پارگی کیست تخمدان: علائم درد ناشی از ترکیدن کیست

پارگی کیست تخمدان یک کیسه پر از مایع روی تخمدان است که باز می شود. گاهی اوقات این مشکلی ایجاد نمی کند، اما می تواند خطرناک باشد و نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد. اگر درد شدید در اطراف تخمدان ها احساس می کنید، خونریزی بیش از حد دارید، تاکی کاردی (ضربان قلب سریع)، یا سبکی سر، فوراً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

کیست تخمدان به خودی خود همیشه نگران کننده نیست. کیست سالم معمولاً علائمی ایجاد نمی کند، اما خطرات پارگی کیست تخمدان شامل عفونت، پیچ خوردگی تخمدان یا خونریزی شدید است. چرا برخی از کیست های تخمدان پاره می شوند و برخی دیگر پاره نمی شوند. این مقاله از سلام یار علل و علائم پارگی کیست تخمدان را به همراه با چند عارضه احتمالی که می تواند از آنها ناشی شود و چه زمانی باید به دنبال مراقبت بود. همچنین توضیح می دهد که چگونه کیست تخمدان پاره شده است.

علائم پارگی کیست تخمدان

یک کیست تخمدان با اندازه کوچک تا متوسط ​​که پاره می شود معمولا بدون درد با این حال، کیست‌های بزرگ‌تر که می‌ترکند می‌توانند باعث درد شدید و ناگهانی در قسمت پایین شکم یا کمر شما شوند. یکی از راه‌هایی که می‌توانید بفهمید کیست تخمدان پاره شده است یا نه این است که تا حدودی احساس می‌کند.

اگر کیست تخمدان پاره شده باعث درد شود، ناگهانی و تیز است و اغلب با درد همراه با آپاندیسیت مقایسه می شود. درد معمولاً در یک طرف قوی‌ترین است.

سایر علائم یک کیست تخمدان پاره شده شامل:

 • لکه بینی یا خونریزی از واژن
 • نفخ شکم
 • تهوع یا استفراغ شدید
 • تب
 • غش یا سرگیجه

چه زمانی به دنبال مراقبت فوری پزشکی باشیم

در صورت تجربه هر یک از موارد زیر فوراً به ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی مراجعه کنید:

 • درد شدیدی که پس از یک دوره استراحت برطرف نمی شود.
 • درد همراه با استفراغ و تب.
 • خونریزی شدید همراه با سبکی سر، تنگی نفس، یا ضربان قلب سریع

آیا کیست تخمدان پاره شده خطرناک است؟

پارگی کیست تخمدان به خودی خود یک زندگی نیست مشکل تهدید کننده حتی بسیاری از آنها خود به خود بدون مراقبت پزشکی بهبود می یابند. با این حال، مواقعی وجود دارد که کیست ترکیده می‌تواند یک اورژانس پزشکی باشد.

عوارض احتمالی که می تواند از پارگی کیست تخمدان ایجاد شود عبارتند از:

 • عفونت
 • پیچ خوردگی تخمدان
 • خونریزی شدید

عفونت

در صورت عدم درمان، پارگی کیست تخمدان ممکن است عفونی شود. اگر کیست به دلیل سوزاک، کلامیدیا یا عفونت لگن دیگری. گاهی اوقات، کیست عفونی می تواند باعث ایجاد سپسیس واکنش شدید سیستم ایمنی بدن به عفونت. سپسیس تهدید کننده زندگی است و به مراقبت فوری پزشکی نیاز دارد.

پیچ خوردگی تخمدان

یک کیست تخمدان، پاره شده یا نشده، گاهی اوقات می تواند باعث پیچ خوردگی تخمدان شود، این زمانی اتفاق می افتد که تخمدان بپیچد و جریان خون خود را قطع کند. این یک بیماری جدی است که می تواند باعث مرگ بافت های تخمدان شود. درد شدید خواهد بود و در یک طرف قرار دارد، درست مانند خود کیست ترکیده است. مداخله جراحی فوری برای باز کردن تخمدان و جلوگیری از نکروز (مرگ بافت)

خونریزی شدید

کیستی که در نزدیکی یک رگ خونی قابل توجه قرار دارد ممکن است باعث شدید شود خونریزی در صورت پارگی اگر این خونریزی درمان نشود، می‌تواند منجر به یک بیماری جدی شود که به  شناخته می‌شود. با این کار خون در فضای بین پوشش داخلی انباشته می شود. دیواره شکم و اندام های داخلی.

پارگی کیست تخمدان علائم درد ناشی از ترکیدن کیست

چه چیزی باعث پارگی کیست تخمدان می شود؟

یک دلیل واضح برای پارگی کیست تخمدان وجود ندارد، اما فعالیت بدنی شدید، رابطه جنسی شدید و حرکات روده فشرده می تواند احتمال وقوع این اتفاق را افزایش دهد. دلیل تشکیل کیست در مرحله اول بستگی به نوع کیست تخمدانی که دارید.

انواع کیست تخمدان و علت ایجاد آنها

شایع ترین نوع کیست تخمدان کیست عملکردی تخمدان نامیده می شود. این کیست‌های تخمدان فقط در افرادی رخ می‌دهد که شروع به پریود شدن کرده‌اند اما هنوز به پیوند یائسگی.

دو نوع کیست تخمدان عملکردی وجود دارد

 • کیست فولیکولار:

این کیستی است که زمانی ایجاد می‌شود که فولیکول، واقع در تخمدان، باز نشود و تخمک آزاد نشود و باعث شود که به کیست تبدیل شود. اکثر مردم هر ماه یک کیست فولیکولی ایجاد می‌کنند که معمولاً طی چند سیکل قاعدگی خود به خود برطرف می‌شود.

 • کیست جسم زرد:

جسم زرد یک کیسه پر از مایع است که به طور معمول هر ماه درست پس از آزاد شدن تخمک روی تخمدان رشد می کند. به طور معمول قبل از قاعدگی حل می شود. اگر اینطور نباشد، همچنان به کیست تبدیل می شود.

انواع دیگر کیست تخمدان

 • اندومتریوم: این کیست تخمدان می‌تواند در افرادی که اندومتریوز. کیست زمانی ایجاد می شود که بافت آندومتر در تخمدان کاشته می شود و با سیکل های قاعدگی خونریزی می کند. این یک مجموعه پر از مایع را تشکیل می دهد که گاهی اوقات به عنوان کیست شکلاتی نامیده می شود.
 • درموئید: یک کیست مادرزادی (که در بدو تولد وجود دارد) که از سلول‌های تولید مثل در تخمدان تشکیل می‌شود. ممکن است حاوی دندان، مو یا چربی درون کیست باشد. درموئید در افراد در سنین باروری شایع است، اگرچه افراد پس از یائسگی نیز می توانند به آن مبتلا شوند.
 • سیستادنوما: نوعی تومور خوش خیم (غیر سرطانی) است که در سطح تخمدان رشد می کند. هم افراد قبل و هم بعد از یائسگی ممکن است دچار سیستادنوما شوند.

تشخیص

تشخیص پارگی کیست تخمدان معمولاً با سونوگرافی شروع می شود. اگر کیست در صورت پارگی، سونوگرافی مایع اطراف تخمدان را نشان می دهد و حتی ممکن است یک زخم خالی و کیسه مانند را نشان دهد. یک شمارش کامل خون (CBC) ممکن است برای بررسی علائم عفونت یا سایر ناهنجاری‌ها استفاده شود.

در حالی که سونوگرافی بهترین روش برای ارزیابی کیست پاره شده است، محدودیت های خود را دارد برای تأیید تشخیص، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما باید هر گونه بیماری دیگر با علائم مشابه را رد کند، مانند:

 • بارداری خارج از رحم
 • بیماری التهابی لگن (PID)
 • آپاندیسیت
 • سنگ(های) کلیه

توجه به این نکته مهم است که خود تخمک گذاری گاهی اوقات ممکن است باعث درد خفیف شود (معروف به درد Mittelschmerz) هنگامی که تخمک آزاد می شود. درد خفیف در طول تخمک گذاری طبیعی است. اگر درد شما شدید است، باید توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی برای بررسی سایر علل احتمالی مانند آندومتریوز ارزیابی شوید.

در برخی موارد، کیست شما ممکن است ناشی از یک بیماری زمینه‌ای مانند اندومتریوز یا سندرم تخمدان پلی کیستیک. هر دوی اینها می‌توانند باردار شدن را با مشکل مواجه کنند.

نحوه درمان کیست تخمدان پاره شده

زمانی که کیست تخمدان پاره شد، اغلب نیازی به درمان با فرض اینکه CBC یک فرد طبیعی است و علائم حیاتی ثابت هستند. داروهای ضد درد ممکن است برای کمک به مدیریت ناراحتی تجویز شود. استراحت ممکن است برای یک یا دو روز توصیه شود تا علائم به طور کامل برطرف شوند.

اگر کیست تخمدان پاره شده باعث خونریزی شدید، ممکن است نیاز داشته باشید بستری شدن در بیمارستان جراحی هم ممکن است برای متوقف کردن خونریزی و جلوگیری از از دست دادن خون اضافی لازم باشد. درد ناشی از ترکیدن کیست تخمدان ممکن است چند روز طول بکشد. اگر مسکن‌ های بدون نسخه و استراحت علائم را کاهش نمی‌دهند، ممکن است پزشک شما بتواند چیزی برای کاهش درد به شما تجویز کند.

پیشگیری

هیچ راهی برای جلوگیری از پارگی کیست تخمدان وجود ندارد. گفته می‌شود، اگر ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما یکی را در طول یک معاینه معمول پیدا کند، ممکن است یک رویکرد مراقب و منتظر را توصیه کند تا ببیند آیا اندازه کیست افزایش می‌یابد یا خود به خود از بین می‌رود. اگر کیست بزرگ است و قبلاً باعث ناراحتی شده است، یک متخصص پزشکی ممکن است لاپاروسکوپی برای برداشتن رشد این معمولاً یک روش سرپایی است.

خلاصه

کیست های تخمدان غیر معمول نیستند و همیشه هم نیستند دلیل نگرانی با این حال، پارگی کیست تخمدان می تواند به یک مشکل جدی برای سلامتی تبدیل شود و منجر به عوارض شود. یک عفونت مرتبط یا خونریزی شدید می تواند تهدید کننده زندگی باشد. اگر شکم شدید یا مداوم دارید یا درد لگن، باید فوراً آن را توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود ارزیابی کنید یا به دنبال مراقبت های اورژانسی باشید. دریافت تشخیص صحیح و رد سایر علل احتمالی، مانند حاملگی خارج از رحم، مهم است.

درمان پارگی کیست تخمدان به علائم بستگی دارد. داروهای ضد درد و استراحت ممکن است در برخی موارد کافی باشد، در حالی که برخی دیگر ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشند.

سلام یار

اگه قصد تغییر دنیا رو داری، قلم بردار و شروع به نوشتن کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا