مجسمه‌سازی گونه‌های شاد
 • اسکوپ کردن: فک و گردن محکم تر
 • توسعه‌دهنده معبد
 • سفت کننده پلک بالا

در زیر انواعی از تمرینات یوگای محبوب صورت وجود دارد که می‌توانید در خانه تمرین کنید:

توجه: سعی کنید در حین انجام این تمرینات، صورت خود را بیش از حد چروک نکنید یا چروک نکنید، که می تواند نتیجه معکوس داشته باشد. به جای آن بر بلند کردن و گسترش تمرکز کنید.

1. چشم باز کننده

از انگشتان خود برای ایجاد شکل “دوچشمی” در اطراف ابروها، گونه ها و سراسر صورت خود استفاده کنید. ابروهای خود را بدون چروک شدن بیش از حد پیشانی بالا بیاورید، سپس انقباض کنید و سپس دوباره آنها را بلند کنید. سعی کنید حدود 50 بار تکرار کنید.

2. بالابر پیشانی

انگشتانتان را روی پیشانی‌تان در هم ببندید و در حالی که می‌خواهید پیشانی‌تان را بلند کنید، فشار کمی وارد کنید. 50 بار تکرار کنید و یا حداکثر یک دقیقه نگه دارید. یک راه دیگر برای انجام این کار این است که هر دو کف دست خود را روی شقیقه های خود قرار دهید، کف دست خود را به سمت بالا و عقب فشار دهید تا دو طرف صورت خود را بلند کنید، سپس پنج ثانیه نگه دارید و به تکرار ادامه دهید.

3. بلند کننده گونه

دهان خود را کاملا باز کنید، دندان هایتان را روی لب هایتان بپوشانید و گونه هایتان را بلند کنید. 10 ثانیه نگه دارید، سپس به حالت عادی برگردید. سعی کنید 50 بار تکرار کنید. (سعی کنید هنگام بلند کردن چشمان خود را نگاه نکنید.)

4. کشش گردن و فک

صورت خود را کمی به سمت بالا خم کنید، سپس چانه خود را با زاویه 45 درجه به سمت بالا و جلو ببرید و به سمت یک شانه به مدت سه ثانیه نگه دارید. به مرکز برگردید، سپس به سمت دیگر تکرار کنید. 20 بار در هر طرف تکرار کنید، یا سعی کنید یک یا چند دقیقه به طور مستقیم تکرار کنید.

یک راه خوب دیگر برای کشش و تقویت گردن و فک (فقط اگر مشکلی در گردن ندارید) این است که سر خود را تا آخر به عقب خم کنید و نگه دارید و تا یک دقیقه تکرار کنید.

5. لب های پوکر

لب‌هایتان را جمع کنید، کمی شل کنید و تکرار کنید. تا یک یا چند دقیقه تکرار کنید.

6. خندان

50 بار بدون چروک شدن چشمان خود لبخند بزنید، سپس یک لبخند نرم را به مدت 50 ثانیه ثابت نگه دارید.

7. ماساژ + صورت ساواسانا

دست‌ها و صورت خود را با یک پاک‌کننده ملایم تمیز کنید، سپس صورت‌تان را به کل ماساژ دهید (ممکن است بخواهید از روغن نارگیل برای آسان‌تر کردن این کار استفاده کنید). به آرامی نوک انگشتان خود را به عضلات صورت خود فشار دهید تا هرگونه فشار از بین برود. حتما به “چشم سوم” خود (فضای بین ابروهای خود) توجه کنید، 30 دقیقه ماساژ دهید و دور چشمان خود بچرخید. (شاید بخواهید از تناسب اطراف پیشانی و چشم خود نیز استفاده کنید.)

در حالی که دراز کشیده اید و استراحت می کنید، با یک حوله گرم که روی صورت خود گذاشته اید، کار را تمام کنید.

آیا یوگا صورت کار می کند؟

در حالی که تحقیقات رسمی بیشتری در مورد این روش ضروری است، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد این تمرینات، زمانی که به طور مداوم انجام شوند، می‌توانند منجر به تغییراتی در عضلات صورت و احتمالاً پوست شوند.

یکی از معتبرترین مطالعاتی که تا به امروز بر روی تأثیرات یوگا صورت متمرکز شده است توسط محققان Northwestern Medicine و منتشر شده در JAMA Dermatology. این مطالعه نشان داد که وقتی زنان بزرگسال به طور مداوم به مدت 30 دقیقه در روز در طول یک دوره 20 هفته ای (چهار تا پنج ماهه) تمرینات یوگای صورت را انجام می دادند، اکثر آنها تغییراتی را در عضلات و پوست صورت خود تجربه کردند، از جمله گونه های به طور قابل توجهی پرتر و سفت تر و گونه ها. پوست سفت تر.

محققان درگیر در این مطالعه عکس‌های شرکت‌کنندگان را با استفاده از مقیاس استاندارد پیری صورت ارزیابی کردند. آنها 19 ویژگی از چهره شرکت کنندگان را در ابتدای مطالعه و دوباره در هفته هشتم و در هفته 20 ارزیابی کردند.

امتیاز دهندگان دریافتند که پری بالای گونه و گونه تحتانی به طور قابل توجهی افزایش یافته است و به نظر می رسد که شرکت کنندگان به طور کلی پس از تکمیل برنامه 20 هفته ای یوگا حدود سه سال جوان تر بودند.

چه مدت طول می کشد تا یوگای صورت عمل کند؟

ممکن است برای مشاهده نتایج، لازم باشد حداقل چندین هفته، احتمالاً بیش از شش در بیشتر موارد، تمرین کنید. بیشتر متخصصان یوگای صورت توصیه می‌کنند که به طور ایده‌آل تا شش روز در هفته و حدود 30 دقیقه در روز تمرین کنید تا این تمرین واقعاً نتیجه دهد.

اگر انجام تمرینات صورت واقعاً کار شما نیست، اما ایده توجه بیشتر به ارتباط بین صورت و سلامت کلی شما را مجذوب خود کرده است، در نظر داشته باشید درباره نقشه برداری چهره.

این عمل باستانی که ریشه در طب سنتی چینی و آیورودا دارد، می‌تواند به شما کمک کند تا نحوه درمان نگرانی‌های اساسی سلامتی که باعث ایجاد علائم در نواحی خاصی از صورت شما می‌شوند، بیاموزید. نقشه چهره توسط برخی افراد برای کمک به درمان مشکلاتی مانند قرمزی، بثورات ناشی از آلرژی غذایی، خطوط، پف و چین و چروک و بهبود خلق و خو و انرژی کلی استفاده می‌شود.

خطرات و عوارض جانبی

آیا یوگای صورت واقعاً باعث چین و چروک می‌شود؟ به منظور جلوگیری از تشدید خطوط و چین و چروک، تمرینات یوگای صورت باید بدون خراشیدن و خمیدگی بیش از حد صورت انجام شود.

ایده این است که عضلات را بدون ایجاد چین و چروک در پوست کشیده و محکم کنید.

به‌نظر می‌رسد انجام یوگای صورت عموماً بسیار بی‌خطر است، به شرطی که در ابتدا آن را راحت کنید و گردن خود را زیاد خم نکنید یا فشار زیادی وارد نکنید. دانشگاه نورث وسترن از تحقیقات خود به این نتیجه رسید که یوگا صورت به افراد «روشی کم‌هزینه و غیر سمی برای جوان‌تر به نظر رسیدن یا تقویت سایر درمان‌های آرایشی یا ضد پیری که ممکن است به دنبال آن باشند» ارائه می‌کند.

حتی اگر مزایای ضد پیری را که انتظارش را داشتید دریافت نمی‌کنید، اگر یوگای صورت به شما کمک می‌کند احساس آرامش کنید (در نهایت، ما می‌دانیم یوگا می تواند مغز شما را تغییر دهد!) و شاید باعث کاهش چشم شود فشار یا سردرد، این را یک برد در نظر بگیرید.

به طور کلی، در حالی که یوگا صورت ممکن است به طور بالقوه باعث شود شما احساس تنش کمتری داشته باشید و سرحال تر به نظر برسید، اما هنوز نمی خواهید از روش های دیگر مراقبت از پوست خود دست بکشید – مانند استفاده از محافظت در برابر آفتاب، خوردن یک رژیم غذایی سالم، خواب کافی و نوشیدن آب فراوان.

نظرات نهایی

 • یوگای صورت شامل انجام تمریناتی است که عضلات صورت و گردن شما را هدف قرار می دهد تا به بهبود ظاهر، لحن و لاغری صورت شما کمک کند، و باعث شل شدن عضلات بیش از حد کار شده می شود.
 • در حالی که تحقیقات به طور کلی انجام نشده است، مزایای تمرینات یوگای صورت ممکن است شامل پر کردن گونه ها، کاهش افتادگی پوست، کاهش خطوط و کمک به درمان خستگی چشم و سردرد باشد.
 • ممکن است برای دیدن هر نتیجه ای نیاز به تمرین حداقل چند ماه داشته باشید. بیشتر متخصصان یوگای صورت توصیه می‌کنند که به طور ایده‌آل تا شش روز در هفته و حدود 30 دقیقه در روز تمرین کنید تا این تمرین واقعاً نتیجه دهد.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا