علت اصلی ناباروری زنان و درمان آن

علل مختلفی در ناباروری زنان دخیل است و برای حل این معضل راه ‌های درمانی زیادی وجود دارد که در این مقاله با آن ها آشنا می شوید . علل مختلفی برای ناباروری زنان وجود دارد .

علت اصلی ناباروری زنان چیست ؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک یا به عبارتی pco  از رایج‌ ترین اختلالات غددی در خانم ها به ویژه در سنین باروری است . علائم این سندرم پس از بلوغ شروع می‌شود ، به گونه ای که فرد مبتلا به پلی کیستیک دچار قاعدگی های نامنظم ، افزایش موهای زائد ، جوش و آکنه و بزرگی دو طرف تخمدان به علت وجود فولیکول های ریز می شود .

به طور کلی نیز منظور از این سندرم وجود فولیکول ‌های ریز حاوی مایع 2 الی 9 میلی متری است که به غیر از درمان ناباروری نیاز به جراحی ندارد . لازم به ذکر است که این سندرم درمان پذیر و عوارض آن قابل پیش گیری هستند هم چنین از دیگر عوارضی که بر اثر تخمدان پلی کیستیک به وجود می آید می توان به عدم تخمک گذاری مرتب و در نتیجه ناباروری زنان و خونریزی نامنظم رحمی اشاره داشت .
بهتر است این سندرم به عنوان علت اصلی ناباروری زنان مورد درمان و توجه قرار گیرد .  چنانچه توجه نشود ، احتمال افزایش ضخامت غیرطبیعی مخاط رحم و در برخی مواقع سرطان مخاط رحم  در سنین بالاتر نیز وجود دارد .

انواع روش های ساده برای درمان ناباروری زنان

سندرم تخمدان پلی کیستیک علاوه بر این که یک علت اصلی برای ناباروری زنان به شمار می رود ، در مواردی نیز می تواند موجب بروز بیماری هایی از قبیل دیابت و بیماری های قلبی شود . هم چنین برای درمان این نوع سندرم تمایل به بارداری یا عدم تمایل به آن نیز دارای اهمیت است . پس با توجه به خواسته و هدف خود می توانید اقدام به درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک کنید .

اگر دلتان می خواهد باردار شوید بایستی روش های درمانی زیر را برای ناباروری خود استفاده کنید . البته لازم است به پزشک متخصص مراجعه کنید و بر اساس شرایط خود اقدام به درمان کنید .

کاهش وزن کمک به درمان تخمدان پلی کیستیک

تناسب اندام  و داشتن وزن مناسب در سلامتی بدن شما نقش به سزایی دارد . به طوری که می توانید با کاهش وزن خود تاثیر مثبتی بر روی تخمک گذاری بگذارید . وزن شما می تواند در حدود 4 الی 7 کیلوگرم کم شود و چرخه عادت ماهانه تان را نظم دهد .

علت اصلی ناباروری زنان و درمان آن

مصرف انواع داروهای مختلف برای درمان

با مراجعه به پزشک متخصص و شرایط خود بایستی داروهای مختلفی را مصرف کنید که مناسب درمان تخمدان پلی کیستیک برای بارداری هستند مانند :

کلومیفن : کلومیفن سیترات در بیشتر خانم ها پس از گذشت سه ماه از دوره مصرف موجب تخمک گذاری می شود .
آمارها نشان داده است که اغلب زنان در دوره سوم درمانشان باردار شده اند .

متفورمین : این دارو سلول ها را به انسولین حساس و به تخمک گذاری کمک می کند . هم چنین ممکن است که پزشک در برخی موارد مصرف این دارو را در ترکیب با کلومیفن یا لتروزل به شما توصیه کند .

گنادو تروپین : این مورد یک داروی تزریقی است و موجب تحریک تخمک گذاری و همین طور رشد تخمک های متعدد در خانم ها می شود . گنادوتروپین در درمان ناباروری زنان به علت تخمدان پلی کیستیک بسیار موثر به شمار می رود .

لتروزول : بر اساس تحقیقات انجام یافته لتروزول تاثیر و روند مثبت بیشتری به نسبت کلومیفن دارد و موجب درمان ناباروری زنان به علت PCO شده است .

درمان ناباروری با IVF

در روش IVF اسپرم و تخمک در فضای آزمایشگاه با یکدیگر ترکیب شده و عمل لقاح صورت می گیرد .  بعد رویان حاصل به رحم خانم انتقال داده می شود و در صورت کاشته شدن در رحم به جنین تبدیل می شود . درصد باروری در این روش در زنان مبتلا به PCO به اندازه زنان مبتلا به سایر علل ناباروری است .
اما اگر قصد باردار شدن ندارید می توانید از قرص های ضد بارداری و متفورمین تحت نظر پزشک متخصص استفاده کنید . با آگاهی از علت اصلی ناباروری زنان و راه های درمان آن مراقب سلامتی تان باشید .

عمل جراحی راهی دیگر برای درمان ناباروری زنان

چنانچه قصد باردار شدن دارید ولی مصرف داروهای بالا موجب درمان تخمدان پلی کیستیک تان نشود بهتر است روش جراحی حفاری تخمدان را انجام دهید . در این راهکار درمانی جراح برش های کوچکی بر روی شکم ایجاد کرده و به وسیله آن حفره های کوچکی در تخمدان به وجود می آورد .

کاهش هورمون های مردانه و تخمک گذاری از نتایج درمانی این روش است . هم چنین باید بدانید که اثرهای حفاری تخمدان به طور موقت است ولی اکثر خانم ها پس از یک سال از جراحی باردار می شوند .

 

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا