20 روش طبیعی درمان جوش صورت در منزل

20 natural ways to treat facial acne at home

جوش صورت یک اختلال پوستی است، به جوش صورت آکنه هم گفته می شود. هر ضایعه پوستی جوش صورت نیست جوش صورت عموما در اطراف بینی، پیشانی، چانه، قسمت های فوقانی پشت و سینه و شانه ها دیده می شود.

فهرست مطالب پنهان

عوامل ایجاد آکنه و جوش صورت چیست ؟

آکنه هنگامی شروع می شود که منافذ پوست شما با روغن و سلول های مرده پوست بسته شود. هر منافذ به غده ای متصل شده است که ماده روغنی به نام سبوم تولید می کند. سبوم اضافی میتواند منافذی را به وجود آورد و باعث رشد باکتری موسوم به Propionibacterium acnes یا P. acnes شود.

گلبول های سفید خون شما به P.acnes حمله می کنند و منجر به التهاب پوست و آکنه می شوند. برخی موارد آکنه شدیدتر از سایر مواقع است ، اما علائم شایع شامل جوش سر سفید ، جوش های سرسیاه و کورک است. عوامل بسیاری در ایجاد آکنه از جمله ژنتیک ، رژیم غذایی ، استرس ، تغییر هورمون ها و عفونت ها نقش دارند .

20 روش درمان جوش صورت در منزل

در ادامه این مقاله مفید و کاربردی از بخش سلامت و زیبایی سلام یار با هم به روش های مختلف درمان جوش در منزل می پردازیم با ما همراه باشید.

1 . درمان جوش صورت با سرکه سیب

سرکه سیب مانند سایر سرکه ها، توانایی بالایی در مبارزه با انواع باکتری ها و ویروس ها شناخته شده دارد و همچنین حاوی چندین اسید آلی است که نشان داده شده است که P. acnes را از بین می برد.

به طور خاص ، نشان داده شده است که اسید سوکسینیک باعث مهار التهاب ناشی از P. acnes می شود که ممکن است از ایجاد زخم جلوگیری کند. همچنین، نشان داده شده است که اسید لاکتیک باعث بهبود ظاهر زخم های آکنه می شود. علاوه بر این، سرکه سیب ممکن است در درجه اول به کاهش چربی اضافی که باعث آکنه می شود، کمک کند.

روش استفاده از سرکه سیب

1 از قسمت سرکه سیب و 3 قسمت آب را مخلوط کنید. پس از تمیز کردن پوست، به آرامی با استفاده از یک توپ پنبه، مخلوط را روی پوست بمالید. بگذارید 5 تا 20 ثانیه بماند ، با آب بشویید و خشک کنید. در صورت لزوم 1-2 بار در روز این روند را تکرار کنید.

2 . برای درمان جوش صورت از مکمل روی استفاده کنید

روی یک ماده مغذی اساسی است که برای رشد سلول، تولید هورمون، متابولیسم و ​​عملکرد سیستم ایمنی بدن بسیار مهم است. همچنین یکی از درمان های طبیعی مورد مطالعه برای آکنه است. مطالعات متعددی نشان داده است که مصرف خوراکی روی به کاهش آکنه کمک می کند ، اکسید روی حاوی 80 درصد بیشترین مقدار روی عنصر را دارد.

3 . استفاده از ماسک عسل و دارچین

هم عسل و هم دارچین منبع عالی آنتی اکسیدان ها هستند. مطالعات نشان داده اند که استفاده از آنتی اکسیدان ها بر روی پوست در مقایسه با بنزوئیل پراکسید و رتینوئیدها در کاهش آکنه و درمان جوش صورت مؤثر است. این دو داروی آکنه رایج برای پوست هستند که خاصیت ضد باکتریایی دارند.

این آنتی اکسیدان های خاص در عسل یا دارچین یافت نمی شوند، اما این احتمال وجود دارد که سایر آنتی اکسیدان ها ممکن است تأثیر مشابهی داشته باشند. عسل و دارچین همچنین توانایی مبارزه با باکتری ها و کاهش التهاب را دارند که دو عامل ایجاد آکنه هستند.

روش استفاده :

2 قاشق غذا خوری عسل و 1 قاشق چای خوری دارچین را با هم مخلوط کنید تا خمیری ایجاد شود. بعد از تمیز کردن پوست، ماسک را روی صورت خود بمالید و آن را برای 10-15 دقیقه بگذارید. ماسک عسل و دارچین را کاملاً بشویید و صورت خود را خشک کنید.

4 . درمان جوش صورت با چای سبز

چای سبز از نظر آنتی اکسیدان بسیار زیاد است و نوشیدن آن می تواند باعث سلامتی خوبی شود. هیچ مطالعه ای در مورد فواید نوشیدن چای سبز هنگام آکنه وجود ندارد، اما استفاده از آن به طور مستقیم بر روی پوست به اثبات رسیده است. آنتی اکسیدان اصلی موجود در چای سبز باعث کاهش تولید سبوم، مبارزه با التهاب و جلوگیری از رشد P. acnes در افراد با پوست مستعد آکنه می شود.

روش استفاده :

بگذارید چای خنک شود، با استفاده از یک توپ پنبه، چای را روی پوست بمالید یا داخل یک بطری اسپری بریزید و روی صورت خود اسپری کنید. اجازه دهید خشک شود، سپس با آب بشویید و بگذارید خشک شود، همچنین می توانید برگ های چای باقیمانده را نیز به عسل اضافه کنید و ماسک درست کنید.

5 . مکمل روغن ماهی استفاده کنید

اسیدهای چرب امگا 3 چربی های فوق العاده ای هستند که فواید زیادی برای سلامتی دارند. شما باید این رژیم ها را از رژیم غذایی خود دریافت کنید، اما تحقیقات نشان می دهد که بیشتر افرادی که رژیم غذایی استاندارد غربی می خورند، به اندازه کافی از آنها دریافت نمی کنند.

روغن های ماهی حاوی دو نوع اصلی اسیدهای چرب امگا 3 هستند: اسید ایکوزاپنتائنوئیک (EPA) و اسید داکوزاگزاوائیئیک (DHA). EPA از راه های مختلفی از جمله مدیریت تولید روغن، حفظ هیدراتاسیون کافی و جلوگیری از آکنه برای پوست مفید است. سطح بالای EPA و DHA نشان داده شده است که عوامل التهابی را کاهش می دهد و این ممکن است آکنه را کاهش دهد.

20 روش طبیعی درمان جوش صورت در منزل

6 . فواید آلوئه ورا برای رفع جوش های صورت

آلوئه ورا یک ضد باکتری طبیعی و ضد التهاب است، به این معنی که ممکن است ظاهر آکنه را کاهش داده و از بروز آکنه جلوگیری کند. آلوئه ورا حاوی آب زیادی است و یک مرطوب کننده عالی است. پوست خود را تمیز کرده و سپس یک لایه نازک ژل آلوئه ورا را بمالید و بعد از 15-20 دقیقه صورت را بشویید و خشک کنید.

7 . درمان جوش صورت با آلوئه ورا و ماست

ماست دارای باکتری های مفیدی است که منافذ پوست را بسته و فعالیت باکتری های مضر را محدود می کند. اسید لاکتیک موجود در ماست پوست را صاف کرده و مقاومت پوست را افزایش می دهد تا در برابر عوامل خارجی محافظت شود. بنابراین آلوئه ورا و ماست ترکیبی عالی برای درمان آکنه محسوب می شوند.

یک برگ آلوئه ورا را تمیز کرده و پوست آن را جدا کنید. مخلوط آلوئه ورا و یک دوم فنجان ماست شیرین نشده را مخلوط کنید تا خمیری به دست آید. خمیر به دست آمده را روی صورت خود اعمال کرده و به مدت 20-25 دقیقه صبر کنید و سپس صورت تان را با آب شستشو دهید. این درمان را 3 بار در هفته انجام دهید تا نتیجه مطلوبی کسب کنید.

8 . رفع جوش با آلوئه ورا و گیاه دم مارمولکی

هوتوینا به دلیل اثرات خنک کنندگی و سم زدایی بسیار مشهور است. علاوه بر این دارای خاصیت ضد باکتری و ضد التهابی است که کاهش تورم را به همراه دارد. یک برگ از آلوئه ورا و گیاه دم مارمولکی را تمیز کرده و فقط ژل داخل آلوئه ورا را استخراج کنید . این مواد را در مخلوط کن ریخته تا به خوبی ترکیب شوند.

مخلوط به دست آمده را به صورت تان بمالید و پس از گذشت 20 دقیقه با آب شستشو دهید. این راهکار را به طور منظم 2 بار درهفته تکرار کنید، جوش های قرمز شما بعد از مدت کوتاهی از بین خواهند رفت.

9 . روغن درخت چای و آلوئه ورا

استفاده از روغن درخت چای در درمان جوش صورت و آکنه، جوش و لک های پوستی بسیار موثر است زیرا خاصیت ضد میکروبی، ضد ویروسی و ضد قارچی دارد. روغن درخت چای به از بین بردن سریع باکتری های ایجاد کننده آکنه و خشک شدن آن ها کمک می کند. ابتدا پوست آلوئه ورا را جدا و ژل آن را استخراج کنید و سپس 1-2 قطره روغن درخت چای را به یک قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا اضافه کنید.

مخلوط بدست آمده را روی آکنه یا جوش هایتان بمالید و به مدت یک شب صبر کنید و سپس پوست تان را با آب گرم و سپس مجدد با آب سرد بشویید و درنهایت پوست خود را خشک کنید. این روش را به طور منظم و 2 بار در هفته تکرار کنید تا آکنه و کبودی حاصل از آن از بین برود.

10 . ترکیب ویتامین E و آلوئه ورا

ویتامین E توانایی فوق العاده ای در رطوبت رسانی پوست دارد. علاوه بر این دارای خواص ضدالتهابی ، آنتی اکسیدانی و درمانی است که نه تنها به بهبود آکنه یا جوش کمک می کند بلکه باعث سلامت و بی عیب بودن پوست نیز خواهد شد. پوست یک برگ آلوئه ورا را کنده و ژل آن را استخراج کنید ، یک عدد کپسول ویتامین E را سوراخ کرده و به ژل اضافه کنید.

آن ها را به خوبی مخلوط کرده و به مناطق آکنه دار پوست خود بمالید. به مدت یک شب یا چند ساعت صبر کنید تا روی پوست خشک شود و درنهایت پوستتان را با آب ولرم شستشو دهید. این روش را چندین بار در طی هفته اعمال کنید تا آکنه کاملا از بین برود.

11 . ترکیب سرکه سیب و آلوئه ورا

سرکه سیب به دلیل داشتن مقادیر زیادی کلسیم، آمینو اسید، ویتامین B، گلیسیرین و اسید سوکسینیک در مراقبت از پوست بسیار مفید است علاوه بر این، سرکه سیب دارای اسید مالیک است که به عنوان قابض عمل کرده و پوست را سفت و منافذ پوست را محدود می کند. علاوه بر این، استفاده از سرکه سیب با سایر مواد مانند آلوئه ورا به پوست در جذب مواد مغذی راحتتر کمک خواهد کرد.

به همین شکل، پوست نرم و سفید تر شده و به طور قابل توجهی آکنه را کاهش می دهد. ابتدا یک قاشق غذا خوری ژل آلوئه ورا را با یک دوم قاشق چای خوری سرکه سیب و یک دوم قاشق چای خوری آب مخلوط کنید. از تکه ای پنبه برای اعمال این مخلوط روی پوست خود استفاده کنید. به مدت 15-20 دقیقه صبر کنید تا مخلوط روی پوستتان خشک شود و در نهایت با آب شستشو دهید.

برای بهبود پوست خود این روش درمانی را 3 بار در هفته تکرار کنید و توجه داشته باشید که سرکه سیب ممکن است برای پوست های حساس مناسب نباشد بنابراین قبل از استفاده ، آن را روی دست خود تست کنید .

12 . شیر و شکر و آلوئه ورا برای درمان جوش صورت

شیر قادر به تسکین، تمیز کردن و تامین رطوبت پوست می باشد و شکر می تواند به پوست کمک کند تا برای مدت طولانی تری مرطوب بماند. بنابراین می تواند باعث کاهش سبوم و آکنه و درمان جوش صورت به ویژه جوش های سرسیاه شود. ماسک تهیه شده از این مواد یک درمان کامل برای هرگونه آکنه و جوش در صورت است.

یک قاشق غذا خوری شکر و یک دوم قاشق غذا خوری شیر را با یکدیگر مخلوط کنید، روی حرات ملایم قرار دهید و مدتی صبر کنید تا شکر درون شیر حل شود و سپس 2 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا به آن اضافه کرده و به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید. این مخلوط را به پوست صورت اعمال کرده و به مدت 20 دقیقه صبر کنید و سپس با آب ولرم شستشو دهید. این روش را برای از بین بردن آکنه یک بار در روز انجام دهید.

20 روش طبیعی درمان جوش صورت در منزل

13 . ترکیب فوق العاده خاک رس آرایشی و آلوئه ورا

خاک رس آرایشی حاوی مواد آلی و غیر آلی است که توانایی جذب آب و درمان برخی از انواع آرتروز ها را دارد . در خاک رس، بسیاری از مواد معدنی، فیبرهای گیاهی و مواد مغذی وجود دارد. بنابراین هنگام استفاده بر روی پوست، می تواند به طور گسترده در پوست نفوذ کند تا چربی و آلودگی ها به خصوص باکتری پروپیونی باکتریوم را از بین ببرد و علاوه بر این، خاک رس می تواند سلول های مرده پوست را نیز از بین ببرد و مشکلات پوستی را برطرف کند.

یک قاشق غذاخوری ژل یا آب آلوئه ورا را با یک قاشق غذاخوری پودر خاک رس آرایشی مخلوط کنید تا خمیری به دست آید. لایه نازکی از خمیر بدست آمده را بر روی قسمت های آکنه دار بمالید و به مدت 15-20 دقیقه صبر کنید. صورتتان را با آب خنک شستشو داده و صبر کنید تا خشک شود. این راهکار را 2 بار در هفته انجام دهید، پوست شما نرم و صاف شده، از چین و چروک و آکنه در صورت پیشگیری می کند. با این وجود اگر قبلا از خاک رس آرایشی استفاده نکرده اید بهتر است آن را بر بازوی خود تست کرده تا از وجود آلرژی مطلع شوید.

14 . درمان جوش صورت با زردچوبه و آلوئه ورا

زردچوبه گیاهی است که برای مراقبت از پوست و همچنین درمان هر نوع آکنه بسیار شناخته شده است. زردچوبه دارای خواص ضد میکروبی است که توانایی از بین بردن باکتری های پروپیونی باکتریوم را دارد و علاوه بر این، این ماده دارای خاصیت ضدالتهابی برای کاهش تورم و آنتی اکسیدان ها برای کمک به روند بهبودی جوش ها و از بین بردن جای اسکار است.

ابتدا 1-2 قاشق چای خوری ژل آلوئه ورا و یک دوم قاشق چای خوری پودر زردچوبه و یک قاشق چای خوری آرد نخودچی را با یکدیگر مخلوط کنید تا خمیری ایجاد شود، اگر خمیر خیلی غلیظ است چند قطره آب به آن اضافه کنید. خمیر را به صورت یکنواخت روی صورت خود اعمال کنید و به مدت 15-20 دقیقه صبر کنید تا خشک شود و درنهایت با آب خنک شستشو دهید.

این راهکار را 2 بار در هفته تکرار کنید و پس از مدتی استفاده شاهد بهبودی روی پوست خود خواهید بود؛ پوست شما نرم تر، سفید تر و میزان آکنه کاهش می یابد.

15 . ترکیب عالی سفیده تخم مرغ و لیمو و آلوئه ورا

یک قاشق غذاخوری سفیده تخم مرغ و یک قاشق غذاخوری آب لیمو و 2 قاشق غذاخوری از ژل آلوئه ورا را بایکدیگر به خوبی ترکیب کنید. حال این ماسک را بر روی صورت خود اعمال کرده و صبر کنید تا کاملا خشک شود و در نهایت پوست صورتتان را با آب شستشو دهید. این روش را مرتبا تکرار کنید.

سفیده تخم مرغ و لیمو ممکن است باعث خشکی پوست شود که آکنه را تشدید خواهد کرد بنابراین توصیه می شود بعد از شستن این ماسک از یک مرطوب کننده بدون چربی استفاده کنید .

16 . دارچین و آلوئه ورا برای درمان جوش صورت

این یک روش درمانی قدیمی آیورودا برای آکنه است، دارچین دارای خواص ضد باکتریایی است که منافذ پوست را تمیز کرده و آکنه را خشک می کند و علاوه بر این، اکسیژن و خون رسانی به پوست را بهبود می بخشد. یک قاشق غذاخوری از عسل و ژل آلوئه ورا با یکدیگر مخلوط کنید. سپس نوک قاشق چای خوری پودر دارچین را به آن اضافه کنید.

مخلوط را به خوبی با یکدیگر ترکیب نمایید و بر قسمت های آسیب دیده پوست خود اعمال کنید. یک شب تا صبح صبر کنید و صبح روز بعد ماسک را شستشو دهید. این راهکار درمانی را به طور منظم تکرار کنید.

17 . مخلوطی از سیر و آلوئه ورا

سیر دارای خواص ضد باکتریایی است که به مبارزه با باکتری های ایجاد کننده آکنه و جوش و همچنین به کاهش التهاب ، جذب روغن اضافی و مبارزه با رادیکال های آزاد کمک می کند. ابتدا 3 حبه سیر را له کنید تا حالت خمیری داشته باشد و سپس یک دوم فنجان آب را به آن اضافه کنید.

دو قاشق غذا خوری از آب سیر و ژل آلوئه ورا را با یکدیگر مخلوط کنید و با استفاده از پنبه ای تمیز این ترکیب را بر مناطق آسیب دیده پوست خود بمالید. به مدت یک دقیقه پوست خود را به آرامی ماساژ دهید و اجازه دهید تا ماسک بر صورتتان خشک شود و سپس صورتتان را با آب شسته و به خوبی خشک کنید، این روش را مرتبا تکرار کنید.

18 . درمان جوش با ترکیب گردو و آلوئه ورا

محتوای غنی اسیدهای چرب امگا سه در گردو برای پوست مفید است زیرا به کاهش التهاب و کنترل آکنه کمک می کند. می توانید گردو را در رژیم غذایی روزانه خود نیز بگنجانید. ابتدا 4-5 عدد گردو را آسیاب کرده تا پودر شود و سپس 2 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا را به گردو اضافه کرده و به خوبی مخلوط کنید.

به این مخلوط یک دوم قاشق چای خوری عسل اضافه کنید، این ترکیب را به خوبی مخلوط کرده و بر مناطق آسیب دیده پوست خود اعمال کنید. به مدت 15-20 دقیقه صبر کنید و در نهایت این ماسک را با آب گرم شسته و خشک کنید، این روش را 2-3 بار در هفته انجام دهید.

19 . درمان جوش صورت با کاهو و آلوئه ورا

گوگرد موجود در کاهو، چربی اضافی پوست را خشک کرده وبا باکتری های ایجاد کننده آکنه مقابله می کند. علاوه بر این، سرشار از ویتامین C است که تولید چربی را کنترل کرده و پوستی درخشان و سالم را تقویت می کند. ابتدا کاهو و چند قطره آب را در مخلوط کن ریخته و به خوبی مخلوط کنید تا به صورت خمیر در آید.

دو قاشق غذا خوری خمیر کاهو را با یک قاشق غذا خوری ژل آلوئه ورا مخلوط کنید و خمیر به دست آمده را بر مناطق آسیب دیده پوست اعمال نمایید. به مدت 15-20 دقیقه صبر کنید و در نهایت صورتتان را با آب خنک بشویید و سپس پوست را خشک کنید، این روش را 2-3 بار در هفته تکرار کنید.

20 . از بین بردن جوش صورت با روغن چریش و آلوئه ورا

چریش اثرات ضد باکتریایی و ضد قارچی دارد که با باکتری های ایجاد کننده آکنه مبارزه می کند. همچنین به کنترل تولید روغن و پیشگیری از مسدود شدن منافذ پوستی کمک می کند. علاوه بر این، چریش حاوی ترکیبات مفیدی مانند اسیدهای چرب، اسید اسکوربیک، کاروتنوئید ها و ویتامین E است که همگی باعث بهبود زخم های آکنه می شود.

ابتدا 2 قاشق غذاخوری از ژل آلوئه ورا را با یک قاشق غذا خوری عسل و پودر برگ چریش مخلوط کنید و خمیر بدست آمده را بر صورت خود اعمال نمایید. به مدت 15-20 دقیقه صبر کنید و سپس با آب گرم صورتتان را شستشو دهید، این راهکار را 2-3 مرتبه در هفته انجام دهید. چنان چه پودر برگ چریش در دسترستان نبود، می توانید از 2 قاشق غذاخوری روغن آن استفاده کنید.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا