عوارض عدم رابطه جنسی در مردان و زنان چیست؟

Complications of lack of sex in men and women

همانطور که می دانید عوامل زیادی وجود دارد که به ایجاد یک رابطه صمیمانه کمک می کند. یکی از این عوامل رابطه جنسی است، معمولا زوج هایی که رابطه جنسی منظم و آگاهانه دارند از نظر عاطفی اشباع شده و آسیب های عاطفی و روانی کمتری را تجربه می کنند. عوارض عدم رابطه جنسی در مردان و زنان موضوع مهمی است که نیاز به توجه زیادی دارد. پیشنهاد می کنیم حتما این مقاله را کامل و دقیق مطالعه کنید.

آیا رابطه جنسی مهم است؟

همانطور که می دانید عوامل زیادی وجود دارد که به ایجاد و بهبود رابطه جنسی صمیمانه کمک می کند. یکی از این عوامل رابطه جنسی طولانی و سالم است. معمولا زوج هایی که رابطه جنسی منظم و آگاهانه دارند از نظر عاطفی اشباع شده و آسیب های عاطفی و روانی کمتری را تجربه می کنند. سطح صمیمیت این افراد بالاست و در کنار هم احساس امنیت بیشتری می کنند.

اما در مقابل آن دسته از افرادی که درک درستی از جنسیت ندارند و به دلیل عدم آگاهی خود را از این موهبت محروم می کنند. رابطه زناشویی متزلزلی دارند و آسیب های جنسی، روحی و روانی بیشتری را متحمل می شوند. به طور کلی داشتن رابطه جنسی به سلامت رابطه زناشویی کمک می کند. اگر در حالت عادی، هر یک از طرفین تمایلی به برقراری رابطه نداشته باشند، این برای آنها زنگ خطر است. لازم است زوجین با مشکلات جنسی خود آشنا باشند و در صورت لزوم به درمان آن بپردازند.

بیزاری جنسی چیست؟

سردی یا بی میلی نوعی مشکل جنسی است که می تواند در هر رابطه ای وجود داشته باشد. بی میلی به دلایل مختلفی ایجاد می شود و علت آن ریشه در مشکلات جسمی، روحی و روانی افراد دارد. به عنوان مثال، انزال زودرس، بازگشت انزال، ضعف جنسی و عدم نعوظ یکی از شایع ترین دلایل بی میلی در بسیاری از مردان است. البته عدم همکاری یا استرس زنان در زمینه های مختلف نیز می تواند این مشکل را در مردان تشدید کند.

لذت نبردن از رابطه جنسی و عدم ارگاسم نیز یکی از دلایل بی میلی در زنان است. البته الگوهای آموزشی، باورهای غلط و ذهنیت های نادرستی که خانم ها در مورد هیکل خود دارند; مجموعه عواملی است که باعث بی میلی در زنان می شود.

عوارض عدم رابطه جنسی چیست؟

همانطور که رابطه زیاد می تواند مضر باشد، نداشتن رابطه زناشویی نیز جدا از آسیب های روحی و روانی که برای زوجین ایجاد می کند، می تواند بر بدن هر دو طرف تأثیر منفی بگذارد. این ممکن است برای شما عجیب باشد. معمولا بسیاری از افراد با فواید و عوارض رابطه جنسی آشنا هستند. اما بیشتر آنها چیز زیادی در مورد عوارض نداشتن رابطه جنسی نمی دانند، یا شاید فکر می کنند کسی که هیچ رابطه ای ندارد.

طبیعتاً با هیچ گونه عارضه ای مواجه نیست. اگر اینطور نیست، همان طور که داشتن رابطه طولانی مضر است، نداشتن رابطه جنسی برای مدت طولانی نیز خطرناک است. نداشتن رابطه جنسی سلامت جسمی، روحی و روانی افراد را به خطر می اندازد و کیفیت رابطه را تحت تاثیر قرار می دهد. موارد زیر عوارض عدم رابطه جنسی است. رابطه جنسی معمولا به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند، اما عدم رابطه جنسی می تواند این سیستم را ضعیف کند. با کاهش ایمنی فرد به راحتی به برخی بیماری ها مانند سرماخوردگی و آنفولانزا مبتلا می شود.

احساس نگرانی در مورد رابطه

به خطر انداختن رابطه زناشویی یکی دیگر از عوارض عدم رابطه جنسی است. زیرا افراد از عشق یکدیگر مطمئن نیستند و نسبت به رابطه خود نوعی نگرانی یا ناامنی احساس می کنند.

افزایش بیماری های قلبی

نداشتن رابطه جنسی خطر بیماری قلبی را در مردان و زنان افزایش می دهد. رابطه جنسی به تنظیم هورمون های استروژن و پروژسترون کمک می کند و سطح هموسیستئین را در مردان کاهش می دهد. به این ترتیب مشکلات قلبی کاهش می یابد.

عوارض عدم رابطه جنسی در مردان و زنان چیست؟ 02

سرطان پروستات در مردان

داشتن رابطه جنسی منظم خطر ابتلا به سرطان پروستات را در مردان کاهش می دهد. زیرا هر بار موادی را که برای پروستات مضر است انزال می کنید. آنها بیرون می روند

عدم توانایی در نعوظ

اختلال نعوظ یکی دیگر از عوارض عدم رابطه جنسی است. به بیان ساده، داشتن رابطه جنسی به طور مداوم عملکرد آلت مردانه را بهبود می بخشد و نداشتن رابطه جنسی نیز این قدرت را کاهش می دهد.

آسیب به دیواره واژن

خشکی دیواره واژن یکی دیگر از عوارض عدم رابطه جنسی است. معمولا زنانی که این مشکل را دارند. در هنگام آمیزش، درد زیادی در این ناحیه احساس می کنند.

ایجاد افسردگی برای زن و مرد

معمولا رابطه جنسی در تقویت روحیه خانم ها موثر است و از طرفی نداشتن این رابطه برای مدت طولانی باعث افسردگی آنها می شود. این بدان معنا نیست که فقط زنان از نداشتن رابطه افسرده هستند. تعداد زیادی از مردان زمانی که رابطه ندارند پرخاشگر و بی حوصله می شوند و برای چیزهای بسیار جزئی بهانه می گیرند.

ترس از عوارض رابطه جنسی

برخی از زنان به دلیل ترس از بیماری های مقاربتی و بارداری، خود را از داشتن رابطه جنسی سالم محروم می کنند. امروزه امکانات و وسایل زیادی وجود دارد که به ایمن کردن رابطه جنسی کمک می کند. یکی از این راه ها خرید کاندوم است. کاندوم تنوع زیادی دارد و زوج ها می توانند با خیال راحت از آن استفاده کنند. استفاده از قرص های هورمونی، حلقه واژینال، چسب ضد بارداری و آی یو دی نیز می تواند از بارداری ناخواسته جلوگیری کند.

آیا نداشتن رابطه جنسی مزیتی دارد؟

به طور کلی، عوارض عدم رابطه جنسی بسیار بیشتر از فواید آن است. همانطور که گفته شد رابطه جنسی به سلامت روان افراد کمک می کند. اما برخی از زنان تمایلات جنسی ضعیفی یا بی میلی جنسی دارند و نداشتن رابطه جنسی به سلامت روان آنها کمک می کند. گاهی کاهش خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی و عفونت های ادراری را یکی از فواید عدم رابطه جنسی می دانند.

چند بار در ماه می توانید رابطه جنسی داشته باشید؟

معمولا عدد مشخصی برای رابطه جنسی وجود ندارد، اما آمار نشان می دهد زوج هایی که هفته ای یک یا دو بار رابطه جنسی دارند، رضایت بیشتری دارند.

زمان مناسب برای رابطه جنسی چه زمانی است؟

زمان خاصی برای رابطه جنسی وجود ندارد. برخی از افراد پس از یک رابطه عاشقانه ترجیح می دهند شب ها به خواب عمیق بروند و برخی نیز پس از استراحت کامل بدن، فعالیت جنسی داشته باشند. انتخاب هر یک از این زمان ها به ترجیحات شخصی زوجین مربوط می شود. اما تحقیقات نشان می دهد که بهترین زمان برای انجام این کار صبح است. زیرا بدن پرانرژی و شادابی است.

داشتن رابطه جنسی منظم به چه زنانی توصیه می شود؟

یائسگی دوره ای است که میزان هورمون ها در بدن کاهش می یابد و خشکی واژن عارضه ای است که به دلیل این تغییر ایجاد می شود. بنابراین به خانم های میانسال توصیه می شود برای جلوگیری از عوارض ناشی از کاهش هورمون ها رابطه جنسی منظم داشته باشند.

عوارض عدم رابطه جنسی در مردان و زنان چیست؟ 01

آیا رابطه جنسی زیاد برای مردان مسن مضر است؟

معمولا داشتن رابطه جنسی مکرر برای همه سنین عوارض دارد. اما رابطه جنسی زیاد برای بدن مردان مسن خطر ابتلا به مشکلات قلبی عروقی را افزایش می دهد.

مضرات عدم انزال اسپرم

برخی معتقدند ترشح نکردن منی یا ترشح نکردن اسپرم مشکلی ندارد، اما در برخی از روابط جنسی، تجمع زیاد اسپرم بسته به نوع عملکرد آن می‌تواند باعث ناباروری شود.

عدم داشتن رابطه جنسی طولانی مدت چه عوارضی دارد؟

رابطه جنسی در نهایت به بافت داخلی واژن آسیب می رساند و باعث سفت شدن آن می شود. اگر آمیزش خیلی دیر باشد، در حین مقاربت باعث التهاب واژن، آسیب یا حتی خونریزی در این ناحیه می شود.

عوارض نداشتن رابطه زناشویی برای زنان

داشتن رابطه جنسی منظم به تقویت خلق و خو کمک می کند. همچنین باعث باریک شدن کمر و افزایش طول عمر مهمانی ها می شود. اما نداشتن رابطه جنسی در زنان منجر به این عوارض می شود.

 • احساس خستگی
 • بی حوصلگی
 • افسردگی
 • گرفتگی عضلات در دوران قاعدگی
 • کاهش فعالیت مغز یا کاهش هوش
 • ضعف دیواره واژن
 • ایجاد تنش های استرس زا

اثرات روانی نداشتن رابطه جنسی در زنان

همانطور که قبلاً گفته شد، نداشتن رابطه جنسی، پایه های یک رابطه زناشویی را ضعیف می کند و سلامت روان افراد را به خطر می اندازد. از دیگر عوارض عدم رابطه جنسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • محو شدن عشق و محبت
 • یائسگی زودرس
 • خشکی و نازک شدن دیواره واژن
 • آتروفی واژن

فواید رابطه جنسی برای زن و مرد

 • کاهش استرس و خواب راحت
 • ایجاد روابط صمیمانه و پرهیز از تنش
 • سلامت روان افراد
 • کمک به سلامت پروستات در مردان
 • بهبود فعالیت مغز
 • جلوگیری از خشکی واژن
 • افزایش سلامت و کیفیت اسپرم
 • بهبود باروری
 • کاهش گرفتگی عضلات در دوران قاعدگی
 • تقویت عضلات کف لگن در زنان
 • بهبود عملکرد مثانه در زنان
 • کاهش بی اختیاری ادرار در زنان

نکته ای که باید به آن اشاره کرد این است که داشتن رابطه جنسی منظم از بروز بسیاری از مشکلات جسمی، روحی و روانی جلوگیری می کند. اما این بدان معنا نیست که اگر کسی رابطه جنسی نداشته باشد، سلامت روان او به خطر می افتد. گاهی اوقات نداشتن رابطه جنسی یک مسئله غیرارادی است و این یک زنگ خطر نیست.

سخن پایانی سلام یار

همانطور که قبلا ذکر شد، داشتن رابطه جنسی فواید بی شماری دارد که آخرین آنها بهبود کیفیت روابط زناشویی است. از سوی دیگر، نداشتن رابطه جنسی نیز عوارض زیادی دارد که سلامت این رابطه را تهدید می کند. در این مقاله از سلام یار در مورد این عوارض صحبت کردیم. همچنین در مورد بی میلی جنسی، عامل موثر در ایجاد بی میلی جنسی، فواید نداشتن رابطه و مضرات آن برای زنان ارائه شد. آنچه مسلم است این است که می توانید با شناخت و درک درست از مفهوم جنسی، پایه های رابطه عاطفی خود را تقویت کنید.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − هشت =

دکمه بازگشت به بالا