9 علت درد بعد از رابطه جنسی و چه باید کرد در مورد آن

9 causes of pain after sex and what to do about it

علت درد بعد از رابطه جنسی چیست؟ قرار است رابطه جنسی احساس خوبی داشته باشد، اما متأسفانه، درد قبل، در حین، یا بعد از رابطه جنسی غیر معمول نیست. علائم دیسپارونی، که اصطلاح پزشکی برای رابطه جنسی دردناک است، می‌تواند بسته به فرد و علت آن متفاوت باشد. عفونت، جراحت، آلرژی، و برخی شرایط سلامتی، همگی می توانند احتمال تجربه دردهای مرتبط با رابطه جنسی را افزایش دهند. با ما همراه تا دلیل درد بعد از رابطه جنسی و 9 علت درد بعد از رابطه جنسی برای شما بگوییم .

علت درد بعد از رابطه جنسی

در حالی که هر کسی ممکن است درد مربوط به رابطه جنسی را تجربه کند،علت درد بعد از رابطه جنسی چیست؟ این درد بیشتر در درد واژن را بعد از رابطه جنسی نسبت به داده‌های موجود تجربه کنید درد آلت تناسلی. برخی از افراد ممکن است درد بیرونی را در آلت تناسلی، فرج یا ورودی واژن احساس کنند. یا درد در عمق واژن، رحم یا لگن تحتانی احساس می‌شود. تخمین زده می‌شود که از هر 4 زن، 3 زن در مقطعی از زندگی با رابطه جنسی دردناک روبرو می‌شوند.

یادداشت سردبیر: سلامت تشخیص می‌دهد که همه زنان با اندام‌های تناسلی زنانه به دنیا نیامده‌اند و همه مردان نیز با اندام‌های تناسلی مردانه متولد نشده‌اند. سلامت همچنین تشخیص می دهد که افراد ممکن است به عنوان یک جنس یا جنسیت شناسایی نشوند. اطلاعات موجود در این مقاله بر اساس نحوه ارائه نتایج توسط محققان است و زبان مبتنی بر جنسیت و جنسیت مورد استفاده دقیقاً طراحی و نتایج تحقیقات آنها را منعکس می‌کند.

در اینجا چند موقعیت بالقوه وجود دارد که می تواند باعث درد در حین و بعد از رابطه جنسی شود. و آنچه می توانید در مورد آن انجام دهید.

عفونت های قارچی و باکتریایی

واژن  عفونت‌های مخمری و عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs) می‌توانند باعث التهاب واژن شوند که به عنوان واژینیت نیز شناخته می‌شود. وقتی واژن متورم است، اصطکاک ناشی از رابطه جنسی می‌تواند باعث درد اضافی یا احساس سوزش شود.1 عفونت قارچی یا UTI که آلت تناسلی را تحت تأثیر قرار می‌دهد نیز می‌تواند رابطه جنسی را دردناک کند.

رشد بیش از حد مخمر کاندیدا از عفونت قارچی می تواند باعث خارش و سفیدی غلیظ شود ترشح و درد هنگام ادرار کردن. در صورتی که عفونت علت آن باشد، درمان عفونت از طریق داروی ضد قارچ با نسخه یا بدون نسخه باید علائم رابطه جنسی دردناک را کاهش دهد.

اگر عفونت ادراری دارید، رابطه جنسی می تواند دستگاه ادراری عفونی را تحریک کند بافت و باعث درد و سوزش می شود. ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی معمولاً عفونت‌های ادراری را با آنتی‌بیوتیک‌ها درمان می‌کنند، که باید از شر هر درد مرتبط خلاص شود. اگر مستعد عفونت ادراری هستید، می‌توانید اقدامات پیشگیرانه مانند ادرار کردن بعد از رابطه جنسی، آبرسانی، و اجتناب از حمام کردن یا استفاده از محصولات معطر بر روی اندام تناسلی خود را انجام دهید.

STI

عفونت های مقاربتی (STI) مانند کلامیدیا و سوزاک باعث التهاب واژن می شوند که می تواند باعث ایجاد احساس درد یا سوزش در رابطه جنسی نافذ شود.1 همچنین می‌توانند باعث ترشح غیرطبیعی یا سوزش دردناک هنگام ادرار کردن شوند. در صورت داشتن عفونت فعال تبخال تناسلی نیز می تواند باعث آسیب جنسی شود . اگر دارید کلامیدیا یا سوزاک، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما برای درمان عفونت دارویی تجویز می کند.

هیچ درمانی برای تبخال وجود ندارد، با این حال، دارو می تواند خطر انتقال و شیوع دردناک را کاهش دهد. استفاده از یک روش مانع مانند کاندوم در طول رابطه جنسی نیز می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی در آینده کمک کند.

بیماری التهابی لگن

بیماری التهابی لگن (PID) عفونت قسمت بالایی زن است اندام های تولید مثل اغلب به دلیل سوزاک یا کلامیدیا درمان نشده ایجاد می شوند.

PID می تواند باعث:

 • درد عمیق لگن در حین رابطه جنسی دخول
 • اسکار
 • درد لگن
 • ناباروری
 • آسیب به لوله های فالوپ
 • تب
 • عفونت سیستمیک
 • آبسه (یک توده عفونی پر از چرک)
 • خونریزی در حین رابطه جنسی یا بین قاعدگی
 • درد هنگام ادرار کردن
 • درد زیر شکم

اگر مشکوک به PID هستید، به زودی به ارائه دهنده خدمات درمانی خود مراجعه کنید تا جایی که ممکن است. PID با آنتی بیوتیک درمان می شود، اما آسیب ناشی از عفونت می تواند دائمی باشد.

خشکی واژن

اگر روغن کاری کافی ندارید، از حالت نفوذی خارج شوید رابطه جنسی می تواند منجر به درد واژن. همچنین اگر قبل از برانگیختگی رابطه جنسی نفوذی داشته باشید یا اگر با تغییرات هورمونی روبرو هستید، ممکن است خشکی واژن را تجربه کنید. اگر اخیراً بچه دار شده اید یا در حال شیردهی هستید، تغییرات هورمونی می تواند میزان استروژن را در بدن شما کاهش دهد و منجر به خشکی واژن شود که رابطه جنسی را دردناک می کند.

خشکی واژن مربوط به زایمان در نهایت باید خود به خود برطرف شود. با این حال، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است استفاده از استروژن واژینال، مرطوب‌ کننده‌ها یا روان‌ کننده‌ها را برای کمک به خشکی مرتبط با هورمون پیشنهاد دهد. به طور مشابه، قبل از یائسگی و یائسگی همچنین می توانند سطح استروژن را کاهش داده و منجر به خشکی و التهاب واژن.

این خشکی واژن همچنین می‌تواند نشانه آتروفی واژن باشد، یعنی زمانی که ناحیه واژن نازک، خشک و ملتهب می‌شود به دلیل کاهش سطح استروژن در بدن. اگر خشکی شما مربوط به یائسگی است، روان کننده ها یا هورمون درمانی می توانند کمک به بازگرداندن رطوبت اگر خشکی مربوط به تحریک نشدن است، می توانید امتحان کنید روان کننده ها و پیش بازی بیشتر برای ایجاد روحیه.

آسیب ناحیه تناسلی

هر گونه آسیب به اندام تناسلی می تواند باعث ایجاد رابطه جنسی دردناک شود. در طول زایمان، پارگی یا اپیزیوتومی (ایجاد بریدگی در فضای بین واژن و مقعد) می‌تواند باعث درد در حین رابطه جنسی شود به خصوص اگر هنوز در حال بهبودی هستید. برای کمک به کاهش رابطه جنسی دردناک بعد از زایمان، تا زمانی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود را ارائه می دهید در رابطه جنسی عجله نکنید به شما می گوید خوب است.

برخی تحقیقات استفاده از ماساژ پرینه یا ژل لیدوکائین را بر روی بافت اسکار حساس پیشنهاد می کنند ممکن است به درمان درد طولانی مدت کمک کند. قبل از استفاده از هر گونه درمان موضعی، حتماً با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. هر گونه آسیب به سر آلت تناسلی، پوست ختنه گاه یا شفت نیز می تواند باعث مالش دردناک یا پارگی در حین رابطه جنسی نفوذی شود. برای جلوگیری از تحریک و درد بیشتر، ممکن است ایده خوبی باشد که از رابطه جنسی خودداری کنید تا زمانی که جراحات بهبود می یابند.

واکنش های آلرژیک

حساسیت به کاندوم های لاتکس می تواند باعث خارش، سوزش و درد شود. که در هنگام رابطه جنسی بدتر می شود. برای جلوگیری از درد ناشی از حساسیت به لاتکس، می توانید از کاندوم های پلی اورتان یا کاندوم های طبیعی ساخته شده از غشای روده بره استفاده کنید. با این حال، کاندوم‌های پوست بره در برابر بیماری‌های مقاربتی محافظت نمی‌کنند.

برخی افراد نیز به مایع منی آلرژی دارند، اگرچه این امر نادر است. حساسیت بیش از حد پلاسمای منی انسان (HSP) اساساً یک آلرژی به مایع منی است که می تواند در پاسخ به پروتئین های موجود در اسپرم باعث التهاب و درد واژن شود.

 آلرژی تماس تناسلی: تشخیص اشتباه. جنس J هندی از ایدز منتقل می شود. برای جلوگیری از واکنش آلرژیک، باید از کاندوم یا روش دیگری برای جلوگیری از تماس با اسپرم استفاده کنید

اندومتریوز

اندومتریوز می‌تواند باعث ایجاد درد عمیق و شدید در داخل واژن یا لگن در حین یا بعد از رابطه جنسی نفوذی شود. آندومتریوز شرایطی است که در آن بافتی شبیه به پوشش داخلی رحم در خارج از رحم رشد می‌کند که می‌تواند باعث التهاب روی یا اطراف تخمدان‌ها، دهانه رحم، لوله‌های فالوپ و مثانه.

سایر علائم اندومتریوز عبارتند از:

 • اختلال عملکرد کف لگن
 • کرامپ های دردناک قاعدگی
 • خونریزی نامنظم
 • ناباروری
 • مشکلات گوارشی

آندومتریوز درمان ندارد، اما درمان می تواند به مدیریت علائم کمک کند . جراحی لاپاراسکوپی می تواند ضایعات اندومتریوز را از بین ببرد و درد را کاهش دهد. قرص های هورمونی کنترل بارداری و دستگاه های داخل رحمی (IUD) می توانند از رشد ضایعات جلوگیری کنند که ممکن است درد را کاهش دهد. برای درد خفیف‌تر در حین رابطه جنسی، پزشک ممکن است مصرف داروهای مسکن بدون نسخه مانند ناپروکسن (Aleve) یا ایبوپروفن (Advil و Motrin) را نیز توصیه کند.

شکل و اندازه آلت تناسلی

اگر واژن دارید و همسرتان آلت تناسلی بسیار ضخیم دارد این ممکن است باعث درد و درد در حین و بعد از رابطه جنسی شود. یک آلت تناسلی ضخیم می تواند باعث پارگی های کوچک در بافت واژن شما در اثر اصطکاک شود. اگر شریک زندگی شما یک آلت تناسلی بلندتر، می تواند به دهانه رحم شما ضربه بزند، که می تواند در طول رابطه جنسی ناراحت کننده شود.

برای جلوگیری از درد ناشی از برخورد طولانی آلت تناسلی به دهانه رحم، سعی کنید از موقعیت هایی که شامل نفوذ عمیق هستند اجتناب کنید. اگر ضخامت آلت تناسلی یک مشکل است، سعی کنید روغن را در رومپ های خود بگنجانید و کارها را آهسته انجام دهید. برقراری ارتباط با شریک زندگی خود در مورد اینکه چه چیزی احساس خوبی دارد و چه چیزی احساس نمی کند می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چگونه از رابطه جنسی دردناک جلوگیری کنید.

داشتن آلت تناسلی بسیار خمیده نیز می تواند رابطه جنسی دخول را دردناک کند. آلت تناسلی خمیده اغلب به دلیل بیماری پیرونی، وضعیتی که در آن بافت اسکار باعث خم شدن آلت می شود. درمان بسته به شدت می تواند متفاوت باشد. درمان های اولیه معمولاً شامل تزریق برای کمک به شکستن بافت اسکار و کاهش انحنا می شود. سایر موارد ممکن است نیاز به جراحی برای برداشتن بافت اسکار داشته باشند.

رحم کج

داشتن رحم رتروگرا، رحمی که به جای جلو به عقب متمایل می شود، همچنین می تواند در طول رابطه جنسی نافذ باعث درد شود.12  وقتی رحم به سمت عقب متمایل می‌شود، دهانه رحم به مجرای واژن نزدیک‌تر می‌شود و باعث می‌شود دهانه رحم در حین رابطه جنسی به هم زدن دهانه رحم راحت‌تر شود.

داشتن رحم کج به این معنی نیست که رابطه جنسی باید انجام شود دردناک. ارتباط با شریک زندگی شما می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه احساسی خوبی دارد. به عنوان مثال، تمرکز بر موقعیت هایی که امکان نفوذ کم عمق را فراهم می کند، و اجتناب از نفوذ عمیق، می تواند به شما در جلوگیری از درد کمک کند.

سخن پایانی

سکس نباید دردناک باشد و هرگز نباید داشته باشید برای تحمل رابطه جنسی دردناک اگر رابطه جنسی همیشه دردناک است یا برای جلوگیری از درد به طور کامل از رابطه جنسی اجتناب می کنید، برای کمک با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند به شما کمک کند دریابید که چه چیزی باعث درد شما می شود و درمان مناسب را پیدا کنید.

به مرور زمان، رابطه جنسی دردناک مکرر می تواند بر سلامت روان و روابط شما تأثیر بگذارد . اگر این مورد برای شما صادق است، یک درمانگر جنسی می‌تواند به شما و شریک زندگی‌تان کمک کند تا با هر چالشی که وارد می‌شوید مقابله کنید

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا