انواع شیرآلات بر اساس جنسیت: تحلیلی بر ویژگی‌ها و کاربردها

Types of faucets based on gender: an analysis of features and applications

شیرآلات، به عنوان یکی از اجزای اساسی در سیستم‌های آب و فاضلاب، نقش بسیار مهمی در روان‌سازی جریان آب و کنترل آن دارند. در گذشته، شیرآلات به صورت یکنواخت و بدون توجه به نیازهای جنسیتی طراحی و تولید می‌شدند. اما در سال‌های اخیر، با توجه به تغییر نگرش جامعه و اهمیت برابری جنسیتی، شیرآلات بر اساس جنسیت نیز مورد توجه قرار گرفته است.

شیرآلات ساختمانی

شیرآلات بر اساس جنسیت، به شیرآلاتی اطلاق می‌شود که با توجه به نیازهای جنسیتی طراحی و ساخته شده‌اند. این نوع شیرآلات، با توجه به تفاوت‌های بین آقایان و خانم‌ها، ویژگی‌های خاصی دارند که به بهبود کارایی و راحتی کاربران کمک می‌کنند.

یکی از انواع شیرآلات بر اساس جنسیت، شیرآلات آب‌گرمکن خانم‌ها است. این نوع شیرآلات با توجه به نیاز خانم‌ها به آب گرم برای استحمام، با ویژگی‌هایی مانند دمای آب قابل تنظیم، جریان آب قوی و ملایم و دستگیره‌های طراحی شده برای راحتی دست استفاده کننده، طراحی شده‌اند.

همچنین، شیرآلات آب‌گرمکن آقایان نیز از دیگر انواع شیرآلات بر اساس جنسیت هستند. این نوع شیرآلات با توجه به نیاز آقایان به آب گرم برای انجام اصطلاحات بهداشتی، ویژگی‌هایی مانند دمای آب قابل تنظیم، جریان آب قوی و ملایم و دستگیره‌هایی با طراحی مناسب برای راحتی دست استفاده کننده، دارند.

به علاوه، شیرآلات عمومی نیز در این دسته قرار می‌گیرند. این نوع شیرآلات با توجه به نیازهای جنسیتی عمومی، ویژگی‌هایی مانند جریان آب قوی و ملایم، دمای آب قابل تنظیم و دستگیره‌هایی با طراحی مناسب برای راحتی دست استفاده کننده، دارند.

با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد شیرآلات بر اساس جنسیت، استفاده از این نوع شیرآلات بهبود قابل توجهی در تجربه کاربری و راحتی استفاده کنندگان خواهد داشت. همچنین، این نوع شیرآلات نقش مهمی در ترویج برابری جنسیتی و احترام به نیازهای جنسیتی دارند.

در مورد نوع شیرها چه می دانید؟

به طور کلی، شیرهای آب از دو ماده اولیه ساخته می شوند: برنج و سرب خشک. استفاده از شیرهای سربی مشکلاتی را به همراه دارد که از جمله این مشکلات می توان به مضر بودن این فلز برای سلامتی انسان اشاره کرد و فلز سرب در اثر تماس با آب خیلی سریع خورده می شود و به همین دلیل ورود یون های سرب به آب وارد می شود.

می تواند خطرات جدی برای سلامتی انسان ایجاد کند. طبق آنچه گفته شد، طبیعتاً شیرهای سربی ارزانتر از سایر شیرها هستند، اما دوام کمتری دارند و سرعت آن منوط به سرعت است. به پوسیدگی و خوردگی.

البته به یاد داشته باشید که در همه شیرها مقدار کمی فلز سرب وجود دارد اما باید به درصد سرب مصرفی در شیرها توجه کنید. این نوع اطلاعات معمولاً می تواند توسط فروشنده در اختیار شما قرار گیرد. اما به طور کلی و خارج از بحث مواد اولیه، شیرآلات را می توان در مواد مختلفی از جمله فولاد ضد زنگ، برنج، چدن، فولاد، مس و برنج یافت.

انواع شیرآلات

با پیشرفت تکنولوژی در کنار روش های جدید طراحی، از شیرآلات ساختمانی متناسب با محل نصب و کارایی آنها استفاده می شود. بنابراین قبل از خرید شیرآلات ابتدا تحقیق کنید و تمام فاکتورهای لازم برای یک خرید ایده آل را در نظر بگیرید.

همچنین فراموش نکنید که شیرآلات به جز در موارد معدودی عمر طولانی دارند و به مدت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند، بنابراین اگر کیفیت مناسبی نداشته باشند یا از مواد بی کیفیت ساخته شده باشند، با مشکلات مختلف کاربری در یک دستگاه مواجه خواهید شد.

انواع شیرآلات بر اساس جنسیت

شیرهای توپی

شیرهای توپی بیشتر در آشپزخانه و روی سینک استفاده می شود. این نوع شیرها اولین نوع شیرهای بدون واشر هستند که تنها با یک اهرم کار می کنند. به این ترتیب اهرم حول یک کلاهک توپ که در بالای بدنه اصلی شیر قرار می گیرد می چرخد. این در حالی است که اهرم یک توپ پلاستیکی یا فلزی قرار گرفته در داخل بدنه سوپاپ را کنترل می کند.

از طریق این اهرم است که می توان شدت و دمای آب را تنظیم کرد. شیرهای توپی با داشتن مکانیزم توپی و همیشه در معرض آب هستند، معمولاً به مرور زمان دچار خوردگی می شوند که باعث آسیب دائمی این نوع شیرها می شود.

شیرهای دیسکی

از مدرن ترین شیرآلات موجود در بازار می توان به شیرهای دیسکی سرامیکی اشاره کرد. این نوع شیرها نیز جزو دسته تک اهرمی بوده و اهرم آنها بر روی بدنه استوانه ای پهن قرار می گیرد.

شیر دیسکی آب سرد و گرم را در مخزنی به نام کارتریج تعادل فشار ترکیب می کند. دو دیسک سرامیکی در کف این مخزن وجود دارد که برای کنترل فشار آب بالا و پایین می روند. دمای آب نیز با چرخاندن اهرم به راست و چپ تنظیم می شود. این نوع شیرها کیفیت بالایی دارند و نسبت به سایر شیرها نیاز به نگهداری کمتری دارند. از طرفی شیرهای دیسکی در دسته شیرآلات گران قیمت هستند.

شیرهای کارتریج

شیرهای کارتریج در دسته دو اهرمی قرار می گیرند، زیرا ظاهری کاملاً شبیه به شیرهای فشار دو اهرمی دارند و تنها تفاوت آنها در این است که شیرهای کارتریجی از نوع بدون واشر و شیر فشار هستند.

آنها در دسته واشر قرار می گیرند. لازم به ذکر است که با وجود شباهت ظاهری بین این دو نوع شیر، به راحتی می توان تفاوت عملکرد آنها را در حین استفاده مشاهده کرد. زیرا شیرهای فشار هنگام چرخاندن اهرم باید به واشر فشار وارد کنند. به عبارت دیگر خروج آب از شیر آب با شیرهای کارتریجی به راحتی انجام نمی شود. اما در شیرهای کارتریجی با کوچکترین چرخش اهرم می توان جریان آب را خیلی سریع و راحت قطع یا وصل کرد.

شیرهای فشار

این نوع شیر آب از زمان های قدیم در منازل وجود داشته است. شیرهای فشاری از جمله شیرهایی هستند که واشر دارند که اغلب در خانه های قدیمی دیده می شود، البته امروزه با تغییراتی در ساختمان های جدید نیز از این شیرها استفاده می شود. این نوع شیرآلات ساختمانی جزو ارزان ترین شیرآلات هستند.

این نوع شیرآلات دو اهرمی آب سرد و گرم را جدا می کند و معمولاً برای بستن یا باز کردن آن فشار بیشتری نسبت به سایر شیرها نیاز دارد. این شیرها با واشر کار می کنند و به همین دلیل است که این نوع شیرها بیشتر از شیرهای دیگر نشتی دارند، زیرا به دلیل فشار معمولی که به آنها وارد می شود دائما فرسوده می شوند و در نتیجه واشرها نیاز به تعویض دارند.

شیر آب

این نوع شیر آب دارای سنسور حرکت است. سنسور حرکت به شما اطمینان می دهد که از آب به طور مستقیم و کارآمد استفاده می کنید. فقط با حرکت دادن دست روی سنسور حرکت، آب خارج شده و شروع به جریان می کند. برای آشپزخانه و حمام انتخاب خوبی است. این نوع شیر آب به دلیل کمک و تاثیر آن بر سلامتی معروف است. همچنین، نحوه عملکرد آن آلودگی آب را کاهش می دهد، در حالی که تنظیم دمای آب را آسان می کند.

علاوه بر اهرم و ساختار کلی شیرها، نکات دیگری نیز وجود دارد که آنها را متفاوت می کند. که مهم ترین آن یقه شیر آب است، در واقع گردن ها نیز انواع مختلفی دارند.

انواع مختلف گردنه ی شیر آب

  • استاندارد (چیزی که معمولاً در بازار موجود است)
  • حالت خمیده یا گردن غاز
  • پل

انواع شیرآلات بر اساس جنسیت

سایر قسمت های شیرآلات ساختمان

  • سنسور

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی، در حالی که اکثر شیرهای آب با اهرم باز و بسته می شوند، دریچه هایی هستند که نیازی به باز و بسته شدن توسط اهرم ندارند و مجهز به سنسورهای با حساسیت بالا هستند. در واقع کافی است دست خود را جلوی سنسور قرار دهید تا آب باز شود و با برداشتن دست از روی چشم سنسور، آب بسته می شود.

در این حالت از اهرم فقط برای گرم کردن یا خنک کردن آب استفاده می شود. سنسور به صورت پیش فرض در برخی از شیرها وجود دارد و برخی دیگر امکان نصب سنسور را دارند. این نوع شیرها برای جلوگیری از هدر رفت آب و بهداشت بسیار مناسب هستند اما از نظر قیمت سنسورها می توانند قیمت شیر ​​آب را افزایش دهند.

  • دکمه

برای برخی از شیرآلات ساختمانی، می توان دکمه ای برای تنظیم جریان آب اضافه کرد.

  • بخش هایی برای ایجاد حالت چرخشی

می توانید یک شیر آب تهیه کنید که گردن آن 180 درجه یا حتی 360 درجه می چرخد. این نوع شیرآلات به شما کمک می کند تا انواع ظروف، غذا و سینک را به راحتی بشویید.

انواع شیرآلات بر اساس جنسیت

انواع مختلفی از محصولات مانند شیر آب توسط فلزات تولید می شود. برنج را می توان چندین بار بدون تغییر خواص فیزیکی و شیمیایی آن بازیافت کرد، بنابراین می توان گفت که تولید محصولات برنجی تعبیه شده از مس و روی جدید نوعی هدر رفتن مواد خام است. این پدیده ممکن است اثرات اقتصادی و زیست محیطی چشمگیری داشته باشد. علاوه بر این، فرآیند بازیافت برنج به انرژی و انتشار کربن کمتری در مقایسه با سایر فلزات مانند آلومینیوم و فولاد نیاز دارد

1. شیرآلات برنجی

این نوع شیر آب از جنس برنج است و اگر در منطقه ای زندگی می کنید که آب بسیار سخت است بهتر است از این نوع شیر آب استفاده کنید زیرا املاح آب سخت ( مانند کربنات کلسیم) روی فلز برنج رسوب نمی کند.

همچنین شیرهای ساخته شده از این ماده به راحتی زنگ نمی زنند و ماندگاری بالایی دارند، از طرفی این نوع شیر آب قیمت بالایی دارد، اما در نهایت باید گفت که خرید چنین محصولی ارزش پرداخت هزینه دارد. قیمت بالا.

2. شیرآلات استیل ضد زنگ

همانطور که از نامش پیداست، این نوع شیر آب از فولاد ضد زنگ ساخته شده است. شیرآلات ساخته شده از این ماده برای انواع سینک های مدرنی که در بازار می توانید پیدا کنید مناسب است.

این نوع شیرآلات نیاز به مراقبت و نگهداری دارند زیرا اگر به درستی نگهداری نشوند مستعد خوردگی هستند. به یاد داشته باشید که این نوع شیرآلات باید کاملاً عاری از خط و خش باشد. در واقع می توان از این راه حل برای جلوگیری از خوردگی استفاده کرد.

3. شیرهای مسی

شیرهای آب ساخته شده از این ماده به دلیل ظاهر تیره و جذابیت معروف هستند. به نظر می رسد از این نوع شیر آب می توان در سرویس بهداشتی و آشپزخانه استفاده کرد.

اما توصیه ما استفاده از آن در محیط آشپزخانه است زیرا در مناطقی که نور بیشتری وجود دارد ظاهر دلپذیرتری را شاهد خواهیم بود. لازم به ذکر است که این نوع شیرآلات مقاومت بالایی در برابر ته نشینی ندارند و برای حفظ زیبایی باید دائماً جلا داده شوند.

4. شیرآلات برنز

این نوع شیرآلات از برنز ساخته شده اند و طراحی کاملا کلاسیک دارند. این نوع شیر در مقایسه با شیرهای مسی نیازی به پولیش زیاد ندارد. همچنین به دلیل استفاده از فلز برنز، کالایی لوکس به حساب می آید و قیمت بسیار بالایی دارد.

5. دریچه های پلاستیکی

شیرآلات پلاستیکی وقتی نو هستند زیبا و جدید به نظر می رسند، اما پس از مدتی استفاده از آن، متوجه می شوید که بسیار شکننده هستند. اگر از طرفداران دوام و کیفیت بالا هستید، شیرهای پلاستیکی برای شما مناسب نیستند. این نوع شیر آب نسبت به سایر شیرها ارزانتر است اما به دلیل شکنندگی بالا و تغییر رنگ سریع آن کیفیت چندان بالایی ندارد.

6. شیرآلات ساخته شده از روی

این نوع شیرآلات از ترکیب روی و مس ساخته می شوند و اغلب به رنگ نقره ای عرضه می شوند. این نوع شیرآلات بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند زیرا خیلی سریع و راحت زنگ نمی زنند و کیفیت آنها از بین نمی رود.

روکش شیر آب

روکش پوسته بیرونی شیر آب است که پوشش نهایی آن را نشان می دهد. این پوشش از طریق آبکاری با استفاده از فلزات و آلیاژهای مختلف ایجاد می شود. از آن جمله می توان به نیکل، مس، برنج (روکش طلا)، برنز، اپوکسی (رنگی) و فولاد (کروم) اشاره کرد.

بهترین ماده پوشش در بازار فولاد است. زیرا مقاومت بالایی در برابر پوسیدگی و خوردگی دارد. فلزات دیگر در موارد محدود و سفارشی استفاده می شوند.

انواع شیرآلات بر اساس جنسیت

چگونه شیرهای آب ساختمان را تمیز کنیم؟

برای اینکه شیری که خریداری کرده اید دوام بیشتری داشته باشد، باید نحوه تمیز کردن و مراقبت از آن را بدانید. قبل از هر چیز باید بدانید که ساختمان شما از چه نوع شیرآلاتی است تا در صورت نیاز مواد شوینده مخصوصی برای آن تهیه کنید و یا طبق دستور کارخانه آن را تمیز کنید. اما در بیشتر مواقع موارد زیر می تواند به تمیز کردن شیر آب کمک کند.

استفاده از آب داغ و مایع ظرفشویی اولین و مناسب ترین راه حل است. اگر شیر آب در آشپزخانه است و خیلی کثیف نیست، کافی است از آب و مایع ظرفشویی و یک حوله خشک و تمیز برای روشن کردن آن استفاده کنید. مراقب باشید بعد از زدن هر مایعی روی بدنه شیرها با دستمال خشک خوب خشک شود تا لکه آب روی آن باقی نماند.
اگر با مشکل پوسته پوسته شدن بدنه شیر آب مواجه هستید پیشنهاد می کنیم از سرکه سفید استفاده کنید. اگر برای مدت طولانی شیر آب را تمیز نکنید، ممکن است بدنه آن پوسته پوسته شود.

در این صورت باید از مواد محکم تری برای تمیز کردن آنها استفاده کنید. سرکه سفید می تواند انتخاب خوبی برای اکثر شیرآلات باشد، اما مطمئن شوید که این ماده طبیعی قوی به بدن شیر شما آسیبی نمی رساند. در صورت لک شدن بدنه شیر، استفاده از خمیر دندان و جوش شیرین توصیه می شود.

جوش شیرین انتخابی مناسب برای نظافت بسیاری از سطوح است و می تواند لکه های روی بدنه انواع شیرآلات ساختمانی را از بین ببرد در حالی که در بیشتر موارد آسیب زیادی به بدنه شیر آب وارد نمی کند. کافی است مقدار کمی جوش شیرین را با مقداری خمیر دندان و مقداری آب ترکیب کنید و از این محلول برای تمیز کردن شیرهای آب خانه و پاک کردن لکه های موجود در آنها استفاده کنید.

قیمت شیرآلات ساختمانی

مهمترین معیاری که معمولا در هنگام خرید شیرآلات در نظر گرفته می شود قیمت آنهاست. از آنجایی که در بازار شیرآلات بهداشتی تفاوت قیمت بسیار زیاد است. قیمت شیرآلات لوکس، قیمت شیرآلات ارزان قیمت و قیمت شیرآلات لوکس متفاوت است. از طرفی در نظر داشته باشید که قرار است برای خرید شیرآلات ساختمانی هزینه کنید و با توجه به کارایی و اهمیت آن در منزل، توصیه می شود بدون در نظر گرفتن هزینه ها به سراغ بهترین نوع شیرآلات ساختمانی بروید.

نتیجه گیری

در پایان توصیه می کنیم برای تعویض، تمیز کردن یا حتی تعمیر شیرآلات ساختمانی، حتما به نوع شیرآلات استفاده شده توجه کنید. زیرا با در نظر گرفتن این موضوع احتمال آسیب رساندن به شیر کمتر می شود و کار شما راحت می شود. امیدواریم مقاله زیر توانسته باشد کمک ارزشمندی برای شما عزیزان در جهت افزایش آگاهی شما باشد.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا