چیدمان ساختمان چیست؟، راهنمای چیدمان ساختمان در ساخت و ساز

What is building layout, a guide to building layout in construction

طرح ساختمان، پلان طبقه ملک را در سطح زمین نشان می دهد. بر خلاف نقشه ساختمان که به صورت مقیاس بر روی یک صفحه کاغذ ترسیم می شود، طرح ساختمان بر روی سطح زمین انجام می شود تا موقعیت سازه را نشان دهد. نشان دهنده پلان ساختمان روی سطح زمین است و موقعیت و جهت را دقیقاً مشخص می کند. ما پس از اتمام یک بررسی مشروط، طرح ساختمان را آماده می کنیم.

طرح ساختمان به عنوان یک راهنما در طول ساخت و ساز عمل می کند. ساخت و ساز می تواند پس از نهایی شدن کار شروع شود. این مقاله، ازبخش معماری و ساختمان سلام یار تمام آنچه را که باید در مورد چیدمان ساختمان بدانید را مورد بحث قرار می دهد.

چیدمان ساختمان چیست؟

چیدمان ساختمان به طرح پایه ای که روی سطح زمین انجام می شود اشاره دارد. با توجه به طراحی معماری و برخی مشخصات مهندسی، همانطور که نقشه کاغذی است، ترسیم شده است. چیدمان ساختمان پس از بررسی مشروط انجام می شود و اندازه ها، زوایا و سطوح سازه ای که قرار است ساخته شود، انجام می شود. چیدمان ساختمان قبل از گودبرداری ضروری است.

اهمیت برنامه ریزی چیدمان ساختمان

با افزایش پیچیدگی پروژه های ساختمانی، داشتن یک طرح ساختمان ضروری است. چیدمان ساختمان همه مکان‌های دیوارها، ستون‌ها، پایه‌ها و سایر قطعات ساختاری ساختمان را مشخص می‌کند. طرح بندی نشان می دهد که چگونه همه چیز را مرتب کنید، و یک اشتباه ساده می تواند گران باشد. بسته به حوزه قضایی شما، برخی از ایالت‌ها نیز قبل از دادن مجوز ساخت، نقشه‌ها و مشخصات ساختمان را درخواست می‌کنند.

در مورد بازسازی و بازسازی آینده، نقشه ساختمان به ترسیم یک ملک کمک می کند. اگر قصد خرید خانه ای از قبل ساخته شده را دارید، طرح ساختمان نیز بسیار مهم است.

طرح بندی ساختمان اصطلاحاتی که شما نیاز دارید دانستن

برای درک تنظیمات چیدمان یک پلان ساختمان، باید برخی از اصطلاحات فنی مرتبط را بدانیم. در زیر رایج‌ترین اصطلاحات مربوط به طرح‌بندی ساختمان هستند.

معیار موقت (TBM)

یک معیار موقت به یک نقطه ثابت از ارتفاع شناخته شده اشاره دارد که به عنوان نقطه دلخواه برای کارهای سطح اولیه استفاده می شود. معمولا در سطح همکف است. و این معیار شروع همه کارها را آغاز می کند. TBM معمولاً به وسایل دائمی مانند درپوش منهول یا یک ستون محکم مربوط می شود. پس از شناسایی TBM، یک میخ یا زاویه فولادی برای علامت گذاری آن مکان قرار می گیرد.

TBM باید به وضوح روی همه نقشه‌ها علامت‌گذاری شود و همه ابعاد باید بر حسب متر تا سه رقم اعشار باشد.

چیدمان ساختمان چیست؟، راهنمای چیدمان ساختمان در ساخت و ساز

خط ساختمانی یا پایه

خط مبنا، خط ساختمانی است که در آن همه کار تنظیم آغاز می شود. اغلب، خط مبنا با خط ساختمان، که خط مرزی پروژه است، ملاقات می کند. جاده های موجود یا مقامات محلی به طور کلی خط ساختمان را تعیین می کنند.خط مبنا مرزهای دارایی را مشخص می‌کند، و هنگامی که آن را دارید، می‌توانید به راحتی گوشه‌های ساختمان خود را علامت‌گذاری کنید.

کنترل های افقی

بعد از تعیین خط مبنا، باید کنترل‌های افقی ایجاد کنید که به شما کمک می‌کند همه نقاط خاص دیگر را علامت‌گذاری کنید. داشتن کنترل های افقی متعدد ضروری است تا در صورت برداشتن یکی از آنها نیازی به حذف همه آنها نباشد. کنترل‌های افقی همیشه مختصات خود را با توجه به مسائل خاص در محل دارند و به شما کمک می‌کنند تا نقاط طرح را به سرعت روی زمین پیدا کنید.

کنترل های عمودی

نقاط کنترل عمودی معمولاً نسبت به سطوح داده مشخص شده ایجاد می شوند. این سطوح مبنا اغلب پست های چوبی در بتن هستند. با این حال، می تواند یک جاده یا یک ویژگی زمین نزدیک باشد. کنترل‌های افقی و عمودی معمولاً با استفاده از تئودولیت یا ابزارهای نقشه‌برداری مشابه در طول مرحله تسطیح ایجاد می‌شوند.پس از تعیین این نقاط، اکنون می توانید طرح ساختمان خود را ترسیم کنید. برای جلوگیری از هرگونه سردرگمی، هر گونه تغییر باید در نقشه ها ذکر شود.تاثیر بالقوه عدم در نظر گرفتن درست چیدمان ساختماندر نظر نگرفتن درست چیدمان ساختمان ممکن است باعث شود چند چیز به اشتباه پیش برود. برخی از اشتباهات رایج در زیر بحث شده است.

فضاهای کوچک ناخواسته

برنامه‌ریزی نادرست می‌تواند منجر به ایجاد فضاهای کوچک ناخواسته در ساختمان‌ها شود که می‌توانست برای فعالیت‌های دیگر استفاده شود. در پارکینگ می تواند فضای کمتری برای خودروها ایجاد کند. همچنین می‌تواند فضاهای اداری را کاهش دهد، به‌ویژه برای ساختمان‌های تجاری، بنابراین گردش مالی را از ساختمانی که در غیر این صورت مولد بود، محدود می‌کند.فضاهای کوچک ناخواسته پرهزینه هستند، زیرا منجر به از دست دادن کارایی فضا و آسایش ضعیف مشتری می شوند.

تاخیرها

تاخیرها یکی از رایج ترین مشکلات در ساخت و ساز هستند و رعایت نکردن چیدمان ساختمان می تواند منجر به آن شود. یک چیدمان نادرست انجام شده باید از بین برود و روند باید دوباره از ابتدا شروع شود. هر روز که دیر می‌کنید، منابع و هزینه‌های نیروی کار را به پروژه شما اضافه می‌کند. این امر از ابتدای پروژه در زمان بندی پروژه مشکل ایجاد می کند.تاخیرها به هزینه های پروژه می افزایند و می توانند اعتبار شرکت شما را لکه دار کنند. اگر پروژه‌های متعددی دارید، تأخیر در یک پروژه می‌تواند به پروژه‌های دیگر سرازیر شود و برخی تأخیرها به اندازه‌ای شدید هستند که منجر به فروپاشی کامل یک پروژه شوند.

چیدمان ساختمان چیست؟، راهنمای چیدمان ساختمان در ساخت و ساز

مواد آسیب دیده

عدم پیروی از طرح ممکن است به مصالح و وسایل آسیب برساند، زیرا فضاها یا خیلی بزرگ یا کوچک هستند که نمی‌توانند هدف مورد نظر خود را برآورده کنند. همچنین می‌توانید هزینه‌های نیروی کار را برای تعمیرات، برداشتن وسایل، یا بازسازی متحمل شوید.مصالح آسیب‌دیده باعث می‌شود ساختمان بیشتر از آنچه در ابتدا برنامه‌ریزی شده بود، مصرف کند.

از دست دادن سود

همه عواملی که در بالا مورد بحث قرار گرفت منجر به کاهش سودآوری یک پروژه می شود. پروژه ای که به موقع شروع نمی شود یا از منابعی مانند هزینه های مواد و نیروی کار استفاده می کند، روی حاشیه سود.شرکتی که بیش از درآمد خود هزینه می‌کند، ممکن است بقای خود در بازار رقابتی دشوار باشد. تحویل غیرقابل قبول به مشتری همچنین می تواند منجر به فسخ قرارداد شود که منجر به از دست دادن کسب و کار و شهرت می شود.

خطر پایداری

در صورت شدید، اجرای ضعیف طرح‌بندی ساختمان می‌تواند پایداری خطرات و خطرات بهداشتی و ایمنی را برای یک پروژه ایجاد کند. . بعید است که یک شرکت ساختمانی با لیست طولانی پروژه های شکست خورده برای مدت طولانی دوام بیاورد، زیرا پروژه های شکست خورده می توانند منجر به ورشکستگی یا حتی خاتمه یک سازمان ساختمانی شوند.

اهداف یک طرح بندی ساختمان

یک طرح ساختمان ترسیم می شود تا اطمینان حاصل شود که مناطق کلیدی در پروژه ساخت و ساز طبق نقشه معماری برجسته شده اند. گوشه های ساختمان، موقعیت های عمودی و همچنین جانبی در طرح مشخص شده است.همچنین برای ارزیابی سایت های ساخت و ساز انجام می شود. این برای هر مقامی نیز مفید است و همچنین خطرات ناشی از اطراف منطقه و پیش‌نویس روش‌های مهار مشکلات ناشی را بررسی می‌کند.چیدمان ساختمان برای نقشه برداری کارهای ساختمانی نیز ایده آل است. نقشه برداران در ابتدا از این مورد استفاده می کنند و این مرحله برای بررسی دقیق اندازه اتاق ها، نشان دادن گوشه ها، دیوارها و سایر قسمت های مشترک ساختمان با دقت آغاز می شود.

چه چیزی در برنامه ریزی دخیل است از چیدمان ساختمان؟

  1. دریافت ابزار و مواد صحیح
  2. تفسیر نقشه های پیشنهادی معماری
  3. شناسایی پایه و کنترل‌های مورد استفاده

دریافت ابزار و مواد صحیح

برای ایجاد نقشه ساختمان، به ابزارهای خاصی برای کارایی نیاز دارید. این شامل بسیاری از نشانه‌ها، طبقه‌ها و شناسه‌های گوشه است که باید در چیدمان نمایش داده شوند. خود را با گچ، مربع های بهینه برای زاویه ها، و رشته ها و سایر موارد ایمن کنید.

تفسیر نقشه های پیشنهادی معماری

دانستن نحوه خواندن نقشه های پیشنهادی معماری چیزی است که به تفسیر آنها و هدایت طرح ساختمان کمک می کند. تفسیر درستی از نقشه ها و اندازه گیری های کاغذ داشته باشید تا بتوانید طرح بندی را به طور دقیق زنده کنید.

شناسایی پایه و کنترل‌های مورد استفاده.

این برای ترسیم طرح کلی ساختمان قبل از شروع ساخت ضروری است. درک کنید که چه نرم افزاری استفاده شده است، آن را تفسیر کنید، سپس با طرح ساختمان ادامه دهید.

سخن پایانی

طرح بندی ساختمان ابزار قابل اعتمادی است که به شما کمک می کند مکان سازه را با ترکیب داده های ارتفاعی و اندازه گیری ها در محل زمینی ساختمان تعیین کنید.تاکنون، اصول چیدمان ساختمان در ساخت و ساز را درک کرده اید. چیدمان مناسب ساختمان موفقیت یک پروژه را از ابتدا تا انتها تضمین می کند، اما یک چیدمان نامرتب می تواند منجر به مشکلات آینده در کار ساخت و ساز شود.پیروی از طرح ساختمان در کار ساخت و ساز شما را از اشتباهات پرهزینه ای مانند مازاد بر بودجه نجات می دهد. وقتی طرح ساختمان را به درستی دنبال کنید، از اینکه یک پروژه چقدر یکپارچه است شگفت زده خواهید شد.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا