شپش سر چیست؟ علائم، علل، تشخیص، درمان و پیشگیری

What is head lice Symptoms, causes, diagnosis, treatment and prevention

شپش سر، یکی از موجودات کوچک و ناخواسته است که در محیط زندگی ما انسان‌ها وجود دارد. این موجودات کوچک، به طور عمده در موهای سر و بدن انسان‌ها زندگی می‌کنند و از خون میزبان خود تغذیه می‌کنند. شپش‌ها به صورت پارازیتی عمل می‌کنند و با نفوذ به پوست میزبان، خون را می‌جویند. این موجودات کوچک، علاوه بر تغذیه از خون، می‌توانند برخی بیماری‌ها را نیز به انسان‌ها منتقل کنند. بنابراین، شپش‌ها می‌توانند عوارض جدی برای سلامتی انسان‌ها به همراه داشته باشند.

شپش چیست؟

شپش‌های سر حشرات انگلی کوچک و بدون بال هستند که روی پوست سر زندگی می‌کنند، جایی که دمای آن گرم، ثابت و بسیار مهمان‌نواز است. گاهی اوقات می توانید شپش سر (Pediculus humanus capitis) را روی ابروها، مژه ها و موهای گردن نیز پیدا کنید. این موجودات، به طور معمول در محیط‌ های گرم و مرطوب پیدا می‌شوند و از خون میزبان خود تغذیه می‌کنند.

شپش‌ ها با استفاده از دندان‌ های خود، به پوست میزبان نفوذ کرده و خون را می‌جویند. این فرایند تغذیه شپش‌ ها، می‌تواند به صورت مداوم ادامه یابد و باعث کاهش سطح آهن در بدن انسان شود. این موضوع می‌تواند به مشکلاتی مانند کمبود آهن و کاهش انرژی در انسان‌ها منجر شود.

علائم و نشانه های شپش سر

همه افراد مبتلا به شپش سر علائم شپش را کاملاً یکسان نشان نمی دهند. اما شایع ترین علائمی که نشان می دهد ممکن است با آلودگی به شپش سر مواجه شوید عبارتند از:

خارش پوست سر

خارش این ممکن است در پوست سر، گردن یا گوش احساس شود. خارش اغلب نشانه یک داده واکنش آلرژیک به بزاق یا مدفوع شپش. (توجه داشته باشید: برای افرادی که با اولین آلودگی خود سروکار دارند، خارش ممکن است تا دو تا شش هفته پس از شروع شیوع.)

مشکل در خواب

مشکل در خواب شپش‌ها در تاریکی فعال‌تر هستند، بنابراین افرادی که هجوم دارند ممکن است به دلیل این افزایش حرکت دچار مشکلاتی در به خواب رفتن شوند. 

انتقال بیماری ها از طریق شپش

علاوه بر تغذیه از خون، شپش‌ها می‌توانند برخی بیماری‌ ها را نیز به انسان‌ها منتقل کنند. برخی از شپش‌ها، می‌توانند با حمل و نقل ویروس‌ها و باکتری‌ها، عامل انتقال بیماری‌هایی مانند تیفوس، تاکسوپلاسموز، بروسلوز و بیماری لایم را به انسان‌ها شود. این بیماری‌ها می‌توانند عوارض جدی برای سلامتی انسان‌ها به همراه داشته باشند و در برخی موارد، ممکن است منجر به مشکلات جدی در سیستم عصبی، قلب و حتی مرگ شود.

عوارض شپش برای انسان ها

با توجه به اینکه موجودها می‌توانند عوارض جدی برای سلامتی انسان‌ها به همراه داشته باشند، ضروری است که اقداماتی برای جلوگیری و کنترل این موجودات انجام شود. استفاده از محصولات ضد شپش، نظافت مناسب بدن و محیط زندگی، استفاده از لباس‌های مناسب و تمیز و عدم استفاده از اشتراکی‌های شخصی می‌توانند اقداماتی مؤثر برای کنترل شپش‌ها باشند.

شپش سر چگونه پخش می شود؟

 شپش سر فقط از طریق تماس مستقیم سر به سر پخش می شود. آنها نمی توانند بپرند یا پرواز کنند، بلکه با خزیدن سفر می کنند و بر خلاف تصور رایج نمی توانند با استفاده از وسایلی مانند کلاه، کلاه ایمنی، و برس مو به اشتراک گذاشته شوند.

علل و عوامل خطر شپش سر

بر خلاف تصور رایج، شپش نمی‌تواند پرواز کند، بپرد یا بپرد، بنابراین غیرمعمول است که افراد با به اشتراک گذاشتن وسایلی مانند کلاه، کلاه، و برس مو، شپش را پخش کنند. و بهداشت شخصی یا عدم رعایت آن – ربطی به ابتلا به شپش سر ندارد. در عوض، «تماس مستقیم سر به سر نحوه انتقال شپش است»، می‌گوید ریچارد جی. پولاک، دکترای، یک افسر ارشد بهداشت عمومی محیط زیست و محقق در دانشکده بهداشت عمومی هاروارد در بوستون. این نیز توسط یک مطالعه در سال 2015 تأیید شد. با این کار، در اینجا خطر وجود دارد عوامل ایجاد شپش سر:

انتقال شپش سر

کودکان ۳ تا ۱۱ ساله اغلب به شپش سر مبتلا می‌شوند. از آنجایی که کودکان کوچک‌تر تمایل دارند تعاملات سر به سر بیشتری داشته باشند به اشتراک گذاشتن یک تخت، دراز کشیدن والدین، کشتی آنها نسبت به بچه‌های بزرگتر و بزرگسالان فرصت بیشتری برای پخش شپش سر خود با یکدیگر دارند. به این ترتیب، زمانی که بچه ها به مدرسه راهنمایی می رسند، شیوع به طور چشمگیری کاهش می یابد. CDC حضور در مهدکودک و مدرسه ابتدایی را به عنوان عامل خطر شپش فهرست می کند.

شیوع شپش سر

اگر با فردی زندگی می‌کنید که با شیوع شپش سر مواجه است، بدون در نظر گرفتن سن، احتمال ابتلا شما نیز افزایش می‌یابد. اگر مشخص شد که یک نفر شپش سر دارد، همه اعضای خانواده باید از نظر شپش بررسی شوند. دختران 2 تا 4 برابر بیشتر از پسرها احتمال ابتلا به شپش دارند. بر اساس مطالعه 2020، حدس زده می شود که دلیل آن را می توان به این واقعیت نسبت داد که دختران اغلب موهای بلندتری دارند. همچنین تصور می‌شود که شاید به این دلیل باشد که دختران بیشتر از پسرها تماس رودررویی را تجربه می‌کنند.

نژادبر اساس یک گزارش، کودکان سیاه‌ پوست در ایالات متحده نسبت به سایر گروه‌های قومی کمتر دچار آلودگی به شپش سر هستند. تصور می شود که این ممکن است به دلیل تفاوت در ضخامت و فر شدن مو باشد. و این واقعیت که شپش‌هایی که اغلب در ایالات متحده یافت می‌شوند دارای پنجه‌هایی هستند که ممکن است بهتر بتوانند ساقه‌های موی نژادهای دیگر را بگیرند.

شپش سر چگونه تشخیص داده می شود؟

بهترین راه برای تشخیص دقیق شپش، یافتن یک پوره زنده یا شپش بالغ بر روی پوست سر یا مو است. هنگام نگاه کردن، روی پوست سر، پشت گوش ها و اطراف پشت گردن تمرکز کنید.  شپش‌ها بسیار کوچک هستند و به سرعت حرکت می‌کنند، بنابراین با تقسیم کردن موها به بخش‌های کوچک و استفاده از یک ذره‌ بین و همچنین یک شانه فلزی دندانه‌ ریز مخصوص به نام شانه nit شروع کنید. بر اساس یک مطالعه اگر یک حشره خزنده روی موهای سر پیدا کردید و با تصاویر شپش سر مطابقت داشت، احتمالاً نتیجه گیری شپش شما درست است.

اما اگر نتوانستید یک شپش زنده و متحرک پیدا کنید، با شک و تردید ادامه دهید. در حالی که اکثر مدارس به طور منظم کودکان را از نظر شپش غربالگری می کنند، مهم است که بدانیم این امر در کاهش بروز شپش سر در مدرسه موثر ثابت نشده است. تشخیص‌های اشتباه زیادی در بررسی‌های سرپرست مدرسه وجود دارد. والدین باید قبل از شروع درمان شواهد را به دقت بررسی کنند. باز هم، یافتن یک حشره زنده و خزنده روی موهای سر که با تصاویر شپش سر مطابقت داشته باشد بهترین مدرک است.

یکی از تشخیص‌های اشتباه رایج، ریخته‌گری مو یا شبه‌ها است چسب‌ های نازک، کشیده، سفت و سفید به ساقه مو که شبیه به نیش هستند. اما بر خلاف nits، آنها را می توان به راحتی از جای خود خارج کرد. توجه شد، نی‌ها در یک ماده چسب مانند پوشانده شده‌اند که بسیار قوی به ساقه مو می‌چسبد، و تکان دادن آن را نسبت به سایر اجسام خارجی دشوارتر می‌کند. اگر تخم‌های شپش را کشف کردید که در ¼ اینچ پایه ساقه مو محکم به هم چسبیده‌اند، ممکن است با یک هجوم درگیر شده باشید.

از سوی دیگر، اگر تخم شپش‌ها در فاصله بیش از 1 سانتی‌متر از پوست سر یافت شوند، احتمالاً مرده‌اند یا از تخم خارج شده‌اند، که نشان‌دهنده یک آلودگی قدیمی و غیرفعال است که نیازی به توجه بیشتری ندارد. اگر متوجه شدید که یکی از اعضای خانواده شما شپش دارد، هر سه یا چهار روز یکبار همه افراد خانه را که با فرد آلوده تماس نزدیک داشتند بررسی کنید.

شپش سر چیست؟ علائم، علل، تشخیص، درمان و پیشگیری

مطمئن نیستید که با آلودگی فعال شپش مواجه هستید یا خیر؟

به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا فردی که مخصوصاً برای شناسایی شپش سر زنده آموزش دیده است، مراجعه کنید. آن فرد ممکن است از یک نور تخصصی به نام لامپ چوب استفاده کند که باعث می شود شپش ها به رنگ آبی به نظر برسند. اگر تخم‌های شپش مشکوک پیدا شد، زیر میکروسکوپ بررسی می‌شوند تا مشخص شود که آیا در واقع یک آلودگی فعال به شپش سر وجود دارد یا خیر.

طول مدت آلودگی به شپش سر

وقتی بچه‌ها آلوده می‌شوند، معمولاً کمتر از 20 شپش بالغ را حمل می‌کنند که هر کدام، اگر کاملاً درمان نشوند، سه تا چهار هفته زنده می‌مانند. البته نکته مهم این است که آن شپش ها جفت می شوند و تخم های بیشتری تولید می کنند، بنابراین شپش های بیشتری تولید می کنند. در حقیقت، شپش ماده بالغ می‌تواند به مدت 30 روز تا 6 تخم در روز تولید کند. با این کار، مدت زمان آلودگی تا حد زیادی به این بستگی دارد که کدام درمان استفاده می‌شود و درمان مذکور چقدر مؤثر است.

گزینه های درمانی و دارویی برای شپش سر

توصیه می‌شود فقط در صورت تایید آلودگی فعال شپش، درمان شپش سر را ادامه دهید. معنی: شپش باید زنده و در حال خزیدن باشد یا تخم شپش باید زنده باشد تا درمان را تضمین کند. با این حال، ممکن است عاقلانه باشد که به درمان کسانی که در یک تخت مشترک با یک فرد آلوده فعال هستند، ادامه دهید.

نتیجه گیری

در نتیجه، شپش‌ها به عنوان موجوداتی کوچک و پارازیتی، می‌توانند عوارض جدی برای سلامتی انسان‌ها به همراه داشته باشند. تغذیه از خون انسان‌ها و انتقال بیماری‌ها، از جمله ضررهایی هستند که شپش‌ها می‌توانند به ما وارد کنند. بنابراین، ضروری است که اقداماتی برای جلوگیری و کنترل این موجودات انجام شود تا سلامتی انسان‌ها حفظ شود.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا