کمبود کدام ویتامین هاباعث خارش بدن می شود؟

Lack of which vitamins causes the body to itch

شاید این اولین باری باشد که می شنوید کمبود ویتامین ها می تواند با خارش بدن مرتبط باشد. اما درست است؛ یکی از دلایل خارش پوست به کمبود برخی مواد مغذی در بدن مربوط می شود. در این مقاله به تفصیل توضیح می دهیم که کمبود کدام ویتامین باعث خارش می شود.

کمبود کدام ویتامین باعث خارش بدن می شود

آیا تا کنون شندیدکه کمبود کدام ویتامین هاباعث خارش بدن می شود؟ آیا از خارش بدن خسته شده اید و دلیل آن را نمی دانید؟ حق با شماست؛ وقتی گرمای طاقت فرسا تابستان از یک طرف امنیت شما را بریده است و از طرف دیگر خارش پوست به آن اضافه می شود، هر که جای شما باشد گیج می شود. امروز در سری مقالات سلام یار با موضوع بسیار جالب کمبود کدام ویتامین باعث خارش می شود همراه شما هستیم. آیا واقعا فکر کردید که علت خارش بدن شما ممکن است کمبود ویتامین باشد؟ البته خارش پوست دلایل زیادی دارد که تنها یکی از آن ها به کمبود ویتامین ها مربوط می شود.

ویتامین ها که کمبود آنها در بدن باعث خارش بدن می شود

کمبود کدام ویتامین هاباعث خارش بدن می شود؟ اگر کمبود ویتامین های زیر در بدن خود دارید، خارش پوست ممکن است یکی از عوارض جانبی آن باشد:

 • ویتامین دی
 • ویتامین E
 • ویتامین A
 • ویتامین B3
 • ویتامین B6
 • ویتامین سی

همچنین خارش بدن می تواند مربوط به کمبود برخی مواد معدنی باشد. مانند آهن، کلسیم و روی (روی). در قسمت بعدی به تفصیل توضیحات لازم را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

کمبود کدام ویتامین D خارش بدن

به گزارش خبرگزاری های موثق کشورمان، حدود 90 درصد مردم ایران دچار کمبود ویتامین D هستند و این آمار واقعا تکان دهنده است. کمبود ویتامین D می تواند به طرق مختلف بر روی پوست تاثیر منفی بگذارد. به عنوان مثال، می تواند باعث خشکی شدید پوست و ایجاد بیماری به نام ایکتیوز شود. همچنین کمبود ویتامین D می تواند عامل برخی از بیماری های خودایمنی مانند اگزما و پسوریازیس باشد که خود باعث خارش پوست می شوند.

ویتامین D زمانی که در معرض نور مستقیم خورشید قرار می گیریم در بدن ما تولید می شود. به هر دلیلی، اگر احساس می کنید به اندازه کافی نور خورشید دریافت نمی کنید، حداقل غذاهای حاوی ویتامین D3 مانند ماهی های چرب را در برنامه غذایی خود قرار دهید. می توانید از قرص های ویتامین D نیز استفاده کنید. اگر علت خارش بدن شما قطعا به کمبود ویتامین D مربوط می شود، می توانید از روغن های موضعی ویتامین D نیز استفاده کنید.

نقش ویتامین E در جلوگیری از خارش پوست

برای حفظ سلامت پوست، همه ما به ویتامین E در سطوح کافی نیاز داریم. این ویتامین به دلیل خواص ضدالتهابی آن به خوبی شناخته شده است. کمبود ویتامین E یک خطر جدی برای مشکلات پوستی است.

آیا می دانستید که تاول ممکن است نشانه کمبود ویتامین E باشد؟

برافروختگی و قرمزی پوست از دیگر علائم کمبود ویتامین E است. سطوح پایین ویتامین E در بدن می تواند باعث بیماری خود ایمنی به نام پسوریازیس شود که با خارش همراه است. به طور کلی کمبود ویتامین E به اندازه ویتامین D رایج نیست، اما اگر با کمبود این ماده مغذی مواجه هستید، بهتر است پس از مشورت با پزشک از قرص های ویتامین E استفاده کنید.

کمبود ویتامین A دلیل خارش بدن است

گفتیم کمبود ویتامین و خارش بدن می تواند مرتبط باشد. در این قسمت به کمبود ویتامین A و پیامدهای نامطلوب آن می پردازیم. کمبود ویتامین A تأثیر عمیقی بر مشکلات پوستی دارد. کمبود این ویتامین باعث پوسته پوسته شدن پوست، افزایش چین و چروک و خشکی و خارش پوست می شود. روغن ماهی، زرده تخم مرغ، جگر و کره سرشار از ویتامین A هستند و با مصرف آنها می توانید کمبود این ویتامین را در بدن خود جبران کنید. اگر کمبود شدید است بهتر است از مکمل های حاوی ویتامین A استفاده شود.

خارش پوست نشانه کمبود ویتامین B3 است

ویتامین B3 یا نیاسین نقش مهمی در متابولیسم سلولی دارد و برای حفظ سلامت پوست ضروری است. کمبود این ویتامین باعث ایجاد اختلالی به نام پلاگر می شود و بر سلامت پوست تاثیر منفی می گذارد. پلاژر یکی از عوامل مهم خارش پوست و خارش بدن است و باعث ضایعات قرمز پوستی می شود. پلاگر همچنین منجر به ریزش مو می شود. کمبود نیاسین زیاد شایع نیست، اما در صورت وجود باید درمان شود تا عواقب بدتری در پی نداشته باشد.

ویتامین B6 برای درمان خارش بدن

ویتامین B6 در بسیاری از واکنش های مهم آنزیمی برای بازسازی و التیام پوست ضروری است. کمبود این ویتامین باعث تغییر قابل توجهی در سلامت پوست می شود. یکی از شایع ترین علائم کمبود ویتامین B6 التهاب است. همچنین ممکن است پوست به شدت چرب باشد یا بثورات قرمز روی آن دیده شود. یکی دیگر از علائم کمبود ویتامین B6 بی حسی یا خارش دست و پا است. بنابراین کمبود این ویتامین می تواند مربوط به خارش پوست یا خارش بدن باشد.

اکثر افراد به دلیل سوء تغذیه یا اعتیاد به الکل دچار کمبود ویتامین B6 هستند. برای جبران کمبود این ویتامین در بدن می توانید علاوه بر مصرف غذاهای حاوی ویتامین B6 از قرص های ویتامین B6 موجود در داروخانه نیز استفاده کنید.

کمبود کدام ویتامین هاباعث خارش بدن می شود؟

ارتباط بین کمبود ویتامین C و خارش

ویتامین C یکی از مهم ترین مواد مغذی برای تقویت سیستم ایمنی بدن انسان است و در عین حال نقش بسزایی در سلامت پوست و کمک به تسریع در بهبود زخم ها دارد. کمبود ویتامین C باعث خشکی و زبری پوست و در نتیجه خارش بدن می شود. حتما در برنامه غذایی روزانه خود مقادیر کافی ویتامین C را بگنجانید. این ویتامین همچنین نقش مهمی در کلاژن سازی و جلوگیری از چین و چروک دارد.

ویتامین C فراوان را می توان در مرکبات و میوه هایی مانند توت فرنگی و سبزیجاتی مانند فلفل دلمه ای یافت. همچنین می توانید از قرص های جوشان ویتامین C یا سایر مکمل های حاوی این ویتامین استفاده کنید. بسیاری از سرم های پوست حاوی ویتامین C نیز هستند که باید به صورت موضعی از آن استفاده کنید.

خارش پوست سر یکی از علائم کمبود بیوتین است

نام دیگر بیوتین ویتامین B7 است. این ویتامین در جلوگیری از ریزش مو، تقویت رشد مو و حفظ سلامت پوست نقش اساسی دارد. کمبود ویتامین B7 منجر به خشکی پوست سر و در نتیجه خارش پوست در ناحیه سر احساس خواهد شد. بسیاری از غذاها مانند گوشت قرمز، حبوبات و مغزها حاوی مقادیر کافی ویتامین B7 هستند. اگر کمبود این ویتامین شدید و جدی باشد، پزشکان مصرف قرص بیوتین را پیشنهاد می کنند. همانطور که می بینید، خارش بدن یا خارش پوست می تواند مربوط به کمبود ویتامین های مختلف باشد.

خارش پوست و کمبود مواد معدنی

علاوه بر کمبود ویتامین و خارش بدن که مرتبط با هم هستند، کمبود برخی مواد معدنی نیز ممکن است باعث خارش پوست شود که در اینجا به آن اشاره می کنیم:

خارش بدن به دلیل کمبود کلسیم

کلسیم یک ماده معدنی بسیار ضروری است که نقش مهمی در ساختار استخوان های بدن دارد. همچنین، کلسیم بر توانایی بدن در انقباض عضلات تأثیر می گذارد. سطوح نامناسب کلسیم در بدن منجر به پوکی استخوان، گرفتگی عضلات، ناخن های ضعیف، موهای شکننده و از دست دادن حافظه می شود.

علاوه بر این کمبود کلسیم باعث احساس سوزن سوزن شدن در دست و پا و خارش پوست می شود. خارش بدن به دلیل کمبود کلسیم رخ می دهد، بنابراین، در این حالت، سیستم عصبی به راحتی تحریک می شود. در صورت بروز خارش و گزگز پوست بهتر است به پزشک مراجعه کرده و از قرص کلسیم استفاده کنید.

کمبود روی و خارش بدن

کمبود روی می تواند باعث تغییرات پوستی شود و به عنوان عامل اگزما در نظر گرفته شود. در این حالت ممکن است بثورات پوستی ایجاد شود. همچنین بیماران مبتلا به درماتیت آتوپیک که از خارش پوست و زبری پوست رنج می برند نیز ممکن است کمبود مواد معدنی روی داشته باشند. شما می توانید روی را بیشتر در مواد پروتئینی مانند گوشت پیدا کنید. به منظور حفظ سلامت پوست می توان از مکمل هایی مانند قرص روی نیز استفاده کرد.

سطوح پایین آهن در بدن و خارش پوست

کمبود آهن بیشتر با خستگی، گردش خون ضعیف، سندرم پای بی قرار، کم خونی و ریزش مو همراه است، اما می تواند باعث خارش پوست نیز شود. اگر خارش بدن به دلیل کمبود آهن باشد باید با مصرف قرص آهن برطرف شود. آهن در گوشت قرمز و به طور کلی همه انواع گوشت به وفور یافت می شود. برای جذب بهتر آهن در بدن سعی کنید از منابع ویتامین C در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

سایر علل خارش پوست

همانطور که توضیح دادیم کمبود ویتامین و خارش بدن با هم مرتبط هستند. خارش پوست می تواند دلایل دیگری به جز کمبود ویتامین داشته باشد:

 1. مشکلات پوستی مانند اگزما، درماتیت، پسوریازیس، گال، نیش حشرات، کهیر
 2. بیماری های داخلی مانند مشکلات کلیوی، تیروئید، کم خونی، دیابت و برخی سرطان ها
 3. اختلالات سیستم عصبی مانند ام اس.
 4. اضطراب، اختلال وسواس فکری جبری و افسردگی
 5. واکنش های آلرژیک (استفاده از موادی مانند برخی از لوازم آرایشی که باعث حساسیت پوستی می شوند.)
 6. سرطان پوست
 7. خشکی بیش از حد پوست

درمان خارش پوست ناشی از کمبود ویتامین

برای درمان خارش بدن ناشی از کمبود ویتامین، قبل از هر چیز باید رژیم غذایی خود را اصلاح کنید. به این ترتیب غذاهای حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مانند میوه ها و سبزیجات را در رژیم غذایی خود بگنجانید. همچنین می توانید با خرید مولتی ویتامین سطح ویتامین ها و مواد معدنی بدن خود را افزایش دهید. هنگام خرید مولتی ویتامین سعی کنید محصولی را انتخاب کنید که حاوی ویتامین ها و مواد معدنی ذکر شده در این مقاله باشد.

سخن پایانی

کمبود ویتامین و خارش بدن می تواند مرتبط باشد. در این مطلب از سلام یار گرین به معرفی ویتامین های موثر در خارش پوست پرداختیم. می توانید ویتامین ها و مولتی ویتامین ها را از داروخانه ها تهیه کنید. البته کمبود ویتامین ها و مواد معدنی تنها دلیل خارش بدن نیست. اگر خارش پوست با جبران کمبود ویتامین ها در بدن برطرف نشد حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =

دکمه بازگشت به بالا