آشنایی با مراقبت های قبل و بعد از بوتاکس

Getting to know the care before and after Botox

زیبایی و حل مشکلات صورت همواره یکی از دغدغه های بسیاری از زنان و مردان بوده است. با افزایش سن، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و چروک می شود. رفع این چین و چروک ها برای افرادی که به ظاهر خود اهمیت می دهند بسیار مهم است. در ادامه این مقاله از سلام یار آشنایی با مراقبت های قبل و بعد از بوتاکس می شویم.

قبل و بعد از بوتاکس چه مراقبت هایی باید داشته باشیم؟

بوتاکس راهی برای رفع چین و چروک پوست و جوانسازی آن است. بسیاری از افراد از عوارض بوتاکس می ترسند و با وجود اینکه نیاز به انجام این جراحی زیبایی دارند از انجام آن خودداری می کنند.

بوتاکس جراحی پیچیده ای نیست و به راحتی انجام می شود. بوتاکس در واقع یک سم کلستریدیوم بوتولینوم بسیار رقیق شده است. این سم به قسمت هایی از پوست که دارای چین و چروک است مانند پیشانی یا اطراف چشم تزریق می شود و عضلات آن ناحیه را فلج می کند. این باعث باز شدن چین و چروک های پوست می شود.

اثر بوتاکس دائمی نیست و بسته به کیفیت مواد استفاده شده بین 3 تا 6 ماه و گاهی حتی تا 12 ماه ماندگاری دارد. مراقبت های بعد از بوتاکس ماندگاری اثر آن را افزایش می دهد و زمان لازم برای ترمیم را افزایش می دهد.

بوتاکس چه تاثیری روی پوست دارد؟

چین و چروک های پوست به دلیل انقباض عضلات پوست ایجاد می شوند. انقباض عضلانی پس از آزاد شدن ماده شیمیایی استیل کولین رخ می دهد در واقع این ماده شیمیایی ترتیب انقباض را از عصب به عضله منتقل می کند. با تزریق بوتاکس ترشح این ماده متوقف می شود در نتیجه عضله قادر به انقباض نیست و چین و چروک روی پوست ایجاد نمی شود.

البته تاثیر بوتاکس دائمی نیست و با رعایت نکات مراقبتی بوتاکس دو تا شش ماه پس از تزریق، عضله با ترشح استیل کولین به حالت قبل از تزریق باز می گردد.

عوارض بوتاکس

زمان زیادی از ورود بوتاکس به لیست جراحی های زیبایی می گذرد و در این مدت هیچ عارضه قابل توجه و خطرناکی از بوتاکس مشاهده نشده است. می توان گفت که عوارض بوتاکس کمی اغراق آمیز است و اگر بوتاکس در محیط مناسب و با مراقبت های بعد از بوتاکس و رعایت دستورات قبل از آن انجام شود، عوارض قابل توجهی نخواهد داشت.

در بوتاکس از سم بوتولینوم رقیق شده استفاده می شود، این سم بسیار خطرناک است و در غلظت های بالا باعث بوتولیسم می شود. بوتولیسم نوعی مسمومیت غذایی خطرناک و کشنده است که در اثر مصرف مواد غذایی آلوده یا باقیمانده ایجاد می شود و ممکن است منجر به فلج دائمی عضلات شود.

کبودی و تورم پوست از عوارض رایج بوتاکس است که چند روز پس از تزریق از بین می رود. جالب است بدانید که استفاده از بوتاکس تنها به زیبایی و رفع چین و چروک پوست محدود نمی شود.

تحقیقات نشان داده است که بوتاکس در درمان بیماری هایی مانند:

  • آمبلیوپی
  • اسپاسم گردن
  • تعرق مفرط

و میگرن مزمن می تواند مفید باشد و عوارض این بیماری ها را کاهش دهد.

بسیاری از مردم در سراسر جهان از میگرن رنج می برند، بوتاکس یک درمان جدید و بسیار موثر برای دردهای میگرنی است. بوتاکس با فلج کردن بخشی از اعصاب گردن و سر از انتشار و انتقال پیام های درد در این نواحی جلوگیری می کند و دردهای میگرنی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

اگر از میگرن رنج می برید و از سردردهای آزاردهنده میگرنی رنج می برید، می توانید به جای تحمل این دردهای طاقت فرسا از بوتاکس برای درمان خود استفاده کنید.

مراقبت قبل از بوتاکس

بوتاکس می تواند برای کاهش چین و چروک در نواحی مختلف صورت مانند پیشانی، بین ابروها و اطراف بینی استفاده شود.

مراقبت از پوست برای بوتاکس

برای کاهش عوارض بوتاکس و ماندگاری بیشتر آن بهتر است به مراقبت های اولیه بوتاکس توجه کنید. در ادامه، دستورالعمل هایی را که باید قبل از بوتاکس انجام دهید، بررسی می کنیم.

آشنایی با مراقبت های قبل و بعد از بوتاکس
آشنایی با مراقبت های قبل و بعد از بوتاکس

انتخاب پزشک مجرب

یکی از نکات مهم قبل از بوتاکس، انتخاب پزشک مجرب است. در سال های اخیر مراکز زیبایی رشد چشمگیری داشته و افراد زیادی بدون داشتن مدرک معتبر و تنها با چند دوره آموزشی اقدام به تاسیس مراکز زیبایی و انجام جراحی های زیبایی کرده اند.

متاسفانه اکثر این مراکز از اعتبار و تخصص کافی برای انجام جراحی های زیبایی برخوردار نیستند و مراجعه به این مراکز عواقب جبران ناپذیری دارد.

بهتر است به متخصص پوست یا تزریق بوتاکس که دارای مجوز فعالیت در زمینه پوست و زیبایی هستند مراجعه کنید. با مراجعه به مراکز معتبر می توانید از سالم بودن موادی که تزریق می کنید مطمئن شوید.

ممنوعیت استعمال دخانیات و مصرف الکل

بهتر است دو هفته قبل از بوتاکس سیگار و الکل را ترک کنید. تحقیقات نشان داده است که وجود ترکیبات سیگاری یا مشروبات الکلی در خون افراد اثربخشی بوتاکس را کاهش می دهد.

مصرف الکل و محصولات الکلی 24 ساعت قبل یا بعد از بوتاکس باعث کبودی در ناحیه تزریق بوتاکس می شود.

ممنوعیت برخی داروها

مصرف برخی داروها قبل از بوتاکس می تواند باعث کبودی پوست یا مشکلات دیگر شود. بهتر است قبل از بوتاکس استفاده شود:

  • داروهای گیاهی
  • آسپرین

و از ایبوپروفن خودداری کنید. اگر به دارو یا ماده خاصی حساسیت دارید، حتما به متخصص پوست خود اطلاع دهید.

مصرف برخی داروها خطر خونریزی و کبودی در محل بوتاکس را افزایش می دهد. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند:

  • ایبوپروفن
  • روغن ماهی
  • ترکیبات گیاه خار مریم
  • مکمل های حاوی دوز بالای ویتامین E و رقیق کننده های خون، داروهایی هستند که ده روز قبل از بوتاکس ممنوع هستند.

ممنوعیت های قبل از بوتاکس

اپیلاسیون ممنوع است
یکی از کارهایی که نباید قبل از بوتاکس انجام دهید، اپیلاسیون یا سفت کردن پوست است. استفاده از محصولات رفع موهای زائد و سفید کننده پوست نیز ممنوع است و باعث آسیب به پوست می شود.

یکی از مراقبت های بعد از بوتاکس روی خط اخم، پرهیز از اصلاح ابرو است. اصلاح ابرو باعث انقباض عضلات پیشانی می شود و تا 48 ساعت بعد از بوتاکس مجاز نیست. برای گرفتن بهترین نتیجه بهتر است تا یک هفته بعد از بوتاکس از اپیلاسیون صورت خودداری کنید.

مسکن مصرف کن

اگر پوست حساسی دارید و تحمل دردهای جزئی برایتان ناخوشایند است، می توانید یک ساعت قبل از بوتاکس از تیلنول (استامینوفن) استفاده کنید.

پیشگیری از تبخال

افرادی که مستعد ابتلا به تبخال هستند و اغلب به آن مبتلا می شوند، ممکن است با انجام بوتاکس دچار تبخال شوند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید حتما یک هفته قبل از بوتاکس به پزشک خود اطلاع دهید تا با تجویز داروهای لازم از بروز تبخال بعد از بوتاکس جلوگیری کند.

از آفتاب دور باشید

از قرار گرفتن در معرض آفتاب قبل از بوتاکس خودداری کنید زیرا پوست آفتاب سوخته برای بوتاکس مناسب نیست. یکی از مراقبت های بعد از بوتاکس روی پیشانی و دور چشم استفاده منظم از عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب استاندارد است.

پرونده سلامت خود را به پزشک ارائه دهید

بهتر است هنگام مراجعه به پزشک برای بوتاکس، پرونده سلامت خود را در اختیار او قرار دهید و او را از بیماری ها و داروهایی که مصرف می کنید مطلع کنید. رعایت این نکات برای جلوگیری از آسیب احتمالی ناشی از تداخلات دارویی بسیار مهم است.

چیزی میل کنید

بهتر است هنگام انجام بوتاکس گرسنه نباشید و قبل از مراجعه به پزشک یک وعده غذایی یا میان وعده کوچک بخورید. تا چند ساعت بعد از بوتاکس، عضلات صورت ضعیف شده و خوردن آن آسان نخواهد بود.

مراقبت های بعد از بوتاکس روی پیشانی و دور چشم

برای کاهش عوارض بوتاکس و حصول نتیجه مطلوب باید به نکات مراقبتی بعد از بوتاکس روی پیشانی توجه کرد. در ادامه به بررسی دستورالعمل هایی می پردازیم که باید بعد از بوتاکس انجام دهید.

برای مراقبت از صورت خود پس از بوتاکس، به آرامی ورزش کنید، از حرکات شدید خودداری کنید. بقیه روز را تا زمانی که ضربان قلب طبیعی داشته باشید استراحت کنید. از لمس و فشار دادن ناحیه بوتاکس شده خودداری کنید تا سم روی صورت شما پخش نشود.

ورزش بعد از بوتاکس

ورزش بعد از بوتاکس سرعت جذب بوتاکس را افزایش می دهد. یک یا دو ساعت بعد از بوتاکس، عضلاتی که بوتاکس دریافت کرده اند را به آرامی حرکت دهید، این به توزیع بهتر بوتاکس در عضله مورد نظر کمک می کند.

از فعالیت بدنی سنگین خودداری کنید. یک یا دو روز بعد از بوتاکس، فعالیت هایی که باعث افزایش ضربان قلب و افزایش گردش خون می شود ممنوع است. افزایش گردش خون باعث انتشار سم بوتولینوم به سایر قسمت های صورت و کاهش اثربخشی آن در محل تزریق می شود.

مراقبت بعد از بوتاکس

یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از بوتاکس صورت پرهیز از آرایش است. برای آرایش، دست با پوست صورت تماس پیدا می کند و پوست مالش می شود که منجر به انتشار ترکیبات بوتاکس، کاهش اثربخشی بوتاکس و کبودی پوست می شود. 24 ساعت پس از بوتاکس، می توانید با خیال راحت آرایش کنید.

مصرف برخی داروها بعد از بوتاکس ممنوع است و خطر کبودی را افزایش می دهد. از پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می کنید سوال کنید.

4 ساعت بعد از بوتاکس خوابیدن ممنوع است. خوابیدن یا خم شدن در این مدت باعث ایجاد کبودی روی پوست می شود. بهتر است چند ساعت بعد از بوتاکس بنشینید. مصرف الکل و تنباکو تا 24 ساعت بعد از بوتاکس ممنوع است زیرا اثر بوتاکس را کاهش می دهند.

برای درمان تورم صورت بعد از بوتاکس می توانید از ورزش های صورت استفاده کنید. اخم کردن، خندیدن و بالا بردن ابروها عوارض بوتاکس را کاهش می دهد.

برای رعایت نکات مراقبتی بعد از بوتاکس صورت، به مدت 48 ساعت از درمان های پوستی خودداری کنید. استفاده از اسکراب های لایه بردار و هرگونه محصول مراقبت از پوست در این دوران ممنوع است. ماساژ پوست نیز اثر تزریق را کاهش می دهد و باید به تعویق بیفتد.

برای جلوگیری از کبودی پوست، تا 48 ساعت پس از تزریق بوتاکس خود را در معرض نور خورشید قرار ندهید. گرما می تواند پوست را ملتهب کند و خطر کبودی را با افزایش فشار خون افزایش دهد.

حمام بعد از بوتاکس حداقل به مدت 24 ساعت توصیه نمی شود زیرا فشار آب به محل تزریق آسیب می رساند. علاوه بر فشار آب، گرمای آب و بخارات داغ نیز باعث کبودی در محل تزریق می شود.

آشنایی با مراقبت های قبل و بعد از بوتاکس
آشنایی با مراقبت های قبل و بعد از بوتاکس

کبودی های ناشی از بوتاکس باید در عرض دو هفته پس از تزریق ناپدید شوند. برای درمان تورم صورت پس از بوتاکس و کاهش کبودی در محل تزریق می توانید از کیسه یخ استفاده کنید.

بهتر است بعد از بوتاکس از شستن صورت خودداری کنید یا در صورت لزوم صورت خود را با آب سرد یا ولرم و به آرامی بشویید.

افتادگی پلک بعد از بوتاکس به ندرت اتفاق می افتد و موقتی است. در حین بوتاکس پیشانی ممکن است مقداری از مواد تزریق شده وارد قسمتی از پلک شود که باعث فلج موقت ماهیچه های پلک و افتادگی پلک می شود.

خواب بعد از بوتاکس شرایط خاصی دارد که باید رعایت شود، حداقل تا 4 ساعت بعد از بوتاکس دراز نکشید و بخوابید. بعد از این مدت چند بالش زیر سر خود قرار دهید تا بخوابید تا سر بالاتر از سطح بدن باشد.

نحوه خوابیدن در شرایط مراقبت بعد از بوتاکس باید به گونه ای باشد که در هنگام خواب به صورت فشاری وارد نشود. خوابیدن روی شکم یا پهلو به گونه ای که نواحی تزریق تحت فشار باشد مناسب نیست.

راهکارهای کاهش عوارض بوتاکس

برای کاهش عوارض بوتاکس بهتر است بعد از بوتاکس رژیم غذایی را رعایت کنید. حداقل تا یک هفته بعد از بوتاکس از مصرف غذاهای تند یا شور خودداری کنید. با افزایش سدیم در بدن، غذاهای شور باعث افزایش تورم و کبودی پس از بوتاکس می شود.

استفاده از رنگ مو بعد از بوتاکس صورت توصیه نمی شود و ممکن است عوارضی داشته باشد. در طول مدتی که رنگ روی مو است، دمای سر افزایش می یابد و گردش خون در ناحیه سر و صورت افزایش می یابد که باعث افزایش تورم و کبودی در محل تزریق می شود.

بوتاکس به رفع چین و چروک های عمودی پیشانی که به خطوط اخم معروف هستند کمک می کند. برای رفع کامل این چین و چروک ها باید به نکات مراقبتی بعد از بوتاکس روی خط اخم توجه کرد.

4 روز بعد از بوتاکس این چروک ها شروع به محو شدن می کنند و دو تا سه هفته بعد از بوتاکس کاملا از بین می روند. بهتر است در این مدت از انجام حرکاتی که باعث ایجاد خطوط اخم می شود خودداری کنید.

یکی از نکات مهم در مراقبت های بعد از بوتاکس پیشانی استفاده نکردن از کلاه، هدبند و پوشش هایی است که به پیشانی فشار وارد می کند. این پوشش ها باعث انقباض عضلات پیشانی و پخش شدن مواد تزریق شده می شود.

مراقبت بعد از بوتاکس دور چشم بسیار مهم است و در رفع چین و چروک زیر چشم موثر است. از داروهای ضد التهابی برای کاهش کبودی یا التهاب ناشی از بوتاکس دور چشم استفاده نکنید. استفاده از کرم های دور چشم باعث ماندگاری بیشتر بوتاکس می شود و بهتر است بعد از بوتاکس از محصولات چشمی به طور مرتب استفاده شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

بوتاکس چین و چروک ها را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و تاثیر بسزایی در جوان سازی دارد. تزریق بوتاکس برای اکثر افراد هیچ عارضه ای ندارد و کاملا بی خطر است.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا