خود ارضایی چیست و آیا عارضه جبران ناپذیری دارد؟

What is masturbation

خود ارضایی چیست و آیا عارضه جبران ناپذیری دارد؟ افراد کمی هستند که حتی یک بار در زندگی خود خودارضایی را تجربه نکرده باشند. خودارضایی یک راه طبیعی برای رهایی از تنش و لذت جنسی است. اگر بخواهیم از منظر دینی به موضوع ارضای نفس نگاه کنیم، باید بگوییم که گناه محسوب می شود و باید کاملاً از آن پرهیز کرد. اما در این مقاله هدف ما بررسی موضوع خود ارضایی چیست از منظر پژوهش علمی است. با وجود تمام شایعات، جالب است بدانید که خودارضایی عوارض خطرناکی ندارد. برای اطلاعات بیشتر در این مقاله از سلام یار با ما همراه باشید.

خود ارضایی چیست؟

خودارضایی فعالیتی است که در آن فرد با لمس اندام جنسی خود را برای لذت جنسی تحریک می کند و سپس به ارگاسم می رسد. یک مطالعه نشان داد که بین ۲۷ تا ۴۰ درصد از زنان و ۴۱ تا ۶۵ درصد از مردان در ماه گذشته خودارضایی را تجربه کرده‌اند. آمارها نشان می دهد که 20 درصد از مردان 18 تا 59 ساله 2 تا 3 بار در هفته و کمتر از 20 درصد آنها 4 بار در هفته خودارضایی می کنند. آمار خودارضایی زنان در کل دنیا کمتر از مردان است.

عوارض خودارضایی

همانطور که اشاره کردیم، خودارضایی عوارض جدی و خطرناکی ندارد. با این حال، بسیاری از افراد ممکن است هنگام خودارضایی احساس گناه کنند یا از عوارض زیر به دنبال خودارضایی مکرر و مکرر رنج ببرند.

خود ارضایی و احساس گناه

باورهای مذهبی و فرهنگی بسیاری از مردان و زنان را در حین یا پس از خودارضایی احساس گناه می کند. اگر شما جزو این دسته از افراد هستید، اثرات مخربی که خود ارضایی بر روان شما می گذارد ممکن است بسیار بیشتر از لذتی باشد که برای شما به ارمغان می آورد. پس بهتر است خودارضایی را به کلی متوقف کنید.

خود ارضایی چیست؟
خود ارضایی چیست؟

اعتیاد به خود ارضایی

برخی از افراد ممکن است به خودارضایی معتاد شوند. اگر خودارضایی باعث می شود:

 • از فعالیت های روزانه خود دوری کنید
 • شما نمی توانید کارهای مربوط به کار و تحصیلات خود را انجام دهید
 • برنامه های خود را با دوستان و اقوام مخلوط کنید

توانایی انجام فعالیت های اجتماعی ممکن است به آن معتاد شده باشید. البته این نوع اعتیاد به رسمیت شناخته نشده است و به عقیده بسیاری از کارشناسان، عملاً اعتیاد محسوب نمی شود. اگر صرف زمان زیاد برای خودارضایی باعث می شود در روابط اجتماعی و عاطفی خود با دیگران دچار مشکل شوید، بهتر است با پزشک یا روانشناس مشورت کنید.

چگونه اعتیاد به خود ارضایی را درمان کنیم؟

دفعه بعد که میل به خودارضایی احساس کردید، یکی از فعالیت های زیر را امتحان کنید و آن را جایگزین کنید:

 1. قدم زدن
 2. برای دویدن به بیرون بروید.
 3. وقت خود را با دوستان و افرادی که دوستشان دارید بگذرانید.
 4. فعالیتی را که دوست دارید انجام دهید: مانند نوشتن یا فعالیت های هنری.

کاهش حساسیت جنسی به دلیل خود ارضایی

اگر مردان در طول خودارضایی آلت تناسلی خود را سفت و پرخاشگر نگه دارند، ممکن است به مرور زمان حساسیت خود را نسبت به تحریکات جنسی از دست بدهند و در آینده در رابطه جنسی با شریک یا همسر خود دچار مشکل شوند.

باورهای غلط در مورد خودارضایی

تصورات غلط متعددی در مورد خودارضایی یا خودارضایی توسط عموم وجود دارد که هیچ کدام از آنها مبنای علمی ندارند. بد نیست با آنها آشنا شوید. خودارضایی انجام نمی دهد:

خود ارضایی چیست؟

آیا انزال زودرس یکی از عوارض خود ارضایی در پسران است؟

طبق برخی تحقیقات می توان گفت که خودارضایی بیش از حد ممکن است باعث آسیب به اعصابی شود که در انزال مردانه نقش دارند. آسیب به این اعصاب ممکن است منجر به انزال زودرس یا حتی انزال بیش از حد در خواب شود. تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است زیرا برخی مطالعات دیگر چنین چیزی را رد می کنند.

سردی جنسی به دلیل ارضای خود

یکی از عوارض خودارضایی که برای بسیاری از افراد اعم از زن و مرد پیش می آید این است که سرد مزاج می شوند و دیگر تمایلی به رابطه جنسی با شریک جنسی خود ندارند. این افراد معمولا ترجیح می دهند در خلوت خودارضایی کنند و با جنس مخالف رابطه جنسی واقعی داشته باشند. البته مراقب باشید که این عارضه برای همه پیش نیاید.

عوارض خودارضایی در زنان

مهمترین عوارض خودارضایی در زنان به شرح زیر است:

 1. خودارضایی بیش از حد باعث عدم تعادل جسمی و روانی می شود و ممکن است فرد را از سایر جنبه های زندگی باز دارد.
 2. اگر فردی بعد از خودارضایی احساس گناه کند، عزت نفس او تحت تأثیر قرار می گیرد.
 3. خودارضایی بیش از حد منجر به کمردرد و انقباض عضلات لگن می شود.
 4. میل جنسی ممکن است کاهش یابد. (اگر ارضای خود بیش از حد است.)

خودارضایی زنان در دوران بارداری

تغییرات هورمونی در بدن زنان در دوران بارداری رخ می دهد. گرفتگی لگن در طول ارگاسم زنان رخ می دهد. فشار روی لگن در هنگام خودارضایی اگر بیش از حد باشد می تواند خطرناک باشد. بنابراین به خانم ها توصیه می شود از خودارضایی بخصوص در دوران بارداری خودداری کنند.

آیا خودارضایی باعث ریزش مو می شود؟

هیچ مدرک علمی مبنی بر اینکه خودارضایی باعث ریزش مو می شود وجود ندارد. این باور در میان برخی ممکن است از این ایده ناشی شود که مایع منی مردان حاوی مقادیر بالایی پروتئین است. بنابراین با هر بار انزال، بدن مقدار قابل توجهی پروتئین از دست می دهد که هر کدام می توانند در رشد مو نقش داشته باشند.

نظریه دیگر این است که خودارضایی باعث افزایش تستوسترون می شود که خود می تواند با ریزش مو مرتبط باشد. اما شواهد کافی برای تایید این ادعا وجود ندارد.

خود ارضایی چیست؟
خود ارضایی چیست؟

آیا عوارض خود ارضایی پس از ترک از بین می رود؟

بله، بیشتر عوارض از بین خواهند رفت اما به دو نکته توجه کنید. اولاً ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا فرد دوباره به فعالیت جنسی با شریک جنسی علاقه مند شود و ثانیاً در بسیاری از موارد لازم است فرد با روانشناس در تماس باشد و از او مشاوره بگیرد.

حرف پایانی

خودپسندی در فرهنگ و دین ما به هیچ وجه مورد تایید نیست. در بسیاری از مقالات خارجی حتی ممکن است در مورد فواید خودارضایی نوشته باشند، اما اگر خودارضایی فوایدی داشته باشد، قطعاً این فواید به خوبی رابطه جنسی سالم با همسرتان نیست. در پایان نظرات و سوالات خود را در قسمت نظرات با ما و خوانندگان این مقاله در میان بگذارید.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا