با افزایش سن چه اتفاقی برای واژن شما می افتد؟

What happens to your vagina as you age

همه ما می دانیم که پای کلاغی، مفاصل خش دار و موهای خاکستری بخشی طبیعی از پیری هستند، اما با افزایش سن چه اتفاقی برای واژن شما می افتد؟ احتمالاً بیشتر از آنچه انتظار دارید! دکتر الکس اسکندر، مشاور زنان و زایمان در مرکز Gynae بیش از 30 سال تجربه دارد و به دلیل تخصص خود در این زمینه مشهور است. او می‌گوید: خوب است که خانم‌ها با افزایش سن برای تغییراتی که در فرج و واژن اتفاق می‌افتد آماده باشند تا بتوانند اقدامات لازم را برای راحتی بیشتر خود انجام دهند و در برخی موارد کمک کنند تا برخی از این تغییرات را به تاخیر بیندازند یا از آن جلوگیری کنند. تغییراتی که با افزایش سن اتفاق می‌افتد.

با افزایش سن چه اتفاقی برای واژن شما می افتد؟

یائسگی معمولاً در حدود 50 سالگی شروع می شود. این معمولاً قبل از یائسگی است که می تواند از 45 سالگی شروع شود. دوران پیش از یائسگی ممکن است با قاعدگی های سنگین، چرخه های کوتاه یا حتی سیکل های طولانی مدت نامنظم، نوسانات خلقی، بی خوابی و تحریک پذیری ظاهر شود. این علائم به دلیل نوسانات سطح هورمون و کاهش هورمون زنانه، استروژن، به دلیل تخمک گذاری نامنظم است.

شما ممکن است متوجه رگ های واریسی شوید:

مخصوصاً برای زنان باردار، ممکن است به دلیل ضعیف شدن دریچه‌های سیاهرگی، متوجه رگ‌های واریسی روی فرج شوید.

ماهیچه های حمایت کننده از کف لگن ضعیف می شوند:

از بین رفتن ماهیچه ها به طور طبیعی با افزایش سن اتفاق می افتد و این شامل ماهیچه هایی است که از کف لگن حمایت می کنند. از آنجایی که این عضلات ضعیف می شوند، زنان ممکن است کاهش قدرت کف لگن را تجربه کنند که نه تنها از مثانه و رحم، بلکه از روده نیز حمایت می کند. این می تواند منجر به مشکلاتی مانند بی اختیاری ادرار یا حتی افتادگی واژن شود.

افزایش وزن بدن همچنین می‌تواند به کف لگن فشار وارد کند، بنابراین حفظ وزن سالم می‌تواند در پیشگیری از این امر مفید باشد، همانطور که انجام تمرینات کف لگن به طور منظم می‌تواند مفید باشد. اگرچه اینها نمی‌توانند هیچ‌ یک از مشکلات موجود را برطرف کنند، اما مطمئناً می‌توانند برای جلوگیری از مشکلات آینده مفید باشند.

تغییرات ظاهری موهای ناحیه تناسلی:

همراه با موهای روی سر، موهای ناحیه تناسلی به طور طبیعی نازک می شوند و کم پشت تر می شوند (که ممکن است برای برخی خبر خوشایندی باشد)، و همچنین همراه با سایر موهای بدن سفید می شود.

با افزایش سن چه اتفاقی برای واژن شما می افتد؟

تغییر ظاهر فرج:

با افزایش سن و کاهش سطح استروژن، بدن چربی و کلاژن از دست می دهد و نتیجه این است که پوست و بافت فرج و لابیا نازک تر می شود و کمتر چاق به نظر می رسد. این از دست دادن پری کاملا طبیعی است و همچنین ممکن است به دلیل کاهش جریان خون در ناحیه لابیاها کوچکتر و کم رنگ تر شوند. برای جلوگیری از تشدید پوست و اطمینان از حداکثر راحتی، اجتناب از اسکراب های خشن هنگام شستن ناحیه می تواند مفید باشد.

شما ممکن است بیشتر به عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) مبتلا شوید:

مثانه نیز تحت تأثیر استروژن است و کاهش آن منجر به آتروفی مثانه می شود که می تواند منجر به عفونت مکرر، فوریت و تکرر ادرار شود.

شما بیشتر مستعد عفونت های واژن می شوید:

تغییرات هورمونی که با افزایش سن و یائسگی یک زن رخ می‌دهد، می‌تواند منجر به آتروفی دیواره واژن (نازک شدن) شود و بر تعادل ظریف pH واژن تأثیر بگذارد، زیرا باعث توقف تولید باکتری‌های خوب می‌شود که با واژن مقابله می‌کند. باکتری های بد هنگامی که اکوسیستم واژن تغییر می کند، زنان را مستعد ابتلا به عفونت های واژن مانند واژینوز باکتریایی می کند.

ممکن است میل جنسی کاهش یابد:

برای بسیاری از زنان، یائسگی باعث کاهش میل جنسی می شود، اگرچه هر زن متفاوت است. میل جنسی تحت تأثیر عوامل زیادی قرار می گیرد، از هورمون ها گرفته تا وضعیت عاطفی. صحبت از رابطه جنسی؛

ممکن است متوجه شوید واژن شما خشک تر می شود:

این کاهش مزاحم سطح استروژن مسئول بسیاری از تغییرات در بدن است، از جمله خشکی واژن و روغن کاری کمتر در طول رابطه جنسی. این یکی از شایع ترین علائم یائسگی است. خشکی می تواند تحریک کننده باشد و می تواند منجر به خارش یا احساس سوزش شود. اما خشکی واژن می تواند تأثیر واقعی بر زندگی جنسی شما داشته باشد.

رابطه جنسی با واژن خشک دردناک است و زمانی که بدن شما دردی را پیش بینی می کند، ماهیچه ها سفت می شوند و بیشتر به ناراحتی و درد کمک می کنند. مرطوب‌کننده‌های واژن برای استفاده عمومی در دسترس هستند، و توصیه می‌شود که هنگام رابطه جنسی، زمان بیشتری برای پیش‌بازی صرف شود. همچنین باید از روانکاری شخصی محلول در آب برای کمک به تسکین هر گونه ناراحتی استفاده شود. اگر اینها جواب نداد، می توان استروژن واژینال را که به شکل کرم پساری یا قرص است) تجویز کرد.

رابطه جنسی متفاوت است:

با افزایش سن، واژن به دلیل کمبود استروژن، کشش کمتر، کوتاه‌تر و باریک‌تر می‌شود. دهانه واژن نیز کوچکتر می شود. اینها اغلب به معنای رابطه جنسی کمتر لذت بخش است، اما فعالیت جنسی منظم در واقع می تواند به جلوگیری از این تغییرات کمک کند، همانطور که این عبارت می گوید: اگر از آن استفاده نکنید، آن را از دست می دهید!

بسیاری از زنانی که از علائم فوق رنج می برند می توانند از درمان جایگزینی هورمون بهره مند شوند، همچنین به عنوان HRT شناخته می شود. یک درمان ساده و موثر که از استروژن و پروژسترون استفاده می کند، HRT می تواند تسکین بسیار موثری از علائم یائسگی ارائه دهد.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا