ضد آفتاب های مناسب تابستان که به سلامت پوست بیشتر کمک میکنن

احتمالا تا به حال نام ضد آفتاب های فیزیکی و شیمیایی به گوش تان خورده است . این اصطلاحات به ترکیبات مؤثر مورد استفاده در آن ها اشاره دارد . اکسید روی و تیتانیوم دو ماده شیمیایی تشکیل دهنده ضد آفتاب های فیزیکی هستند . در حقیقت منظور از شیمیایی و فیزیکی به نحوه ی محافظت ضد آفتاب از پوست اشاره دارد . ماده موثره ی اصلی ضد آفتاب های فیزیکی مواد معدنی و ضد آفتاب های شیمیایی ، مواد آلی یا با پایه ی کربن است .

قبل از اینکه تفاوت های ضد آفتاب فیزیکی و شیمیایی را بگوییم ، کمی به اهمیت استفاده از ضد آفتاب می‌پردازیم .

بزرگی و کوچکی SPF ضد آفتاب مهم است

همین ابتدا باید بدانید که “ هیچ ضد آفتابی صد در صد از پوست شما در مقابل سوختگی و آسیب های ناشی از نورخورشید محافظت نمی کند ” ضد آفتاب تنها می تواند مدت زمانی را که می توانید در خارج از منزل باشید افزایش دهد و البته این مدت زمان تا حدودی با شمارۀ SPF مرتبط است . پایین ترین شمارۀ spf که می توانید استفاده کنید spf 30 است .

یاد آوری این نکته بسیار حائز اهمیت است که اگر چه SPF های بالاتر محافظت بیشتری از پوست در مقابل نور خورشید دارند ، اما میزان دوام آن ها روی پوست بیشتر از SPF های پایین تر نیست ؛ بنابراین باید هر دو تا چهار ساعت یک بار استفاده از آن ها را تمدید کنید .

همه افراد جامعه باید ضد آفتاب بزنند

مردان ، زنان و کودکان بالای 6 ماه باید هر روز از ضد آفتاب استفاده کنند . این موضوع شامل حال تمام کسانی که پوست سیاه یا سفید دارند می شود . به خاطر داشته باشید که در طول زندگی پوست در مواجه با نور خورشید دچار آسیب دیدگی و سوختگی می شود . نوزادان زیر 6 ماه استثنا هستند زیرا پوست آن ها بسیار حساس است . به همین دلیل بهتر است به هیچ عنوان در معرض آفتاب قرار نگرفته و در صورت لزوم برای آن ها از سایه بان و لباس های محافظ در مقابل نور خورشید استفاده کنید .

در صورت نیاز از ضد آفتاب های هایپوآلرژنیک استفاده کنید

واکنش های آلرژیک به ضد آفتاب ها معمولا ناشی از وجود عطرها و نگه دارنده ها در این محصولات است و نه مواد شیمیایی که پرتوهای فرابنفش را فیلتر می کنند . بیشتر کودکان که پوست حساس تری دارند ، به بعضی محصولات آرایشی بهداشتی به ویژه ضد آفتاب حساسیت نشان می‌دهند .

توصیه می شود که ابتدا ضد آفتاب را روی بخش کوچکی از پوست تان بزنید ، به ویژه اگر قبلا از آن محصول استفاده نکرده اید . سعی کنید از ضد آفتاب های فاقد رایحه و هایپوآلرژنیک استفاده کنید . در گزارشات سایت آمده که ضد آفتاب هایی که ماده موثره اصلی آن ها تیتانیوم دی اکساید است ، معمولا برای پوست های حساس مناسب تر است .

ضد آفتاب های مناسب تابستان

 

ضدآفتاب فیزیکی یا مینرال

تنها دو ماده موثره با خاصیت فیلتر فیزیکی برای استفاده در کرم های ضد آفتاب ، مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکاست : اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم . این تصور وجود دارد که ضد آفتاب های فیزیکی یا مینرالیک ، یک سد محافظتی روی سطح پوست ایجاد کرده و اشعه های ماوراء بنفش را به محیط برگردانده و از بدن شما دور می کنند . با این حال ، تحقیقات اخیر نشان می دهد که کرم های ضد آفتاب فیزیکی یا معدنی نیز با جذب 95 درصد از پرتوهای نور خورشید از پوست محافظت می کنند .

ویژگی های زیبایی شناختی

ضد آفتاب های فیزیکی معمولاً حالت گچی داشته و رد سفید رنگی روی پوست به جای می گذارند ، مگر اینکه از ضد آفتاب رنگی یا محصولی که با کمک فناوری نانو ساختار مواد تشکیل دهنده اش تغییر کرده ، استفاده کنید . با اینکه ضد آفتاب های فیزیکی با عنوان طبیعی معروف هستند ولی برای اینکه به خوبی روی پوست پخش شوند نیاز به ترکیب با مواد شیمیایی مصنوعی دارند .

ضدآفتاب شیمیایی

تمام مواد موثر دیگر به جز روی و تیتانیوم ، مواد تشکیل دهنده ضد آفتاب های شیمیایی محسوب می شوند . کرم های ضد آفتاب شیمیایی به جای ایجاد سد روی پوست ، جذب پوست می شوند . این نوع فیلتر به کمک یک واکنش شیمیایی ، اشعه ماوراء بنفش را به گرما تبدیل کرده و مانع آسیب دیدگی پوست می شود .

در هنگام استفاده از ضد آفتاب های فیزیکی در نظر داشته باشید که برای محافظت از پوست خود در مقابل اشعه های UVA و UVB به دنبال کرمی باشید که حداقل 10 درصد آن شامل اکسید روی است .

حرف آخر سلام یار

حالا با دانستن این مطالب ، باید بتوانید با خواندن برچسب موجود روی تیوپ ضدآفتاب ، تشخیص دهید که چه نوعی ضدآفتابی را می خرید ، اما همانطور که گفتیم برنده ای نیست ، آن ‌ها فقط متفاوت هستند .

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا