آموزش جنسی و صحبت با کودکان در مورد رابطه جنسی: 0-8 سال

Sex education and talking to children about sex: 0-8 years

آموزش جنسی را چگونه به کودک خود آموز بدم؟ مکالمات اولیه در مورد رابطه جنسی این پیام را ارسال می کند که رابطه جنسی و تمایلات جنسی بخش های سالمی از زندگی هستند. برای کودکان مهم است که از مراجعه به شما برای اطلاعات قابل اعتماد و صادقانه احساس خوبی داشته باشند. کودکان خردسال ممکن است بخواهند درباره اجساد و محل تولد نوزادان بدانند. مسائل را در سطحی توضیح دهید که کودکان بتوانند آن را درک کنند و مطمئن شوید که حقایق را دارند.

هیچ وقت برای صحبت کردن با فرزندتان درباره جنسیت زود نیست. صحبت کردن در مورد جنسیت، تمایلات جنسی و آموزش جنسی و بدن از زمانی که کودک شما جوان است، می تواند به کودک شما کمک کند تا بفهمد که رابطه جنسی و جنسی بخش های سالم زندگی هستند. مکالمه‌های باز و صادقانه وقتی فرزندتان جوان است، می‌تواند مکالمات بعدی را آسان‌تر کند. و این مکالمات اولیه همچنین زمینه ای را برای کودکان ایجاد می کند تا وقتی بزرگتر می شوند، انتخاب های سالم تری در مورد رابطه جنسی داشته باشند.

پیام‌های اولیه کلیدی این است که فرزندتان می‌تواند برای اطلاعات باز، صادقانه و قابل اعتماد به سراغ شما بیاید، و نباید از پرسیدن در مورد رابطه جنسی و آموزش جنسی از شما بترسد یا خجالت بکشد و خبر خوب این است که صحبت کردن در مورد رابطه جنسی و تمایلات جنسی یک مکالمه یکباره نیست که باید دقیقاً به آن بپردازید. این مکالمه ای است که با بزرگ شدن فرزندتان ادامه می یابد و تکامل می یابد.

جنسیت فقط مربوط به رابطه جنسی نیست. این همچنین در مورد هویت فرزند شما و احساس کودک شما در مورد بدن در حال رشد خود است. و نحوه درک و ابراز احساسات کودک شما از صمیمیت، جذابیت و محبت نسبت به دیگران، و چگونگی ایجاد و حفظ روابط محترمانه فرزندتان است.

صحبت کردن درباره رابطه جنسی: 3 مرحله

این مراحل اساسی می تواند به شما کمک کند با فرزندتان در مورد جنسیت صحبت کنید.

  1. ابتدا، تصدیق کنید که فرزندتان ممکن است کنجکاو باشد و آنچه را قبلاً می‌داند، بیابید. به عنوان مثال، «فکر می‌کنید بچه‌ها از کجا می‌آیند؟» یا «در مورد اینکه بچه‌ها از کجا می‌آیند چه شنیده‌اید؟»
  2. دوم، هرگونه اطلاعات نادرست را تصحیح کنید و حقایق را ارائه دهید. به عنوان مثال، “تقریبا درست می گویید.” نوزادان در شکم مومیایی خود رشد نمی کنند. آنها در یک مکان خاص در داخل بدن به نام رحم رشد می کنند.
  3. سوم، از گفتگو به عنوان فرصتی برای صحبت در مورد افکار یا احساسات خود استفاده کنید. به عنوان مثال، “بعضی از مردم واقعاً می خواهند وقتی آماده هستند بچه دار شوند.” افراد دیگر اصلاً در مورد بچه دار شدن خیلی مطمئن نیستند.

چگونه در مورد جنسیت، تمایلات جنسی و آموزش جنسی و بدن صحبت کنیم: نکاتی برای همه سنین

این نکات می تواند صحبت کردن با کودکان در هر سنی را در مورد جنسیت و تمایلات جنسی آسان تر کند.

مسائل را در سطح فرزندتان توضیح دهید

مسائل را در سطحی توضیح دهید که فرزندتان بتواند آن را درک کند. به عنوان مثال، یک کودک 6 ساله توضیح طولانی در مورد تخمک گذاری نمی خواهد، اگرچه ممکن است آنها را مجذوب دانستن اینکه تخمک های بسیار کوچک (یا تخمک ها) می توانند بچه دار شوند.

بهتر است توضیحات خود را مختصر، واقعی و مثبت نگه دارید. اگر بتوانید این کار را انجام دهید، فرزندتان احساس می کند که هر زمان که اطلاعات بیشتری بخواهد می تواند به شما مراجعه کند.

از نام‌های صحیح برای اعضای بدن استفاده کنید

بهتر است وقتی در مورد اعضای بدن صحبت می‌کنید از نام‌های صحیح استفاده کنید برای مثال آلت تناسلی، کیسه بیضه، بیضه، فرج، واژن. این به ارسال پیام کمک می کند که صحبت کردن در مورد این قسمت های بدن ما سالم و خوب است. و اگر فرزندتان نام‌های صحیح اعضای بدن را بداند، فرزند شما می‌تواند در صورت نیاز با شما یا افرادی مانند پزشکان به وضوح درباره بدن خود ارتباط برقرار کند.

شما می‌توانید با صحبت کردن در مورد «بعضی» یا «اکثر» افراد، همه جنسیت‌ها را شامل شوید برای مثال، «برخی افراد آلت تناسلی دارند و برخی افراد فرج دارند».

اگر لازم است بگویید ،نمی دانم

فرزند شما نیازی ندارد که شما متخصص باشید کودک شما فقط باید بداند که می تواند هر چیزی را از شما بپرسد. اگر نمی‌دانید چه بگویید، به فرزندتان بگویید خوشحال هستید که او سؤال کرده است، پاسخ را نمی‌دانید، و به دنبال اطلاعاتی می‌گردید و به او پاسخ می‌دهید. و سپس مطمئن شوید که به فرزندتان باز می گردید. یا می توانید با هم به دنبال پاسخ بگردید.

این باعث ایجاد اعتماد می‌شود و این پیام را می‌فرستد که با فرزندتان صادق خواهید بود.

همه والدین را درگیر کنید

در خانواده‌هایی که بیش از یک والدین دارند، برای همه والدین خوب است که در بحث‌های جنسی شرکت کنند. وقتی همه والدین درگیر هستند، بچه‌ها یاد می‌گیرند که صحبت کردن درباره جنسیت و آموزش جنسی برای همه خوب است. این می‌تواند به کودکان کمک کند وقتی بزرگ‌تر می‌شوند، در صحبت کردن درباره بدنشان احساس راحتی کنند، مسئولیت احساسات جنسی را بر عهده بگیرند و در روابط صمیمی ارتباط برقرار کنند.

یک مکالمه را شروع کنید

بعضی از کودکان سؤالات زیادی نمی پرسند، بنابراین ممکن است لازم باشد مکالمه را شروع کنید. این ایده خوبی است که از قبل به این فکر کنید که چه چیزی بگویید، سپس زمان مناسبی را برای صحبت انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر کسی در تلویزیون در مورد بارداری صحبت می کند، می توانید بگویید: “اوایل بارداری در تلویزیون صحبت می کرد.” این باعث شد که بپرسم آیا می دانید آن چیست؟”

برخی از کودکان راحت‌تر می‌توانند بدون تماس چشمی صحبت کنند، بنابراین می‌توانید زمانی که شما و فرزندتان در ماشین سفر می‌کنید، صحبت کنید.

آموزش جنسی و صحبت با کودکان در مورد رابطه جنسی0-8 سال

خود را آماده کنید

شما ممکن است از صحبت کردن در مورد آموزش جنسی یا استفاده از کلماتی مانند “آلت تناسلی” یا “واژن” هنگام صحبت در مورد بدن احساس خجالت یا ناراحتی کنید. اشکالی ندارد. این ایده خوبی است که خود را با فکر کردن در مورد آنچه که با آن راحت هستید آماده کنید و بر روی آن کار کنید. برای مثال، اگر با صحبت کردن در مورد کتانی مشکلی ندارید، اما در مورد سینه صحبت نمی کنید، برای شروع از کلمه “پایین” در مکالمه استفاده کنید. یا می توانید با بزرگسال دیگری تمرین کنید.

برای کودکان مهم است که تفاوت بین لمس کردن اشکالی ندارد و لمس کردن آن را بدانند. مطمئن شوید که فرزندتان می‌داند که می‌تواند به هر لمسی که نمی‌خواهد «نه!» بگوید و همیشه خوب است که به یک بزرگسال مورد اعتماد در مورد لمسی که مشکلی ندارد بگویید. می‌توانید شروع به صحبت کردن درباره سوء استفاده جنسی کنید و درباره رضایت وقتی فرزندتان جوان است.

0-2 سال: درباره جنسیت، تمایلات جنسی و بدن چه باید گفت

می توانید از لحظات روزمره برای کمک به فرزندتان برای یادگیری بدن استفاده کنید. به عنوان مثال، زمان حمام کردن یا زمانی که به کودک خود کمک می کنید لباس بپوشد، زمان مناسبی برای معرفی نام اعضای بدن است.

این زمان‌ها همچنین می‌توانند زمان‌های خوبی برای ارسال پیام‌هایی در مورد رفتار سالم و طبیعی باشند. به عنوان مثال، اگر فرزندتان در حین تعویض پوشک، اندام تناسلی خود را لمس کند، اشکالی ندارد. وقتی بزرگتر می شوند، می توانید در مورد رفتار عمومی و خصوصی صحبت کنید.

2-3 سال: در مورد جنسیت، جنسیت و بدن چه باید گفت

اکثر کودکان 2-3 ساله در مورد بدن خود و سایر کودکان بسیار کنجکاو هستند. آنها همچنین متوجه خواهند شد که بدن های مختلف دارای قسمت های مختلف بدن هستند. ممکن است فرزندتان از شما بپرسد که چرا یا بگوید: «این چیست؟» می‌توانید به فرزندتان بیاموزید که هر عضوی از بدن یک نام دارد و «وظیفه» خودش را که باید انجام دهد. به عنوان مثال، “این فرج شماست” یا “آلت تناسلی شما جایی است که مای به بیرون می آید”.

نگاه کردن به کتاب ها با فرزندتان می تواند کمک کننده باشد. می‌توانید از تصاویر برای کمک به فرزندتان استفاده کنید تا نام اعضای بدن را یاد بگیرد و بفهمد که بدن‌ها متفاوت هستند. می‌توانید کتاب‌هایی مانند  مو در مکان‌های خنده‌دار نوشته بابت کول یا همه به اندازه کافی پایین هستند از تس رولی را امتحان کنید.

4-5 سال: در مورد جنسیت، تمایلات جنسی و بدن چه باید گفت

کودکان 4 تا 5 ساله اغلب می پرسند کودکان از کجا می آیند. آنها می توانند درک کنند که یک نوزاد در رحم رشد می کند، و اینکه برای بچه دار شدن به یک اسپرم (مانند یک دانه کوچک) و یک تخمک (مانند یک تخمک کوچک) نیاز دارید.

اگر فرزندتان بپرسد «از کجا آمده‌ام؟»، می‌توانید بپرسید، «نظر شما چیست؟» این به شما کمک می‌کند بفهمید فرزندتان واقعاً چه می‌پرسد و چقدر کودکتان می‌فهمد. می‌توانید توضیح ساده‌ای مانند «کودکان در محلی به نام رحم رشد می‌کنند» بدهید.

اگر باردار هستید ممکن است فرزندتان بپرسد، “کودک از کجا بیرون می آید؟” پاسخی ساده اما دقیق مانند “کودک در رحم من در حال رشد است.” هنگامی که رشد کودک به پایان می رسد، ممکن است از طریق کانال زایمان که واژن نامیده می شود، خارج شود. یا ممکن است از بریدگی باشد که پزشکان روی شکم من ایجاد می‌کنند.

6-8 سال: در مورد جنسیت، تمایلات جنسی و بدن چه باید گفت

در 6 سالگی، بسیاری از کودکان به نحوه ساختن نوزادان علاقه دارند و ممکن است سؤالاتی بپرسند.

اگر کودکتان می‌پرسد، “چگونه کودک وارد رحم شما شد؟”، از او بپرسید که او چه فکر می‌کند. این به شما کمک می کند تا آنچه را که فرزندتان قبلاً می داند، درک کنید. سپس می‌توانید به سادگی توضیح دهید، و به همان اندازه که راحت هستید اطلاعات بدهید. به عنوان مثال، “برای ایجاد یک نوزاد، یک اسپرم و یک تخمک به هم می پیوندند.”

می‌توانید توضیح دهید که وقتی 2 نفر رابطه جنسی دارند، این اتفاق چگونه می‌افتد و چگونه واژن و آلت تناسلی با هم قرار می‌گیرند. همچنین خوب است توضیح دهیم که آمیزش جنسی کاری است که بزرگترها وقتی هر دو بخواهند انجام می دهند و این برای کودکان نیست.

همچنین ممکن است بخواهید بگویید که گاهی اوقات نوزادان به روش‌های مختلفی مانند IVF، فرزندخواندگی، مراقبت از خانواده یا مراقبت از پدربزرگ و مادربزرگ وارد خانواده می‌شوند.

لازم نیست منتظر بمانید تا فرزندتان از شما سؤالی بپرسد.

می‌توانید با این سؤال که «تا به حال به این فکر کرده‌اید که چگونه به دنیا آمده‌اید و از کجا آمده‌اید؟» مکالمه را آغاز کنید یا ممکن است فردی را ببینید که باردار است و به فرزندتان بگویید: «آنها یک بچه در درونش رشد می‌کنند. آیا می دانید کودک چگونه به آنجا رسید؟”

همچنین می‌توانید با هم کتابی در مورد اینکه بچه‌ها از کجا می‌آیند بخوانید، مانند مومیایی تخم گذاشته نوشته بابت کول. این ایده خوبی است که با فرزندتان درباره  صحبت کنید. بلوغ و نحوه تغییر بدن در بلوغ خیلی قبل از شروع بلوغ فرزندتان. این ممکن است زمانی باشد که فرزند شما حدود 6 تا 8 سال دارد.

اگر فرزندتان با پیامک مواجه شد یا پورنوگرافی ، آرام بمان این می تواند فرصتی باشد تا با فرزندتان در مورد اینکه چه چیزی برای بچه ها خوب است و چه چیزی خوب نیست صحبت کنید. و صحبت در مورد این مسائل یکی از بهترین راه‌ها برای  است. فرزندتان را به صورت آنلاین ایمن نگه دارید و رفتار محترمانه آنلاین را ترویج دهید.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا