رمزگشایی یک طومار باستانی سوخته و باز نشده توسط یک جوان ۲۱ ساله با هوش مصنوعی

Deciphering a burnt ancient scroll by a young man with artificial intelligence

کوه وِزوویوس، آتشفشان قدرتمندی در نزدیکی ناپل، ایتالیا، به دلیل فوران قبلی خود در 79 سال پس از میلاد مشهور است که شهرهای پمپئی و هرکولانیوم را ویران کرد. هزاران نفر جان باختند و صدها کتاب و نسخه خطی باستانی هرکولانیوم سوزانده و دفن شدند. همه آنها به مدت دو هزار سال در زیر 20 متر خاکستر آتشفشانی مدفون بودند. قبل از اینکه در اوایل قرن 19 حفاری شود.

با این حال، این طومارها به قدری ظریف هستند که کوچکترین اشتباهی می تواند آنها را تبدیل به خاکستر کرده و غیرقابل خواندن کند. دانشمندان قبلاً توانسته‌اند حروف و نمادهای یونانی بسیاری را روی طومارها شناسایی کنند و حتی الگوریتم‌های یادگیری ماشینی را برای خواندن جوهر Herculaneum توسعه داده‌اند.

ماجرای رمزگشایی طومار چند هزار ساله با هوش مصنوعی

در ماه مارس سال جاری، نات فریدمن و دانیل گراس، دو کارآفرین فناوری هوش مصنوعی، یک مسابقه 700000 دلاری و جوایز کوچکتر را برای استفاده از فناوری برای خواندن مجموعه طومارهای هرکولانیوم اعلام کردند. اکنون لوک فاریتور، دانشجوی 21 ساله و دانشجوی سابق اسپیس ایکس، کلمه ای از کتاب باز نشده پیدا کرده است. او جایزه نامه اول 40000 دلاری را برای موفقیت خود دریافت کرد. یوسف نادر نیز توانست همان حروف را به طور همزمان شناسایی کند و جایزه دوم 10000 دلاری را از آن خود کند.

رمزگشایی طومار هرکولانیوم

فریتور و نادر برای کشف خود از دستاوردهای کیسی هندمر الهام گرفتند که توانست “نقاط شکست” مشابه جوهر را پیدا کند. هیندمر نامه ای با سی تی اسکن کتیبه های سوخته پیدا کرده بود. فریتر یک مدل یادگیری ماشینی را بر اساس مدل شکستگی کیسی هیندمر آموزش داد. او تعداد بیشتری طومار جوهر و حروف بیشتری پیدا کرد و از آنها به عنوان داده تمرین استفاده کرد. مدل او حروف و کلماتی را پیدا کرد که برای او نامرئی بود.

پس از ارائه یافته های خود به کمیته جوایز، گروهی از پاپیریولوژیست ها 13 حرف تشکیل دهنده کلمه porphyras به معنای ارغوانی را شناسایی کردند. این کلمه به ندرت در متون باستانی یافت می شود. این کلمه می تواند اسمی باشد که به لباس های بنفش یا بنفش اشاره دارد یا می تواند یک صفت باشد. به دلیل نامعلوم بودن بقیه متن، این مورد قابل شناسایی نبود.

مجموعه ای از طومارهای سوخته در هرکولانیوم در خرابه های یک ویلای مجلل قرن هجدهم کشف شد. این ویلا احتمالاً متعلق به خانواده پدر همسر ژولیوس سزار بوده است. برنت سیلز، استاد علوم کامپیوتر در دانشگاه کنتاکی، ابتدا سی تی اسکن کتیبه ها را تهیه کرد که داده های مهمی برای دانشمندان است. یافتن حروف اول نشان می دهد که بردن جایزه بزرگ غیرممکن نیست. به فردی که بتواند چهار کلمه از این طومارها را بخواند، 700000 دلار جایزه تعلق می گیرد.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا